Εμφάνιση 1-11 από 11

Θέμα: Frameworks

  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Καλησπέρα, επειδή πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με την PHP έχω πέσει πάνω σε ένα σωρό πληροφορίες για διάφορα frameworks που υπάρχουν για αυτήν.
    Συγκεκριμμένα κοιτάζω τώρα το zoop και είχα ρίξει και μια ματιά σε αυτό της zend.

    Η ερώτηση μου είναι η εξής, τι ακριβώς προσφέρουν όλα αυτά τα διαφορετικά frameworks σε ένα developer?
    Αξίζει να ασχοληθεί κανείς σοβαρά με κάποιο, και αν ναι ποιό είναι το καλύτερο κατά την γνώμη σας?

    Ειδικά για την πρώτη ερώτηση καταλαβαίνω ότι παρέχουν αρκετές διευκολύνσεις για την υλοποίηση διαφόρων υπηρεσιών, απλά έχω πελαγώσει κάπως από τον όγκο της πληροφορίας που έχω συναντήσει και για αυτό ρωτάω..
    Εδώ ίσα που έμαθα τα βασικά PHP-MySQL, διαβάζοντας-κάνοντας γενικά ασκήσεις-κοιτάζοντας κώδικα etc, και βλέποντας όλα αυτά έχω μείνει λίγο..
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Δες και αυτό περιλιπτικά αν και είναι λίγο παλιό. Τα frameworks στα οποία αναφέρεσαι βασίζονται στο MVC pattern και πολλά από αυτά είναι εμπνευσμένα από το Ruby on Rails framework το οποίο είναι δημιουργημένο για python. Η έλλειψη servers και υποστήριξης για python οδήγησε τους developers στο να δημιουργήσουν αντίστοιχα frameworks για PHP. Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με το CakePHP framework το οποίο φαντάζομαι ότι θα έχει μερικά κοινά στοιχεία με το zoop και θα σου πω τα παρακάτω:
    1) Έχει πολλές ευκολίες
    2) Σε υποχρεώνει να προγραμματίζεις με συγκεκριμένο τρόπο, ξέρεις πάντα που βρίσκεται τι
    3) Η μετάβαση από το παραδοσιακό προγραμματισμό PHP σε PHP με MVC framework στην αρχή είναι δύσκολη, αλλά αν όπως λες τώρα ξεκινάς, θα ξεκινήσεις σωστά
    4) Με frameworks αν τα μάθεις σωστά μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα
    5) Μπορείς να τα εξελίξεις
    6) Ειδικά για το CakePHP υπάρχει μια κοινότητα που είναι πρόθυμη να σε βοηθήσει είτε μέσω του Google Groups είτε και μέχρι IRC
    7) Η μετάβαση από ένα RDBMS σε ένα άλλο δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολη είναι
    To μόνο αρνητικό είναι ότι το documentation είναι λίγο περίεργο αλλά με τις παρακάτω βοήθειες θα τα βγάλεις πέρα. Το link του CakePHP είναι www.cakephp.org
    Για ότι θες εδώ είμαστε.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αρχικα να πω οτι το Ruby On Rails δεν είναι για python αλλά για Ruby...Μετά να πω και εγώ οτι χρησιμοποιώ το CakePhp εδώ και λίγο καιρό και πρέπει να πω οτι πραγματικά σου λύνει τα χέρια καθώς σου παρέχει αυτοματισμούς για πολλά πράγματα που αναγκάζεσαι να επαναλαμβάνεις πολλές φορές και έτσι σου γλιτώνει πολύ χρόνο.Ενα άλλο θετικό που ανακάλυξα γράφοντας με framework είναι οτι σε "αναγκάζει" να γράφεις πιο καλό κώδικα. Η αλήθεια πάντως είναι οτι αν ξεκινούσα να μάθω ένα framework τώρα αυτό θα ήταν το Zend Framework. Πιστεύω μόνο και μόνο λόγω ονόματος θα μαζέψει πολύ κόσμο και τελικά θα καθιερωθεί, όχι οτι δεν φαίνεται να είναι αρκετά καλό από το λίγο που το έχω δει. Το CakePhp πάντως και εμένα με έχει απογοητεύσει λόγω έλλειψης τεκμηρίωσης. Bottom Line ναι χρησιμοποίησε κάποιο framework θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, τώρα το πιο θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα προσωπικό, αν ξεκινούσα τώρα να μαθαίνω κάποιο framework για php θα διάλεγα Zend. Αν θες να το πας ακόμη παραπέρα μάθε Ruby και μετά Ruby On Rails
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος traxal : 18-07-07 στις 15:14.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Δεύτερον ξεκίνησα να ασχολούμαι με το zoop επειδή είδα στο link που δίνεις Αλέξανδρε ότι έχει τα πιο πολλά πράγματα..
    Το μόνο που του λείπει σε σχέση μει το cakePHP είναι το Object Record Manager, αυτό τι είναι?
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Κοίτα, με λίγα λόγια, τα frameworks, είναι πολύς κόπος, πολλών developers, δοκιμασμένος και λειτουργικός!!!

    Ουσιαστικά θα σε βοηθήσει να στήσεις την εφαρμογή/πρόγραμμα σου, χωρίς να ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό συν του ότι θα σου φανερώσουνε πολλές περισσότερες δυνατότητες από ότι θα σκεφτόσουνα σε πρώτη φάση μόνος σου.

    Το ποιό framework θα διαλέξεις είναι λίγο υποκειμενικό. Θα πρέπει να το ψάξεις, και ουσιαστικά να επιλέξεις περισσότερο ανάλογα με το τί θες να κάνεις. Επειδή όμως όπως είπες τώρα ξεκινάς, όποιο και να διαλέξεις, δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, απο την άποψη ότι δεν έχεις μάθει σε κάποιο άλλο διαφορετικά.

    Καλό ψάξιμο, και καλή αρχη!

  6. #6
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpardsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Δεύτερον ξεκίνησα να ασχολούμαι με το zoop επειδή είδα στο link που δίνεις Αλέξανδρε ότι έχει τα πιο πολλά πράγματα..
    Το μόνο που του λείπει σε σχέση μει το cakePHP είναι το Object Record Manager, αυτό τι είναι?
    Δες αυτό για το object record manager. Είναι πάρα μα πάρα πολύ βολικό. Σκέψου πάντος επίσης ότι μπορείς να γράψεις εφαρμογές χωρίς να γράψεις καθόλου SQL. Οι πίνακες τις εφαρμογής σου αντιμετωπίζονται κάπως σαν objects. Τονίζω πάλι κατά την επιλογή σου να κοιτάξεις το activity της community που το υποστηρίζει και τι έξτρα μπορείς να έχεις (πχ για το CakePHP υπάρχουν διάφορα componenets που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος), χωρίς να θέλω να φανεί τελείως σαν διαφήμιση αλλά είναι μεγάλη υπόθεση να μπαίνεις στο IRC να κάνεις μια ερώτηση και να πέρνεις απάντηση. Επίσης, η τάση χρησιμοποίησης frameworks είναι σχετικά πρόσφατη και πρέπει να δεις αν το framework που θα χρησιμοποιήσεις εξελίσεται και με τι ρυθμό.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Μόλις τελείωσα το handbook του CakePHP, ομολογουμένως είναι πολύ καλύτερο από το αντίστοιχο του zoop, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι το κατάλαβα εντελώς.. Ακόμα το ίδιο φαίνεται πολύ πιο εύκολο στη χρήση και ταχύτερο για την ανάπτυξη του οποιουδήποτε project.

    Γενικά παρατήρησα ότι πολλοί παραπονιούνται για το documentation του, υπάρχει μήπως κάποιος καλύτερος οδηγός για το πως να ξεκινήσει να το χρησιμοποιεί κάποιος ο οποίος δεν έχει ξανασχοληθεί με κάποιο framework?

    Επίσης οποιαδήποτε συμβουλή/link/tutorial από εσάς που το χρησιμοποιείται και το κατέχετε καλοδεχούμενη..

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Επίσης πως θα μπορούσα να κάνω σωστά τη μεταφορά ενός project που έχω δημιουργήσει στο pc μου σε κάποιο server, χωρίς να ψάχνομαι εκ των υστέρων για το τι πήγε στραβά?

    Γενικά ποιά είναι η διαδικασία? (Και για ένα project σε "σκέτη" PHP - MySQL, αλλά και για ένα από το CakePHP)
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpardsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά παρατήρησα ότι πολλοί παραπονιούνται για το documentation του, υπάρχει μήπως κάποιος καλύτερος οδηγός για το πως να ξεκινήσει να το χρησιμοποιεί κάποιος ο οποίος δεν έχει ξανασχοληθεί με κάποιο framework?
    1) Εννοείς γενικά για frameworks?
    2) Στη σελίδα του Cake υπάρχει ένα πολύ καλό tutorial γραμμένο από την IBM
    3) Γενικά (προσωπική εμπειρία) εγώ δεν μπόρεσα να τα χονέψω όλα κατευθείαν, το απλό tutorial που έχει το cake το έκανα 3 φορές. Με βοήθησε πολύ ένα pdf που έχει το manual, η δομή των class που υπάρχουν στο api.cakephp.org και το irc

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχουμε και λέμε:
    1) Ναι και όχι.. Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με MVC design ήθελα να το πιάσω καλύτερα γενικά, αλλά και για το cakePHP.
    2) Ναι, το βρήκα αυτό (όχι από την σελίδα του cake όμως) και όντως είναι πολύ καλό, μου "καθάρισε" αρκετά πράγματα που είχα μπλέξει στο μυαλό μου.
    3) Γενικά πιστεύω ότι ισχύει σε όλες τις γλώσσες προγραμματισμού (και σε πολλά άλλα πράγματα), αν δεν κάτσεις να γράψεις κώδικα και να δείς πως λειτουργούν τα πράγματα δεν κάνεις τίποτα. Οπότε στρωνόμαστε και βλέπουμε.

    Επίσης μετά από το CakePHP άρχισα να γλυκοκοιτάζω και την Ruby on Rails. Ποιά είναι γενικά η γνώμη σας για αυτή?
    Μου φάνηκε πολύ καλή, αλλά έχει 2 βασικά μειονεκτήματα, 1ον θέλει ειδικές διαδικασίες για να εγκατασταθεί (που μπορεί να μην στις επιτρέπει ο hoster σου), και 2ον δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί που να την δουλεύουν όσο την PHP. (Οπότε και λιγότερα παραδείγματα, δυσκολότερη συντήρηση από την άποψη του να βρείς κάποιον να την κάνει κτλ κτλ)
    Βέβαια είναι το τελευταίο trend στο web development, αλλά δεν ξέρω αν θα κρατήσει..
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Επαναφέρω το θέμα, επειδή αυτές τις μέρες διαβάζω το βιβλίο CakePHP Application Development, που είναι από τα λίγα βιβλία για το CakePHP (και μάλιστα για το 1.2 που είναι σε RC2). Περισσότερες λεπτομέρειες για το βιβλίο εδώ.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας