Σελ. 1915 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 18951905191019131914191519161917192019251935 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 28.711-28.725 από 51068
  1. #28711
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις βλέπω, είπα εγώ πουθενά οτι δεν φταίει και η κυβέρνηση; όχι

    Αντίθετα εσύ είσαι αυτός που λες πως φταίει μόνο η κυβέρνηση\


    Τα ίδια ισχύουν και για τους supported σου που εμφανιστήκανε τώρα

    ΥΓ ναι στέλνουν και με το επιστολικό των ΕΛΤΑ
    Supporters μου; Με την ίδια λογική και εσύ supporter της κυβέρνησης είσαι; Για αυτό τρέχεις όταν κάποιος γράφει κάτι κακό για αυτήν;

  2. #28712
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Supporters μου; Με την ίδια λογική και εσύ supporter της κυβέρνησης είσαι; Για αυτό τρέχεις όταν κάποιος γράφει κάτι κακό για αυτήν;
    Και συνεχίζεις (και θα συνεχίζεις) είναι το μόνο που ξέρεις να κάνεις

  3. #28713
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι μπράβο, πως τον είπανε τον άλλον;, ο γκέπμελς θα ήταν περήφανος για εσένα

    - - - Updated - - -

    Ελπίζω να μην σε πειράζουν οι ταμπέλιτσες, καθώς τις έχεις κάνει μάστερ
    Whataboutism much?

    Εσύ είσαι αυτός που βαφτίζεις supporters άτομα που δεν κατονομάζεις... γιατί άραγε;

    Εγώ ούτε με την voria έχω πρόβλημα, ούτε με το documento όπως εσύ. Νομίζω δημοκρατία έχουμε (ακόμα τουλάχιστον, για μετά δεν ξέρω).

    Πρόβλημα έχω όταν βλέπω άλλους σαν εσένα να έχουν πρόβλημα με το τι ποστάρουν οι άλλοι...

    Εγώ μια φορά πόσταρα link από Telegraph και έγινε το σώσε με μια χιονονιφάδα.

    Τελικά έχουμε δημοκρατία ή όχι; Αν ναι, όλα τα links είναι δεκτά.

    Ή μήπως έχουμε δημοκρατία α λα καρτ και double standards;

  4. #28714
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συνεχίζεις (και θα συνεχίζεις) είναι το μόνο που ξέρεις να κάνεις
    Σε ευχαριστώ δάσκαλε. Μεγάλη μου τιμή να μου το αναγνωρίζει ο μάστερ του είδους.

    Θα μας πεις τώρα τι φταίει για την εκτόξευση των κρουσμάτων δάσκαλε;

  5. #28715
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Whataboutism much?

    Εσύ είσαι αυτός που βαφτίζεις supporters άτομα που δεν κατονομάζεις... γιατί άραγε;

    Εγώ ούτε με την voria έχω πρόβλημα, ούτε με το documento όπως εσύ. Νομίζω δημοκρατία έχουμε (ακόμα τουλάχιστον, για μετά δεν ξέρω).

    Πρόβλημα έχω όταν βλέπω άλλους σαν εσένα να έχουν πρόβλημα με το τι ποστάρουν οι άλλοι...

    Εγώ μια φορά πόσταρα link από Telegraph και έγινε το σώσε με μια χιονονιφάδα.

    Τελικά έχουμε δημοκρατία ή όχι; Αν ναι, όλα τα links είναι δεκτά.

    Ή μήπως έχουμε δημοκρατία α λα καρτ και double standards;
    Ναι οκ, εσύ πρόβλημα δεν έχεις με την voria, αλλά πιο πρίν το πέταξες, άσε τα για κάποιον άλλον αυτά
    Ούτε φυσικά σε ενδιαφέρει κάποια δημοκρατία, την αντζεντουλα σου πας να περάσεις, ξέρεις climate, δραχμές, κλπ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ δάσκαλε. Μεγάλη μου τιμή να μου το αναγνωρίζει ο μάστερ του είδους.

    Θα μας πεις τώρα τι φταίει για την εκτόξευση των κρουσμάτων δάσκαλε;
    Τεχνικα φταίνε αυτοί που δεν κάνουν έλεγχους για το αν τηρούνται τα μέτρα.
    Φταίνε αυτοί που δεν μαζέυουν αυτούς που κάθονται στις ουρές με τις ώρες, αυτούς που σβήνουν τα sms ή που έχουν πολλαπλές sim, αυτους που την έχουν σκουλαρίκι κλπ
    Φταίνε αυτοί που δώσανε το οκ για άνοιγμα αγοράς, σχολεία, μετακινήσεις

  6. #28716
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικα φταίνε αυτοί που δεν κάνουν έλεγχους για το αν τηρούνται τα μέτρα.
    Φταίνε αυτοί που δεν μαζέυουν αυτούς που κάθονται στις ουρές με τις ώρες, αυτούς που σβήνουν τα sms ή που έχουν πολλαπλές sim, αυτους που την έχουν σκουλαρίκι κλπ
    Φταίνε αυτοί που δώσανε το οκ για άνοιγμα αγοράς, σχολεία, μετακινήσεις
    ctrl+F "κυβέρνηση" not found.

    Φταίνε αυτοί.

    Και τα μέτρα καθόλου.
    Τα μέτρα ήταν και είναι σωστά.
    Απλά δεν υπάρχει έλεγχος στην εφαρμογή τους.

    Περισσότεροι αστυνομικοί έλεγχοι, λιγότεροι υγειονομικοί.

    Οσο καλή διάθεση και να έχω, δυσκολεύομαι να σε ασπασθώ.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #28717
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί ως γνωστόν τα καταστήματα στην Ελλάδα στέλνουν με το επιστολικό του ΕΛΤΑ.

    Μετά το ευχάριστο διάλειμμα θα μας πεις τελικά τι φταίει ή ο μόνος σου σκοπός είναι να μην κριτικάρουμε την καλή μας την κυβέρνηση και ας σημαίνει αυτό να εκτροχιαζεις την κουβέντα για μια άλλη φορά; Όχι τίποτα άλλο αλλά σε κάποιον την έλεγες πριν λίγες μέρες για whataboutism...
    Η κυβέρνηση κάνει πολύ καλή δουλειά. Ικανοποιημένος?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #28718
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και οι μπατσοι επισης 2 μπλοκα μόνο σημερα Αλλα ο χαμος στο μποτιλιαρισμα

  9. #28719
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Η κυβερνηση μας εσωσε και ειμαστε πολυ τυχεροι.

  10. #28720
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όσο για την δημοκρατία αγαπητέ Σπύρο, να σου θυμίσω ότι ήσουν ένθερμος κριτής της Κίνας για τις αντιδημοκρατικές πρακτικές της και τώρα ξαφνικά με τον ιό, σας έχει πάει το σκατό στην κάλτσα (για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) και θα χειροκροτείτε μόλις έρθουν τακτικές Κίνας (social credit, tracking) και στην Δύση. Και θα έρθουν εφ' όρου ζωής, όχι προσωρινά (όσο «προσωρινά» ήταν τα μέτρα στα αεροδρόμια μετά την 9/11).

    Καμία συνέπεια δεν βλέπω εκ μέρους σου, μια έτσι, μια γιουβέτσι. Τουλάχιστον όσοι ήταν υπέρ των τακτικών της Κίνας (εσύ δεν ήσουν και ελπίζω να μην το αρνηθείς) και πριν 2 χρόνια που δεν είχαμε COVID, είναι συνεπείς και ειλικρινείς στο τι θέλουν. Οι Κινέζοι μεγάλωσαν με Κομφούκιο και Sun Tzu (προσωπικά έχω την Τέχνη του Πολέμου στην βιβλιοθήκη μου, οπότε μπορώ να καταλάβω πολλά για το mindset τους), εμείς με Σωκράτη/Πλάτωνα/Αριστοτέλη. Αυτό για μένα είναι το πραγματικό diversity των πολιτισμών και δεν χρειάζεται να τα ομογενοποιήσουμε.

    Εγώ μια χαρά συνεπής είμαι, δημοκρατία θέλω, όχι πατερούληδες. Οι Κινέζοι ας κάνουν ότι γουστάρουν στην χώρα τους, δεν με αφορά (από πίτα που δεν τρως, τι σε νοιάζει κι αν καεί).

    Από που κι ως που supporter λοιπόν; Γκεμπελισμοί της πλάκας είναι αυτά.

    Καμία ατζέντα δεν έχω, άλλοι έχουν ατζέντες αναρτημένες στα επίσημα websites τους. Αλλά για κάποιον λόγο επιμένεις να είσαι αρνητής της πραγματικότητας τι ρόλο βαράνε όλα αυτά τα παράλογα μέτρα που βλέπουμε.

    Από close-minded ανθρώπους δεν περιμένω και πολλά να πω την αλήθεια. Ανοίξτε το μυαλό σας, πριν να είναι αργά.

    Εγώ μια χαρά θα επιβιώσω και στην νέα πραγματικότητα και μια χαρά κονομάω σε πληροφορώ με τα lockdowns, παρ' όλο που είμαι αντίθετος με χουντικά μέτρα.

    Δεν τα μετράω όλα με το χρήμα. Υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα σε αυτή την ζωή, πράγματα που τείνουμε να ξεχάσουμε.

    Και 1 δις € να έχεις στην τράπεζα, αν σε κλείσουν σε ένα τσιμεντένιο κλουβί (διαμέρισμα) εφ' όρου ζωής, δεν το λες ελευθερία αυτό το πράγμα. Καλύτερα να έχεις λιγότερα και να είσαι έξω.

    Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά, lockdowns και αποστειρωμένη ζωή. Ελπίζω να έγινα ξεκάθαρος. Δεν βάζω το χρήμα/προσωπικό κέρδος πάνω απ' όλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δίκαιο συγνώμη, δεν είπες κάπου για δραχμές, έχεις πει για ΕΕ και για το ευρώ και για την μη δυνατότητα να κόψει ενα κράτος χρήμα.
    Δεκτή η συγνώμη σου (εφόσον είναι ειλικρινής), αλλά προσωπικά δεν έχω καμία πρεμούρα, μπορώ να επιβιώσω και σε καθεστώς δραχμής και σε καθεστώς ευρώ.

    Περί νομίσματος, δεν είναι ψέμα ότι η Ελλάδα αυτή την στιγμή δεν έχει αυτόνομη δημοσιονομική πολιτική να βοηθήσει τον κόσμο με κανά επίδομα (δες ΗΠΑ, ΗΒ κλπ.)

    Λέω ψέματα στο παραπάνω; Και ναι, επειδή ζούμε στην Ελλάδα, ξέρω ότι αν η χώρα έκοβε ευρώ, τα ΜΜΕ δεν θα έπαιρναν 20 μύρια €, αλλά 200 μύρια! Έχουμε μπλέξει με κατσιαπλιάδες και δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη να διαχειριστούν κανένα νόμισμα. Στο λέω ευθέως όπως το πιστεύω χωρίς περιστροφές.

    Ακραία φτωχοποίηση θα έχουμε δυστυχώς για την μάζα.

    Αν έχεις κάποιο αντεπιχείρημα, θα ήθελα να το ακούσω.

    Κάποια πράγματα που γράφω, δεν τα γράφω για μένα όπως αφελώς νομίζεις (κι εσύ και άλλοι). Δεν σκεφτόμαστε όλοι έτσι.

    Όταν π.χ. γράφω κριτική για την παγκοσμιοποίηση (νόμος των συγκοινωνούντων δοχείων στα της Οικονομίας), δεν το γράφω για μένα (δεν είμαι blue collar, αλλά έχω υπάρξει στο παρελθόν και εκτιμώ την εργατιά). Εγώ μια χαρά ωφελημένος είμαι και από την παγκοσμιοποίηση και από το internet.

    Το γράφω για να ξυπνήσω μερικούς που έχουν ψιλά τον αμανέ (δεν το λέω για σένα, μην θιχτείς) και νομίζουν ότι δεν τους πιάνει τίποτα. Τους λεγόμενους holier than thou από το ivory tower τους.

    Είναι γνωστό τι τσουνάμι ισοπέδωσης έρχεται ελέω τηλεεργασίας στους καλοπληρωμένους white collar του LinkedIn... δεν θα τους σώσει κανένα LinkedIn και καμία γνωριμία στην νέα παγκοσμιοποιημένη πραγματικότητα.

    Να μην το πω; Να μην τους προειδοποιήσω; Θέλω να τα έχω καλά με την συνείδησή μου ότι τα είπα εγκαίρως, μην πει κανείς μετά ότι πιάστηκε με κατεβασμένα τα βρακιά.

    Έστω κι ένας να σωθεί από την λαίλαπα (πολλοί δεν θα τα καταφέρουν και θα πιαστούν στον ύπνο), εγώ το θεωρώ κέρδος.

    ΥΓ: Περί κυβέρνησης ορθώς ασκείται κριτική, μιας και έχουν εκτελεστικό ρόλο στα των lockdowns, αλλά ο mastermind (ηθικός αυτουργός) των lockdowns δεν είναι ούτε ο Κούλης, ούτε ο Boris (μαριονέτες είναι για μένα όλοι τους).

    Κάποια στιγμή θα πρέπει να ασκηθεί κριτική ΚΑΙ στον εγκέφαλο της όλης ιστορίας. Ο ΓΑΠ κάποτε είχε πει "we need global governance and we need it fast". Τον λαουτζίκο τον ρώτησαν οι globalists τι θέλει και να αποφασίσει δημοκρατικά για το μέλλον του; Εκεί είναι η ένστασή μου. Οπότε με προσβάλλει να λες ότι δεν με ενδιαφέρει καμία δημοκρατία. Θέλω γνήσια, πραγματική, Άμεση Δημοκρατία και χωρίς think tanks από πίσω να κάνουν κουμάντο την κοινή γνώμη.

    Ιδανικά θέλω ότι έγινε με WSB/GameStop, να γίνει ΚΑΙ στα των εκλογών! Φυσικά το σύστημα μόνο κάτι τέτοιο δεν θέλει...

    Η παγκόσμια διακυβέρνηση είναι εδώ κύριοι και έχει απλώσει τα πλοκάμια της σχεδόν σε όλες τις δυτικές κυβερνήσεις... αν δεν το βλέπετε αυτό και θέλετε να το βαφτίσετε κάπως για να το μειώσετε/λοιδορήσετε, τι να σας πω, be my guest.

    Εγώ τα είπα και έχω καθαρή την συνείδησή μου ότι είμαι με την σωστή πλευρά της Ιστορίας. Θα γραφτούν στα βιβλία του μέλλοντος όλα αυτά και εμείς ίσως να μην ζούμε μέχρι τότε.

  11. #28721
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την δημοκρατία αγαπητέ Σπύρο, να σου θυμίσω ότι ήσουν ένθερμος κριτής της Κίνας για τις αντιδημοκρατικές πρακτικές της και τώρα ξαφνικά με τον ιό, σας έχει πάει το σκατό στην κάλτσα (για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) και θα χειροκροτείτε μόλις έρθουν τακτικές Κίνας (social credit, tracking) και στην Δύση. Και θα έρθουν εφ' όρου ζωής, όχι προσωρινά (όσο «προσωρινά» ήταν τα μέτρα στα αεροδρόμια μετά την 9/11).
    .
    Ότι να ναι

  12. #28722
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι να ναι
    ΟΚ, όταν έρθει η ώρα, θα δούμε τι θα γράφεις για την δυτικού τύπου μοντέρνα χούντα (όχι, δεν θα έχει χακί α λα 1967, θα έχει κοστούμι και σκαρπίνι η τεχνοκρατική χούντα).

    Προσωπικά μια χαρά θυμάμαι τι έγραφες για Κίνα το 2018-2019 και πόσο προχώ είμαστε στην Δύση... δυστυχώς δεν θα είμαστε για πολύ καιρό ακόμα.

    ΥΓ: Για άλλη μια φορά ενώ σου απάντησα με επιχειρήματα και ζήτησα αντεπιχειρήματα από πλευράς σου, δεν είδα τίποτα απολύτως.

    Δεν πειράζει, αφού δεν θέλετε να σκέφτεστε εσείς ως αυτόνομοι πολίτες, υπάρχουν άλλοι που θα σκεφτούν για εσάς και «το καλό σας». Η νοητική τεμπελιά έχει και το τίμημά της...

  13. #28723
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι μπατσοι επισης 2 μπλοκα μόνο σημερα Αλλα ο χαμος στο μποτιλιαρισμα

    Μποτιλιάρισμα είχε στον άξονα Βασιλίσσης Σοφίας - Κηφισίας πιθανότατα γιατί όσοι μπορούν να πάρουν αυτοκίνητο το κάνουν για να αποφεύγουν τα ΜΜΕ. Πάντως το κόσμο που δείχνουν τα κανάλια στην Ερμού δεν το έχω δει κάπου αλλού. Σίγουρα έχει περισσότερη κίνηση αλλά όχι και αυτό που δείχνουν.

    Και γω πάντως στο εμβολιαστικό κέντρο έμεινα άναυδος από την περιποίηση, την προσοχή και την τάξη που έχουν.

  14. #28724
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η επιμονή των καλοπληρωμένων μμε, ΠΑΝΤΑ δείχνει το αντίθετο συμπέρασμα. Κάνε τις πράξεις.

    Κακοστημενο θέατρο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #28725
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν πειράζει, αφού δεν θέλετε να σκέφτεστε εσείς ως αυτόνομοι πολίτες, υπάρχουν άλλοι που θα σκεφτούν για εσάς και «το καλό σας». Η νοητική τεμπελιά έχει και το τίμημά της...
    Έχοντας διαβάσει όσα γράφεις, νομίζω ότι η πρόβλεψη σου για το τι πρόκειται να συμβεί προσκρούει στο συμφέρον των μεγάλων παικτών της αγοράς που διαμορφώνουν και τις πολιτικές αποφάσεις.

    Έτσι, δεν συμφέρει κανέναν από αυτούς τους μεγάλους να είναι κανείς κλεισμένος, αντίθετα είναι προς το συμφέρον τους ο ελεύθερος κόσμος/αγορές για να καταναλώνουν. Ποιος οφελείται αν γίνουν αυτά που γράφεις; Και αυτός που οφελειται έχει τη δύναμη να φέρει την κατάσταση εκεί που περιγράφεις;
    I see dead pixels

Σελ. 1915 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 18951905191019131914191519161917192019251935 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας