Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Φεβρουάριος που φεύγει τυχαίνει να ήταν ο γενεθλιακός μήνας του καλύτερου τρωκτικού που πέρασε από τα χέρια μου. 2008-2020 και τίτλοι τέλους για το ατρόμητο και στιβαρό ποντίκι, το Logitech laser mx1000, ετών 12. Βέβαια, το πιθανότερο είναι να θέλει αλλαγή μπαταρίας και γι αυτό δεν θα ενταφιαστεί για την ώρα. Θα συνταξιοδοτηθεί στην αποθήκη παρέα με τους φίλους του, τα άλλα ποντίκια.
    Τόσα χρόνια δεν κατάλαβα ότι δεν είχε καλώδιο. Αλλά τώρα στα τελειώματα, με τα κομπιάσματα στο tracking και με την αστάθεια στην ταχύτητα, μου μπήκε η ιδέα ο διάδοχός του να έχει ουρά. Με το καλώδιο θα αποτραπούν οι τυχόν παθογένειες τύπου αστάθειας λόγω παρεμβολών, προδοσία μπαταρίας, κακή επικοινωνία με βάση, συνεχή έγνοια για επαναφόρτιση, ο μπελάς του να "κουμπώσει" καλά, το ρεύμα που δίνει ή δεν δίνει το usb hub, μην κλείσει το bluetooth και δεν ξέρω τι άλλο. Το καλώδιο αποφασίζει γρήγορα. Ενσύρματο λοιπόν.
    Τα δεδομένα : Με παλάμη περίπου 10x17cm , σίγουρα δεν μου φτάνουν τα 55mm πλάτους του απλού microsoft του γραφείου. Παίζω επί το πλείστον RPG, RTS και TBS. Τα μαρκετιλίκια τύπου rgb, dpi δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.
    Αυτά. Μέχρι τώρα έχω προκρίνει το Sharkoon Drakonia II. Οχι για τα λέπια του δράκου αλλά επειδή το βλέπω βαρύ, στιβαρό και αναβαθμισμένο σε σχέση με το πρώτο Drakonia που κι αυτό πάντως έχει καλές κριτικές. Την razer την θεωρώ υπερεκτιμημένη ως το χαϊδεμένο παιδί του μάρκετιγκ κι εκτός αυτού, τα ποντίκια της έχουν μικρό βάρος και μικρό πλάτος.
    Δώστε ιδέες κι αν κάποιος τυχαίνει νάχει κανα sharkoon ας πει για το αν αντέχει στο χρόνο.
    Τελικά...οπτικό ή Laser ;
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Οτι και να δοκίμασα στην κομπιουτερικη ιστορια μου, τιποτα δεν με βολεψε οπως το Microsoft 1000 basic. Σε τέτοιο βαθμο που αγόρασα άλλο desktop σετ μονο για το mouse.

    Καλή τύχη εύχομαι στην επιλογή σου.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Logitech mx master έχει και διάφορες εκδόσεις 1,2 και 3 ρίξε του μια ματιά

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    https://www.rocketjumpninja.com/prod...o-intellimouse

    Έχει και καλή τιμή γενικά. Δες γενικά το site καθώς κάνει καλά review στο youtube. Το drakonia 1 ήταν πολύ ωραίο, φαντάζομαι και το 2 αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Πλέον μάλλον optical θα κοιτούσα. Αν θέλεις κι άλλες επιλογές υπάρχουν απλά ίσως λίγο πιο ακριβές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 04-03-20 στις 23:32.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

    Όπως εξήγησα, αυτή τη φορά δεν θα πάρω ασύρματο για τους λόγους που προανέφερα. Επίσης δεν θάθελα να περάσω τα 50 € για ποντίκι επειδή δεν θάταν vfm για τη χρήση που κάνω.

    Vtester, ο πίνακας του site που δίνεις είναι πολύ χρηστικός και μακάρι να τον έβρισκα και αλλού όπου έψαξα. Δυστυχώς όμως είναι ανεπαρκής. Έχει 5-6 μάρκες, τις φίρμες που λέμε, και αυτό είναι. Μου έτυχε, κατά την έρευνα που έκανα, να μην εμφανίζονται καθόλου μοντέλα μιας συγκεκριμένης μάρκας. Τυχαίο; ίσως. Αλλά σε τόσο μεγάλη συχνότητα; Δεν ξέρω. Αν δεν μου είχε καρφωθεί το drakonia, μπορεί να μην το έπαιρνα χαμπάρι, τώρα όμως...έβλεπα ότι δεν υπήρχε κανένα της sharkoon κι εκνευριζόμουν, θεωρώντας το μαρκετιλίκι και κόλπα της αγοράς. Πράγματα που με αποστρέφουν και με αηδιάζουν. Μα κανένα της sharkoon δεν τους άρεσε;

    Τελικά καταστάλαξα και παρήγγειλα το drakonia black αγνοώντας ότι είναι laser ( έζησα παρέα με το mx 1000 για 12 χρόνια με τις καλύτερες εντυπώσεις) και, περισσότερο επειδή οι κριτικές του ήταν σχεδόν διθυραμβικές στο σκρουτζ. Και λέω σχεδόν αφού υπήρξαν τρεις που ξυνίστηκαν:
    Ο ένας ενοχλήθηκε επειδή λερώνουν εύκολα τα πλαϊνά σημεία και καθαρίζουν δύσκολα.
    Ο άλλος επειδή δεν αρέσκεται στον ήχο της ροδέλας, είναι ελατηρίου,λέει. Ναι, τι κρίμα που δεν σου παίζει μουσική.
    Ο τρίτος επειδή του χάλασαν τα κουμπιά του dpi στα 3 χρόνια αλλά "...ειναι φθηνό για να περιμένει κάνεις περισσότερα.". Ναι, είναι φτηνό κοντά στα 40 ευρώ και το dpi το βάζουμε σε μια μεριά και δεν το σκαλίζουμε συνέχεια, το διέλυσες...ο τύπος απλά δεν ξέρει τι λέει.

    Εμένα στη θεωρία μου άρεσε:
    Ο γεμάτος όγκος του, 88 χιλιοστά επειδή δεν τσιμπολογάω αλλά χουφτώνω.
    Η λογική κλίμακα στο dpi όχι σαν μερικά που έχουν πρώτη σκάλα χαμηλά και μετά φεύγουν απευθείας στα 2500-3000.
    Η επίστρωση από καουτσούκ για να μη γλυστράει.
    Το βάρος του που του δίνει επιπλέον σταθερότητα και στιβαρότητα.
    Το ενισχυμένο ανθεκτικό καλώδιο.
    Το εξαιρετικό λογισμικό που έχει.

    Στην πράξη...θα επανέλθω.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας