Σελ. 2579 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 25592569257425772578257925802581258425892599 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 38.671-38.685 από 51068
  1. #38671
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να κάνουν για τον RSV καλύτερα τα παιδιά;
    Δεν υπάρχει ακόμη δυστυχώς.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #38672
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάντως είμαι ξεκάθαρος και λέω

    ότι οι ηλικίες από 0 έως 24 δεν χρειάζονται εμβόλια

    ας εμβολιαστούν πρώτα οι μεγάλες ηλικίες που είναι στο "κόκκινο" και αν κολλήσουν τον ιό θα δουν τα ραδίκια ανάποδα

    μετά οι υπόλοιποι

    ας αφήσουμε ανεμβολίαστο το 20% που είναι τα παιδιά και οι νέοι δεν θα γίνει τίποτα.

  3. #38673
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.194
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως είμαι ξεκάθαρος και λέω

    ότι οι ηλικίες από 0 έως 24 δεν χρειάζονται εμβόλια

    ας εμβολιαστούν πρώτα οι μεγάλες ηλικίες που είναι στο "κόκκινο" και αν κολλήσουν τον ιό θα δουν τα ραδίκια ανάποδα

    μετά οι υπόλοιποι

    ας αφήσουμε ανεμβολίαστο το 20% που είναι τα παιδιά και οι νέοι δεν θα γίνει τίποτα.
    Είναι common sense αυτό που λες αλλά δυστυχώς έχουμε chem trails στον ουρανό...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #38674
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει ακόμη δυστυχώς.
    Το ξέρω απλά από τον tigra έχω περισσότερες απαιτήσεις στο να είναι ακριβής.

    Ας πείσουμε τους 60+ να κάνουν το εμβόλιο και βλέπουμε για τα παιδιά όταν και αν.


  5. #38675
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Δεν μπορεί να υποχρεωθεί κανένας γονιός να εμβολιάσει το παιδί του για να πάει σχολείο όταν το κάθε τζοβενο έχει το δικαίωμα να το παίζει επαναστάτης στις πλάτες μας διασπείροντας τον ιο και βάζοντας σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία.

    Τα εμβόλιο είτε το θελουμε είτε όχι αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι μηδενικού ρίσκου και ΔΕΝ μπορεί να επιβληθούν σε ηλικιακές ομάδες που έχουν αντίστοιχα μηδενικό κίνδυνο από τον ίδιο τον ιο.
    Are you with Us?

  6. #38676
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στους 65+ βγάζεις μέτρα για τους ανεμβολίαστους ,που απαγορεύεις την ενημέρωση βιβλιαρίου στην τράπεζα κάθε 1η του μήνα και αποσύρεις την εκπομπή του Αυτιά από την τηλεόραση.Αν δεν πιάσει αυτό,το χοντραίνεις με το εκλογικό δικαίωμα και το πρόβλημα λύθηκε.

  7. #38677
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους 65+ βγάζεις μέτρα για τους ανεμβολίαστους ,που απαγορεύεις την ενημέρωση βιβλιαρίου στην τράπεζα κάθε 1η του μήνα και αποσύρεις την εκπομπή του Αυτιά από την τηλεόραση.Αν δεν πιάσει αυτό,το χοντραίνεις με το εκλογικό δικαίωμα και το πρόβλημα λύθηκε.
    εγώ έχω καλύτερη λύση

    όποιος ηλικιωμένος δεν εμβολιαστεί άμεσα θα παγώνει η σύνταξη του μέχρι να κάνει το εμβόλιο
    έτσι η επιλογές του θα είναι δύο
    ή θα εμβολιαστεί για να πάρει την σύνταξη του
    ή θα κολλήσει τον ιό για να δει τα ραδίκια ανάποδα

  8. #38678
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μου αρέσετε που σκέφτεστε πρωτότυπα. Να ρίξω κι εγώ μια ιδέα, τους κόβουμε τα φάρμακα αν δεν κάνουν το εμβόλιο. Αφού νεκροί είναι έτσι κι αλλιώς.

  9. #38679
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι πως παιδιά έχουν αρκετοί που δεν θα έπρεπε να έχουν. Σας έπιασε τώρα ο πόνος για τα αθώα παιδάκια, λες και τα πάνε για σφαγή. Δεν έχετε καταλάβει ακόμα πόσο σημαντικό είναι να περιορίσουμε τη μετάδοση του ιού όσο περισσότερο γίνεται, ώστε να έχει μικρότερη πιθανότητα να μεταλλαχθεί σε κάτι χειρότερο. Μπορεί τα εμβόλια να μην προστατεύουν 100% από τη μετάδοση, αλλά είναι ό,τι καλύτερο έχουμε αυτή τη στιγμή.
    Και αφήστε τη δικαιολογία "αναπτύχθηκαν πολύ γρήγορα, δε γνωρίζουμε τις παρενέργειες". Η τεχνική πίσω από τα εμβόλια είναι βασισμένη σε έρευνα ετών, δεν έγινε ξαφνικά θαύμα και δοκιμάζουν ό,τι βγήκε από το εργαστήριο.
    Τα γράφω και τα ξαναγράφω, αλλά μερικοί μάλλον μόνο με μαστίγιο καταλαβαίνουν.
    Εμένα πάντως ο παιδικός μου φίλος που είναι γιατρός, όταν του ζήτησα τη συμβουλή του για το αν είναι ασφαλές να εμβολιαστεί ή όχι η γυναίκα μου λόγω θηλασμού του μπόμπιρα (που τελικά εμβολιάστηκε), η απάντησή του ήταν η εξής: «Τί να σου πω αδερφέ;; Μέχτρι στιγμής ξέρουμε/έχουμε επιστημονικά δεδομένα για συγκεκριμένες παρενέργειες. Τί μπορεί να προκύψει στο μέλλον/μακροπρόθεσμα και για κάθε ξεχωριστή περίπτωση όπως ο θηλασμός, κανείς δε μπορεί να το εγγυηθεί/γνωρίζει.» Γιατρός ξαναλέω. Αλλά εμείς εδώ οι παντογνώστες/τσάμπα μάγκες υποστηρίζουμε ότι «η τεχνική πίσω από τα εμβόλια είναι βασισμένη σε έρευνα ετών, δεν έγινε ξαφνικά θαύμα και δοκιμάζουν ό,τι βγήκε από το εργαστήριο» και ότι πρέπει να κόψουμε τις συντάξεις στους ηλικιωμένους που δε θέλουν να εμβολιαστούν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και μανούλα"μου" μου φαίνεται περίεργο ότι δεν ξέρεις ότι μέχρι σήμερα τα υποχρεωτικά παιδικά εμβόλια είναι κανονικά αδειοδοτημένα και όχι με άδεια έκτακτου ανάγκης, παρέχουν πλήρη κάλυψη και δεν χρειάζονται επανάληψη κάθε εξάμηνο.

    Ένας είναι ο τρόπος, να δώσουν κανονικές άδειες να τα κάνουν υποχρεωτικά για όλο τον πληθυσμό και μετά ας αναλάβουν τις ευθύνες τους, και δεν θα χρειάζεται να τρέχουν σαν κοτες λυρατες γύρω-γύρω με μέτρα του κ@λου να τα επιβάλλουν
    Μα, μα, μα «η τεχνική πίσω από τα εμβόλια είναι βασισμένη σε έρευνα ετών, δεν έγινε ξαφνικά θαύμα και δοκιμάζουν ό,τι βγήκε από το εργαστήριο»

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσετε που σκέφτεστε πρωτότυπα. Να ρίξω κι εγώ μια ιδέα, τους κόβουμε τα φάρμακα αν δεν κάνουν το εμβόλιο. Αφού νεκροί είναι έτσι κι αλλιώς.
    Για το συλλογικό καλό βρε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία γενιά δεν έχει χαθεί στην οικονομική κρίση.
    Απλά ζούνε την δική τους εποχή.
    Και ο παππούς μου την δική του έζησε όταν έφυγε από την Τουρκία, με την ξιφολόγχη στον κ@λο.
    Και η γιαγιά μου την δική της έζησε, όταν λόγω μπολσεβίκων βρέθηκε από την Οδησσό στην Θεσσαλονίκη, εκεί αγάπησε και παντρεύτηκε τον παππού μου, γι αυτό υπάρχω κι εγώ, άρα μάλλον για καλό γίνανε όσα γίνανε
    Επειδή κι εμένα από το ένα σόι οι παππούδες μου ήταν πρόσφυγες, πέρασαν πολέμους, δικτατορίες, κτλ αναρωτιέμαι τόσο χέστηδες και καλοπερασάκηδες έχουμε γίνει στη σημερινή εποχή;; Ξέρω, ξέρω το τραβάω.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #38680
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα εμβόλιο είτε το θελουμε είτε όχι αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι μηδενικού ρίσκου και ΔΕΝ μπορεί να επιβληθούν σε ηλικιακές ομάδες που έχουν αντίστοιχα μηδενικό κίνδυνο από τον ίδιο τον ιο.
    Κανένα εμβόλιο και κανένα φάρμακο δεν είναι/θα είναι μηδενικού ρίσκου.

    Ποτέ (τουλάχιστον μέχρι τα custom/tailor made).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #38681
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως ο παιδικός μου φίλος που είναι γιατρός, όταν του ζήτησα τη συμβουλή του για το αν είναι ασφαλές να εμβολιαστεί ή όχι η γυναίκα μου λόγω θηλασμού του μπόμπιρα (που τελικά εμβολιάστηκε), η απάντησή του ήταν η εξής: «Τί να σου πω αδερφέ;; Μέχτρι στιγμής ξέρουμε/έχουμε επιστημονικά δεδομένα για συγκεκριμένες παρενέργειες. Τί μπορεί να προκύψει στο μέλλον/μακροπρόθεσμα και για κάθε ξεχωριστή περίπτωση όπως ο θηλασμός, κανείς δε μπορεί να το εγγυηθεί/γνωρίζει.» Γιατρός ξαναλέω. Αλλά εμείς εδώ οι παντογνώστες/τσάμπα μάγκες υποστηρίζουμε ότι «η τεχνική πίσω από τα εμβόλια είναι βασισμένη σε έρευνα ετών, δεν έγινε ξαφνικά θαύμα και δοκιμάζουν ό,τι βγήκε από το εργαστήριο» και ότι πρέπει να κόψουμε τις συντάξεις στους ηλικιωμένους που δε θέλουν να εμβολιαστούν
    Μου αρέσει που τονίζεις το «γιατρός» λες και έχει κάποια βαρύτητα η γνώμη τους σε θέματα που αφενός δεν γνωρίζουν πως δουλεύουν και αφεδύο δεν έχουν επάρκεια μελετών μήπως βγάλουν συμπέρασμα. Άσε που έχουν κακή φήμη στο να εκφέρουν άποψη έτσι κι αλλιώς, γνωρίζουν δεν γνωρίζουν. Να μου πεις ότι στο είπε η κα Κάρικό μάλιστα.

    Άσχετο, μάλλον πάμε προς 3η δόση;
    I see dead pixels

  12. #38682
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εμβόλιο είτε το θελουμε είτε όχι αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι μηδενικού ρίσκου και ΔΕΝ μπορεί να επιβληθούν σε ηλικιακές ομάδες που έχουν αντίστοιχα μηδενικό κίνδυνο από τον ίδιο τον ιο.
    Τι μας λες. Όσο για το εμβόλιο, σου απάντησε ο PetrosK.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  13. #38683
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που τονίζεις το «γιατρός» λες και έχει κάποια βαρύτητα η γνώμη τους σε θέματα που αφενός δεν γνωρίζουν πως δουλεύουν και αφεδύο δεν έχουν επάρκεια μελετών μήπως βγάλουν συμπέρασμα. Άσε που έχουν κακή φήμη στο να εκφέρουν άποψη έτσι κι αλλιώς, γνωρίζουν δεν γνωρίζουν. Να μου πεις ότι στο είπε η κα Κάρικό μάλιστα.
    Ε, συγνώμη κάτι παραπάνω ξέρει ένας γιατρός (κι ένας γιατρός που εμπιστεύομαι και όχι επειδή είναι παιδικός μου φίλος) από μένα που γνωρίζω από υπολογιστές, δε νομίζεις; Ποιον να ρωτήσω δηλαδή, το Φούφουτο;; Γιατί την Καρικο να τη βρω λιγάκι δύσκολο.

    Αλλά ανεξάρτητα από αυτό, στην ουσία αυτού που είπε ο φίλος μου διαφωνείς;;; Η οποία ουσία είναι ότι τα επιστημονικά δεδομένα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή είναι συγκεκριμένα και ότι και να λέμε εμείς στις καφενειακού επιπέδου συζητήσεις μας εδώ πέρα για ασφαλή εμβόλια (που ναι, σε γενικές γραμμές φαίνεται ότι είναι. έχουν ρίσκο όπως κάθε άλλο φάρμακο/εμβόλιο) κτλ, κτλ περισσεύει.

    Δηλαδή κάπου να υπάρχει κι ένα μέτρο ρε παιδιά. Άιντε βουρ να εμβολιάσουμε και τα αγέννητα ή να διαβάζω ανθρωποφαγικές απόψεις τύπου «κόψτε τους τη σύνταξη να στρώσουν». Για όνομα του Γιαραμπή δηλαδή.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #38684
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Άγιος Στέφανος
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~11900 ΕΩΣ 14800/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585V6 7.4.3.2
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ έχω καλύτερη λύση

    όποιος ηλικιωμένος δεν εμβολιαστεί άμεσα θα παγώνει η σύνταξη του μέχρι να κάνει το εμβόλιο
    έτσι η επιλογές του θα είναι δύο
    ή θα εμβολιαστεί για να πάρει την σύνταξη του
    ή θα κολλήσει τον ιό για να δει τα ραδίκια ανάποδα
    Να μην έχουν προτεραιότητα σε μονάδα εντατικής θεραπείας σε σχέση με τους εμβολιασμένους αν φτάσουμε στο όριο το θεωρώ απόλυτα λογικό...

  15. #38685
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Texas σε λίγο δεν θα μπορεί να περιθάλψει παιδιά με σοβαρό COVID. Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται εμβόλιο στα παιδιά.

    https://www.nbcnews.com/news/us-news...surge-n1276783

    Σε χώρες όπως η Δανία με πολύ μεγάλη εμβολιαστική κάλυψη στους ηλικιωμένους έχει Case Fatality Rate ~ 0.1%. Ακόμα και να αφήσουν τελείως τον ιό να "θερίσει" θα έχουν νεκρούς αντίστοιχους μίας αρκετά κακής χρονιάς γρίπης. Εδώ όμως δεν μπορούμε να το κάνουμε γιατί οι παπάδες και οι "ειδικοί" του facebook έχουν αποτρέψει μεγάλο κομμάτι των >60 να εμβολιαστεί.
    Eτσι που τα λες, σε λίγο θα πιστέψω και τον ΣΚΑΙ.
    Κανά link από σοβαρό ιατρικό περιοδικό έχεις ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 15-08-21 στις 03:35.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 2579 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 25592569257425772578257925802581258425892599 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας