Σελ. 35 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 578
  1. #511
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και με ισιο κατσβιδι μπαινει μεσα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  2. #512
    Εγγραφή
    04-03-2005
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά υπάρχει δυνατότητα να έχουμε το router μας μόνιμα στον κατανεμητή? Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία με τα καλώδια? Ευχαριστώ

  3. #513
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεις αλλα αν δε μπορεις να το κανεις μονος σου, φωναξε ένα ειδικο
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #514
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Ξέρει κανένας πως ανοίγει το εξωτερικό κυτίο σύνδεσης των τηλεφωνικών γραμμών; Προσπάθησα με τις 4 βίδες που δείχνω στην φωτογραφεία αλλά δεν βγαίνει η πλάκα ώστε να έχω πρόσβαση στο καλώδιο που έρχεται. Θέλω να το αντικαταστήσω με ρεγκλέτα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0131_1.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 144741Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC_0133_1.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  43,7 KB 
ID: 144742

  5. #515
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Να σταματήσεις τις προσπάθειες γιατί θα βρεθείς μπλεγμένος γιατί θεωρείται επέμβαση στο ακραίο δίκτυο και στην περιουσία του ΟΤΕ.
    Αν θέλεις σωνει και καλά να γίνει αντικατάσταση να καταθέσεις αίτημα στον ΟΤΕ για αντικατάσταση του και να περιμένεις την αντικατάσταση του από τον εργολάβο.
    Αλλωστε είναι μεν κάτι απλό για τον εργολάβο και τους γνώστες της ανάπτυξης του υπόγειου καλωδίου ( το μαύρο που μπαίνει μέσα ) αλλά μπορεί να αποδειχτεί καταστροφή για τον οποιοδήποτε.

  6. #516
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Για ποιόν ΟΤΕ μιλάς;

  7. #517
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To κουτί που δείχνεις στην φωτογραφία, που άνοιξες και θέλεις να τροποποιήσεις, είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ και όχι δικιά σου.
    Είναι ένα υπαίθριος διακλαδωτής που μπορεί να δίνει σύνδεση σε διάφορα γειτονικά σπίτια και απαγορεύεται να το πειράζουν άλλοι πλην των τεχνικών του ΟΤΕ, ούτε καν οι ηλεκτρολόγοι.
    Άλλη είναι η χωνευτή που αποτελεί την είσοδο για το σπίτι σου και εκεί μπορείς να βάλεις χέρι.

  8. #518
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και από εμένα.

    1. Στους περισσότερους κατανεμητές που έχω δει για κάθε γκρι-καφε ζευγος του οτε, φεύγουν 2-3 κοκκινα μπλε ζευγη για το διαμέρισμα. Γιατί γίνεται αυτό εφόσον απ ότι κατάλαβα στο διαμέρισμα φτάνει ενα κόκκινο μπλε που πάει στην πρώτη πρίζα και μετά συνεχίζει σε σειρά στις υπόλοιπες?

    2. Αν τραβήξω απο τον κατανεμητή 30 μέτρα utp καλώδιο και συνδέσω απο εκεί το ρούτερ, απ'ότι διάβασα δεν θα έχω απώλειες. Αν τραβήξω 30 μέτρα utp από μία πρίζα τηλεφώνου (με την προυπόθεση ότι μέχρι εκεί όλα δουλεύουν καλα), θα έχω απώλειες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος freebil : 03-11-14 στις 17:55.

  9. #519
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Συνήθως περνάμε 2 ή παραπάνω ζεύγη, ώστε να υπάρχει δυνατότητα περισσότερων συνδέσεων στο ίδιο σπίτι ή ακόμη και να χρησιμοποιήσουμε άλλο ζεύγος αν χαλάσει το πρώτο.

    2. Και στις 2 περιπτώσεις, τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου είναι τα ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι οι παράγοντες που επιδρούν στο σήμα.
    Αν περάσει μακρυά από γραμμές ηλεκτρικού ρεύματος, χωρίς τσακίσματα και όσο το δυνατόν λιγότερες ενώσεις, αυξάνουμε τις πιθανότητες για ελάχιστες απώλειες.

  10. #520
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Και στις 2 περιπτώσεις, τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου είναι τα ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι οι παράγοντες που επιδρούν στο σήμα.
    Αν περάσει μακρυά από γραμμές ηλεκτρικού ρεύματος, χωρίς τσακίσματα και όσο το δυνατόν λιγότερες ενώσεις, αυξάνουμε τις πιθανότητες για ελάχιστες απώλειες.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και θα ήθελα μία διευκρίνηση για το 2ο. Για ποιο λόγο είναι καλύτερο απο τον κατανεμητή να τραβάμε utp καλώδιο? Ένα ζεύγος καλωδίων δεν συνδέουμε απο τον κατανεμητή στο utp και το ίδιο ζεύγος στην πρίζα τηλεφώνου? Γιατί να μην τραβάμε απο τον κατανεμητή απλό τηλεφωνικό καλώδιο? Ευχαριστώ και πάλι

  11. #521
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν αναφέρομαι μόνο στον κατανεμητή. Λέω ότι το UTP πρέπει να χρησιμοποιείται και στις 2 περιπτώσεις έναντι του ραζίμ (μπλε-κόκκινο) ή του απλού τηλεφωνικού.
    Το βασικό του πλεονέκτημα είναι η συστροφή των ζευγών (και μάλιστα διαφορετική για το καθένα), που τα άλλα 2 δεν έχουν, πράγμα που παίζει σημαντικό ρόλο στο xDSL σήμα.
    Για το απλό τηλεφωνικό σήμα, όποιο καλώδιο κι αν βάλεις (ακόμη και ρεύματος) δεν υπάρχει θέμα. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και με τις υψηλότερες συχνότητες του xDSL.

  12. #522
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρομαι μόνο στον κατανεμητή. Λέω ότι το UTP πρέπει να χρησιμοποιείται και στις 2 περιπτώσεις έναντι του ραζίμ (μπλε-κόκκινο) ή του απλού τηλεφωνικού.
    Το βασικό του πλεονέκτημα είναι η συστροφή των ζευγών (και μάλιστα διαφορετική για το καθένα), που τα άλλα 2 δεν έχουν, πράγμα που παίζει σημαντικό ρόλο στο xDSL σήμα.
    Για το απλό τηλεφωνικό σήμα, όποιο καλώδιο κι αν βάλεις (ακόμη και ρεύματος) δεν υπάρχει θέμα. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και με τις υψηλότερες συχνότητες του xDSL.
    Ευχαριστώ και πάλι. Άλλη μία ερώτηση αν δεν σε κούρασα..
    Έστω ότι απο τον κατανεμητή μου, ανεβαίνουν 2 ζεύγη στο σπίτι μου. Το ένα ζεύγος συνδέται σε ένα τηλέφωνο, προχωράει σε άλλο κλπ.. Δηλαδή οι τηλεφωνικές συσκευές συνδέονται σε σειρά. Αν θέλω να εγκαταστήσω το ρούτερ μου σε ένα σημείο που δεν έχει πρίζα, μπορώ να αποσυνδέσω απο τον κατανεμητή το δεύτερο ζεύγος που είναι εφεδρικό και να τραβήξω απο εκεί 20 μέτρα utp και να συνδέσω το ρούτερ? Αν το κάνω έτσι δεν θα είναι σαν να υπάρχει παραλληλία στην σύνδεση και θα έχω πρόβλημα? Το λέω αυτό διότι διάβασα τον οδηγο https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf και μπερδεύτηκα.

  13. #523
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στον κατανεμητή από όλα τα ζεύγη που έρχονται στο διαμέρισμα, μόνο ένα είναι συνδεδεμένο με την γραμμή του παρόχου. Τα άλλα είναι στον αέρα.

    Καλύτερα είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού να βάλεις το splitter και από εκεί να τραβήξεις καλώδιο προς τον χώρο που θα τοποθετηθεί ο router.
    Και αυτό θα γίνει μόνο αν όλες οι πρίζες συνδέονται με ένα καλώδιο. Αν από τη πρώτη πρίζα φεύγει και άλλο ζεύγος, τότε χρησιμοποιείς αυτό και δεν περνάς ξεχωριστό.

    - - - Updated - - -

    Στον κατανεμητή από όλα τα ζεύγη που έρχονται στο διαμέρισμα, μόνο ένα είναι συνδεδεμένο με την γραμμή του παρόχου. Τα άλλα είναι στον αέρα.

    Καλύτερα είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού να βάλεις το splitter και από εκεί να τραβήξεις καλώδιο προς τον χώρο που θα τοποθετηθεί ο router.
    Και αυτό θα γίνει μόνο αν όλες οι πρίζες συνδέονται με ένα καλώδιο. Αν από τη πρώτη πρίζα φεύγει και άλλο ζεύγος, τότε χρησιμοποιείς αυτό και δεν περνάς ξεχωριστό.

  14. #524
    Εγγραφή
    02-11-2014
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6536
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    10(dB) / 42.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατανεμητή από όλα τα ζεύγη που έρχονται στο διαμέρισμα, μόνο ένα είναι συνδεδεμένο με την γραμμή του παρόχου. Τα άλλα είναι στον αέρα.

    Καλύτερα είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού να βάλεις το splitter και από εκεί να τραβήξεις καλώδιο προς τον χώρο που θα τοποθετηθεί ο router.
    Και αυτό θα γίνει μόνο αν όλες οι πρίζες συνδέονται με ένα καλώδιο. Αν από τη πρώτη πρίζα φεύγει και άλλο ζεύγος, τότε χρησιμοποιείς αυτό και δεν περνάς ξεχωριστό.
    Μάλιστα.. Επειδή είναι λίγο δύσκολο να τραβάω από την πρώτη πρίζα καλώδιο, θα με βόλευε να τραβήξω απο τον κατανεμητή για το ρούτερ. Οπότε, μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλω την πρίζα με το splitter στον κατανεμητή και απο εκεί να φευγει 20 μέτρα utp για το modem και απο την αλλη έξοδο του splitter το καλώδιο που ανεβαίνει σπίτι? Μόλις ξέρω ακριβώς πως είναι η εγκατάσταση και τι θέλω να κάνω θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα αν μπορείτε να βοηθήσετε. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατανεμητή από όλα τα ζεύγη που έρχονται στο διαμέρισμα, μόνο ένα είναι συνδεδεμένο με την γραμμή του παρόχου. Τα άλλα είναι στον αέρα.

    Καλύτερα είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού να βάλεις το splitter και από εκεί να τραβήξεις καλώδιο προς τον χώρο που θα τοποθετηθεί ο router.
    Και αυτό θα γίνει μόνο αν όλες οι πρίζες συνδέονται με ένα καλώδιο. Αν από τη πρώτη πρίζα φεύγει και άλλο ζεύγος, τότε χρησιμοποιείς αυτό και δεν περνάς ξεχωριστό.
    Μάλιστα.. Επειδή είναι λίγο δύσκολο να τραβάω από την πρώτη πρίζα καλώδιο, θα με βόλευε να τραβήξω απο τον κατανεμητή για το ρούτερ. Οπότε, μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλω την πρίζα με το splitter στον κατανεμητή και απο εκεί να φευγει 20 μέτρα utp για το modem και απο την αλλη έξοδο του splitter το καλώδιο που ανεβαίνει σπίτι? Μόλις ξέρω ακριβώς πως είναι η εγκατάσταση και τι θέλω να κάνω θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα αν μπορείτε να βοηθήσετε. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

  15. #525
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλιστα.. Επειδή είναι λίγο δύσκολο να τραβάω από την πρώτη πρίζα καλώδιο, θα με βόλευε να τραβήξω απο τον κατανεμητή για το ρούτερ. Οπότε, μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλω την πρίζα με το splitter στον κατανεμητή και απο εκεί να φευγει 20 μέτρα utp για το modem και απο την αλλη έξοδο του splitter το καλώδιο που ανεβαίνει σπίτι? Μόλις ξέρω ακριβώς πως είναι η εγκατάσταση και τι θέλω να κάνω θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα αν μπορείτε να βοηθήσετε. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
    Μπορείς να βάλεις το splitter στον κατανεμητή με τις συνδέσεις που αναφέρεις.

    Μου φαίνεται όμως παράξενο να μην μπορείς να περάσεις άλλο καλώδιο από την πρώτη πρίζα και να είναι ευκολότερο από τον κατανεμητή.

Σελ. 35 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:52
  2. Ελεγχος γραμμής
    Από sgatz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 12:28
  3. Πρόβλημα με τον συγχρονισμό της γραμμής
    Από dreamkiller_gr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 18:26
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 03:51
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας