Εμφάνιση 1-2 από 2

Θέμα: smtp server qmail

  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Επειδή έχω βαρεθεί τις ιδιοτροπίες των απανταχού spamhouses... που σε βάσουν σε blacklist για το τίποτα ...
    Θέλω να κάνω στέλνω τα εξερχόμενα του mailserver μου (qmail) αποκλειστικά στο mailgate.forthnet.gr μπας και έτσι γίνεται δεκτή η αλληλογραφία μου αν μεσολαβεί ο σερβερ της forthnet.
    Το ερώτημα είναι πως γίνεται αυτό με το courier /qmail ?

    σημ: Το ξέρω ότι η εύκολη λύση είναι να βάλω outgoing smtp στο kmail την forthnet... απλά μου την έχει δώσει και θέλω να το κάνω μέσω του server moy

    Ευχαριστώ
    "Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning..."

  2. #2
    Το avatar του μέλους holyghost
    holyghost Guest
    Τον mailserver σου τον τρέχεις μέσα στο δίκτυο της Forthnet; Αν ναι, τότε σε αφήνουν να κάνεις relay. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κεντρικό τους MX (συνήθως είναι mx.subdomain.domain) ως smarthost.

    Για να το κάνεις αυτό, βρίσκεις το αρχείο smtproutes στο qmail prefix (εγώ το έχω στο /var/qmail) στον κατάλογο control. Αν δεν υπάρχει το δημιουργείς! Αν υποθέσουμε ότι πρώτος mailserver για το domain forthnet.gr (για να δείς ποιος είναι κάνε ένα dig forthnet.gr MX ) είναι o mx.forthnet.gr τότε τον βάζεις ως smarthost έτσι:

    Κώδικας:
    echo ":mx.forthnet.gr" > /var/qmail/control/smtproutes
    Γενικά η μορφή των καταχωρήσεων στο αρχείο αυτό είναι domain:relayort. Αν θές για παράδειγμα μόνο τα e-mail που πηγαίνουν στην διεύθυνση foofoofoo@adslgr.com να περνάνε από τον MX στης forth κάνεις

    Κώδικας:
    adslgr.com:mx.forthnet.gr
    Σημειώνω πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και wildcards!

    Εάν στο qmail έχες ρίξει και το qmail-remote-auth patch τότε μπορείς στο ίδιο αρχείο να επισημάνεις και username/password (αν o smtp το απαιτεί) κάπως έτσι (βασιζόμενοι στο προηγούμενο)

    Κώδικας:
    adslgr.com:mx.forthnet.gr username password
    Α και άλλο κορυφαίο είναι πως το πεδίο του relay μπορείς να το αφήσεις κενό και τότε το qmail θα ζητήσει το MX record (από το πεδίο domain) και θα επιλέξει μόνο του smtp server!!!

    EDIT --> προφανώς αν βάλεις μόνο το mx.forthnet.gr στο smtproutes τότε όλα τα e-mail που δεν είναι στο /control/locals θα πηγαίνουν μέσω του smarthost!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος holyghost : 10-07-07 στις 23:04.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με SMTP server?
    Από GTS στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 17:31
  2. DNS και smtp server της Vodafone?
    Από strider στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-07, 15:26
  3. Local SMTP Server και GMail
    Από fordprefect στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-07, 21:16
  4. Χρειάζομαι ένα SMTP server
    Από GnG στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 20:31
  5. Teledome SMTP mail server
    Από kitinplus4 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-05, 11:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας