Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Χωρις παρεξηγηση , απλα θα πω αυτα που σκεφτηκα....

    Υποθετω εχετε MINIMUM :

    1) τουλαχιστον 1 μικροφωνο
    2) 2 εισοδους για κιθαρα
    3) 1 για μπασο
    4) 1 για drums

    Αυτα πανε σε μια απλη κονσολα-μικτη και παιρνεις την stereo εξοδο στην USB καρτα ηχου ?

    Αν ειναι για ερασιτεχνικη δουλεια, δεν εχεις κανενα προβλημα. Και δεν χρειαζεται κανενα "κτηνος" μηχανημα. Ενα τουλαχιστον 3Ghz cpu με τουλαχιστον 16GB ram και παιζει ανετα.
    Θα βαλεις τον υπολογιστη σου , με διαλεγμενα parts και σε idle που θα δουλευει συνεχεια..... ουτε που θα το ακους οτι λειτουργει.
    Αν παρολα αυτα εχεις αμφιβολιες , πας ειτε σε λυση fanless , οπου ανεβαινει το κοστος , ειτε σε NUC ή κλωνο , που ο θορυβος θα ειναι μηδαμινος.

    Αν ομως εισαστε για "επαγγελματικη" δουλεια , τοτε θα πρεπει να ξεκινησετε απο ριζικη αλλαγη της αιθουσας πριν προχωρησεις σε αγορα επιπλεον εξοπλισμου.
    Θα πρεπει να διαθετεις ικανο εξοπλισμο για να ηχογραφεις το καθε καναλι χωριστα και να κανεις την ψηφιακη μιξη μετα .
    Αυτα βεβαια προυποθετουν MIDI Controllers , DAW Controllers και αν επιθυμεις να προσθετεις και επιπλεον ψηφιακά όργανα ... τοτε συγνωμη για το θαρρος , αλλα ξεκινας λαθος.

    Ειναι απλα οι σκεψεις μου. Δεν γραφω κατι για να σε φερω σε δυσκολη θεση .

    Θες να αναφερεις αναλυτικα τι εξοπλισμο εχεις για να δουμε τι σε συμφερει να κανεις καλυτερα? Λυσεις υπαρχουν παμπολες.

    Το ζητουμενο ειναι να κανεις αυτο που θα καλυψει τις αναγκες σου .... με το μικροτερο δυνατο κοστος ...ΑΛΛΑ και με δυνατοτητες επεκτασης χωρις να χρειαστει να κανεις ριζικες αλλαγες αργοτερα.
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    483
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις παρεξηγηση , απλα θα πω αυτα που σκεφτηκα....

    Υποθετω εχετε MINIMUM :

    1) τουλαχιστον 1 μικροφωνο
    2) 2 εισοδους για κιθαρα
    3) 1 για μπασο
    4) 1 για drums

    Αυτα πανε σε μια απλη κονσολα-μικτη και παιρνεις την stereo εξοδο στην USB καρτα ηχου ?

    Αν ειναι για ερασιτεχνικη δουλεια, δεν εχεις κανενα προβλημα. Και δεν χρειαζεται κανενα "κτηνος" μηχανημα. Ενα τουλαχιστον 3Ghz cpu με τουλαχιστον 16GB ram και παιζει ανετα.
    Θα βαλεις τον υπολογιστη σου , με διαλεγμενα parts και σε idle που θα δουλευει συνεχεια..... ουτε που θα το ακους οτι λειτουργει.
    Αν παρολα αυτα εχεις αμφιβολιες , πας ειτε σε λυση fanless , οπου ανεβαινει το κοστος , ειτε σε NUC ή κλωνο , που ο θορυβος θα ειναι μηδαμινος.

    Αν ομως εισαστε για "επαγγελματικη" δουλεια , τοτε θα πρεπει να ξεκινησετε απο ριζικη αλλαγη της αιθουσας πριν προχωρησεις σε αγορα επιπλεον εξοπλισμου.
    Θα πρεπει να διαθετεις ικανο εξοπλισμο για να ηχογραφεις το καθε καναλι χωριστα και να κανεις την ψηφιακη μιξη μετα .
    Αυτα βεβαια προυποθετουν MIDI Controllers , DAW Controllers και αν επιθυμεις να προσθετεις και επιπλεον ψηφιακά όργανα ... τοτε συγνωμη για το θαρρος , αλλα ξεκινας λαθος.

    Ειναι απλα οι σκεψεις μου. Δεν γραφω κατι για να σε φερω σε δυσκολη θεση .

    Θες να αναφερεις αναλυτικα τι εξοπλισμο εχεις για να δουμε τι σε συμφερει να κανεις καλυτερα? Λυσεις υπαρχουν παμπολες.

    Το ζητουμενο ειναι να κανεις αυτο που θα καλυψει τις αναγκες σου .... με το μικροτερο δυνατο κοστος ...ΑΛΛΑ και με δυνατοτητες επεκτασης χωρις να χρειαστει να κανεις ριζικες αλλαγες αργοτερα.
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμες ίσα ίσα ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου Griniaris.
    Έχω αυτά που λες ναι. Το ζητούμενο είναι το εξής. Τον υπολογιστή τέρας χρειάζεται να τον αγοράσω γιατί ασχολούμαι με φωτογραφία και βιντεομοντάζ (και άρα χρειάζομαι και μεγάλη οθόνη που δεν χωράει στο στούντιο). Απ'την στιγμή που θα τον πάρω θα είναι ότι καλύτερο για τις ηχογραφήσεις.
    Έτσι όπως είναι στημένο το σπίτι η μοναδική λύση που θα εξυπηρετεί εμένα και τη σύζυγό μου (η οποία δουλεύει απ'το σπίτι στο κοινό μας γραφείο) είναι αυτή που περιγράφω. Δηλαδή να μπει μονάδα στο γραφείο που θα συνδεθεί με το στούντιο. Προσωρινά είναι ερασιτεχνικά τα πράγματα γιατί τις επαγγελματικές ηχογραφήσεις τις κάνουμε σε στούντιο εκτός. Όμως θα ήθελα όλα αυτά που κάνω τώρα να έχουν τη δυνατότητα αργότερα να μετατραπούν σε επαγγελματικό.
    Αλλά γι αυτό σκέφτηκα πως ούτως ή άλλως αφού θα αγοράσω τον υπολογιστή και αφού ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ το στούντιο ως στούντιο τουλάχιστον αυτή την περίοδο που θα ασχολούμαι ερασιτεχνικοεπαγγελματικά, ας βρω μία λύση με το μόνιτορ που ανέφερα. Τώρα αργότερα αν θέλω να αλλάξω τα πράγματα για επαγγελματικά, η τωρινή μου απόφαση δεν θα μου έχει κοστίσει κάτι παραπάνω αφού το πιο ακριβό μηχάνημα της υπόθεσης είναι ο υπολογιστής που ούτως ή άλλως χρειάζομαι.
    Δεν ξέρω αν γίνεται πιο ξεκάθαρη η εικόνα και το πρόβλημα.
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας όλους σας
    Να είστε καλά
    Με εκτίμηση
    Γιάννης

    ΥΓ. Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναφέρει τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για έναν υπολογιστή για επεξεργασία φωτό και 4κ βίντεο πολύ θα το εκτιμούσα. Τα χρήματα δεν είναι το ζήτημα όσο το να αγοράσω κάτι που θα είναι μια καλή επένδυση για όλα αυτά με τα οποία ασχολούμαι και τα οποία θα αποφέρουν κέρδος.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας