Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-10-2006
    Περιοχή
    Αγια Βαρβαρα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12287/947
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    SNR / Attn
    11(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα παιδια, μενω Αγ. Βαρβαρα και εχω μεχρι και σημερα adsl απο Vodafone. Εχει ερθει ο καιρος, μιας και απο οταν ενεργοποιηθηκαν οι νεες καμπινες vdsl της wind, η γραμμη βυθιστηκε 5mbit (απο τα 16.8 στα 11.8-12.5, αναλογα τα κεφια), και ψαχνομαι να βρω μια καλη προσφορα. Αυτη τη στιγμη υποστηριζει η Wind, o OTE και παραδοξως η Nova, μεχρι 100 ενω οι αλλοι 2 μεχρι 200 (βαση του τι λεει στο site στις διαθεσιμοτητες). Οσο η Vodafone πεταει χαρταετο πανω σε αυτο το θεμα και επειδη πλεον δεν παλευεται η κατασταση (βαραει κατι βυθισεις η γραμμη σε ωρες αιχμης, εχει γινει και ελεγχος απο τεχνικο και δεν μπορουν να κανουν κατι), σκεφτομαι να παω σε εναν απο τους 3, με προτιμηση στη Nova που εχω ακουσει καλα λογακια. Σαν ρουτερ εχω το VR400 της TP-Link, οπιτε δε νομιζω οτι θα χρειαστω κατι αλλο, ειτε βαλω 50αρα ειτε 100αρα, αλλα ουτε και να μπλεξω με το Η267 της ΖΤΕ. Τι αποψεις εχετε σε θεμα υποστηριξης κυριως στη Nova και στη Wind; (Για ΟΤΕ δε χρειαζεται να ρωτησω, μια χαρα υποστηριξη εχει). Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Καμία σχέση η υποστήριξη του ΟΤΕ με αυτή που πιθανόν να ήξερες ή να θυμάσαι.
    Μπορείς να πας όπου θέλεις ανάλογα με τα οικονομικά σου.
    Απλά αν θέλεις να βάλεις δικό σου εξοπλισμό, πρέπει να συνυπολογίσεις και το θέμα της τηλεφωνίας στην περίπτωση που σου δώσουν voip.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    14-10-2006
    Περιοχή
    Αγια Βαρβαρα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12287/947
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    SNR / Attn
    11(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τον Οτε εννοεις προς το καλυτερο η χειροτερο; Κυριως κοιταω προς νοβα, μιας και το 29.90 εχει τραβηξει το βλεμμα ολων και με 5 ευρω παραπανω δινει επιπλεον απεριοριστα σε κινητα. Στο χωριο (Λιβαδεια) δινω για 50αρα wind 35€. Αλλα εδω παιρνεις πολυ καλυτερο προγραμμα και 100αρα με τα ιδια η και λιγοτερα χρηματα.. Για το voip η αληθεια ειναι οτι δε θα ηθελα να γυρισω τη γραμμη σε voip, καθως σε περιοριζει στο θεμα επικοινωνιας εαν εχεις θεμα ιντερνετ. Αν δεν επιθυμω αλλαγη σε voip, εφοσον υποστηριζεται βεβαια αυτο, παιζει κανενα ρολο πουθενα;

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για OTE χειρότερα λένε..

    Για VoIP δεν μπορείς να διαλέξεις εσύ εάν θες ή δες θες.. εάν ένας πάροχος έχει γυρίσει ένα A/K σε VoIP..
    Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιοι πάροχοι σου δίνουν τους κωδικούς για VoIP και ποιοι όχι..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    14-10-2006
    Περιοχή
    Αγια Βαρβαρα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12287/947
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    SNR / Attn
    11(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην περιπτωση voip αντι για ρουτερ, μπορω να παρω κατι ξεχωριστο για τις συσκευες; Η πανε οπως παλια αποκλειστικα πανω στο ρουτερ; Γιατι θα πρεπει να καταργηθουν συσκευες αλλα και να αλλαξω θεση στο ρουτερ μου φαινεται..

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κωδικούς VοIP δίνει μόνο ο ΟΤΕ. Nova και Wind κατά 99% δεν θα σου τους δώσουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιπτωση voip αντι για ρουτερ, μπορω να παρω κατι ξεχωριστο για τις συσκευες; Η πανε οπως παλια αποκλειστικα πανω στο ρουτερ; Γιατι θα πρεπει να καταργηθουν συσκευες αλλα και να αλλαξω θεση στο ρουτερ μου φαινεται..
    Υπάρχουν VoIP τηλεφωνικές συσκευές, αλλά δεν το έχω ψάξει εάν όλες αυτές είναι οκ με τους παρόχους..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον Οτε εννοεις προς το καλυτερο η χειροτερο; Κυριως κοιταω προς νοβα, μιας και το 29.90 εχει τραβηξει το βλεμμα ολων και με 5 ευρω παραπανω δινει επιπλεον απεριοριστα σε κινητα. Στο χωριο (Λιβαδεια) δινω για 50αρα wind 35€. Αλλα εδω παιρνεις πολυ καλυτερο προγραμμα και 100αρα με τα ιδια η και λιγοτερα χρηματα.. Για το voip η αληθεια ειναι οτι δε θα ηθελα να γυρισω τη γραμμη σε voip, καθως σε περιοριζει στο θεμα επικοινωνιας εαν εχεις θεμα ιντερνετ. Αν δεν επιθυμω αλλαγη σε voip, εφοσον υποστηριζεται βεβαια αυτο, παιζει κανενα ρολο πουθενα;
    Προς το πολύ χειρότερο ο ΟΤΕ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια, μενω Αγ. Βαρβαρα και εχω μεχρι και σημερα adsl απο Vodafone. Εχει ερθει ο καιρος, μιας και απο οταν ενεργοποιηθηκαν οι νεες καμπινες vdsl της wind, η γραμμη βυθιστηκε 5mbit (απο τα 16.8 στα 11.8-12.5, αναλογα τα κεφια), και ψαχνομαι να βρω μια καλη προσφορα. Αυτη τη στιγμη υποστηριζει η Wind, o OTE και παραδοξως η Nova, μεχρι 100 ενω οι αλλοι 2 μεχρι 200 (βαση του τι λεει στο site στις διαθεσιμοτητες). Οσο η Vodafone πεταει χαρταετο πανω σε αυτο το θεμα και επειδη πλεον δεν παλευεται η κατασταση (βαραει κατι βυθισεις η γραμμη σε ωρες αιχμης, εχει γινει και ελεγχος απο τεχνικο και δεν μπορουν να κανουν κατι), σκεφτομαι να παω σε εναν απο τους 3, με προτιμηση στη Nova που εχω ακουσει καλα λογακια. Σαν ρουτερ εχω το VR400 της TP-Link, οπιτε δε νομιζω οτι θα χρειαστω κατι αλλο, ειτε βαλω 50αρα ειτε 100αρα, αλλα ουτε και να μπλεξω με το Η267 της ΖΤΕ. Τι αποψεις εχετε σε θεμα υποστηριξης κυριως στη Nova και στη Wind; (Για ΟΤΕ δε χρειαζεται να ρωτησω, μια χαρα υποστηριξη εχει). Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    Όλες οι πεποιθήσεις σου είναι λανθασμένες. Ούτε ο ΟΤΕ είναι πλέον αυτό που ήταν κάποτε (αμφιβάλλω αν είναι καν στις 2 πρώτες θέσεις από άποψη υπηστήριξης και αποτελεσματικότητας πλέον), ούτε έχει (σε καμία περίπτωση) σχέση με τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις η ενεργοποίηση καμπίνων της Wind καθώς εσύ παίρνεις adsl από το dslam της vodafone στο Α/K, και δεν ξέρω από μπορεί να άκουσες "καλά λογάκια" για τη Nova η οποία παραμένει προβληματική (πέρα από το ύψος του παγίου που ίσως είναι χαμηλότερο των άλλων) και λέω "ίσως" γιατί έχει υψηλά τέλη ενεργοποίησεις, πληρώνεις το ρούτερ τους που σε άλλους είναι δωρεάν κλπ.
    Θα σου πρότεινα να επιβεβαιώσεις ότι μπορεί ο υπάρχων πάροχός σου (η Voda) να σου δώσει vdsl μέσω της καμπίνας Wind που έχει ήδη η περιοχή σου και αν ναι, να πάρεις προσφορά για να καθίσεις εκεί.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ουτως ή άλλως η ΝΟΒΑ δεν εχει δικες της καμπινες πουθενα, μισθωμενες απο τους άλλους παρόχους εχει, οποτε λάβε υπόψιν σου κι αυτη την παραμετρο για το after sale support.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  11. #11
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Συμφωνώ και εγώ για το support του ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα επειδή οι καμπίνες είναι της WIND θα ρώταγα εκεί πρώτα για προσφορά. Για το voip μόνο σε ΟΤΕ μπορείς να βάλεις ότι ρουτερ θέλεις, στους άλλους θα πρέπει να χρησιμοποιείς το δικό τους ρουτερ τουλάχιστον για τηλεφωνία. Φυσικά μπορεί να μπει οποίο ρουτερ θέλεις ως Bridge.. Είναι μια χαρά λύση και αυτό.
    Όσο για nova.. Δε ξέρω αλλά χαλκός ΟΤΕ, καμπινα wind και ενδιάμεσος σε όλα αυτά ένας τρίτος.. Δε θα το έκανα.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-10-2006
    Περιοχή
    Αγια Βαρβαρα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12287/947
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    SNR / Attn
    11(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι πεποιθήσεις σου είναι λανθασμένες. Ούτε ο ΟΤΕ είναι πλέον αυτό που ήταν κάποτε (αμφιβάλλω αν είναι καν στις 2 πρώτες θέσεις από άποψη υπηστήριξης και αποτελεσματικότητας πλέον), ούτε έχει (σε καμία περίπτωση) σχέση με τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις η ενεργοποίηση καμπίνων της Wind καθώς εσύ παίρνεις adsl από το dslam της vodafone στο Α/K, και δεν ξέρω από μπορεί να άκουσες "καλά λογάκια" για τη Nova η οποία παραμένει προβληματική (πέρα από το ύψος του παγίου που ίσως είναι χαμηλότερο των άλλων) και λέω "ίσως" γιατί έχει υψηλά τέλη ενεργοποίησεις, πληρώνεις το ρούτερ τους που σε άλλους είναι δωρεάν κλπ.
    Θα σου πρότεινα να επιβεβαιώσεις ότι μπορεί ο υπάρχων πάροχός σου (η Voda) να σου δώσει vdsl μέσω της καμπίνας Wind που έχει ήδη η περιοχή σου και αν ναι, να πάρεις προσφορά για να καθίσεις εκεί.
    Εδω και πολλους μηνες προσπαθω με τη vodafone, εχει 1 χρονο κοντα που εχουν ενεργοποιηθει οι καμπινες και μονο οι 3 παραπανω εχουν πυλες. Τελευταια φορα ειχα ενημερωση απο Βονταφον, περιπου Αυγουστο-Σεπτεμβρη οτι τον Οκτωβρη θα ανοιγαν οι πυλες για εκεινους. Εχουμε φτασει Γεναρη, εφερα τεχνικο στο σπιτι και δεν εντοπιζουν κανενα προβλημα και η απαντηση που πηρα ηταν πως οταν ενεργοποιηθηκαν οι καμπινες vdsl σε ολες τις περιοχες, η adsl επεσε παντου. Να το πιστεψω; Να το θεωρησω φολα; Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Επιπλεον εχω αρχισει να εχω αρκετα παραπονα απο τη Βονταφον, οσον αφορα το after sales, καθως τεχνικο προσπαθω να φερω απο τα Χριστουγεννα, καθε φορα που καλουσα να μαθω τι και πως και γιατι δεν εχει ερθει, ολοι εβλεπαν τα προηγουμενα αιτηματα και ολοι τα προωθουσαν, ε στο τελος εβαλα γνωστο απο τη Βονταφον και ηρθε τεχνικος, και ψαχνω να βρω μια λυση γιατι απλα δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ και εγώ για το support του ΟΤΕ. Από εκεί και πέρα επειδή οι καμπίνες είναι της WIND θα ρώταγα εκεί πρώτα για προσφορά. Για το voip μόνο σε ΟΤΕ μπορείς να βάλεις ότι ρουτερ θέλεις, στους άλλους θα πρέπει να χρησιμοποιείς το δικό τους ρουτερ τουλάχιστον για τηλεφωνία. Φυσικά μπορεί να μπει οποίο ρουτερ θέλεις ως Bridge.. Είναι μια χαρά λύση και αυτό.
    Όσο για nova.. Δε ξέρω αλλά χαλκός ΟΤΕ, καμπινα wind και ενδιάμεσος σε όλα αυτά ένας τρίτος.. Δε θα το έκανα.
    Οποτε βαζω το ρουτερ τους για τηλεφωνια και το γυρναω bridge και ενωνω το vr400 για τα υπολοιπα; Η αλλαγη σε VoIP ειναι στανταρακι να υποθεσω;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας