Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Δεν εχω πρηγουμενη εμπειρια σε προγραμματισμο, και σκεφτομαι να κανω την αρχή με την MS Visual Basic .NET λόγω του οτι ειναι από τις πιο ευκολες και φιλικές γλώσσες από οτι εχω καταλάβει....

    Υπήρχαν και οι επιλογές της C# και C++ αλλά πιστευω ότι ειναι πιο δυσκολες, και επομένως ίσως μη κατάλληλες για ενα ξεκίνημα, γιατι σημαντικο στοιχειο για μενα ειναι να μην βαρεθω, αλλά αντιθετως λόγω της φιλικότητας της γλώσσας να με κρατησει ορθιο ώστε να φτασω σε ενα σημαντικό επιπεδο γνωσης προγραμματισμου...

    Συμφωνειτε με αυτην την επιλογή, και εναντι των αλλων 2 γλωσσών που ανεφερα?

    Επίσης θελω αν μαθω την Visual Basic, και μετα θελήσω να παω πιο "ψηλά" (και σε αλλη γλώσσα) να μην παει χαμενη αυτη η εμπειρια μου, αλλα να αθροιστει στην εκμαθηση της επόμενης επιλογης γλώσσας. Ισχυει κατι τετοιο με την Visual Basic, ή θα παει χαμενη η εμπειρια μετα αν ασχοληθω με καποια αλλη γλώσσα?

    Τελος, κατι αλλο.Επειδη ασχολουμαι με Web Design, θα ηθελα να μαθω καποια στιγμή PHP. Πιστευετε ότι η εμπειρια μου με την ενασχοληση σε Visual Basic .NET θα θεσει καποια χρησιμα θεμελια στην πειπτωση που ασχοληθω αργοτερα με την PHP, ή δεν θα με βοηθησει καθολου σε αυτον τον τομέα?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Οι γλώσσες στο .NET είναι ισότιμες από πλευράς δυνατοτήτων. Μην μπερδεύεις την VB.NET με την VB 6 , δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Δεν τίθεται θέμα ευκολίας ή δυσκολίας της γλώσσας, είναι καθαρά θέμα προτίμησης κυρίως της σύνταξης. Παρ’ όλα αυτά μπορώ να διακρίνω κάποια ιδιαίτερα χαρακτηρίστηκα κάθε γλώσσας.

    VB.NET: Είναι προσανατολισμένη περισσότερο προς το rapid development παρέχοντας classes και functions που μειώνουν αρκετά το χρόνο ολοκλήρωσης ενός project.
    C#: Αποτελεί ECMA / ISO standard, τα περισσότερα tools ή SDKs είναι γραμμένα σε αυτήν και η σύνταξη της είναι κοντά σε αυτή της C και java.
    C++: Διευκολύνει κατά πολύ το interop, δηλαδή κλήσεις σε unmanaged κώδικα. Eπίσης είναι η μόνη γλώσσα που επιτρέπει την ταυτόχρονη ύπαρξη managed και unmanaged κώδικα στο ίδιο project ή αρχείο. Οποιοδήποτε project είναι γραμμένο σε C++ μπορεί να γίνει compile σε .NET χωρίς να αλλάξει γραμμή κώδικα.

    Ο προγραμματισμός δεν έχει να κάνει με την γλώσσα ή την τεχνολογία που χρησιμοποιείς αλλά με τον τρόπο που σκέφτεσαι, άποψη μου είναι να πάρεις ένα καλό βιβλίο C# και να αρχίσεις να ασχολείσαι, όχι pdf, ΒΙΒΛΙΟ!

    Αν ασχοληθείς με .ΝΕΤ δε θα κοιτάξεις πουθενά αλλού για web development, οτιδήποτε άλλο είναι απλά κατώτερο. Το καλύτερο δυνατό integration με το λειτουργικό, ασφάλεια, crossplatform και το Visual Studio απλά τα σπάει σαν IDE.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Thuglife σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες σου.

    Εχω μερικές ερωτησεις-σχόλια σε όσα ειπες.

    Εδωσες μια ωραια περιγραφη και για τις 4 γλώσσες. Σε βλέπω όμως να προτεινεις εστω και εμμέσως την C#, υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό? Δηλαδή καποιο συγκριτικό πλεονέκτημα το οποιο να την κανει μια καλύτερ all around επιλογή?

    Οσο για τα PDF μην ανηυχείς μου αρεσουν πολύ, και δεν εχω κανενα προβλημα στο να τα διαβαζω ανετα, αν και συμφωνω ότι το βιβλίο εχει άλλη χάρη...

    Και τέλος, σχετικά με την πρόταση σου για ASP.NET για Web Development, συμφωνω με αυτά που είπες, εχω όμως εναν σημαντικό ενδοιασμό: Το ASP.NET απαιτεί να τρέχει μόνο σε Windows Servers/Hosting πράγμα το οποίο ειναι καπως πιο εξειδικευμενο/και αρκετα πιο ακριβο απότι το Linux Hosting , στο οποιο μπορεί να τρέξει το PHP με μεγάλη ποικιλία servers-hosting και πολύ πιο φθηνά...

    Το θεμα αυτό της μεγαλης διαφοράς τιμής στο Hosting, με κανει καπως επιφυλακτικό στο ASP.NET, και γερνει καπως την ζυγαριά προς το PHP. Αν φυσικά τα οφέλη δω οτι ειναι παρα πολύ μεγάλα, τοτε ισως στραφω εκει για WEB DEVELOPMENT παρολα ταυτα.
    Μεγαλη σημασια σε αυτο θα εχει το γεγονος οτι αν μαθω καποια γλώσσα .ΝΕΤ τελικώς, τοτε η εμπειρια μου αυτη θα κανει την ζυγαριά να κλεισι προς το ASP.NET.

    Περιμένω τις απαντησεις σου/σχολια σε αυτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kloklo : 17-07-07 στις 18:28.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    Για εμένα υπάρχει μόνο ένα δίλημμα και αυτό έχει να κάνει με την επιλογή πλατφόρμας προγραμματισμού:
    .net ή java?

    Αν αποφασίσεις το .net τότε σου προτείνω τη C# (εγώ χρησιμοποιώ τη vb αλλά θα αλλάξω στο μέλλον αφού η ms μας σπρώχνει προς τα εκεί)
    Μόλις διαλέξεις πλατφόρμα (ελπίζω όχι και στρατόπεδο) οι επόμενες αποφάσεις έρχονται σχεδόν μόνες τους. Για παράδειγμα η βάση δεδομένων που θα χρησιμοποιήσεις στη 1 περίπτωση είναι ο sql server και στην άλλη η oracle.

    Μην προσπαθήσεις να είσαι με ένα πόδι σε 2 βάρκες, ο χρόνος διαβάσματος θα είναι σχεδόν διπλάσιος. Ήδη είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθείς τις εξελίξεις σε 1 πλατφόρμα φαντάσου σε 2. Χαμός

    Όσον αφορά το hosting:
    Η διαφορά του κόστους είναι μικρή ως αμελητέα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να επηρεάσει την επιλογή πλατφόρμα προγραμματισμού.
    Το κόστος καθορίζεται κυρίως από το χρόνο που χρειάζεται μια εφαρμογή για να ολοκληρωθεί, το κόστος κτήσης των εργαλείων και της φιλοξενίας είναι πραγματικά αμελητέο.
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Από την εμπειρία μου τα τελευταία χρόνια σε VB.NET έχω να παρατηρήσω τα εξής, που ελπίζω να σε βοηθήσουν.

    Εφ' όσον μιλάς για ξεκίνημα, σαφώς θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσεις VB.NET απ' ότι με C#. Η πιο εμφανής διαφορά είναι ότι η C# είναι case sensitive στη σύνταξή της. Παρόλα αυτά ένα project είναι πολύ εύκολο να μετατραπεί από VB.NET σε C# με ειδικούς converters, αν μελλοντικά θελήσεις να το αλλάξεις.

    Όσο αφορά το web development, η ASP.NET έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Διαχωρίζεται πλήρως το design από το logic. Διατηρείται σε ξεχωριστό αρχείο ο κώδικας και σε άλλο η HTML. Αυτό δίνει τεράστια ευελιξία στη συντήρηση ενός web site.

    Αν το πρόβλημα είναι το κόστος, προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει να δώσεις το κάτι παραπάνω. Στην προσωπική μου εμπειρία η ανάπτυξη σε ASP.NET έναντι άλλων γλωσσών (asp, php, jsp) ελαχιστοποίησε το χρόνο υλοποίησης ενός project. Οι αυτοματισμοί που προσφέρονται κατά την υλοποίηση έχουν ανταποδοτικό όφελος που θα το δεις κατά τη διάρκεια της υλοποίησης.

    Όσο αφορά τη βάση δεδομένων μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια θες. Σε υλοποίηση ASP.NET με MySQL project σε πληροφορώ ότι έπαιζε άψογα! H MySQL διαθέτει τον .NET connector (ένα dll) ώστε να κάνεις χρήση του connection object.

    Προσωπικά θεωρώ το .NET Framework ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η Microsoft τα τελευταία χρόνια. Αν και δεν αφορά τον end user, για εμάς τους developers κάνει τη διαφορά και τη ζωή μας πιο εύκολη!
    famous

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2003
    Περιοχή
    EUROPEAN UGANDA ΕΛΛΑΔΑρα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    17.143 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    SpeedTouch
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Εγώ το μόνο που θα προσθέσω στα παραπάνω είναι ότι είναι τρομερά εύκολη στην σύνταξη σε σε σχέση με τις άλλες κάτι που την κάνει πρώτη επιλογή για ένανα αρχάρειο στο προγραμματισμό.

    Λειτουργικός Διαχωρισμός του ΟΤΕ ΤΩΡΑ !!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Βασικά και εγώ με VB άρχισα και μετά από 2-3 χρόνια το γύρισα σε C#. Μικροπράγματα στην ουσία με ώθησαν στο να πάω στην C#, που σίγουρα δεν συνειδητοποιούσα όσο ήμουν αρχάριος.
    Όσο ανέβαινε το επίπεδο τόσο λιγότερα βιβλία και samples εβρισκα που να καλύπτουν το αντικείμενο σε VB, αναγκαζόμουν να τα διαβάζω σε C#. H VB δεν υποστήριζε XML σχόλια στον κώδικα για το intellisense του Visual Studio και ο compiler της δεν εμφάνιζε warnings για πράγματα όπως αχρησιμοποίητες μεταβλητές, χρήση μεταβλητών χωρίς να έχει γίνει πρώτα ανάθεση τιμής , paths σε βρόχους που δε επέστρεφαν τιμή μέσα σε function κλπ. Με βόλεψε πολύ το case sensitivity γιατί μπορώ να έχω μεταβλητές με το ιδιο όνομα και διαφορετικό scope μέσα στην ίδια κλάση, πχ private int myVariable; και public int MyVariable; και άλλα όπως indexers, διαχωρισμός in out ref στα ορίσματα των συναρτήσεων.

    Επίσης υπάρχει η φήμη οτι οι c# developers πληρώνονται καλύτερα , αλλά στην Ελλάδα με τόσο συμπιεσμένους μισθούς δεν παίζει κάτι τέτοιο.

    Θέμα τιμής hosting δεν υφίσταται όταν με 150$ το χρόνο έχεις τα πάντα για μια επαγγελματική εφαρμογή, στη ξεφτίλα βγάζεις 1500 - 2000 euro από ένα τέτοιο project. Πρόσθεσε και το productivity που έχεις στο development αλλά και στην συντήρηση αφού όλα παίζουν με ένα copy paste και χωρίς να έχεις να διαβάζεις αχταρμά HTML και script.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thuglife : 18-07-07 στις 21:50.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ευχαριστω πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας...

    Μετα από αυτα πιστευω οτι θα παω στην C#. Ελεγα για Visual Basic αλλά αν προκειται να την μαθω μονο και μονο για να παω αργοτερα σε C#, προτιμω να μαθω κατευθειαν απο την αρχη C# μιας και παρεχει ευκολιες και αυτοματισμους παρομοιους με την Visual Basic αλλα ταυτοχρονα εινα και πιο ώριμη/δυνατη γλώσσα

  9. #9
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βόλεψε πολύ το case sensitivity γιατί μπορώ να έχω μεταβλητές με το ιδιο όνομα και διαφορετικό scope μέσα στην ίδια κλάση, πχ private int myVariable; και public int MyVariable;
    Χμμμ, αυτό δεν είναι καλή πρακτική κατά τη γνώμη μου (ανεξαρτήτως γλώσσας). Η συμβουλή μου είναι να μην το κάνεις ποτέ.
    Όταν δεν είναι σαφέστατες+προφανείς οι διαφορές στις ονομασίες, τότε καραδοκεί ο κίνδυνος δημιουργίας κάποιου δυσεύρετου bug στο επόμενο update της function, από κάποιον άλλον προγραμματιστή ή και από εσένα τον ίδιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YiannisM : 24-07-07 στις 04:08.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θελω αν μαθω την Visual Basic, και μετα θελήσω να παω πιο "ψηλά" (και σε αλλη γλώσσα) να μην παει χαμενη αυτη η εμπειρια μου, αλλα να αθροιστει στην εκμαθηση της επόμενης επιλογης γλώσσας. Ισχυει κατι τετοιο με την Visual Basic, ή θα παει χαμενη η εμπειρια μετα αν ασχοληθω με καποια αλλη γλώσσα?
    Δε θα πάει χαμένη.

    Όμως η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν έχεις αρκετό χρόνο και διάθεση τότε να προτιμήσεις να ξεκινήσεις την ενασχόλησή σου στον προγραμματισμό με μια "πιο αυστηρή" γλώσσα σαν τις C/C++ κλπ από την αρχή!
    Ο λόγος είναι ότι οι "πιο αυστηρές" γλώσσες δημιουργούν καλύτερο/ορθολογικότερο τροπο σκέψης στον προγραμματισμό, ενώ οι μή-αυστηρές (σαν την VB) όχι.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Βασικά αναφερόμουν σε ζευγάρια private variables - properties δεν το διατύπωσα καλά Public μεταβλητές χύμα δεν εκθέτω ποτέ στις κλάσεις που φτιάχνω.

    Κώδικας:
        private string packageName;
        public string PackageName
        {
            get
            {
                return this.packageName;
            }
            set
            {
                this.packageName = value;
            }
        }


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet / BRAS-ERMOU-6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    SpeedTouch 5x6 "Bridge"
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 25,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω πρηγουμενη εμπειρια σε προγραμματισμο, και σκεφτομαι να κανω την αρχή με την MS Visual Basic .NET λόγω του οτι ειναι από τις πιο ευκολες και φιλικές γλώσσες από οτι εχω καταλάβει....
    Χμμμ, απλά να κάνεις στον εαυτό σου μία ερώτηση. Μου αρέσει να κάθομαι με τις ώρες μπροστά σε μία οθόνη, πατώντας κουμπιά σε ένα πληκτρολόγιο ;

    Εάν η απάντηση είναι "ναι" ή μάλλον εάν η απάντηση είναι καλύτερα "Ν Α Ι !!!", τότε ξεκίνα από τις βάσεις ... C/C++ ή FreePascal. Πρωσοπική μου γνώμη είναι ότι όλα τα άλλα απλά είναι frameworks ...

    H C# είναι ( για εμένα ) μία, κατα πολύ, βελτιωμένη έκδοση VCL/Delphi ( εάν σκεφτείς και το ότι ο σχεδιαστής της VCL/Delphi έφυγε από την Borland και πήγε στην Microsoft για αυτόν τον λόγο. ).

    Και μήν ξεχνάς ότι τα προγράμματα σου ( ακόμα και το πιο μικρό ) θα έχουν/κουβαλάνε τα σφάλματα των Compilers, των libraries και του OS που θα χρησιμοποιείς.
    Dimitrios Chr. Ioannidis
    Firebird Project - http://www.firebirdsql.org
    IBPhoenix - http://www.ibphoenix.com

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα πάει χαμένη.

    Όμως η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν έχεις αρκετό χρόνο και διάθεση τότε να προτιμήσεις να ξεκινήσεις την ενασχόλησή σου στον προγραμματισμό με μια "πιο αυστηρή" γλώσσα σαν τις C/C++ κλπ από την αρχή!
    Ο λόγος είναι ότι οι "πιο αυστηρές" γλώσσες δημιουργούν καλύτερο/ορθολογικότερο τροπο σκέψης στον προγραμματισμό, ενώ οι μή-αυστηρές (σαν την VB) όχι.
    Σε αυτες τισ πιο "αυστηρες" γλώσσες κατατάσεις και την C# ή μόνο C/C++ ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ, απλά να κάνεις στον εαυτό σου μία ερώτηση. Μου αρέσει να κάθομαι με τις ώρες μπροστά σε μία οθόνη, πατώντας κουμπιά σε ένα πληκτρολόγιο ;

    Εάν η απάντηση είναι "ναι" ή μάλλον εάν η απάντηση είναι καλύτερα "Ν Α Ι !!!", τότε ξεκίνα από τις βάσεις ... C/C++ ή FreePascal. Πρωσοπική μου γνώμη είναι ότι όλα τα άλλα απλά είναι frameworks ...

    H C# είναι ( για εμένα ) μία, κατα πολύ, βελτιωμένη έκδοση VCL/Delphi ( εάν σκεφτείς και το ότι ο σχεδιαστής της VCL/Delphi έφυγε από την Borland και πήγε στην Microsoft για αυτόν τον λόγο. ).

    Και μήν ξεχνάς ότι τα προγράμματα σου ( ακόμα και το πιο μικρό ) θα έχουν/κουβαλάνε τα σφάλματα των Compilers, των libraries και του OS που θα χρησιμοποιείς.
    Την τελευταία σου γραμμή, δεν την κατάλαβα καλά...Τι εννοεις οτι τα προγραμματα μου θα κουβαλάνε τα σφάλματα των Compilers, των libraries και του OS που θα χτησιμοποιώ? Αυτό δεν ισχύει για όλες τις γλώσσες? Ειναι κατι που πηγαίνει αποκλειστικά για τις V.Basic ή C# ?

    Επίσης, αυτο που λες οτι "H C# είναι ( για εμένα ) μία, κατα πολύ, βελτιωμένη έκδοση VCL/Delphi" .... δεν ειναι/ηταν η Delphi μια πολύ καλή/παραγωγική γλώσσα?

    Τελος να κανω μια ερώτηση (σημαντική για εμένα).

    Θελω να διαλέξω μια γλώσσα, η οποία να εχει και ενα παραγωγικό/ολοκληρωμένο IDE/compiler/περιβάλλον εργασίας/δημιουργίας....με την C# πιστευω οτι εχεις το πλεονέκτημα να δουλέυεις μεσα από το Visual Studio που ειναι ενα ολοκληρωμένο/ωριμο περιβάλλον εργασίας/αναπτυξης...Για την C++ μπορει να ισχύσει το ίδιο? Δηλαδή μπορώ πάλι να χρησιμοποιώ το Visual C++ (ειναι το ίδιο, η ιδια γλώσσα ακριβώς?? ), η πρεπει να ψαξω για αλλες λύσεις? Εχω ακουστα για το Bloodshed Dev-C++ , αλλά με μια ματια που ειχα ρίξει δεν μου μοιάζει για αντιστοιχο σε επιπεδο παραγωγικοτητας/ολοκληρωσης με το Visual Studio για παραδειγμα....

    Επομενως αν επιλέξω C++, μπορώ να κατασταλάξω στο Visual C++ του Visual Studio (ειναι μια καλή λύση) ή πρεπει να ψαξω αλλού?

  14. #14
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet / BRAS-ERMOU-6
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    SpeedTouch 5x6 "Bridge"
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 25,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τελευταία σου γραμμή, δεν την κατάλαβα καλά...Τι εννοεις οτι τα προγραμματα μου θα κουβαλάνε τα σφάλματα των Compilers, των libraries και του OS που θα χτησιμοποιώ? Αυτό δεν ισχύει για όλες τις γλώσσες? Ειναι κατι που πηγαίνει αποκλειστικά για τις V.Basic ή C# ?
    Οχι φυσικά .... Ισχύει για όλες ... Απλώς το δικό μου επιχείρημα είναι, όσο λιγότερα επίπεδα ( layers ) τόσο λιγότερα σφάλματα, σύμφωνα με τον νόμο των πιθανοτήτων ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, αυτο που λες οτι "H C# είναι ( για εμένα ) μία, κατα πολύ, βελτιωμένη έκδοση VCL/Delphi" .... δεν ειναι/ηταν η Delphi μια πολύ καλή/παραγωγική γλώσσα?
    Ναι είναι ... και μάλιστα έχω αγορασμένη την Delphi 7 Proffesional Αλλά η VCL έχει κάποια προβλήματα, που μπορεί να συναντήσεις στα προγράμματά σου μπορεί και όχι ....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος να κανω μια ερώτηση (σημαντική για εμένα).

    Θελω να διαλέξω μια γλώσσα, η οποία να εχει και ενα παραγωγικό/ολοκληρωμένο IDE/compiler/περιβάλλον εργασίας/δημιουργίας....με την C# πιστευω οτι εχεις το πλεονέκτημα να δουλέυεις μεσα από το Visual Studio που ειναι ενα ολοκληρωμένο/ωριμο περιβάλλον εργασίας/αναπτυξης...Για την C++ μπορει να ισχύσει το ίδιο? Δηλαδή μπορώ πάλι να χρησιμοποιώ το Visual C++ (ειναι το ίδιο, η ιδια γλώσσα ακριβώς?? ), η πρεπει να ψαξω για αλλες λύσεις? Εχω ακουστα για το Bloodshed Dev-C++ , αλλά με μια ματια που ειχα ρίξει δεν μου μοιάζει για αντιστοιχο σε επιπεδο παραγωγικοτητας/ολοκληρωσης με το Visual Studio για παραδειγμα....
    Όπα, φρένο .... Μίλησε κανείς για παραγωγικότητα ; Ή για "ολοκληρωμένο/ωριμο περιβάλλον εργασίας/αναπτυξης" ;

    Αν σου αρέσει να προγραμματίζεις, θα το κάνεις και με έναν απλό editor ... Αν θέλεις να είσαι παραγωγικός/εμπορικός, τότε όλα αλλάζουν ...

    Θα πρέπει να μάθεις να "προγραμματίζεις", και να καταλάβεις ότι επειδή έχεις ένα "σφυρί", όλα τα προβλήματα δεν είναι "καρφιά" ....

    Με λίγα λόγια, κάτι στο οποίο στην C/C++ μπορεί να σου πάρει μία εβδομάδα στην C# μπορεί να σου πάρει μία ημέρα και στην Delphi 3 ημέρες. Ενώ κάτι το οποίο στην C/C++, εκτελείται γρήγορα, στην Delphi μπορεί να εκτελείται "ικανοποιητικά" και στην C# να σέρνεται ...

    Μάθε να προγραμματίζεις, και μετά το να "μάθεις" σε εύλογο χρονικό διάστημα ( 6 - 8 μήνες ) μία καινούργια γλώσσα, σε καλό βαθμό, είναι το εύκολο της υπόθεσης.

    Το σλόγκαν ότι εάν γνωρίζεις μόνο μία γλώσσα, παρα πολύ καλά, τα κάνεις όλα, πρακτικά δεν το είδα να ισχύει ...

    Γνωρίζω μόνο ένα άτομο το οποίο μπορεί να κάνει τα πάντα σε C++, μόνο που και αυτός σε αρκετές περιπτώσεις λέει γιατί να κάνω αυτό σε C++, που θα μου πάρει π.χ. 1 μήνα και να μην το κάνω σε π.χ. Java γιατί π.χ. δεν υπάρχει η ανάγκη για αυστηρή/χειροκίνητη διαχείριση μνήμης ;

    Και συμφωνώ ( αν και την μισώ ) ότι το MS Development Enviroment είτe για C# είτε για C++ έχει κατακτήσει την πρωτιά ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομενως αν επιλέξω C++, μπορώ να κατασταλάξω στο Visual C++ του Visual Studio (ειναι μια καλή λύση) ή πρεπει να ψαξω αλλού?
    Δεν είναι της τάξεως του M$ Development Enviroment αλλά είναι cross-platform ( σε περίπτωση που θελήσεις να κοιτάξεις και εκτός των M$ Windows π.χ. Linux, MAC OS X ), υποστηρίζει ένα σωρό compilers και είναι Project Leader ένας έλληνας, ο Γιάννης

    Μάλιστα είναι και finalist στα sourceforge community awards .... Μιλάω για το Codeblocks ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dchri : 24-07-07 στις 18:25.
    Dimitrios Chr. Ioannidis
    Firebird Project - http://www.firebirdsql.org
    IBPhoenix - http://www.ibphoenix.com

  15. #15
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτες τισ πιο "αυστηρες" γλώσσες κατατάσεις και την C# ή μόνο C/C++ ?

    Επιφυλάσσομαι λίγο να απαντήσω σε αυτήν την πολύ σοβαρή ερώτηση διότι με την C# έχω μικρή εμπειρία, και όχι σε μεγάλα έργα.

    Η εντύπωσή μου προς το παρόν είναι πως ΝΑΙ, αν και τη βρίσκω κάπως λιγότερο "αυστηρή" από τις C/C++. Παρέχει όμως άλλα εργαλεία ειδικά στα Windows (χρήση του .net framework) καθώς και κάποιου είδους συμβατότητα με τις υπόλοιπες γλώσσες .net την οποία τη βρίσκω φοβερά χρήσιμη πρακτικά, και γι αυτό πιστεύω ότι σύντομα θα είναι και η δική μου προτίμηση.

    Καλή τύχη με αυτήν!

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για Visual Basic 6.0
    Από lidia στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-09, 23:19
  2. Βιβλίο προγραμματισμού για visual basic
    Από Atilas στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 21:04
  3. Visual Basic
    Από Uberalles στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 19:27
  4. visual basic
    Από errorr στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-07, 21:43
  5. Visual Basic για scripts
    Από pt3 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-04, 14:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας