Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    09-07-2007
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κατ΄αρχήν να πω ένα γειά σ΄όλους τους φίλους του Forum.

    Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να επιλέξω ένα Voip sip adaptor για να τον χρησιμοποιήσω
    στο γραφείο στο σπίτι.
    Εχω μια σύνδεση ADSL 768 της Forthnet με ένα modem Crypto F200 και σύνδεση USB και
    μία γραμμή PSTN.
    Τον αντάπτορα θέλω να τον συνδέσω στο ενσύρματο τηλέφωνο PSTN που ήδη έχω.
    Επειδή μόλις άρχισα να ασχολούμαι με την τηλεφωνία voip και έχω χαθεί στις λεπτομέρειες
    θα παρακαλούσα όποιο φίλο έχει διάθεση να βοηθήσει να μού προτείνει ποιό από τα δυο
    παραπάνω , που πρόχειρα επέλεξα,μου κάνει απο πλευράς συνδεσιμότητας και ευκολίας
    χειρισμού ή ακόμα εάν υπάρχει κάτι καλύτερο.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο πλευράς ευκολίας το siptalk απο πλευρά δυνατοτήτων το spa3102 (είναι λίγο ποιο περιπλοκό στις ρυθμίσεις του αλλά υπάρχουν εδώ στο φόρουμ)

    Και στις δυο περιπτώσεις μάλλον θα έχεις πρόβλημα λόγο του usb modem (χρειάζονται ethernet)

  3. #3
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    18500/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 19(dB)
    To spa 3102 είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο στις ρυθμίσεις του και θέλει αρκετές ώρες-μέρες για να καταλάβει ένας μέσος χρήστης τι του γίνεται... Το πήρα και εγώ διαβάζοντας την βοήθεια στα topics αλλά παιδεύτηκα αρκετά. Είπα να το προτιμήσω λόγω των πολλών ευκολιών που προσφέρει (βλέπε θύρα για γραμμή ΟΤΕ, πολλοί λογαριαμοί VoIP) αλλά δεν θα το πρότεινα σε κάποιο φίλο μου. Ακόμα έχει ένα μεγάλο πρόβλημα που ακόμα δεν έχει βρεθεί λύση. Το πρόβλημα του echo. Στις κλήσεις μέσω VoIP δεν παρουσιάζεται, αλλά είναι έντονο και ενοχλητικό στις εισερχόμενες- εξερχόμενες μέσω PSTN. Οταν η κλίση γινεται μέσω της θύρας που βάζω την γραμμή ΟΤΕ, είτε εισερχόμενη ειτε εξερχόμενη, ακουω την φωνη μου 2 φορες σαν να μιλαω στο πηγάδι. Αν και δοκίμασα ενα κάρο αλλαγες στις ρυθμίσεις, τιποτα δεν έλυσε αυτο το πρόβλημα. Αν το ήξερα το πρόβλημα του echo δεν θα έδεινα τα λεφτάκια μου να το πάρω. Για άλλα VoIP κουτάκια ή έτοιμα VoIP τηλέφωνα δεν ξέρω.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-07-2007
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ τούς φίλους sdikr και geminimax για την άμεση και πρόθυμη βοήθεια τους.
    Μάλλον θα το αφήσω το θέμα για αργότερα όταν το ψάξω περισσότερο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Linksys SPA-3102 help
    Από tphilip στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 23:30
  2. Linksys SPA 3000 & SPA 3102
    Από strider στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-06, 13:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας