Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    17-03-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έκανα παραγγελία από το eshop της COSMOTE για 24μηνο συμβόλαιο στο Double Play 50 L
    με ταχύτητες έως 50 Mbps στο COSMOTE Fiber, το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών της Ελλάδας!

    Η παραγγελία έγινε πριν 3 εβδομάδες και το πρώτο ραντεβού για την σύνδεση που υπήρχε ήταν σήμερα 17/3.
    Πήρα άδεια από την δουλειά για σήμερα. Ξύπνησα και περίμενα τηλέφωνο.

    Ο τεχνικός πήρε (με απόκρυψη) και μου είπε στο τηλέφωνο ότι με τον χαμό που γίνεται δεν θα μπορέσει να ολοκληρώσει την σύνδεση με το σπίτι σήμερα ΑΛΛΑ μπορεί να έρθει, να κάνει την εργασία στην πολυκατοικία και να μου αφήσει τον εξοπλισμό και να έρθει κάποιος άλλος για να ολοκληρώσει την σύνδεση προς το σπίτι.

    Λόγω του Fiber, κατάλαβα ότι σήμερα θα είχα FTTB και όχι FTTH... αλλά έκανα λάθος.

    Ο τεχνικός ήρθε και πήγε στο ταμπλό της εισόδου της πολυκατοικίας και ο διάλογος (τον οποίο τον ηχογράφησα) είναι ο εξής.

    - Εγώ εκεί που θα τη ... θα βάλω ένα χαρτάκι.. ΟΚ; Θα έχω σημειώσει στον άνθρωπο που θα φωνάξετε... Θα φωνάξετε έναν άνθρωπο...
    - Δεν θα φωνάξω, για να φωνάξω έναν άνθρωπο θα πρέπει να τον πληρώσω
    - Σας στο εξήγησα στο τηλέφωνο, δεν υπάρχει, εγώ είμαι ο ΟΤΕ, και σας λέω ότι οι εργασίες γραμμής αυτήν την περίοδο γίνονται μέχρι εδώ.
    Μετά πάει ηλεκτρολόγος, αν δεν θέλετε, το κάνουμε το ραντεβού σε 2 μήνες, σας τα είπα στο τηλέφωνο αναλυτικότατα.
    - ο λόγος ποιος είναι;
    - δεν ανεβαίνουμε στους χώρους των συνδρομητών, ναι. Γιατί εμείς πρέπει να ανεβαίνουμε σε 10 σπίτια, τελείωσε, δεν πάμε στους χώρους των συνδρομητών.
    - δεν ανεβαίνετε πάνω στο σπίτι;
    - ακριβώς, είμαστε μέχρι το όριο ευθύνης, αυτό έτσι και αλλιώς, από πάντα είναι το σημείο που εγώ είμαι υποχρεωμένος να φτάσω
    - άρα εγώ θα πληρώσω κάτι το οποίο δεν θα έχω;
    - για αυτό σας είπα ότι αν δεν θέλετε...
    - άρα θα πρέπει να αλλάξω τη σύνδεση;
    - όχι ... εμείς όταν ... σε μια κανονική περίοδο ανεβαίνουμε στο σπίτι και ψάχνουμε να βρούμε αν υπάρχει λειτουργική γραμμή, ΟΚ; το κοιτάμε
    - η διαφορά με το σπίτι τι είναι, αυτή εδώ τη στιγμή είμαστε στο ένα μέτρο, άμα είμαστε πάνω στο σπίτι τι ακριβώς θα γίνει;
    - δεν ανεβαίνουμε στους χώρους των συνδρομητών
    - σε προσωπικό επίπεδο τι θα γίνει; ο χώρος πάνω είναι επικίνδυνος;
    - όχι είναι για την ασφάλεια την δικιά σας και την δικιά μας, τέλος, βλέπετε τι γίνεται στον κόσμο, τι σημαίνει ο κορονοιός, ξέρετε εσείς που υπάρχει τι;
    - η ασφάλεια η δικιά μου..το ίδιο πράγμα, στην ίδια απόσταση δεν θα είμαστε;
    - όχι δεν είναι το ίδιο πράγμα, και σας λέω αν δεν θέλετε όταν βγάλουμε νέο ραντεβού , μπορείτε να ανέβουμε και πάνω, αυτή τη στιγμή, αυτή είναι η διαδικασία, σας ικανοποιεί; ΟΚ το βλέπουμε άλλη μέρα, δεν υπάρχει κάτι παραπάνω από αυτό
    - όχι, γιατί... δηλαδή θα πρέπει να φωνάξω εγώ έναν ηλεκτρολόγο, να πληρώσω εγώ έναν ηλεκτρολόγο
    - ναι... αυτό πρέπει να γίνει
    - αυτό δεν πρέπει να γίνει
    - εντάξει ΟΚ
    - Η συμφωνία με τον ΟΤΕ
    - όχι δεν υπάρχει συμφωνία με τον ΟΤΕ, εδώ κοντεύει να διαλυθεί το σύμπαν, δεν υπάρχει καμία συμφωνία αυτήν τη στιγμή με τον ΟΤΕ. Αυτήν τη στιγμή η εντολή της εταιρίας αυτή είναι.
    - δεν υπάρχει καμία συμφωνία με τον ΟΤΕ;
    - δεν υπάρχει κάτι παραπάνω από αυτό που γίνεται τώρα, ναι, αυτό δεν συνέβαινε πριν ένα μήνα, συμβαίνει τώρα, έτσι δεν το έκανα εγώ δεν έιναι δικιά μου επιλογή
    - άρα το επόμενο ραντεβού πάλι με εσένα, είσαι ο μοναδικός εδώ στην περιοχή;
    - δεν είμαι ο μοναδικός στην περιοχή αλλά αν νομίζεται ότι είναι προσωπική μου τέτοια
    - όχι, όχι, οπότε θα συνεννοηθώ, θα πρέπει να έρθει κάποιος άλλος να κάνει αυτό που δεν γίνεται σήμερα και είναι να έρθει
    - αυτό το ένα κομμάτι το 10% που είναι το σπίτι να συνδεθεί με το δίκτυο το δικό μας, ναι
    - αλλιώς ξαναλέω αν θέλετε να έρθουμε εμείς για να το κάνετε και να πληρώσετε θα πρέπει να βγει νέο ραντεβού όταν είναι να βγει δεν σας λέω ότι είστε υποχρεωμένος, σας το είπα και από το τηλέφωνο
    - το νέο ραντεβού τι παραπάνω θα κάνει
    - θα έχουν περάσει τουλάχιστον ένα-δυο μήνες και θα ξέρουμε τι γίνεται με τα υπόλοιπα
    - στο νέο ραντεβού, που θα γίνει σε ένα μήνα τι ακριβώς θα γίνει που δεν γίνεται σήμερα;
    - δεν θα υπάρχει η έξαψη του ιού
    - για την δουλειά λέω ποια είναι η δουλειά
    - η εύρεση της γραμμής του σπιτιού μέχρι αυτό το σημείο
    - η εύρεση;
    - υπάρχει μια γραμμή στο σπίτι...
    - δεν ξέρουμε ποια είναι;
    - ακριβώς
    - εγώ σύνδεση σήμερα θα έχω; όχι έτσι;
    - εξαρτάται αν θα βρείτε κάποιον άλλον να σας κάνει την μετάβαση μέχρι πάνω
    - αυτό τώρα... εγώ δεν θα έχω ίντερνετ σήμερα δηλαδή
    - όχι.. σε άλλη υπηρεσία
    - τι υπηρεσία; τι κάνεις αυτή τη στιγμή; δεν κάνεις κάτι για εμένα αυτή τη στιγμή. κάνεις για ποιόν κάτι;
    - δεν θα έχετε ίντερνετ στο σπίτι σας , το όριο ευθύνης είναι αυτο, οι γραμμές του ΟΤΕ εδώ σταματάνε, ΟΚ;, εγώ σας ξαναλέω σας δίνονται 2 επιλογές: ή θα γίνει νέο ραντεβού ή τα ακυρώνουμε όλα και θα γίνει το νέο ραντεβού και θα την κάνουμε όλη την δουλειά όπως την κάνουμε παραδοσιακά , διαφορετικά θα φωνάξετε έναν άνθρωπο να σας κάνει... σας τα εξήγησα και στο τηλέφωνο , θα σας παραδώσω την γραμμή μέχρι το όριο ευθύνης

    Πήρα στο 13888 και μου είπαν ότι θα με πάρει το τμήμα που κανονίζει τα ραντεβού και τις εγκαταστάσεις
    Δεν πήραν ποτέ.

    Δεν είχα άλλο υπόλοιπο στην τηλεκάρτα και δεν μπόρεσα να ξαναπάρω.
    Πήγα από το κατάστημα (με ουρά και πλαφόν 3 άτομα μέσα στο μαγαζί) και έκανα ακύρωση της παραγγελίας.

    Τώρα θα παραγγείλω Wind και θα περιμένω ραντεβού εγκατάστασης άλλες 3 εβδομάδες.

    Ένα μεγάλο μπράβο στην COSMOTE, που έστειλε τον τεχνικό της και αυτός ούτε γάντια είχε, ούτε μάσκα φορούσε οπότε χωρίς ΚΑΝΕΝΑ νόημα ΚΑΙ κινδύνευσε να κολλήσει τον ιό (αν δεν τον έχει αλλά τον έχει η πολυκατοικία ή εγώ που τον μίλησα στο 1 μέτρο) αλλά και έφερε σε κίνδυνο την πολυκατοικία και εμένα αν τον έχει ήδη.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    δηλαδή δεν έκανε τον κόπο να εντοπίσει την γραμμή σου από το διαμέρισμα, που η διαδικασία παίρνει 5 λεπτά πρώτη φορα το βλέπω αυτό να γίνεται που βρίσκεσαι ? Αθήνα >?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σου είπε την λύση, περιμένεις μέχρι να λήξουν τα μέτρα λόγο του covid-19, μια χαρά τον θυμήθηκες για να μας πεις ότι ήρθε εκεί και σας έβαλε στην οικοδομή σε κίνδυνο.
    Θα έλεγα να μην κάνεις τον κόπο να παρείς την Wind ή και κάποιον άλλον πάροχο, τα ίδια θα κάνουν και αυτοί.

    Σου τα εξηγήσανε και στο τηλέφωνο, άλλα εκεί εσύ απο το ένα αυτί μπήκανε με την μία βγήκανε, τον ηχογράφησες κιόλας, πήγες προετοιμασμένος για να τον κάνεις ρεζίλι

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Τουμπα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speeport Smart
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν καταντήσει γελοίοι Πράγματικα είναι για πολύ κράξιμο.. Εμένα πριν από ένα μήνα ειχε θέμα η γραμμή μου Εμεινα μια μέρα χωρίς τηλέφωνο Internet ήρθε τεχνικός να το ελέγξει και διαπίστωσε βλάβη στην εσωτερική καλωδίωση δεν έδωσα γιατί ξέρω ότι είναι γνώστη η καραμέλα που λένε κι έτσι κι αλλιώς θα το άλλαζα λόγο παλαιότητας της οικοδομής.Αφου το έφτιαξα η γραμμή δε σύγχρονιζε εκεί που έπρεπε και άρχισαν να τα μασάνε λέγοντας για μέσους όρους και τέτοια. Άρχισα και εγώ τις απειλές τα απανωτά τηλέφωνα ως που το έφτιαξαν και πιάνω αυτό που πρέπει... Εν κατακλείδι και ο Άγιος φοβερά θέλει και εκεί στο τεχνικό κομμάτι το 1/4 ξερει καλά τη δουλειά του... Γνώμη μου να μη φύγεις και παιξτο τους αλλιώς αλλιώς δε θα βγάλεις άκρη.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο τεχνικός ήταν ξεκάθαρος τόσο στο τηλέφωνο, όσο και από κοντά. Καλώς ή κακώς η ευθύνη των παρόχων τηλεφωνίας είναι μέχρι τον κατανεμητή του κτιρίου (παγκοσμίως ισχύει αυτό νομίζω) και κάτι αντίστοιχο νομίζω συμβαίνει και με ρεύμα / νερό / αέριο που είναι μέχρι το ρολόι, μετά είναι ευθύνη του συνδρομητή. Συνήθως ανέβαιναν στα διαμερίσματα αλλά μη νομίζεις και εμένα που ανέβηκε μετά από αίτηση γραμμή σε νέο διαμέρισμα, δεν βρήκε γραμμή και έφερα ηλεκτρολόγο να το φτιάξει.

    Πρακτικά βέβαια δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι (από θέμα ασφάλειας για τον ιό) αν ανέβαινε στο διαμέρισμα αλλά ολόκληρα κράτη παίρνουν μέτρα κατ'υπερβολήν, δεν εκπλήσσομαι που το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες. Εφ'όσον έχει αυτές τις οδηγίες, οφείλει να τις τηρήσει.

    Νομίζω πάντως ότι άδικα θα μπεις σε περιπέτειες αλλαγής παρόχου, ειδικά υπό αυτές τις συνθήκες που δε ξέρουμε μήπως σε 2-3 βδομάδες υπάρχει καμιά απαγόρευση κυκλοφορίας. Κανά γνωστό ηλεκτρολόγο να ρίξει μια ματιά δεν έχεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    επίσης το Double Play 50 L με ταχύτητες έως 50 Mbps δεν ειναι FTTB ουτε FTTH.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι πάροχο έχουν ευθύνη μέχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικίας. Από εκεί και μέχρι το διαμέρισμα έχεις ευθύνη εσύ.

    Μην βλέπεις που μέχρι πριν λίγο ανέβαιναν στα σπίτια και την βγάζαμε στο τσάμπα. Πλέον με τον κίνδυνο του ιού δεν τα κάνουν αυτά.

    Και ενώ ο άνθρωπος στο εξηγεισαι και σου έδωσε και εναλλακτικη(άσχετα αν δεν βολευει) εσύ τον κράζεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Το οτι έγινε ηχογράφησε χωρις να έχει την άδεια του; και μετα εκατσε και το κατεγραψε εδω.

    Ενας moderator δηλαδη.

    Μερικοι νομίζουν οτι μπορουν να κάνουν τα παντα απλα επειδη νομιζουν οτι αυτοι εχουν δικιο.

    Λες και ο αλλος ειναι ο εχθρος του...

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ανωνυμη ειναι η παραθεση της απομαγνητοφωνησης. Και σε καθαρα μη προσωπικο θεμα. Δεν μπορει να ταυτισθει κανεις προσωπικα.

    Καλυτερα η ακριβης παραθεση παρα να μας γραφει οτι καταλαβε, τουλαχιστον να εχουμε αποψη.

    Και να μην περιμενουμε να καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα και που σταματαει η ευθυνη του παροχου καποιος που νομιζει οτι το 50ρι cosmote εχει οποιαδηποτε σχεση με ftth η fttb..

  10. #10
    Εγγραφή
    17-03-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To προιόν που έκανα παραγγελία ονομαζόταν "50 Mbps στο COSMOTE Fiber, το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών της Ελλάδας!"
    Το αν μετά κατάλαβα οτι δεν έχει σχέση με FTTB ή FTTH έχει ξεκάθαρα να κάνει με το ότι εγώ είμαι ηλίθιος όχι ότι υπάρχει παραπλανητικό μάρκετινγκ, προς θεού!
    Επέλεξα κάτι που λέει Fiber και έχω την εντύπωση ότι είναι οπτικές F... είμαι εντελώς βλαμμένος λέμε.

    In any case, έβαλα vodafone. Ο τεχνικός ήρθε επάνω στο σπίτι και πέρασε συνολικά 15 δευτερόλεπτα μέσα στο σπίτι.
    Είχε και γάντια και μάσκα και ανθρωπιά σε αντίθεση με τον τεχνικό της COSMOTE.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 34fs Εμφάνιση μηνυμάτων
    To προιόν που έκανα παραγγελία ονομαζόταν "50 Mbps στο COSMOTE Fiber, το μεγαλύτερο δίκτυο οπτικών της Ελλάδας!"
    Το αν μετά κατάλαβα οτι δεν έχει σχέση με FTTB ή FTTH έχει ξεκάθαρα να κάνει με το ότι εγώ είμαι ηλίθιος όχι ότι υπάρχει παραπλανητικό μάρκετινγκ, προς θεού!
    Επέλεξα κάτι που λέει Fiber και έχω την εντύπωση ότι είναι οπτικές F... είμαι εντελώς βλαμμένος λέμε.

    In any case, έβαλα vodafone. Ο τεχνικός ήρθε επάνω στο σπίτι και πέρασε συνολικά 15 δευτερόλεπτα μέσα στο σπίτι.
    Είχε και γάντια και μάσκα και ανθρωπιά σε αντίθεση με τον τεχνικό της COSMOTE.
    H Vodafone δεν το λέει fiber το προϊόν της; Στα 15 δευτερόλεπτα έσκαψε και σου έφερε οπτική ίνα στο σπίτι ή πάτησε στο loop του ΟΤΕ;

    Τεσπα, την απάντηση στην έχουν ήδη δώσει:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σου τα εξηγήσανε και στο τηλέφωνο, άλλα εκεί εσύ απο το ένα αυτί μπήκανε με την μία βγήκανε, τον ηχογράφησες κιόλας, πήγες προετοιμασμένος για να τον κάνεις ρεζίλι
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  12. #12
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τρικυμία εν κρανίω... Σε όλους τους τομείς όπως συνήθως συμβαίνει!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας