Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    sagem 1500WG F@ST
    SNR / Attn
    (dB) / 37(dB)
    Angry
    Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας. Είναι 25 ετών και το Νοέμβριο με το καλό θα αρχίσω τη θητεία μου. Μέχρι τότε (για 4 μήνες) φυσικά θέλω να δουλέψω .Ως προγραμματιστής ( παρότι πληρώ τις απαιτήσεις τους όπως μου λένε) μου ζητάνε να έχω τελειώσει με το "φανταρικό" (στη Θεσαλονίκη τουλάχιστον γιατί στην Αθήνα θα είχα δουλειά με σύμβαση, το ξέρω από τους κολητούς μου εκεί ) , οπότε δουλειά να είναι και ότι να'ναι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με χειρονακτική εργασία οπότε καλά ως εδώ. Με τα πολλά ,έπιασα δουλειά ως merchandiser ( ουσιαστικά ξεφωρτώνω παλέτες με εμπόρευμα και τα τοποθετώ σε ράφια σουπερμαρκετ, και γενικά έχω την ευθύνη για τα συγκεκριμένα προιόντα , ζυμαρικά , αποθήκη , παραγγελίες κ.τ.λ.).Ξεκινάω στις 5:30το πρωί ( με τη δροσούλα ). Ωράριο δεν υπάρχει , δηλάδή φεύγω όταν τελειώσω, από 5 ώρες το συνυθέστερο έως και 7 ανάλογα το φόρτο εργασίας. Λοιπόν, ο εργοδότης δίνει μισθό 250 ευρώ/μήνα χωρίς ένσημα .
    Α, και μου είπε ότι μόλις νιώσω έτοιμος, θα αναλάβω και μια εταιρία γιαουρτιών, με ίδια λεφτά έτσι ;Μη σας μπαίνουν και ιδέες
    Ερωτήσεις .
    1) Είναι λίγα ή αντιδράω χωρίς λόγο ; Πόσο θα έπρεπε να παίρνω αν γνωρίζεται;
    2)Η εργασία σε σουπερμαρκετ νομίζω ανήκει στα βαρέα , σωστό ή λάθος;
    3)Που να απευθυνθώ να βρω το δίκιο μου;
    4)Υπάρχει τρόπος να μάθω πόσα πληρώνει η εταιρά ζυμαρικών στον εργοδότη μου για εμένα (έψαξα στο διαδύκτιο αλλά δεν βρήκα κάποιο email ή τηλ. για να έρθω σε επαφή μαζί τους ) ;
    Υ.Γ. Είμαι εκέι 4η ημέρα και θέλω να το προλάβω από την αρχή, γιατί ρώτησα και ο τύπος το κάνει συστηματικά αυτό και έχει χ......στεί στο χρήμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sirakawa : 10-07-07 στις 15:33.
    ".... και μια τελευταία ερώτηση για να αποχωρήσει και το όργανο,
    στο κριθαράκι βάζετε φρέσκια ντομάτα ή πελτέ ;"
    Απαράδεκτοι για πάντα........

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Σύμβαση, οποιαδήποτε, έχεις υπογράψει ?

    Για να είναι η φάση χωρίς ένσημα μαλλον όχι.

    Παλιά υπήρχαν επιθεωρήσεις εργασίας όπου μπορούσες να πας και να ρωτήσεις, σήμερα γιοκ? (όταν λέω παλιά εννοώ πριν 10 χρόνια και βάλε που είχα πάει εγώ).

    Μ' αρέσει πάντως που ρωτάς αν είναι λίγα... Φυσικά και είναι λίγα άνθρωπέ μου, δεν λέω να παίρνεις 10.000 ευρώ, αλλά 250 να σου δίνει ο αλήτης ? Και χωρίς ασφάλιση ?

    Για τα βαρέα δεν ξέρω, μπορεί κάποιες ειδικότητες.

    Τώρα για την εταιρεία ζυμαρικών, ψάξε μήπως βρεις καμμιά άκρη πρώτα και σου δώσει πληροφορίες από μέσα. Αν τους χτυπήσεις την πόρτα και τους ρωτήσεις δεν νομίζω να σου πουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagskarm : 10-07-07 στις 15:37.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    sagem 1500WG F@ST
    SNR / Attn
    (dB) / 37(dB)
    Σύμβαση δεν υπέγραψα, και φυσικά ούτε θέλει αυτός . Αλλά όταν έφευγα σήμερα , η κυρία στην υποδοχή μου έδωσε μία φωτοτυπία με τα απαραιτητα που πρέπει να φέρω για να εργάζομαι και νόμιμα πλέον, μέσα ήταν και η σύμβαση. Την πλάσαρα στον εργοδότη ο οποίος κόντεψε να πάθει καρδιακό όταν είδε αυτά που ζητούσαν. Εν τω μεταξύ μου ζήτησε ο αθεόφοβος αντίγραφο ταυτότητας ( σιγά μην το έδινα έτσι απλά ) , χωρίς τον αριθμο του ΙΚΑ που έχω , τάχα να με ασφαλίσει. Χωρίς τον αριθμό του ΙΚΑ ;Μήπως για κολλήσει ένσημα στα παιδιά του ; Το άκουσα και αυτό από τους συναδέλφους μου εκεί.
    Ευχαριστώ πάντως vagskarm , θα κοιτάξω να βρω τον ελεγκτή της εταιρίας που έρχεται 1 φορά την εβδομάδα, κανα οδηγό , τέλος πάντων όποιον βρω.
    ".... και μια τελευταία ερώτηση για να αποχωρήσει και το όργανο,
    στο κριθαράκι βάζετε φρέσκια ντομάτα ή πελτέ ;"
    Απαράδεκτοι για πάντα........

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Μηνύματα
    804
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συμφώνησες από μόνος σου να κάνεις μαύρη ανασφάλιστη εργασία; Το δίκιο σου ή κατόπιν κουβέντας με τον εργοδότη (λέμε τώρα) ή στην τοπική Επιθεώρηση Εργασίας. Η αμοιβή είναι εξευτελιστικά μικρή. Η απόλυτη εκμετάλλευση. Σχεδόν -70% από τον δια νόμου θεσμοθετημένο κατώτατο μισθό για το 2007 και χωρίς ασφάλιση. ΕΛΕΟΣ.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    sagem 1500WG F@ST
    SNR / Attn
    (dB) / 37(dB)
    Δε συμφώνισα σε κάτι τέτοιο, απλά είπε δες πρώτα πως είναι η δουλειά, αν σου αρέσει και μπορείς και το συζητάμε.......Το δέχτηκα αφού ήταν άμεσο και δε μπορώ να ζητάω λεφτά από γονείς, με σπούδασαν ( δούλευα και τότε όπου μπορούσα και κάλυπτα τα έξοδα μου, εκτός από το ενοίκειο ), φτάνει πια. Για την επιθεώρηση εργασίας έχω τις επιφυλάξεις μου καθώς έιναι δκηγόρος οπότε ξέρει τα "παραθυράκια" του νόμου και φανάζομαι θα έχει και "γνωριμίες". Αλλά θα το κάνω εάν αποτύχουν οι αλλες προσπάθειες.
    ".... και μια τελευταία ερώτηση για να αποχωρήσει και το όργανο,
    στο κριθαράκι βάζετε φρέσκια ντομάτα ή πελτέ ;"
    Απαράδεκτοι για πάντα........

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6600/1022
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 40.2(dB)
    Μπορείς να επικοινωνήσεις με την ΟΙΥΕ http://www.oiye.gr/.
    Το τηλέφωνο είναι 210-5239766

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Η επιθεώρηση εργασίας σχεδόν πάντα δικαιώνει τον εργαζόμενο. Αν δεν πας να ρωτήσεις δεν θα μάθεις ποτέ τι μπορείς να κάνεις
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #8
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΜΠΟΡΌΫΠΑΛΛΗΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
    ΑΓ. ΦΙΛΟΘΕΗΣ 5Β
    10556 ΑΘΗΝΑ
    2103236287
    2103232463
    2103221089
    http://www.eka.org.gr/menu_details.asp?id=83

    νομιζω οτι ρωτας εδω

    Σιγουρα δεν ειναι νομιμο, να σε εχει χωρις ασφαλιση.
    Τα 250 ευρω δεν ειναι ουτε τα μισα του κατωτερου βασικου μισθου.
    ΕΛΕΟC

    edit: Τωρα προσεξα οτι μαλλον εισαι θεσσαλονικη

    ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 2310 236.902
    http://www.blr.gr/tucth/main/somatei...ction=Somateia
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 8anos : 10-07-07 στις 20:28. Αιτία: ξεσαλονικη :)
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Η επιθεώρηση εργασίας ανατολικού τομέα είναι Μαρτίου με Β. Ολγας, απέναντι απο την πινακοθήκη, πάνω στη Μαρτίου. Πηγαινε από εκεί γιατι στο τηλέφωνο δεν θα τους βρεις
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    ή στο τοπικό ΙΚΑ αν είσαι σίγουρος οτι τα ένσημα σου καταλήγουν σε άλλον [δεν θα δικαιωθείς αλλά θα τον πονέσει]

    το είναι δικηγόρος και ..... , αν κάνεις κίνηση με επόπτη εργασίας και δεν προχωρήσει το πας συνήγορο του πολίτη και άστον να έχει γνωριμίες,

    αλλά όλα αυτά απαιτούν ενέργειες εκ μέρους σου, και αν πας σε 4 μήνες φαντάρος βράστα.

    πήγαινε μπουφετζής σε κανα μπαρ, καλοκαιράκι γνωριμίες και μετά θα σε τρέφει η μαμα πατρίδα για 12 μήνες




  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Μ'αρεσει που ρωτας αν τα 250 Ευρω ειναι λιγα, καλυτερα μεινε στο σπιτι γιατι ουτε τις βενζινες στο πηγαινε ελα δε θα βγαζεις.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Dimis
    Dimis Guest
    Καλα ρε φίλε σου φεύγει η Παναγία να ξεφορτώνεις 5-7 ώρες τη μέρα και καταδέχεσαι να παίρνεις 250 ευρω? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ??
    ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΕΙΣ??
    Πως ξεφτυλίζεστε έτσι μερικοί άνθρωποι?
    Ρε φίλε βάλε μαύρα γυαλιά και καπέλο και κάτσε σε ένα φανάρι μη καβατζωμένο και θα βγάλεις τα τριπλάσια πάς καλα?
    ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ και βρες μια δουλειά ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ οχι οικονομικού μετανάστη χωρις χαρτιά παραμονής!!! ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΓΡΑΙΚΟΙ!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    βρίσκουν και τα κάνουν...
    πριν λίγο καιρο ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ πολυεθνική ειχε αγγελία για μηχανικούς με μάστερ.με καλούν συνεντευξη και μου λενε στο τηλεφ οτι ημουν πρώτος στα κριτήρια που ειχαν θέσει απο όλους τους αιτούμενους..
    πάω εκει στην συνεντευξη(ενω εχω δουλεια-απλα φαινοταν ευκαιρία) και μου λένε με σύμβαση 6μηνη 3πλες βάρδιες ομαδάρχης μηχανικών συντήρησης ...
    λεω πατάτα δουλεια αλλα καλη η πολυεθνική κ στο μέλλον βλέπουμε....
    τους λέω μετα το 6μηνο πάιζει να μέινω με σύμβαση αορίστου διαρκειας?και αντι να ακουσω το αυτονόητο μου λέει(ο τεχνικός διευθυντής): 'οχι ρε φίλε ,τι λες!Αυτες τις δουλειες τις δίνει ο πατέρας στον γιο,αν ήταν να τις έπαιρνε ο καθένας αυτες..Απλά για να παμε διακοπές οι μηχανικοί..'.
    χωρίς σχόλια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 10-07-07 στις 23:02.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.819
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρίσκουν και τα κάνουν...
    πριν λίγο καιρο ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ πολυεθνική ειχε αγγελία για μηχανικούς με μάστερ.με καλούν συνεντευξη και μου λενε στο τηλεφ οτι ημουν πρώτος στα κριτήρια που ειχαν θέσει απο όλους τους αιτούμενους..
    πάω εκει στην συνεντευξη(ενω εχω δουλεια-απλα φαινοταν ευκαιρία) και μου λένε με σύμβαση 6μηνη 3πλες βάρδιες ομαδάρχης μηχανικών συντήρησης ...
    λεω πατάτα δουλεια αλλα καλη η πολυεθνική κ στο μέλλον βλέπουμε....
    τους λέω μετα το 6μηνο πάιζει να μέινω με σύμβαση αορίστου διαρκειας?και αντι να ακουσω το αυτονόητο μου λέει(ο τεχνικός διευθυντής): 'οχι ρε φίλε ,τι λες!Αυτες τις δουλειες τις δίνει ο πατέρας στον γιο,αν ήταν να τις έπαιρνε ο καθένας αυτες..Απλά για να παμε διακοπές οι μηχανικοί..'.
    χωρίς σχόλια..
    Να προσεύχεται λοιπόν στον καλό Θεούλη να μην γίνει καμιά στραβή και δεν την δώσει στον δικό του γιό γιατί θα λουστεί την κατάσταση που αυτός δημιούργησε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 10-07-07 στις 23:31.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    N. Smirni
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ρωτάς?

    είσαι καλά?

    να σε βάλω να προγραματίσεις κανά κύκλωμα μισθοδοσίας....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    Από petros_ στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 13:36
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ
    Από misidir στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-07, 01:43
  3. βοηθεια
    Από katerinaendo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-07, 12:37
  4. Συμφωνία - βόμβα αλλάζει το εργασιακό καθεστώς στις τράπεζες
    Από chrand στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 115
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-06, 13:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας