Σελ. 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 226
  1. #46
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από partblah1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα η Nova δινει τους κωδικούς για τηλεφωνία ,Voip ?
    οχι δεν εφαρμόζει το νομο Nova rules
    σου λεει ομως σηκω φυγε χωρις να πληρωσες πεναλτι

  2. #47
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω το screenshot που έβαλα είναι απο 7590 το οποίο έχει το ίδιο τη γραμμή επάνω του και συγχρονίζει το dsl του.

  3. #48
    Εγγραφή
    04-08-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.999 Mb/s 10.996 Mb/s
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TD-W9980 OpenWRT DSA
    SNR / Attn
    15(dB) / 7.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γνωρίζει κανείς πώς να ενσωματώσει τον αριθμό nova σε ένα trunk στο FreePBX; Έχω δρομολογήσει τη σωστή ip και μπορώ να χρησιμοποιήσω το MicroSIP για να πραγματοποιήσω έως και 4 κλήσεις. Λαμβάνω μια εγγραφή στον διακομιστή sip αλλά ούτε μπορώ να κάνω εξερχόμενες ή εισερχόμενες κλήσεις

  4. #49
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    4 Χρόνια μετά από όταν είχα ανοίξει το θέμα και ακόμα δεν τους δίνει η nova. Είχα κάνει καταγγελία του 2019 χωρίς βεβαία αποτελέσματα. Τώρα που τους το επιβάλει ο νόμος τους ρώτησα χτες, μου είπανε ότι γνωρίζουν ότι πρέπει να τους δώσουν αλλά ακόμα δεν το έχουν υλοποιήσει. Τους το ζήτησα και γραπτώς για να μου τους δώσουν και περιμένω απάντηση. Φυσικά δεν θα τους δώσουν. Θα κάνω πάλι καταγγελία αλλά δεν θα γίνει και κάτι. Άμα κάνουν και άλλοι καταγγελίες ίσως αναγκαστεί.

  5. #50
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patben Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 Χρόνια μετά από όταν είχα ανοίξει το θέμα και ακόμα δεν τους δίνει η nova. Είχα κάνει καταγγελία του 2019 χωρίς βεβαία αποτελέσματα. Τώρα που τους το επιβάλει ο νόμος τους ρώτησα χτες, μου είπανε ότι γνωρίζουν ότι πρέπει να τους δώσουν αλλά ακόμα δεν το έχουν υλοποιήσει. Τους το ζήτησα και γραπτώς για να μου τους δώσουν και περιμένω απάντηση. Φυσικά δεν θα τους δώσουν. Θα κάνω πάλι καταγγελία αλλά δεν θα γίνει και κάτι. Άμα κάνουν και άλλοι καταγγελίες ίσως αναγκαστεί.
    πριν που εχες κανεις δεν υπηρχε ο νομος να το επιβαλει. Μπορουσε να πει οχι
    Τωρα ειναι αλλιως Εχεις 100% δικαιωμα συμφωνα με το νομο οποτε η καταγγελια εχει αλλο βαρος Πριν ηταν αιτημα τωρα ειναι απαίτηση
    Εγω εχω κανει παντως και στη ΕΕΤΤ και στο Καταναλωτη παρολο που θα φυγω γιατι τους σιχάθηκα \
    Υπαρχουν και αλλοι με τα ιδια χρηματα πο τηρουν το νομο γιατι να ειμαι εκει ..

  6. #51
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι η Nova δε κοινοποιούσε τους κωδικούς VoIP ήταν καθαρά θέμα υλοποίησης της υπηρεσίας. Μετά τη συγχώνευση οι νέες συνδέσεις ενεργοποιούνται στους SIP servers της πρώην WIND. Κάποια επαγγελματικά συμβόλαια μεταφέρονται σιγά σιγά προς τα εκει.
    Αυτά τα λέω με βάση αυτό που βλέπω στις ρυθμίσεις του εξοπλισμού τους.
    Απο εδώ και πέρα πιστεύω πως θα εναρμονιστεί και με τον κανονισμό. Εν αναμονή...

  7. #52
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η Nova δε κοινοποιούσε τους κωδικούς VoIP ήταν καθαρά θέμα υλοποίησης της υπηρεσίας. Μετά τη συγχώνευση οι νέες συνδέσεις ενεργοποιούνται στους SIP servers της πρώην WIND. Κάποια επαγγελματικά συμβόλαια μεταφέρονται σιγά σιγά προς τα εκει.
    Αυτά τα λέω με βάση αυτό που βλέπω στις ρυθμίσεις του εξοπλισμού τους.
    Απο εδώ και πέρα πιστεύω πως θα εναρμονιστεί και με τον κανονισμό. Εν αναμονή...
    δεν εχει καμια σχεση η υλοποιηση της υπηρεσιας
    οπως τους εχουν δωσει και παλιότερα σε περιπτωσεις που ηθελαν αποδεικνύει οτι μπορουν αν θελουν τεχνικα
    αν ηθελαν να δωσουν τοτε μολις εκανες αιτημα θα σε εβαζαν και σε οποιο δικτυο ηθελαν
    ειχε χρομο δεν το εμαθε 1/10
    απλα δεν τρωνε προστιμο για λογους που ..... δεν ξερω οποτε

  8. #53
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η Nova δε κοινοποιούσε τους κωδικούς VoIP ήταν καθαρά θέμα υλοποίησης της υπηρεσίας. Μετά τη συγχώνευση οι νέες συνδέσεις ενεργοποιούνται στους SIP servers της πρώην WIND. Κάποια επαγγελματικά συμβόλαια μεταφέρονται σιγά σιγά προς τα εκει.
    Αυτά τα λέω με βάση αυτό που βλέπω στις ρυθμίσεις του εξοπλισμού τους.
    Απο εδώ και πέρα πιστεύω πως θα εναρμονιστεί και με τον κανονισμό. Εν αναμονή...
    Δεν ήταν κανενα θεμα υλοποιήσης, είχανε παντα την δυνατότητα γιατί μου είχανε πει αν τους θες δώσε μας διπλασια χρήματα από οτι πληρώνεις τώρα χωρις απεριόριστη ομιλία και θα στους δώσουμε. Αυτό που θέλανε όπως και οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι να παρέμβουν στον τρόπο που κανείς την δουλειά σου ώστε να σε έχουν πάντα στο χέρι τους. Εδω π.χ ήθελα αλλάξω μια ρύθμιση στο modem που χρειαζόταν τους admin κωδικούς (να κάνουν και οι δυο τηλεφωνικές θύρες κλήση απο ενα συγκεκριμένο νούμερο από τα δυο που έχω) και ήθελαν να κανω αίτηση να περιμένω να έρθει τεχνικός και να το ρύθμισει. Φυσικά ήταν ένα λεπτό υπόθεση με τους κωδικούς Admin που βρηκα στο forum. Κωδικούς που νομίζω πια δεν δουλεύουν γιατί καποια αλλαγη κάναν remote αφού το modem τους εχει ανοικτή θυρα προσβάσιμη από αυτούς.Αν έχεις καποια συγκεκριμένη πληροφορία γιατί ήταν θέμα υλοποίησης παρέθεσε την. Γιατί ήταν απλά sip register με κωδικούς.

  9. #54
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patben Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν κανενα θεμα υλοποιήσης, είχανε παντα την δυνατότητα γιατί μου είχανε πει αν τους θες δώσε μας διπλασια χρήματα από οτι πληρώνεις τώρα χωρις απεριόριστη ομιλία και θα στους δώσουμε. ...........
    τα ειπες ολα ....
    το θεμα υλοποίησης ειναι μια παραμυθα που βολευει να λενε .... Δεν ισχυει. Παντα μπρουσαν να δωσουν απο τεχνικης δυνατοτητας

  10. #55
    Εγγραφή
    16-12-2004
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από webmania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ θεωρητικά αυτό είναι και πρέπει να δουλέψει. Αλλά περιμένω να κάνω Apply όταν τελειώσει την τηλεργασία ο γιος μου για να μην του κόψω το internet.

    Σωστά το ίδιο έχουμε.
    Τελικά σου έπαιξε? Κατάφερες να δουλέψει η τηλεφωνία με τον 7590 απευθείας (χωρίς bridge mode)?
    Επίσης ξέρει κανείς αν παίζει η τηλεφωνία με τον 7590 σε Vodafone FTTH?
    Τώρα γενικά οι 3 βασικοί πάροχοι συνεχίζουν να δίνουν χωριστό PON και router ή πλέον δίνουν 2 σε 1?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gecon27 : 24-10-23 στις 23:59.

  11. #56
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν εφαρμόζει το νομο Nova rules
    σου λεει ομως σηκω φυγε χωρις να πληρωσες πεναλτι
    Επίτρεψέ μου να ρωτήσω, είναι προσωπική εμπειρία σου από τη Nova το "σηκω φυγε χωρις να πληρωσες πεναλτι" ή απλά το έμαθες/άκουσες?
    Υπαρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να με/μας παραπέμψει στο σχετικό νόμο/απόφαση που όντως υποχρεώνει τους παρόχους να γνωστοποιούν τους κωδικούς VOIP σε ιδιώτες πελάτες?

  12. #57
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpyrosAthens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτρεψέ μου να ρωτήσω, είναι προσωπική εμπειρία σου από τη Nova το "σηκω φυγε χωρις να πληρωσες πεναλτι" ή απλά το έμαθες/άκουσες?
    Υπαρχει κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να με/μας παραπέμψει στο σχετικό νόμο/απόφαση που όντως υποχρεώνει τους παρόχους να γνωστοποιούν τους κωδικούς VOIP σε ιδιώτες πελάτες?
    Δυνατότητα επιλογής τερματικού εξοπλισμού από τους καταναλωτές

    την δυνατοτητα να φυγεις ατελώς στη δινουν η την ζητας στη καταγγελια σαν προταση επιλυσης διαφορας αφου δεν σου επιτρεπουν να κανεις χρηση δικου σου ρουτερ συμφωνα με την νομοθεσια που ισχυει απο 1/10
    Αυτο το κανουν γιατι δεν θελουν να εφαρμοσουν το νομο
    Αν εφαρμοσουν το νομο καποτε και δωσουν κωδικους δεν εχουν λογο να σου δωσουν δικαιωμα ατελους αποχωρησης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 31-10-23 στις 13:30.

  13. #58
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυνατότητα επιλογής τερματικού εξοπλισμού από τους καταναλωτές

    την δυνατοτητα να φυγεις ατελώς στη δινουν η την ζητας στη καταγγελια σαν προταση επιλυσης διαφορας αφου δεν σου επιτρεπουν να κανεις χρηση δικου σου ρουτερ συμφωνα με την νομοθεσια που ισχυει απο 1/10
    Αυτο το κανουν γιατι δεν θελουν να εφαρμοσουν το νομο
    Αν εφαρμοσουν το νομο καποτε και δωσουν κωδικους δεν εχουν λογο να σου δωσουν δικαιωμα ατελους αποχωρησης
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όμως, απ' ότι είδα σε άλλο νήμα εντός του forum, η Nova ΔΕΝ αποδέχεται ότι η μη γνωστοποίηση των κωδικών -επί του παρόντος- αποτελεί λόγο ατελούς διακοπής του συμβολαίου. Αρα, η μόνη κίνηση που απομένει είναι να φύγεις μόνος σου (αίτημα φορητότητας) σε άλλο πάροχο και να ελπίζεις ότι η Nova δεν θα κινηθεί δικαστικά εναντίον σου στο μέλλον, απαιτώντας το ποσό της ρήτρας που αντιστοιχούσε σε μονομερή διακοπή του συμβολαίου εκ μέρους του πελάτη?

  14. #59
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpyrosAthens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όμως, απ' ότι είδα σε άλλο νήμα εντός του forum, η Nova ΔΕΝ αποδέχεται ότι η μη γνωστοποίηση των κωδικών -επί του παρόντος- αποτελεί λόγο ατελούς διακοπής του συμβολαίου. Αρα, η μόνη κίνηση που απομένει είναι να φύγεις μόνος σου (αίτημα φορητότητας) σε άλλο πάροχο και να ελπίζεις ότι η Nova δεν θα κινηθεί δικαστικά εναντίον σου στο μέλλον, απαιτώντας το ποσό της ρήτρας που αντιστοιχούσε σε μονομερή διακοπή του συμβολαίου εκ μέρους του πελάτη?
    δεν θα κινηθει δικαστηκα, απλα θα σε χρεωσει Εχεις συμβολαιο δεν μπορει να σπασει μονομερος Ο λογαριασμος θα σου ερθει σιγουρα Μπορεις να τους ρωτησεις και θα σου πουν και το ακριβες ποσο για πρόωρη αποχώρηση Παιζει ρολο και ποσους μηνες εισαι ηδη και εχεις πληρωσει

  15. #60
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα κινηθει δικαστηκα, απλα θα σε χρεωσει Εχεις συμβολαιο δεν μπορει να σπασει μονομερος Ο λογαριασμος θα σου ερθει σιγουρα Μπορεις να τους ρωτησεις και θα σου πουν και το ακριβες ποσο για πρόωρη αποχώρηση Παιζει ρολο και ποσους μηνες εισαι ηδη και εχεις πληρωσει
    Εντάξει, λοιπόν. Κι αν δεν τους πληρώσω, τι μπορεί να κάνουν?
    Ενημερωτικά, μου υπολείπονται 11 μήνες από τους 24 του συμβολαίου, οπότε το ποσό δεν είναι σίγουρα αμελητέο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SpyrosAthens : 01-11-23 στις 00:48.

Σελ. 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας