Σελ. 94 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.396-1.410 από 1776
  1. #1396
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λογαριασμος απο την ελληνικη εταιρια φυσικου αεριου ηρθε λαθος,στα 177 ευρω,ενω η καταναλωση ηταν ουτε η μιση,σε κατα τοπους υποκαταστημα παραδεχτηκαν το λαθος τους και το δικαιολογησαν οτι και σε αλλους εχει γινει κατι αναλογο,θα εκδοθει νεος λογαριασμος ειπαν εντος 1 εβδομαδας.Τετοια "λαθη" ειναι ισως εκ του πονηρου.. Την προηγουμενη φορα,ειχαν εξ'επιτηδες απενεργοποιημενη την επιλογη στην σελιδα τους να δηλωσεις το νουμερο,ουτε ειχαν στειλει ειδοποιηση,μολις απευθυνθηκα σε καταστημα στο υπευθυνο,μασαγε τα λογια του και περασε επι τοπου το νουμερο που του εδωσα της καταναλωσης απο τον μετρητη.
    σχετικά καλές τιμές έχουν αλλά απο εξυπηρέτηση φαντάσου οτι μου απάντησαν μετά απο 2 μήνες σε email που τους είχα στείλει .....

  2. #1397
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά καλές τιμές έχουν αλλά απο εξυπηρέτηση φαντάσου οτι μου απάντησαν μετά απο 2 μήνες σε email που τους είχα στείλει .....
    Γενικα,αυτο που εχω παρατηρησει σε αυτους,ειναι οτι γινονται υποπτα και περιεργα λαθη στους λογαριασμους τελευταια,προφανως ισως θελουν καποιοι να την πατησουν με τον εκκαθαριστικο λογαριασμο και να προπληρωσουν καταναλωση που δεν εχουν ηδη καταναλωσει.

  3. #1398
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Διάβασα τις τελευταίες σελίδες και δεν βρήκα αναφορά για αυτό που θα ρωτήσω.
    Στην περιοχή μου (Τρίπολη) αναπτύσσεται ταχύτατα δίκτυο φυσικού αερίου.
    Θέλω να δω το κόστος λειτουργίας θέρμανσης με το αέριο. Για αυτόν τον λόγο θέλω να δω το τελικό κόστος ανά kwh. Έστω κατά προσέγγιση.

    Καταλαβαίνω πώς υπολογίζεται το κόστος στο κομμάτι με το TTF (πχ 1,03 + TTF + 0,004). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως υπολογίζονται οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Έχω δει τους πίνακες στην ΡΑΕ αλλά δεν βγάζω άκρη. Μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα υπολογισμού; πχ για αέριο στην Αθήνα; (νομίζω στην περιοχή μου δεν υπάρχουν πίνακες τιμών για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις).
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #1399
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά μια τρύπα στο νερό και ο ΣτΚ. Έκανα καταγγελία για την μην έκπτωση ΔΕΠΑ που δεν δόθηκε από την ΔΕΗ για το σταθερό τιμολόγιο. Σήμερα έλαβα την απάντηση:

    Αναφορικά με τη διαδικασία διερεύνησης της αναφοράς σας, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων μας και έχοντας υπόψη την απόφαση της ΔΕΠΑ Εμπορίας σχετικά με τη χορήγηση της υπό κρίση έκπτωσης μόνο στα κυμαινόμενα Τιμολόγια Προμήθειας.

    σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία συμβιβαστικής επίλυσης της διαφοράς σας ενώπιον της Αρχής μας έλαβε τέλος και η υπόθεση σας τίθεται στο αρχείο.
    Προφανώς το είδαν και για άλλον και η απάντηση ήρθε κονσέρβα. Πάλι καλά που η ΔΕΗ δεν χρέωσε την ρήτρα αποχώρησης γιατί κι εκεί θα παίρναμε τα γνωστά του Καράμπελα όπως καταλαβαίνω. Ο καταναλωτής στην Ελλάδα ήταν, είναι και θα είναι πάντα στον πάτο.

  5. #1400
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μεγάλη επιτυχία ο Συνήγορος του Καταναλωτή...
    Εν τω μεταξύ, το τηλέφωνο είναι διακοσμητικό. Δεν το σηκώνει ΠΟΤΕ κανείς στη γραμματεία.

  6. #1401
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    - έβγαλε λογαριασμούς η ΔΕΗ για την περίοδο ΙΑΝ-ΦΕΒ-ΜΑΡ 2023. Με τις υγείες μας
    - μπήκε στην τράπεζα σήμερα η 2η δόση από το επίδομα θέρμανσης της ΑΑΔΕ για όσα παραστατικά είχαμε περάσει μέχρι τώρα
    - μην ξεχάσετε να καταχωρήστε μέχρι 31/5 τα σημερινά και νέα παραστατικά που θα έρθουν μέχρι τότε ωστε να μπεί και η τελευταία δόση στις 15/6 σύμφωνα με την απόφαση της ΑΑΔΕ.

    Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως
    την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της
    περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία
    έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η
    Μαϊου 2023
    και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα
    καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023.

  7. #1402
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μια τρύπα στο νερό και ο ΣτΚ. Έκανα καταγγελία για την μην έκπτωση ΔΕΠΑ που δεν δόθηκε από την ΔΕΗ για το σταθερό τιμολόγιο. Σήμερα έλαβα την απάντηση:



    Προφανώς το είδαν και για άλλον και η απάντηση ήρθε κονσέρβα. Πάλι καλά που η ΔΕΗ δεν χρέωσε την ρήτρα αποχώρησης γιατί κι εκεί θα παίρναμε τα γνωστά του Καράμπελα όπως καταλαβαίνω. Ο καταναλωτής στην Ελλάδα ήταν, είναι και θα είναι πάντα στον πάτο.
    Στην καταγγελία που είχες κάνει, έδωσες βάση στο γεγονός πως η ΔΕΗ είχε αναρτήσει άλλους πίνακες τους οποίους μετά τους άλλαξε ή απλά ανέφερες πως δε σου πίστωσαν την έκπτωση ΔΕΠΑ;

  8. #1403
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι. Έστειλα screenshots, ημερομηνίες κλπ. ενώ ανέφερα και το πρόβλημα με τους λογαριασμούς κι επισύναψα και απαντήσεις από το MyRAE.

    Το πρόβλημα διαπιστώθηκε στις 28 Μαρτίου 2023.

    Η ΔΕΠΑ, Δημόσια Επιχείρηση Αερίου, ανακοίνωσε στις 21 Σεπτεμβρίου 2022, οριζόντια επιδότηση στους λογαριασμούς
    φυσικού αερίου λόγω της ενεργειακής κρίσης. Η ανακοίνωση βρίσκεται στο κάτωθι σύνδεσμο:

    https://depa.gr/orizontia-epidotisi-...-depa-eborias/

    Ο πάροχος στον οποίο βρισκόμουν (έχω φύγει από 25/2), αν και αρχικά είχε αναρτήσει στην ιστοσελίδα του πως η έκπτωση
    εφαρμόζεται για όλα τα τιμολόγια (επισυνάπτεται σχετική εικόνα από την ιστοσελίδα της ΔΕΗ που κράτησα στις 20 Ιανουαρίου
    2023), σιωπηλά άλλαξε στις 23 Φεβρουαρίου 2023 την ιστοσελίδα της το κείμενο ότι η έκπτωση αφορά κυμαινόμενα τιμολόγια.
    Να πω εδώ πως το πρόγραμμα MyHomeGasControl που βρισκόμουν αφορά σταθερό τιμολόγιο με σταθερή τιμή KWh.

    Επισυνάπτω λοιπόν 2 (ΔΥΟ) εικόνες, η μια από τις 20/1 και η δεύτερη από τις 28/3 που μπορείτε να δείτε τις αλλαγές. Τα
    αρχεία ονομάζονται DEH_20_1.png και DEH_28_3.png αντίστοιχα. Η εταιρεία σε τηλεφωνική επικοινωνία μου μαζί τους
    αρνείται την πίστωση της έκπτωσης αν κι ενημέρωσα την υπάλληλο του τηλ. κέντρου πως αλλάχθηκε το κείμενο σιωπηλά από
    αυτό που ήταν, κάτι που το αποτελεί παραπλανητική τακτική κι εξαπάτηση του καταναλωτή.

    Να σημειώσω εδώ πως η συγκεκριμένη εταιρεία είχε αδυναμία έκδοσης λογαριασμών για τεχνικό τους ζήτημα μέχρις τις
    17/02/2023 και μάλιστα έχω ανοίξει στο MyRAE δύο αιτήματα κι επισυνάπτω μια ενδεικτική απάντηση που λάμβανα από
    Δεκέμβριο 2022 μέχρι και Φεβρουάριο 2023 όπως και την απάντηση για το πότε εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός και
    απόδειξη των κάκιστων υπηρεσιών ως προς την έκδοση λογαριασμών. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία μόλις αναρτήθηκε στο
    e-bill ο πρώτος λογαριασμός την ημερομηνία που αναφέρθηκα (17/2) και αφού διαπίστωσα πως δεν έγινε ποτέ η έκπτωση
    ΔΕΠΑ, ο υπάλληλος με διαβεβαίωσε πως η πίστωση της έκπτωσης θα γίνει σε επόμενο λογαριασμό, κάτι που όμως δεν
    έγινε.
    Στις Παρατηρήσεις πρόσθεσα:

    Για το θέμα της καθυστέρησης έκδοσης λογαριασμών και των φτωχών υπηρεσιών ως προς
    την ενημέρωση του πελάτη (αδυναμία ακόμη και να αποστείλουν τους όρους της σύμβασης
    όπως φαίνεται και από επισυναπτόμενα word αρχεία) έχω ανοίξει δις αναφορά στην
    διαδικτυακή πλατφόρμα MyRAE της ρυθμιστικής αρχής ενέργειας.Να σημειώσω πως αν
    υπήρχε κανονική έκδοση λογαριασμών, το συγκεκριμένο πρόβλημα θα είχε γίνει αντιληπτό
    νωρίτερα και θα είχα προβεί σε ανάλογες ενέργειες.

  9. #1404
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μια τρύπα στο νερό και ο ΣτΚ. Έκανα καταγγελία για την μην έκπτωση ΔΕΠΑ που δεν δόθηκε από την ΔΕΗ για το σταθερό τιμολόγιο. Σήμερα έλαβα την απάντηση:



    Προφανώς το είδαν και για άλλον και η απάντηση ήρθε κονσέρβα. Πάλι καλά που η ΔΕΗ δεν χρέωσε την ρήτρα αποχώρησης γιατί κι εκεί θα παίρναμε τα γνωστά του Καράμπελα όπως καταλαβαίνω. Ο καταναλωτής στην Ελλάδα ήταν, είναι και θα είναι πάντα στον πάτο.
    εμένα ,αντί για τη ΔΕΠΑ , με τσουβάλιασαν με άσχετο θέμα για την αποζημίωση καθυστέρησης λογαριασμών....

  10. #1405
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - έβγαλε λογαριασμούς η ΔΕΗ για την περίοδο ΙΑΝ-ΦΕΒ-ΜΑΡ 2023. Με τις υγείες μας
    Σε μας ο λογαριασμός για κατανάλωση μέχρι αρχές Μαρτίου βγήκε στις 23 Μαρτίου. Πως έγινε αυτό; Γείτονες είμαστε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως
    την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της
    περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία
    έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η
    Μαϊου 2023
    Λογικά, ο επόμενος θα βγει μετά την καταληκτική ημερομηνία. Η κατανάλωση Μαρτίου-Απριλίου (μέχρι μέσα Απριλίου ανάβαμε θέρμανση), θα πάει στο βρόντο.

  11. #1406
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - έβγαλε λογαριασμούς η ΔΕΗ για την περίοδο ΙΑΝ-ΦΕΒ-ΜΑΡ 2023. Με τις υγείες μας
    - μπήκε στην τράπεζα σήμερα η 2η δόση από το επίδομα θέρμανσης της ΑΑΔΕ για όσα παραστατικά είχαμε περάσει μέχρι τώρα
    - μην ξεχάσετε να καταχωρήστε μέχρι 31/5 τα σημερινά και νέα παραστατικά που θα έρθουν μέχρι τότε ωστε να μπεί και η τελευταία δόση στις 15/6 σύμφωνα με την απόφαση της ΑΑΔΕ.

    Ειδικά για το φυσικό αέριο θα καταχωρούνται έως
    την 31η Μαΐου 2023 δικαιολογητικά αγορών της
    περιόδου 1.10.2022 έως 31.03.2023 με ημερομηνία
    έκδοσης του παραστατικού πληρωμής έως την 16η
    Μαϊου 2023
    και το αντίστοιχο ποσό επιδόματος θα
    καταβάλλεται έως την 15η Ιουνίου 2023.
    Eπιβεβαιώνω κ εγώ...
    Κατέβασα και τον μη διαθέσιμο λογαριασμό με τη πατέντα στο url με αλλαγή της ημερομηνίας... 2μηνος ήταν ο δικός μου..
    Και όντως μπήκε και η δόση από το επίδομα.. Εμένα ήταν η 1η... Ίσως έχει να κάνει με τις ημερομηνίες έκδοσης..
    Και συνέχεια έχει το mythermansi για τη καταχώρηση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #1407
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω πώς υπολογίζεται το κόστος στο κομμάτι με το TTF (πχ 1,03 + TTF + 0,004). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως υπολογίζονται οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Έχω δει τους πίνακες στην ΡΑΕ αλλά δεν βγάζω άκρη. Μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα υπολογισμού; πχ για αέριο στην Αθήνα; (νομίζω στην περιοχή μου δεν υπάρχουν πίνακες τιμών για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις).
    Κανείς;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  13. #1408
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους. Διαβάζοντας τις 3-4 τελευταίες σελίδες, δεν ξέρω αν είμαι από τους λίγους που έχουν μείνει στην Ζενίθ

    Με το Gas Home Fix τα 2 τελευταία χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, το σπίτι λόγω θέσης (ανάμεσα σε πολυκατοικίες και ορόφους) αλλά και λόγω καλής μόνωσης είναι πολύ ζεστό, δεν χρειάζεται πολλές φορές τον χρόνο να ανάβουμε γενικά θέρμανση, οπότε δεν το ψείριζα πολύ, δεν έψαχνα τους υπολογισμούς για τις χρεώσεις κλπ, λογαριασμοί ακόμα και μέσα στον χειμώνα 40-50€ λόγω χαμηλής κατανάλωσης.

    Μας έστειλαν τις προάλλες επιστολή ότι λήγει το συμβόλαιο, και το Gas Home Fix βλέπω ότι δεν είναι πια διαθέσιμο, αν δεν κάνω καμία κίνηση μέχρι τέλος της εβδομάδας μας λέει ότι αυτόματα θα πάει στο πρόγραμμα Gas Home Plus,
    https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-plus/
    που αναφέρει ότι είναι
    Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF
    Κυμαινόμενη χρέωση ενέργειας, βάσει του κόστους χονδρικής
    Χωρίς δέσμευση συμβολαίου
    Mηδενική εγγύηση με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής
    οι άλλες επιλογές είναι:
    1. Gas Home Star
    https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-star/
    Μηδενική εγγύηση με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής
    Έκπτωση συνέπειας 40% (έχω βάλει πάγια εντολή, αλλά πολλές φορές βλέπω ότι πληρώνεται μετά την λήξη του λογαριασμού, δεν ξέρω αν είναι "κόλπο" για να μην μπαίνει η έκπτωση συνέπειας)
    Επιπλέον έκπτωση συνέπειας για DUAL ENERGY πελάτες 5%
    , δηλαδή έχει κανονικά ρήτρα αναπροσαρμογής

    2. Gas Home Easy
    https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-easy/

    3. Gas Home Now
    Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF
    Χωρίς Συνδρομή
    Κυμαινόμενη χρέωση ενέργειας, βάσει του κόστους χονδρικής
    Έκανα μια προσπάθεια να διαβάσω λίγο για την Χρέωση Ενέργειας και το TTF, αλλά ομολογώ ότι δεν έβγαλα πολλή άκρη, πέρα από ένα σύντομο ιστορικό που έχει για τους τελευταίους μήνες, που δεν ξέρω αν μπορώ να βασιστώ μόνο σε αυτό για να κάνω την επιλογή μου. Βασική διαφορά που βλέπω είναι το Gas Home Plus και το Gas Home Now δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής TTF ενώ τα άλλα 2 έχουν.

    Και βασικά αναρωτιέμαι αν με βάση την δική μου κατανάλωση
    αξίζει να το ψειρίσω ή να το αφήσω να πάει αυτόματα στο Gas Home Plus

    Ενδεικτικά βάζω τις καταναλώσεις από τους 4 τελευταίους λογαριασμούς αν βοηθάει κάπως.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Katanalwsh Zenith #1.jpg  

    Katanalwsh Zenith #2.jpg  

    Katanalwsh Zenith #3.jpg  

    Katanalwsh Zenith #4.jpg  


  14. #1409
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα τις τελευταίες σελίδες και δεν βρήκα αναφορά για αυτό που θα ρωτήσω.
    Στην περιοχή μου (Τρίπολη) αναπτύσσεται ταχύτατα δίκτυο φυσικού αερίου.
    Θέλω να δω το κόστος λειτουργίας θέρμανσης με το αέριο. Για αυτόν τον λόγο θέλω να δω το τελικό κόστος ανά kwh. Έστω κατά προσέγγιση.

    Καταλαβαίνω πώς υπολογίζεται το κόστος στο κομμάτι με το TTF (πχ 1,03 + TTF + 0,004). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως υπολογίζονται οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Έχω δει τους πίνακες στην ΡΑΕ αλλά δεν βγάζω άκρη. Μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα υπολογισμού; πχ για αέριο στην Αθήνα; (νομίζω στην περιοχή μου δεν υπάρχουν πίνακες τιμών για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις).
    δεν το εχω πολυψάξει αλλά δες πχ
    https://zenith.gr/media/h3dcbsuj/loi...riasmou_fa.pdf

    η χρέωση δυναμικότητας είναι ανα έτος και εξαρτάται απο το μετρητή σου , πχ εμένα είναι 66,9 και πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή της περιοχής Χ , δλδ
    Χ*66,9*(ημέρες/365)
    η χρέωση ενέργειας και διανομής πάει ανάλογα την περιοχή
    η χρέωση μεταφοράς αλλάζει ανα πάροχο με μικρές διαφορές , ανάλογα με το τη σύμβαση του πάροχου με ΕΔΑ/ΔΕΔΑ

  15. #1410
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το εχω πολυψάξει αλλά δες πχ
    https://zenith.gr/media/h3dcbsuj/loi...riasmou_fa.pdf

    η χρέωση δυναμικότητας είναι ανα έτος και εξαρτάται απο το μετρητή σου , πχ εμένα είναι 66,9 και πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή της περιοχής Χ , δλδ
    Χ*66,9*(ημέρες/365)

    η χρέωση ενέργειας και διανομής πάει ανάλογα την περιοχή
    η χρέωση μεταφοράς αλλάζει ανα πάροχο με μικρές διαφορές , ανάλογα με το τη σύμβαση του πάροχου με ΕΔΑ/ΔΕΔΑ
    Μπράβο ρε φίλε! Αυτό ήταν που έλειπε για να μου κάνει "κλικ" στο μυαλό το όλο θέμα με τις χρεώσεις.
    Έβλεπα στους πίνακες για τον συντελεστή δυναμικότητας να δίνονται οι μονάδες μέτρησης ως "€/kWh/h" και "€/kW/έτος" και δεν μπορούσα να καταλάβω τι μετρούσε και πως (για να γίνει υπολογισμός).
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 94 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας