Σελ. 41 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 601-615 από 663
  1. #601
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για να παίξει η τηλεφωνία μεσω της κινητής θέλει να το επιλέξεις στο προφίλ της κινητής...
    Στο συγκεκριμένο ρούτερ δεν ξέρω που είναι αυτή η επιλογή...
    Περίμενε μήπως το δει ο φίλος επάνω και σε καθοδηγήσει...
    Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο αν θα παίξει σωστά η και καθόλου...
    Ίντερνετ πάντως λογικά θα έχεις δίχως καμία άλλη ρύθμιση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #602
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παίξει η τηλεφωνία μεσω της κινητής θέλει να το επιλέξεις στο προφίλ της κινητής...
    Στο συγκεκριμένο ρούτερ δεν ξέρω που είναι αυτή η επιλογή...
    Περίμενε μήπως το δει ο φίλος επάνω και σε καθοδηγήσει...
    Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο αν θα παίξει σωστά η και καθόλου...
    Ίντερνετ πάντως λογικά θα έχεις δίχως καμία άλλη ρύθμιση..
    ευχαριστω, απλα κοιταω μήπως ετσι κανω την δουλεια μου, γιατι εχω συμβολαιο και στο σταθερο και στο κινητο για ενα χρονο ακομα, και αν τα σπασω τωρα για να παω σε λυση με δικο μου ρουτερ και καρτα unlimited πρεπει να πληρωσω 3 ρητρες εμπροθεσμης διακοπής.

  3. #603
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παίξει η τηλεφωνία μεσω της κινητής θέλει να το επιλέξεις στο προφίλ της κινητής...
    Στο συγκεκριμένο ρούτερ δεν ξέρω που είναι αυτή η επιλογή...
    Περίμενε μήπως το δει ο φίλος επάνω και σε καθοδηγήσει...
    Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο αν θα παίξει σωστά η και καθόλου...
    Ίντερνετ πάντως λογικά θα έχεις δίχως καμία άλλη ρύθμιση..
    Στο παλιό speed booster ήθελε ενεργοποίηση για να δουλεύει και μέσω κινητής.
    Στο "καινούριο", το speed booster 2, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Είναι από default ενεργοποιημένη.

  4. #604
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Επομένως ο φίλος δοκιμάζει τη σιμ που θέλει, λογικά θα έχει ίντερνετ με τη μία... Και μετά αν παίξει και η τηλεφωνία έπαιξε, αλλιώς δεν θα παίξει.... Που το πιθανότερο νομίζω είναι να μην παίξει η τηλεφωνία με άλλη σιμ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #605
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως ο φίλος δοκιμάζει τη σιμ που θέλει, λογικά θα έχει ίντερνετ με τη μία... Και μετά αν παίξει και η τηλεφωνία έπαιξε, αλλιώς δεν θα παίξει.... Που το πιθανότερο νομίζω είναι να μην παίξει η τηλεφωνία με άλλη σιμ..
    Καλημέρα, μια τελευταία ερώτηση: η sim πού έχει μέσα εχει ενα κωδικό internet, αν την βγάλω κάνω την δοκιμή και θέλω να την ξαναβάλω, θα πάρει πάλι τον κωδικό internet ή θα χρειασθεί αν δεν τον πάρει να μιλήσω με την τεχνική υπηρεσία της cosmote?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240121_071517.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  431,7 KB 
ID: 253452

  6. #606
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boymanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η sim πού έχει μέσα εχει ενα κωδικό internet, αν την βγάλω κάνω την δοκιμή και θέλω να την ξαναβάλω, θα πάρει πάλι τον κωδικό internet
    δεν θα έχει πρόβλημα. πάντως το service type, αν μπορείς να το αλλάξεις γιατί φαίνεται γκρι η ρύθμιση, κάνε το σκέτο ίντερνετ όχι voip_internet.
    η τηλεφωνία δεν δουλεύει 100% σωστά με την κινητή στα μπούστερ. στην άλλη υπηρεσία που λέγεται double-play sim που δουλεύει εξ ολοκλήρου μέσω κινητής, δουλεύει σωστά η τηλεφωνία.

  7. #607
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα έχει πρόβλημα. πάντως το service type, αν μπορείς να το αλλάξεις γιατί φαίνεται γκρι η ρύθμιση, κάνε το σκέτο ίντερνετ όχι voip_internet.
    η τηλεφωνία δεν δουλεύει 100% σωστά με την κινητή στα μπούστερ. στην άλλη υπηρεσία που λέγεται double-play sim που δουλεύει εξ ολοκλήρου μέσω κινητής, δουλεύει σωστά η τηλεφωνία.
    Αν γίνει η αλλαγή αυτή στο προφίλ δεν θα παίζει η τηλεφωνία του μέσω κινητής...
    Αν βέβαια είχε πιθανότητα να παίξει με άλλη σιμ...
    Σωστά πάντως αναφέρεις ότι η τηλεφωνία μέσω κινητής έχει τα θεματακια της...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boymanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, μια τελευταία ερώτηση: η sim πού έχει μέσα εχει ενα κωδικό internet, αν την βγάλω κάνω την δοκιμή και θέλω να την ξαναβάλω, θα πάρει πάλι τον κωδικό internet ή θα χρειασθεί αν δεν τον πάρει να μιλήσω με την τεχνική υπηρεσία της cosmote?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20240121_071517.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  431,7 KB 
ID: 253452
    Όσο για το ερώτημα αυτό... Θα φανεί στη πράξη....
    Λογικά ο κωδικός δεν χρειάζεται και τον βάζει μόνο του....
    Πάντως αν τύχει και δημιουργηθεί κάποιο θέμα, με ένα ρεσετ θα φτιάξει...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #608
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εδώ τα αλλάζεις.

    Στο 4 βάζεις username, password και apn κατά σειρά. Της cosmote.
    Δεν θυμάμαι ποια είναι αλλά τα βρίσκεις έυκολα με ένα googlαρισμα.

    Συνημμένο Αρχείο 253417
    Τελικά δεν παίζει η τηλεφωνία με αλλη κάρτα cosmote. Θέλω να σε ρωτήσω όμως κάτι για την φωτό που μου έχεις στείλει, βλέπω στην σύνδεση adsl έχεις μόνο ipv4, την ipv 6 την έχεις απενεργοποιήσει και πώς?

  9. #609
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και εγώ μεταξύ μας δεν περίμενα να παίξει η τηλεφωνία ειδικά με άλλη σιμ...
    Για την ipv6 το πεδίο στη φωτογραφία φαίνεται γκρι, δεν κλικαρεται;
    Μήπως το booster δεν υποστηρίζει ipv6;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #610
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    753
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μεταξύ μας δεν περίμενα να παίξει η τηλεφωνία ειδικά με άλλη σιμ...
    Για την ipv6 το πεδίο στη φωτογραφία φαίνεται γκρι, δεν κλικαρεται;
    Μήπως το booster δεν υποστηρίζει ipv6;
    νομιζω υποστηριζει, αν ξέρεις πρότεινε μου ενα καλό και ρούτερ 4g+ και ένα 5g. ( να υποθέσω ότι μόνο βάζω μέσα την κάρτα χωρίς κάποια άλλη ενέργεια ή ρύθμιση και παίζει? ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boymanos : 23-01-24 στις 16:48.

  11. #611
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για ρούτερ θα ρωτήσεις εδώ...https://www.adslgr.com/forum/threads...50#post7529750
    Εγώ έχω πάρει απλά 4g routers, mr6400/6500v.... Με καλύπτουν...
    Μετά είναι το mr600 4g+ και το κόστος από εκεί και πέρα αρχίζει και εκτοξεύεται...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #612
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ρούτερ θα ρωτήσεις εδώ...https://www.adslgr.com/forum/threads...50#post7529750
    Εγώ έχω πάρει απλά 4g routers, mr6400/6500v.... Με καλύπτουν...
    Μετά είναι το mr600 4g+ και το κόστος από εκεί και πέρα αρχίζει και εκτοξεύεται...
    καλυτερα το mr 600 το εχω και εγω 4g+ ταχυτητες και οχι απλο 4g . Αμα δεν εχεις προβλημα με χαμηλες ταχυτητες τοτε μην το επιλεξεις .

  13. #613
    Εγγραφή
    02-03-2024
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μιλώντας με την Cosmote 3 φορές
    Και τις τρεις φορές με απέτρεψαν να βάλω αυτό το "booster"
    Θα εκτιμούσα πολύ τη δικιά σας γνώμη
    Στην περιοχή που είμαι και στην πολυκατοικία όπου διαμένω, αποκλείεται να βάλουν οπτικές ίνες ή να αναβαθμιστεί με κάποιο τρόπο η γραμμή. Έφυγα από τη Vodafone που έπιανε μέχρι 15mbs για να πάω στην Cosmote που είναι λίγο χειρότερη. Φθάνει μέχρι 13. Υπόψην πως μένω στο κέντρο (Νεάπολη Εξαρχείων) και έχω καθημερινά πάνω από 6 συσκευές ανοιχτές με wi-fi. Έχω πρόγραμμα μέχρι adsl 24, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για μέχρι 50. Όταν πήρα τηλέφωνο την cosmote μού είπαν πως έχω "εξαιρετική ταχύτητα" και πως δεν θα μου χρησιμεύσει σε ΤΙΠΟΤΑ αν βάλω το booster. Όταν τους εξήγησα πως καθημερινά κολλάνε οι συσκευές μου, μου απάντησαν πως είναι φυσικό επειδή "τραβάει" από το wi-fi. Όταν τους μετέφερα κάποια από τα σχόλια που διάβασα, πως θα πιάνω μέχρι 24 mbs λόγω γραμμής και όταν τελειώσουν τα 200 gb + 15 mbs, μού απάντησαν πως για 7 ευρώ δεν αξίζει καθόλου. Εγώ πάλι τους απάντησα πως ίσως καταφέρω να φθάσω τα 20-22 mbs και πάλι ήταν αρνητικοί και μου απάντησαν πως και πάλι δεν αξίζει. Γιατί τόσος αρνητισμός; Κάνω κάπου λάθος;
    Με λίγα λόγια αυτό το "booster" είναι τόσο μάπα που και οι τρεις υπάλληλοι της Cosmote το απαξίωσαν;
    σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί και κουραστεί παράλληλα.

  14. #614
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου ομοιοπαθή με τις τραγικές ταχύτητες internet, ένα πράγμα πρέπει να κάνεις.
    Το εξής απλό: πας στο σημείο που έχεις το router σου και δοκιμάζεις με το κινητό σου σε 4G (όχι 5G) τι ταχύτητες πιάνεις στο speedtest.
    Αν δεν έχεις κινητό cosmote, βάλε κάποιον φίλο/γνωστό σου να το κάνει.
    Αν πιάνεις μια λογική ταχύτητα σε κανονική ώρα (όχι ξημερώματα δλδ που μπορεί να είναι άδειο το δίκτυο), ας πούμε γύρω στα 50Mbps+, τότε βάλε το booster χθες.
    Αν δεν πιάνει καλές ταχύτητες, λόγω δικτύου περιοχής, ή επειδή μπορεί να είσαι σε χαμηλό όροφο και να μην έχει καλό σήμα κλπ κλπ, τότε δυστυχώς δεν θα σε βοηθήσει.

    Κάνε το τεστάκι που είπαμε και προχώρα ανάλογα.
    Τώρα γιατί ήταν τόσο αρνητικοί οι υπάλληλοι της Cosmote δεν ξέρω.

  15. #615
    Εγγραφή
    02-03-2024
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    να σε ευχαριστήσω αρχικά για την απάντηση
    δυστυχώς έχω κινητό στη vodafone και δεν έχω κάποιον φίλο με 4G
    Όσο για γείτονες, δεν υπάρχουν
    Για να είμαι ειλικρινής λογικά πρέπει να υπάρχει καλό 4G γιατί η Vodafone έχει καλό.
    Αυτό που με έχει απογοητεύσει πολύ είναι η στάση και των τριών υπαλλήλων. Και μάλιστα οι 2 από τους 3 ήταν από το τεχνικό τμήμα. Προσπαθούσαν να με πείσουν να μην βάλω το booster και πως δεν αξίζει και άλλα τέτοια κουφά. Μα είναι δυνατόν; Κάνω πολύ χρήση του internet, ιδίως του Spotify και καθημερινά του YouTube και Netflix. Άραγε τα 200 gb τελειώνουν γρήγορα;
    Το ότι το download μετά βίας φθάνει στα 10-11 mbs και οι υπάλληλοι να μου λένε πως είναι πολύ καλό, απλά με ξεπερνάει. Τί να πω...Άκουσα πάντως πως το booster δημιουργεί κάποια τεχνικά θέματα.
    Α ναι, και στο εμπορικό τμήμα μου είπαν σήμερα πως δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης μέσα σε 14 μέρες ακόμα και αν το παραγγείλω τηλεφωνικά. Αυτό είναι εντελώς τρελό (και πάλι).

Σελ. 41 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας