Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 119
  1. #76
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    subscribed!
    το thread έκλεισε 24ώρο χωρίς ποστ, keep posts coming!

  2. #77
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    N. Smirni
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ήταν και μένα η αρχική μου άποψη, μέχρι που σκέφτηκα ότι το κόστος μετακίνησης θα πρέπει να επιβαρύνει αυτόν που το κάνει. Δηλαδή, μετακινήθηκα και ήρθα στη γειτονιά σου; Πληρώνω για όσο κάτσω εκεί και έχω υποχρέωση να φύγω όταν έρθεις. Ήρθες στη γειτονιά μου; Πληρώνεις όσο κάτσεις και φεύγεις όταν έρθω και ψάχνω να παρκάρω.

    Εδώ στη Ραφήνα θυμάμαι αφήναν οι άλλοι τα αυτοκίνητα 2-3 εβδομάδες στο λιμάνι και πέριξ δρόμους για να περάσουν να πάνε διακοπές με το πλοίο και οι μόνιμοι κάτοικοι ψάχναν να παρκάρουν στο ... Πόρτο Ράφτη. Δεν γίνονται έτσι αυτά, αυτά είναι άγρια και απολίτιστα πράγματα.

    Τις ώρες εργασίας να μπορεί κάποιος να παρκάρει στις όποιες θέσεις μονίμων κατοίκων έχουν αδειάσει, αλλά μετά αυτές τις ώρες οι θέσεις να απελευθερώνονται ΟΛΕΣ για να παρκάρει ο κάτοικος, καθότι ΕΚΕΙ είναι το σπίτι του. Έτσι γίνεται στις περισσότερες γειτονιές ακόμα και κωμοπόλεων στην Αγγλία.

    σημείωση:
    Το λονδίνο έχει 11εκκ μόνιμο πληθυσμό και τη μέρα άλλα επιπλέον 5, με τι θα το συγκρίνεις είπες; Αλλά και πάλι, λιγότερη κίνηση έχει λόγω καλύτερων δρόμων. Πάντως έβαλαν τέλος κυκλοφορίας ένα τρελλό ποσό την ημέρα για να μπεις μέσα με αυτοκίνητο αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος. Σου λέει: «πάρε το τρένο και ΜΜΜ».

    edit:
    Η αστυνομία δίνει wheel clamps ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ! Μπήκε ο άλλος στο παρκιν σου; Του κλειδώνεις το αμάξι στη ψύχρα και μετά του λες: «ή σκας £50 να σε ξεκλειδώσω, ή φέρνω την αστυνομία και πληρώνεις μέχρι και £3,000 για trespassing». Το έπαθε ο γερμανός συγκάτοικος που το έπαιξε μάγκας σε parking super-market και γέλασε κάθε πικραμένο χείλι. Αυτό έγινε διότι πολλοί μάγκες για να μην πληρώσουν street parking έμπαιναν σε off-road slots άλλων μπροστά στο σπίτι τους. Έβαλαν και road-warden να περιφρουρεί μήπως κάποιος έκατσε σε θέσεις κατοίκων πέραν της προβλεπόμενης ώρας που ρίχνουν κάτι £200άρικα και η κατάσταση έγινε εξαιρετικά πολιτισμένη. Ούτε τις γραμμές των θέσεων δεν πατάνε
    δε νομίζεις ότι είναι πρόβλημα σου μου μένεις στο κέντρο? ποια η έννοια της αποκέντρωσης αν μένεις πάνω στη λ. Αλεξάνδρας και στα πέριξ?

    εγώ θέλω να πληρώνω τέλος κυκλοφορίας για τη χρήση των δρόμων και τη στάθμευση όπου επιτρέπεται. Μιλάω πάντα για νόμιμες θέσεις. Μη το κάνουμε σα τα χωριά πυ δε σε αφήνουν να παρκάρεις έξω από το σπίτι τους για να ρθει ο γιος να βάλει τη κούρσα....

  3. #78
    Εγγραφή
    05-08-2004
    Περιοχή
    N. Smirni
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    subscribed!
    το thread έκλεισε 24ώρο χωρίς ποστ, keep posts coming!
    ετσι για να μη ξεχνιόμαστε.

  4. #79
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από squib Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομίζεις ότι είναι πρόβλημα σου μου μένεις στο κέντρο? ποια η έννοια της αποκέντρωσης αν μένεις πάνω στη λ. Αλεξάνδρας και στα πέριξ?
    Δηλαδή πέραν του ότι θέλεις να παρκάρω σε άλλη γειτονιά θέλεις να φύγω και από το σπίτι μου τώρα για να παρκάρεις ΕΣΥ; Γιατί; έχεις καμιά προτεραιότητα λόγω ευγένειας και ανώτερης καταγωγής επείδη μένεις στα προάστια; Το σπίτι μου είναι των αρχών του 20ου, το οποίο ΤΟΤΕ ήταν ΕΞΟΧΗ, δηλαδή ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ. Μετά από 20 χρόνια που θα φτάσει η πόλη στο προάστειό σου, να δω τι θα πεις για το δικό σου

    Από πότε ευθύνομαι για το ότι διάφοροι καταπατητές στη περιοχή μαζί με λαδέμπορους της κατοχής εργαλάβους έχτισαν αυτά τα ΧΑΛΙΑ κτήρια για να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και τώρα από τις αηδίες που σήκωσαν, χάλασαν τη γειτονιά και θέλουν να φύγουν προς τα έξω και να πάνε να σηκώσουν μλκίες και εκεί;

    Γιατί θεωρείς ότι είμαι οπαδός της αποκέντρωσης; Για να χάνω ένα πρωινό να έρθω στο κέντρο για εργασία ή για να φοβάμαι να βγω το βράδυ μη με ληστέψουν ή με διαρρήξουν ή να φοβάμαι μήπως θα δεν προλάβει το ΕΚΑΒ κάποιο έκτακτο των γονιών μου; Είμαι δίπλα στη ΓΑΔΑ, τέσσερα νοσοκομεία είναι στο 1Km και η εργασία μου είναι 4 στάσεις (παλιά ήταν στην άλλη γωνία). Περιμένεις ότι θέλω να αποκεντρωθώ; Γιατί; Μαζόχας είμαι; (Αποκέντρωση της Αθήνα btw = καταπάτηση δασικών εκτάσεων που κάηκαν κατά λάθος, όπως πολύ καλά ξέρουμε με τη πάρνηθα.)

    εγώ θέλω να πληρώνω τέλος κυκλοφορίας για τη χρήση των δρόμων και τη στάθμευση όπου επιτρέπεται. Μιλάω πάντα για νόμιμες θέσεις. Μη το κάνουμε σα τα χωριά πυ δε σε αφήνουν να παρκάρεις έξω από το σπίτι τους για να ρθει ο γιος να βάλει τη κούρσα....
    Άλλο χρήση δρόμου, άλλο χρήση parking. Επίσης, και εγώ θέλω να βγουν όλα τα στοπ και τα κόκκινα και να μην μου κόβουν το δρόμο οι άλλοι που περιορίζουν την ελεύθερη χρήση του δρόμου, να μην υπάρχουν όρια ταχύτητας, μη σου ότι θέλω να έχω μία λωρίδα ΜΟΝΟΣ μου πάνω στο δρόμο, που να γράφει pelasgian only, αλλά υπάρχουν και άλλοι χρήστες του δρόμου και πρέπει στο σχεδιασμό οι ανάγκες να μπουν στη βάση πρωτεραιότητας.

    Όσο δε για το «δρόμο σου», να σου υπενθυμήσω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί τμήμα του οικοπέδου μου «τετραγωνίστηκε» μέσα από το κήπο μου για να περάσει ο δρόμος που πέρασε από εκεί επειδή καταπάτησε ο ... απένταντι το οικόπεδο και δεν άφησε δίοδο! Χώρια που ταυτοχρόνως πληρώνω για την αποκατάσταση του πεζοδρομίου όποτε χαλάσει, επειδή διάφοροι παρκάρουν επάνω στο πεζοδρόμιο και ότι πληρώνω στο δήμο ΜΟΥ φόρους ώστε να τον βρεις και ΕΣΥ καθαρό όταν θα έρθεις.

    Επίσης, αυτά που λες, στην Αγγλία έγιναν μία χαρά που έιναι μία χαρά δημοκρατική χώρα. Και ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό για κάποιον να θέλει να παρκάρει έξω από το σπίτι του και γι αυτό μετά τις 1600 όλες οι θέσεις θα πρέπει να γίνονται κατοίκων περιοχής, και κάποιες ελάχιστες επισκεπτών, ενώ οι νέοι κάτοικοι να μην παίρνουν θέση, αν δεν υπάρχει αντικειμενικά θέση στο δρόμο (αυτό θα υποχρεώσει τους εργολάβους να φτιάχνουν περισσότερα garage).

    Δηλαδή τι κερδίζω εγώ με το να έρθεις εσύ με το αμάξι σου στο κέντρο; Τα καυσαέριά σου; το θόρυβό σου ή ότι θα ψάχνω να παρκάρω έξω από το σπίτι μου;

    ΕΣΥ θέλεις να έρθεις, ΕΣΥ να ψάξεις, ΕΣΥ να πληρώσεις και στη τελική πάρε συγκοινωνία. Στο «υποβαθμισμένο» κέντρο που «έχω πρόβλημα» που ζω, έχω 16 γραμμές λεωφορείου να περνάνε, μετρό και ηλεκτρικό.

    Επίσης, καλό θα είναι για κάθε θέση δρόμου που χάνεται στο δρόμο λόγω σχεδιασμού του κτηρίου, να υποχρεώνει ο νόμος πρόβλεψη θέσεως επισκέπτη στο οικόπεδο, διότι το τελευταίο καιρό είδα πολλές «μαγκιές» που βάζει ο άλλος 3 επίγεια γκαράζ στη σειρά, μία είσοδο πυλωτής και μία υπογείου γκαράζ και χάνονται 5 θέσεις από το δρόμο.

    Δηλαδή, να πάρω και εγώ στο δικό μου το σπίτι και να βάλω δεσμευμένη θέση για κάθε διαμέρισμα που έχει; Επίσης, στο Λονδίνο έχουν βάλει διόδια στο κέντρο τη πόλης και έχουν αρχίσει και κάνουν private access πολλούς δρόμους σε κάποιες γειτονιές. Δηλαδή σου λέει ο δρόμος είναι cult-de-sac, πας μόνο άμα είσαι ή καλεσμένος ή μένεις εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 20-07-07 στις 13:45.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #80
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Παρακολουθώ τα πάντα από την κορυφή του κόσμου...
    Μηνύματα
    923
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Connex 24mbps @ 18700/980
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΤΣΕΛΙΟ
    Router
    Sagem F@st 1500wg
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Σε αυτό που είπες ότι 1 θέση πάρκιγκ κλίνει μία θέση στο δρόμο, η μιλάμε για πολικατοικίες που έχουν 5 εισόδους και κλίνουν όλο το πεζοδρόμιο έχεις δίκιο.

    Διαφωνώ. Είτε επιτρέπεται είτε δεν επιτρέπεται η στάθμευση. Πληρώνω τέλος κυκλοφορίας και ο δρόμος έξω από το σπίτι σου μου ανήκει όσο σου ανήκει και ο δρόμος έξω από το σπίτι μου. Και όταν έχω για 10 χιλιόμετρα διαδρομής ένα λεωφορίο που περνά ανα 3-4 ώρες και χρεώνει 1.1€ (τόσο το χρέωνε πρίν κάτι χρόνια δηλαδή) εχω γραμμένη την δημόσια συγκοινωνία γιατί είναι ανύπαρκτη!

    Όποιος θέλει αμάξι να βρεί χώρο να το παρκάρει πρώτα. Πήγα στο κολωνάκι να πιώ ένα καφέ πριν 1 μήνα και οι θέσεις παρότι όλες άδιες ήταν "σημασμένες για κατοίκους". Έχω πάει γύρω στις 500 φορές με συγκοινωνία και έτυχε μετά από τόσα χρόνια να βρεθώ ταξιδευτής με το αυτοκίνητό μου! Αυτό το πράμα είναι καραγιοζιλίκι και αίσχος! Αλλα άμα έρθεις στο χωριό μου και δείς παρκόμετρο θα σε χαλούσε πιστεύω...
    Intel i5 3570K / Intel Q9550 / Intel i3 / Intel Celeron G530 / Amd P-320 / AMD Sempron 2600+ / Intel Atom / AMD Athlon 2200+ / XBOX Media Center

    Using windows 7 and Debian Linux


  6. #81
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    καλά αυτό το είπες μετά:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να συνεχίσεις να τρολάρεις.

    Για οποιαδήποτε αλλαγή λωρίδας ΥΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ή οποιαδήποτε έξοδο από την πλατεία ΥΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ο οδηγός ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΦΛΑΣ.

    Μπορείς τώρα να συνεχίσεις να τρολάρεις.
    μπαλώνωντας τη γιούχα που έφαγες για αυτό:
    Σε αντίθεση με τους σηματοδοτούμενους κόμβους, μία κυκλική πλατεία δεν υποχρεώνει - δυστυχώς - νομικά τον οδηγό στη σωστή τήρηση των προβλεπόμενων ροών των οχημάτων.
    Ή πιο απλά, να παραμένει στη λωρίδα του.
    Σε μία πλατεία, δεν παραμένεις σε μία λωρίδα και δεν βγάζεις φλας όταν αλλάζεις λωρίδες, αλλά ανάλογα με το σε ποια έξοδο θα πας. Το κατάλαβες ή να το ξαναπώ;

    Στο δεύτερο δε που είπες, κάνεις και εκεί ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ. στις πλατείες δεν ανάβεις φλας για να δείξεις ότι θα αλλάξεις λωρίδα, αλλά για να δείξεις ότι θα κινηθείς προς συγκεκριμένη κατεύθυνση στην ΕΞΟΔΟ της πλατείας. Δηλαδή όταν είμαι στην εσωτερική λωρίδα και έχω φλας αναμένο που δείχνει προς τα μέσα τι δείχνω, ότι θα καβαλήσω τη πλατεία και θα πάω να κάνω μπάνιο στο συντριβάνι;

    Όταν ΔΕΝ ανάβω φλας και μπαίνω στην εσωτερική για να πάω ευθεία και μετά βγάζω φλας για να βγω είμαι παράνομος ή όταν βγάζω φλας λίγο πριν την έξοδο το βγάζω γιατί αλλάζω λωρίδα; Τι είναι αυτά που ρε βρε; οι καθηγητές σου στη σχολή τα ξέρουν ότι τα λες αναφέροντας τη σχολή τους; Mάθε πρώτα και μετά κάνε τον έξυπνο και την αυθεντία.

    Όσο δε για το trolling, θα μας πει τώρα ο μέγας trollerator για ... trolling.

    Και πρόσεξε τι θα απαντήσεις, γιατί έχω και βιντεάκι που τα δείχνει ΕΤΣΙ. (Όπως και με το wikipedia και το google-earth σε προειδοποιώ, για να ξέρεις ότι ό,τι ακούσεις είναι επειδή λες κοτσάνες και όχι επειδή έχω μεταπτυχιακό σε άλλο τομέα και έγινα πολλά βαρύς και μάγκας ή ... καλαμάτος).

    *o pelasgian ανεβαίνει πάνω στο ντοκτοράτο καλάμι του και χάνεται στη δύση φωνάζοντας: yeaaaaaahhhhhhhaaaaaa! *
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 20-07-07 στις 14:07.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #82
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    @ pelasgian

    Συνέχισε, επικίνδυνε, να αλλάζεις λωρίδες χωρίς φλας.

    Πρέπει να σου αφαιρέσουν το δίπλωμα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #83
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Όποιος θέλει αμάξι να βρεί χώρο να το παρκάρει πρώτα. Πήγα στο κολωνάκι να πιώ ένα καφέ πριν 1 μήνα και οι θέσεις παρότι όλες άδιες ήταν "σημασμένες για κατοίκους". Έχω πάει γύρω στις 500 φορές με συγκοινωνία και έτυχε μετά από τόσα χρόνια να βρεθώ ταξιδευτής με το αυτοκίνητό μου! Αυτό το πράμα είναι καραγιοζιλίκι και αίσχος! Αλλα άμα έρθεις στο χωριό μου και δείς παρκόμετρο θα σε χαλούσε πιστεύω...
    Προσωπικά όχι, εκτός αν το χωριό σου έχει τέτοια άπλα που ξέρω ότι έβαλε τα παρκόμετρα για να αρμέξει τους «πρωτευουσιάνους». (Σαν την βλαχοτροχαία σε επαρχιακούς δρόμους που γράφει μόνο τις Αθηναϊκές πινακίδες.)

    Πρόσεξε τι είπες: πήγα για καφέ και δεν έβρισκα επειδή ήταν για να παρκάρουν οι κάτοικοι!
    Σαφώς και πρέπει να παρκάρει ΠΡΩΤΑ ο κάτοικος και μετά ο καφές σου. Καφέ πας και αλλού, ο κάτοικος τι θα κάνει; θα μετακομίσει ή θα πληρώσει γκαράζ για να παρκάρεις εσύ; Μην έρθεις με το αμάξι στο κέντρο, τόσο απλά!

    Ειδικά στο κολωνάκι υπάρχει μετρό στο σύνταγμα, μινι λεωφορείο και ωραίο πεζόδρομοι. Εγώ πάω με τα πόδια μοναστηράκι από αμπελόκηπους!
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #84
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ pelasgian

    Συνέχισε, επικίνδυνε, να αλλάζεις λωρίδες χωρίς φλας.
    Είπα εγώ ότι αλλάζω λωρίδες χωρίς φλας;

    Πρέπει να σου αφαιρέσουν το δίπλωμα.
    Και σένα το πτυχίο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 20-07-07 στις 15:18.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #85
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σηματοδότες υπάρχουν σε ισόπεδες διασταυρώσεις και γι αυτό σου είπα ότι δεν υπάρχει θέμα κυκλικής πλατείας σε αυτοκινητόδρομους, αφού αυτοί στο 99% διασταυρώνονται με ανισόπεδο ΚΟΜΒΟ. Επίσης πλατείες δεν υπάρχουν σε διασταυρώσεις αυτοκινητόδρομου με δευτερεύουσα οδό για ευνόητους λόγους.
    Πρόσεξε σε ακολούθησα στη μετάφραση του roundabout ως πλατεία, που στα ελληνικά έχει άλλη έννοια, και μετά συνυπολογίζοντας αυτά που ισχύουν για τις πλατείες το βρήκες ως αφορμή για να μας τη πεις, το οποίο βέβαια δεν είναι απαραίτητο ότι ήταν η πρόθεσή σου (αλλά επειδή σε ξέρω τι μάρκα είσαι, δεν το αποκλείω κιόλας). Το θέμα είναι ότι άλλο roundabout και άλλο πλατεία. Στην Αγγλία ήσουν, ξέρεις ποια είναι η διαφορά, ελπίζω.

    Τεσπά, για τους υπόλοιπους: «αν πηγαίνει γύρω γύρω» είτε στο επίπεδο, είτε υπερυψωμένο, είτε έχει συντριβάνι στη μέση είτε είναι τάπα στο δρόμο ζωγραφισμένη λέγεται roundabout. Έχει μεγάλη διαφορά από το traffic circle όπως λέει και στο wikipedia.

    Στις motorways (το ονομάζω έτσι, γιατί το δικό μας το εθνική σημαίνει οτιδήποτε) κάνουν έναν εναέριο κύκλο (δηλαδή ενώνουν τις άκρες από δύο γέφυρες) οπότε μπορείς να κάνεις αναστροφή αλλά και να πας προς τουλάχιστον άλλες 6 κατευθύνσεις.

    Τώρα... αν εσύ χρησιμοποίησες εξαρχής τον όρο roundabout για να περιγράψεις ανισόπεδους κόμβους σε αυτοκινητόδρομο, δεν καταλαβαίνω τι ήθελες ακριβώς να πεις. Οι αυτοκινητόδρομοι που έχουν προδιαγραφές δεν διασταυρώνονται με σηματοδότες.
    Έτσι το χρησιμοποιούν οι εγγλέζοι για να περιγράψουν τα junctions που έχουν roundabout επάνω τους. Δες στο google-earth κατα μήκος οποιουδήποτε motorway (και του M25) και θα δεις πολλά από αυτά. Δεν είναι όλα έτσι όμως, γιατί σε κάποια μέρη κόλαγε κάποια έξοδος, έφραζε το roundabout και δημιουργούσε ουρά μέχρι και στο Motorway, οπότε το γκρέμιζαν και έφτιαχναν τα spaghetti junctions. (edit: για λόγους αντίθετους από αυτούς που λέει ο Wan, φυσικά. Που μας είπε ότι το roundabout έξω από το ραδιομέγαρο στην Αττική το έφτιαξαν διότι ... αργεί και εφόσον μετά έχει διόδια η μία έξοδος και κάνει ουρές, ε, ας βάλουμε και ένα roundabout να πηγαίνουν ... πιο αργά. Πρόσεξε, πληρώνουμε τα κέρατά μας να φτιάξουμε υπερυψωμένο roundabout, για να πάμε πιο αργά, μα είναι λογικότατο και φυσικά έχει το αντίθετο αποτέλεσμα, δεν κολάει πλέον η κιφησίας. Διαβολικές συμπτώσεις!)

    Για τις υπερυψωμένες διαβάσεις πεζών που αναφέρεις, την επόμενη φορά που θα περάσεις από Θέρμη, πάμε να σου δείξω μια. Κατά σύμπτωση είναι ακριβώς στην έξοδο κυκλικής πλατείας. Εκεί λοιπόν θα σε βάλω να περάσεις 2-3 φορές απέναντι για να δούμε κατά πόσο αποτελεί λύση για την Ελλάδα ή αν θα χαλάσεις τα στατιστικά της Wikipedia για τα ατυχήματα σε πλατείες.

    Μετά, στην αναρρωτική σου, θα συζητήσουμε πόσοι θα ακουλουθούσαν κυκλική πορεία σε ζωγραφισμένο κύκλο.
    Τίποτα που δεν φτιάχνει με μερικές ταμπέλες που λένε ότι λειτουργεί κάμερα και ότι παραβάσεις προτεραιότητας κατά πεζού καταγράφονται και θα τιμωρούνται. Ο Έλληνας δεν χρειάζεται αυστηρούς νόμους, αλλά αυστηρή αστυνόμευση.

    Διότι ο αυστηρός νόμος κάνει το όργανο να τον λυπάται και να μην του τη ρίχνει, ενώ αυστηρή αστυνόμευση με πολλά «μικρά» δωράκια θα κάνουν και το πιο κανίβαλο καλό οδηγό. Όπως και τους Εγγλέζους (σας είπαν ότι οι Εγγλέζοι είναι ευγενικοί και καλοί από τη φύση τους; απλά ακούν metropolitan police και police station και κλ...ν μέντες.)

    Και οι μιλάμε ότι PCs σταματάνε για τα πάντα, χωρίς να ρίχνουν κλήσεις. Εμένα μία φορά με είχαν τσιμπήσει για φώτα ομίχλης σε νοικιασμένο (τα είχα μπερδέψει με το ξεθολωτήρι του πίσω παραθύρου) και δεν μας την έριξαν όταν είδαν ότι είμασταν ξένοι και ψιλοάσχετοι.

    (Βοηθησε και το humour: do you know why I stopped you? Hopefully not for driving on the wrong side! Oh no, no it's for the fog lights et.c. που στο τέλος τον έβαλα να τα βρει αυτός και να με ρωτήσει so, you are not very familiar with this vehicle? του είπα ότι είναι rental και από δω και από κει γλύτωσα το πρόστιμο).

    Δηλαδή, το αντίθετο από αυτό που θέλει ο wan, που θα προτιμούσε να κόβουν αυτιά, να βγάζουν μάτια, να παλουκώνουν, να παίρνουν διπλώματα, να σου κόβουν ένα @ ώστε να επανέλθει ... η μοναρχία ως de facto πολίτευμα της χώρας και όχι ως de jure.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 20-07-07 στις 16:01.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  11. #86
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Ο Έλληνας δεν χρειάζεται αυστηρούς νόμους, αλλά αυστηρή αστυνόμευση.
    Συμφωνώ και επαυξάνω... Όπως είπα και σε άλλο thread ο Έλληνας χρειάζεται έναν μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι του για να σέβεται τους νόμους αλλά και τους συμπολίτες του...

    Όσο δε για το trolling, θα μας πει τώρα ο μέγας trollerator για ... trolling.
    Μπα , αποκλείεται να το εννοείς αυτό για τον wan... Αφού ο άνθρωπος κατέχει πάντα το αλάθητο, αυτός και ο πάπας ένα πράγμα ...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  12. #87
    Το avatar του μέλους Ministry
    Ministry Guest
    Δεν φταινε τα φαναρια, οπου ταριφας μια λωριδα του δρομου ειναι πιασμενη μονιμως οποτε οι 4 γινονται 3 κλπ.
    Το προβλημα θα λυνοτανε οριστικα με στασεις μετρο σε καθε συνοικια και δημοτικη συγκοινωνια καθε περιοχης που να σε πηγαινει σε αυτες με αμεση ανταποκριση, το δε μετρο να λειτουργουσε ολο το 24ωρο, σκεψου να εισαι γαλατσι και να βγαινεις γλυφαδα σε 30 ωρα η και λιγοτερο με αυτο το τροπο θα ειχανε περιοριστει τα ταξι και θα ειχε λυθει το κυκλοφοριακο.

  13. #88
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι στην Ιταλία που βρέθηκα πρόσφατα και έκανα περίπου στα 4.000 χλμ. και παντού, μα παντού, έχουν πλατείες (να το πω καλύτερα κυκλικές πορείες? γιατί στην ουσία δεν είναι πλατείες αλλά μια φαρδιά διασταύρωση με κυκλική πορεία) με STOP σε αυτόν που μπαίνει στην πλατεία, με διευκόλυνε αφάνταστα και μου άρεσε πάρα πολύ.
    Σε καμία περίπτωση δεν είχε μποτιλιάρισμα και όταν έκανα λάθος στη σωστή έξοδο (αρκετές φορές αφού δεν ήξερα τους δρόμους και έβλεπα τις πινακίδες κάπως αργά) έκανα απλά έναν κύκλο, ή και δύο κάποιες φορές και έβγαινα στη σωστή έξοδο χωρίς καθυστέρηση και χωρίς να εμποδίσω τους άλλους που ήξεραν που πήγαιναν.
    Φυσικά οι Ιταλοί σέβοντε απόλυτα τα STOP και έτσι δεν υπήρχε περίπτωση ατυχήματος σε αυτές τις κυκλικές πορείες.
    Ναι, θα ήταν μια πολύ καλύ λύση για την Ελλάδα, φτάνει να μπορεί να γίνει, γιατί όντως υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση και ταλαιπωρία και αν κάνεις λάθος σε διασταύρωση και δε βγεις στη σωστή έξοδο την πάτησες και γράφεις χιλιόμετρα άδικα.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #89
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Μάλλον κάτι αντίστοιχο των roundabouts γίνεται και με ρύθμιση των μονοδρομήσεων σε πολλά σημεία της Αθήνα. Παράδειγμα στη διασταύρωση της Κιφησίας με Αλεξάνδρας που για να πας Μεσογείων δεν φεύγει ευθεία, αλλά στρίβεις πριν το παρκάκι και μπαίνεις από τη πλευρά του Πύργου των ΑΘηνών.

    Αν προσέξεις τις ροές, θα δεις ότι κατά κάποιο τρόπο έφτιαξαν ένα roundabout, για να μειώσουν τα σημεία διασταύρωσης των ροών των αυτοκινήτων, (πλέξεις; ), με κέντρο της πλατείας το οικοδομικό ... τραπέζιο () που είναι ανάμεσα Β. Σοφίας, Μεσογείων και Φειδιππίδου.

    Κατά τη ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε να κάνουν κάτι αντίστοιχο στην Αλεξάνδρας και Πατησίων με «roundabout» την Πλατεία Αιγύπτου. Ακόμα και στο Google φαίνεται το τι γίνεται σε εκείνο το σημείο.

    Α, και ένα κανονικό roundabout γωνία Αλεξάνδρας με Πανόρμου, που πλέον δεν μπορείς να πας αριστερά κινούμενος επί της Αλεξάνδρας, αλλά και όπου πήζει το σύμπαν λόγω του $@#&* φάναρου, όπου σημειωτέον η διάβαση των πεζών είναι ήδη εκεί, λόγω του τούνελ του μετρό που ενώνει τα δύο άκρα τις αλεξάνδρας. (Οκ μόνο μέρα, αλλά νύχτα η κίνηση είναι μικρή και υπάρχει χώρος και για πεζογέφυρα.

    Α και ερώτηση κρίσεως, είσαι στην Λεωφ Αλεξάνδρας με μούρη προς Κιφησίας και θες να πας Λεωφ. Αλεξάνδρας γωνία με Ιερεμίου Πατριάρχου, δηλαδή στον Αρειο Πάγο; Πώς πας;
    (hint ... ΠΑΝΟΡΜΟΥ από ... ΚΙΦΗΣΙΑΣ!!!! ή περιφερειακός ... Λυκαβητού!!!). Γιατί; επειδή $#$*#($#) σχεδιάζουν τους δρόμους, έκοψαν την αριστερή στροφή της Αλεξάνδρας και πρέπει να κάνει το γύρω το κόσμου. Αυτό τώρα πώς θα γινόταν με ένα roundabout; Μήπως μέσα σε ένα λεπτό; χωρίς να γυρνάς στα στενά και να ανησυχείς το κόσμο, να κινδυνεύεις να τρακάρεις στις 20 διασταυρώσεις που θα συναντήσεις, χωρίς να κολήσεις πίσω από σκουπιδιάρικο και χωρίς να κάψεις 1 λίτρο περιττή βενζίνη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 21-07-07 στις 11:42.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #90
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Να φτιάξουν ποδηλατοδρομους, πολύ μου αρέσει που κάνω βόλτες με το ποδηλατάκι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι ο αυστηρός νόμος κάνει το όργανο να τον λυπάται και να μην του τη ρίχνει, ενώ αυστηρή αστυνόμευση με πολλά «μικρά» δωράκια θα κάνουν και το πιο κανίβαλο καλό οδηγό. Όπως και τους Εγγλέζους (σας είπαν ότι οι Εγγλέζοι είναι ευγενικοί και καλοί από τη φύση τους; απλά ακούν metropolitan police και police station και κλ...ν μέντες.)

    Και οι μιλάμε ότι PCs σταματάνε για τα πάντα, χωρίς να ρίχνουν κλήσεις.
    Καλά έχω ακούσει κάτι μπινελίκια απο Άγγλους οδηγούς απίστευτα, τώρα μετακόμησα σε πιο high class :lo: γειτονιά και ακούω μπινελίκια και απο τους πεζους...

    Oi Oi f@cker και τα σχετικά.

    Kατα τα άλλα όταν σκάει το πεζό μπατσό-περίπολο, όλοι κύριοι...

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετάθεση στην Αθήνα
    Από Dark Dominion στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-08, 23:35
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-07, 18:35
  3. Ξενοδοχειο στην αθηνα
    Από alexandrak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-07, 13:53
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-06, 17:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας