Σελ. 3380 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 33603370337533783379338033813382338533903400 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 50.686-50.700 από 51068
  1. #50686
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Ronin, δεν καταλαβαίνω που στη σελίδα προκυπτει "θα πέθαιναν ούτως ή άλλως".
    Το αντίθετο προκύπτει.
    Το 2021 ειδικά, φαίνεται κι από τα ραβδογραμματα, ότι έχει αυξηθεί η θνησιμότητα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια για τις ίδιες ηλικιακές ομάδες.

    Γιατί γράφεις για λογικά άλματα? Πες μου, για να αλλάξω τη διατύπωση στη σελίδα

  2. #50687
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Άρα ποιο ακριβώς είναι σκεπτικό σου;

    Επειδή εγώ σχολίασα με βάση αυτό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εδώ νομίζω ότι είναι αρκετά χρήσιμο και δείχνει αν και πόσο η πανδημία επιβάρυνε τον αριθμό των νεκρών στην Ελλάδα.
    Ο συνολικός αριθμός των νεκρών από κάθε αιτία νομίζω ότι δεν απεικονίζει ακριβώς την επίπτωση της covid-19. Ο πληθυσμός της Ελλάδας γερνάει κάθε χρόνο, άρα είναι αναμενόμενο να αυξάνονται οι νεκροί.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  3. #50688
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ποιο ακριβώς είναι σκεπτικό σου;
    Επειδή εγώ σχολίασα με βάση αυτό
    Ok, δεν το βρήκες στη σελίδα αυτό.
    Ότι γερνάει ο πληθυσμός είναι δεδομένο. Αυτό σημαίνει ότι αυξάνονται οι θάνατοι. Το θέμα είναι αν και πόσους επιπλέον θανάτους έφερε η covid-19. Αυτό προσπαθώ να υπολογίσω.
    Το σκεπτικό μου είναι να συγκρίνω πχ πόσοι 70 ετών πέθαναν το 2021 προς τον πληθυσμό αυτών που ήταν 70 ετών το 2021 με τα προηγούμενα χρόνια. Για αυτό το σκεπτικό ζητάω σχόλια.
    Το σκεπτικό καταλήγει σε αυτόν εδώ τον πίνακα

    Από εδώ προκύπτει ότι σε όσους ήταν πάνω από 40 ετών υπάρχει αύξηση του δείκτη θνησιμότητας το 2020 και κυρίως το 2021.
    Και σ' αυτό το ραβδόγραμμα φαίνεται πόσοι είναι οι "επιπλέον" νεκροί ανά ηλικιακή ομάδα.

    Tο άθροισμα των επιπλέον νεκρών στις ηλικίες που υπάρχουν επιπλέον νεκροί (αγνοώντας τις αρνητικές τιμές όπου υπάρχουν) είναι:
    * Για το 2020: 663 επιπλέον νεκροί. Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ οι καταγεγραμμένοι νεκροί με covid-19 το 2020 ήταν 5.002 άτομα
    * Για το 2021: 11.854 επιπλέον νεκροί. Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ οι καταγεγραμμένοι νεκροί με covid-19 το 2021 ήταν 16.006 άτομα

  4. #50689
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να τα λέμε κι αυτά.

    https://www.tovima.gr/2023/09/21/wor...stin-pandimia/

  5. #50690
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιατι απο τη μια ετσι - απο την αλλη παρτ@ζονονταν με τα καγκουρό και εκαναν κορόνα παρτι .....

  6. #50691
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ακουσατε τιποτε νεωτερο για επικαιροποιημενους εμβολιασμους στο Γιουνανισταν?
    https://www.in.gr/2023/09/18/in-scie...-apeythynetai/

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ καθοτι εγκυρος ιστοτοπος δημοσιευει μελετη παγκοσμιως γνωστου συνωμοσ εεε επιδημιολογου για...
    εμφανιση περιεργων καρκινων!
    https://www.bankingnews.gr/index.php?id=697576!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #50692
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά έφαγα 20 ημέρες μέσα στα νοσοκομεία και το πέρασα βαριά μέσα σε μονάδες COVID. Όχι διασωλήνωση όμως.
    Ευαγγελισμός και συνέχεια στο Αμαλία Φλέμινγκ.
    Οι υποδομές του Αμαλία Φλέμινγκ πρέπει να είναι χειρότερες και από νοσοκομείο του Πακιστάν.
    Συγχαρητήρια όμως στο προσωπικό και των δύο νοσοκομείων. Θα χαρώ όμως να δω το κτήριο (Αμαλία Φλέμινγκ) να το γκρεμίζουν. Ούτε για μουσεία δεν κάνει αφού έχει καταστραφεί η αρχιτεκτονική του. Μακάρι το προσωπικό να βρει σύγχρονη χώρο εργασίας.
    Προχθές βγήκα και είμαι σε ανάρωση. Δεν είχα υποκείμενα. Αν έχω γράψει σχόλια στο forum το έκανα από το κινητό.
    Που κόλλησα άγνωστο.

  8. #50693
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά έφαγα 20 ημέρες μέσα στα νοσοκομεία και το πέρασα βαριά μέσα σε μονάδες COVID. Όχι διασωλήνωση όμως.
    Ευαγγελισμός και συνέχεια στο Αμαλία Φλέμινγκ.
    Οι υποδομές του Αμαλία Φλέμινγκ πρέπει να είναι χειρότερες και από νοσοκομείο του Πακιστάν.
    Συγχαρητήρια όμως στο προσωπικό και των δύο νοσοκομείων. Θα χαρώ όμως να δω το κτήριο (Αμαλία Φλέμινγκ) να το γκρεμίζουν. Ούτε για μουσεία δεν κάνει αφού έχει καταστραφεί η αρχιτεκτονική του. Μακάρι το προσωπικό να βρει σύγχρονη χώρο εργασίας.
    Προχθές βγήκα και είμαι σε ανάρωση. Δεν είχα υποκείμενα. Αν έχω γράψει σχόλια στο forum το έκανα από το κινητό.
    Που κόλλησα άγνωστο.
    Σιδερένιος φίλε.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #50694
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Περαστικά!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #50695
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά έφαγα 20 ημέρες μέσα στα νοσοκομεία και το πέρασα βαριά μέσα σε μονάδες COVID. Όχι διασωλήνωση όμως.
    Ευαγγελισμός και συνέχεια στο Αμαλία Φλέμινγκ.
    Οι υποδομές του Αμαλία Φλέμινγκ πρέπει να είναι χειρότερες και από νοσοκομείο του Πακιστάν.
    Συγχαρητήρια όμως στο προσωπικό και των δύο νοσοκομείων. Θα χαρώ όμως να δω το κτήριο (Αμαλία Φλέμινγκ) να το γκρεμίζουν. Ούτε για μουσεία δεν κάνει αφού έχει καταστραφεί η αρχιτεκτονική του. Μακάρι το προσωπικό να βρει σύγχρονη χώρο εργασίας.
    Προχθές βγήκα και είμαι σε ανάρωση. Δεν είχα υποκείμενα. Αν έχω γράψει σχόλια στο forum το έκανα από το κινητό.
    Που κόλλησα άγνωστο.
    Σιδερένιος.
    Έπαιρνες μέτρα προστασίας;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #50696
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σιδερένιος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #50697
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουσατε τιποτε νεωτερο για επικαιροποιημενους εμβολιασμους στο Γιουνανισταν?
    https://www.in.gr/2023/09/18/in-scie...-apeythynetai/

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ καθοτι εγκυρος ιστοτοπος δημοσιευει μελετη παγκοσμιως γνωστου συνωμοσ εεε επιδημιολογου για...
    εμφανιση περιεργων καρκινων!
    https://www.bankingnews.gr/index.php?id=697576!
    Μανούλα μου, αυτό θα σε κάνει να νιώσεις μάλλον καλύτερα για την ορθότητα των επιλογών που έχεις κάνει.
    Τα επίσημα νούμερα της Eurostat και του Ευρωπαϊκού Κέντρου Πρόληψης λοιμώξεων δείχνουν να υπάρχει ισχυρή σχέση στους άνω των 70 ετών μεταξύ ανεμβολίαστων και αυξημένων θανάτων από οποιαδήποτε ασθένεια σε σχέση με τους μέσους όρους των προηγουμένων ετών.
    Τα νούμερα που βλέπεις είναι απολύτως έγκυρα, από επίσημες πηγές και αφορούν το σύνολο του πληθυσμού και θανάτους από όλες τις αιτίες.
    Για να μαζέψω τα στοιχεία και να τα αναλύσω έφαγα αρκετές ημέρες το Πάσχα που μας πέρασε, κι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχω λάθη. Αλλά άνθρωποι είμαστε, ίσως κάτι μου ξέφυγε. Δεν είναι για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό.
    Προσοχή, τα δεδομένα αφορούν το 2021. Ακόμα δεν υπάρχουν στοιχεία για τις ηλικίες των νεκρών στην Ευρώπη για το 2022
    Ο πίνακας παρακάτω δείχνει το μέσο ποσοστό του πληθυσμού ηλικίας 80 ετών και μεγαλύτεροι, που δεν είχε κάνει και τις 2 εμβολιαστικές δόσεις το 2021, και τη μεταβολή της θνησιμότητας το 2021 προς το μέσο όρο των ετών 2014-2019.


    ...
    Ο πίνακας παρακάτω δείχνει το μέσο ποσοστό του πληθυσμού ηλικίας 70-79 ετών που δεν είχε κάνει και τις 2 εμβολιαστικές δόσεις το 2021, και τη μεταβολή της θνησιμότητας το 2021 προς το μέσο όρο των ετών 2014-2019.

    Δεν προχώρησα στην ίδια ανάλυση για τις νεώτερες ηλικιακές ομάδες γιατί οι περισσότεροι θάνατοι συμβαίνουν στους άνω των 70, αλλά με μια πρώτη ανάγνωση νομίζω ότι οι χώρες που είχαν μικρή εμβολιαστική κάλυψη, παρουσιάζουν και μεγαλύτερη αύξηση στα ποσοστά θνησιμότητας. Αν έχεις όρεξη, δες εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 24-09-23 στις 18:36.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  13. #50698
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @thourios
    Σιδερένιος

  14. #50699
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιδερένιος.
    Έπαιρνες μέτρα προστασίας;
    Μάλλον ή σίγουρα από την μητέρα μου κόλλησα με αυτές τις λαϊκές που γυρίζει. Κάτι κατάλαβα γιατί κάνα δυο μέρες πριν κοιμόταν αρκετά νωρίς και κάπως έβηχε.. Μου έλεγε ότι δεν έχει τίποτα. Μετά έπιασε εμένα. Εκεί δοκίμασα ένα οξύμετρο που είχα από τα jumbo που τα είχαν αποσύρει κιόλας και πήγαινε πάνω κάτω. Οπότε κάνω self test και δείχνει θετικό. Θετικό και της μητέρας.
    Εκεί παίρνω τηλέφωνο στο 166 για οδηγίες γιατί ο οικογενειακός γιατρός στην ουσία δεν υπάρχει και μου λένε κάθισε σπίτι για τέσσερεις μέρες αλλά όταν του είπα για το οξυγόνο μου λέει καλύτερα να πας σε νοσοκομείο. Έτσι ξεκίνησε. Εκεί επιβεβαιώθηκε ότι το οξύμετρο του Jumbo μια χαρά τα έλεγε. Όταν το είχα πρώτο πάρει και το δοκίμαζα έδειχνε 98 με 99.

    Μέτρα προστασίας. Στην δουλειά πήγαινα με το αυτοκίνητο αφού υπάρχει πάρκινγκ. Τις τελευταίες δέκα ημέρες δε είχα και επαφή με κόσμο σε ένα γραφείο, Κόλλησα εγώ μάλλον μια συνάδελφο την τελευταία μέρα που καθίσαμε μαζί. Μια άλλη δεν κόλλησε που ήρθε για κάποια ώρα. Η συνάδελφος πέρασε δύσκολα αλλά στο σπίτι της. Η μητέρα μου 83 ετών σχετικά ελαφρά. Είχα κάνει τρία εμβόλια. Χθες είχαμε άλλο ένα άτομο φυσικά αυτό κόλλησε από αλλού.

    Γενικώς πρόσεχα και είχα πολλές φορές έρθει σε αντιπαράθεση με αρκετούς εδώ μέσα στις πρώτες φάσεις με τις μάσκες στο μετρό που έλεγαν ότι γουστάρουμε κάνουμε κτλ. Βέβαια είχα επαναπαυθεί τελευταίως όπως οι περισσότεροι.
    Τα έγραψα απλά να για να προσέχουμε ανεξαρτήτως ηλικίας.

  15. #50700
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιδερένιος.
    Έπαιρνες μέτρα προστασίας;
    Προσωπικά όταν μπαίνω σε ΜΜΜ (και νοσοκομείο που έχει χρειαστεί 2-3 φορές) φοράω ακόμα μάσκα, μια κι έχουμε τον πιτσιρικά σπίτι (2,5+ χρονών). Μόνο μια φορά δεν έβαλα, από τη φουρια μου να φύγω ξέχασα να πάρω μαζί μου μάσκα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 3380 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 33603370337533783379338033813382338533903400 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας