Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 146
  1. #121
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MultiDoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κι εγώ την τελευταία έκδοση του firmware (1.21.1S-O Jul 13 2007 21:33:45), όμως το firewall είναι disabled και δεν έχει καμία επιλογή προκειμένου να το ενεργοποιήσω.

    Ακολουθόντας τη συμβουλή σας, πήρα σήμερα τηλέφωνο και μίλησα με τεχνικό της ON, ο οποίος μου είπε (άκουσον άκουσον) ότι δεν γίνεται αυτό διότι ΔΕΝ διατίθεται η "υπηρεσία του firewall" σε οικιακούς χρήστες !!! Του εξήγησα ότι αρκετοί χρήστες έχουν ήδη ενεργοποιημένο το firewall και το μόνο που μου είπε είναι ότι όταν τουσ βραούν θα τουσ το κάνουν και σε αυτούς disable !!!

    Τέλος αφού επέμενα, με πληροφόρησε ότι αναμένουν όπου να'ναι νέο firmware, και υποτίθεται με αυτό θα λυθεί το θέμα και θα έχουμε όλοι firewall...

    Τι να πω....
    Κι εμένα το περί "νέου firmware" μου το είχαν πεί πρίν περίπου 2 μήνες.

  2. #122
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14250/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    pirelli
    [QUOTE=AnastasiosK;1316003]Λοιπον ας κανουμε μια πιο επισημη παρουσιαση για τις δυνατοτητες του pirelli μετα και την αναβαθμιση του με το firmware 1.21.1S-O (Jul 13 2007) οσον αφορα το port forwarding.

    Στο συγκεκριμενο παραδειγμα θα αναφερθουμε πως γινεται το port forwarding στην εφαρμογη uTorrent.

    μηπως θα μπορουσες να κανεις κι ενα παραδειγμα για το e mule που δε μπορω να το κανω να συνδεθει με τιποτα?

    [SIGPIC]http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic64552_1.gif/SIGPIC]

  3. #123
    Εγγραφή
    17-10-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη, Αγ. Τριάδα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    5981/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Pirelli 1.21.1S-O
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MultiDoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κι εγώ την τελευταία έκδοση του firmware (1.21.1S-O Jul 13 2007 21:33:45), όμως το firewall είναι disabled και δεν έχει καμία επιλογή προκειμένου να το ενεργοποιήσω.

    Ακολουθόντας τη συμβουλή σας, πήρα σήμερα τηλέφωνο και μίλησα με τεχνικό της ON, ο οποίος μου είπε (άκουσον άκουσον) ότι δεν γίνεται αυτό διότι ΔΕΝ διατίθεται η "υπηρεσία του firewall" σε οικιακούς χρήστες !!! Του εξήγησα ότι αρκετοί χρήστες έχουν ήδη ενεργοποιημένο το firewall και το μόνο που μου είπε είναι ότι όταν τουσ βραούν θα τουσ το κάνουν και σε αυτούς disable !!!

    Τέλος αφού επέμενα, με πληροφόρησε ότι αναμένουν όπου να'ναι νέο firmware, και υποτίθεται με αυτό θα λυθεί το θέμα και θα έχουμε όλοι firewall...

    Τι να πω....
    Πριν 3 μήνες μου είχαν πει (τεχνικός από το CC) ότι η συγκεκριμένη έκδοση έχει πρόβλημα γιατι είναι ... BETA !!!

  4. #124
    Παιδια καλησπερα σας..Καινουριος στη παρεα..προσφατα διαβασα το port Forward tou filou Αναστασιου..πολυ καλη δουλεια..Μου πρασινησε επιτελους το utorrent,με το τεστ του utorrent..βλεπει ανοιχτη τη πορτα..εχω κανει τα παντα οσο αφορα το router κ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα εχω κανει σωστα..αλλα το μεγιστο που εχω πιασει ειναι 180kbps,μετα πεφτει...τι μπορω να κανω..?σε speed test πιανω 11500kbps αλλα τι να το κανω οταν κατεβαζω με μεσο ορο 90kbps..ΠΑΡΑΚΑΛΩ..ΒΟΗΘΕΙΑ...

  5. #125
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Μπορεί η ταχύτητά σου στο net να είναι 11500 αλλά στα torrents αλλάζουν τα πράγματα. Είσαι σίγουρος οτι οι seeders σου δινουν το μεγιστο του bandwidth? Εσυ μήπως εχει βάλει limit στο upload, το οπόιο στο μTorrent άμεσα επηρρεάζει το download? Βγαλε τα limits (αν εχεις) και δοκίμασε ένα torrent με πανω απο 200 seeders....

  6. #126
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papakion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί η ταχύτητά σου στο net να είναι 11500 αλλά στα torrents αλλάζουν τα πράγματα. Είσαι σίγουρος οτι οι seeders σου δινουν το μεγιστο του bandwidth? Εσυ μήπως εχει βάλει limit στο upload, το οπόιο στο μTorrent άμεσα επηρρεάζει το download? Βγαλε τα limits (αν εχεις) και δοκίμασε ένα torrent με πανω απο 200 seeders....
    Π.Χ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΩΡΑ,ΕΧΕΙ 1240 SEEDERS(ΕΧΩ Κ ΦΩΤΟ) Κ ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ UNLIMITED.
    ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΛΑΣΑΚΙ(NETGEAR) USB ΣΤΟ PC ΜΟΥ ΠΟY ΠΑΕΙ Κ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ PIRELLI?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ROUTER ΑΝ ΘΕΛΩ??
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΤΩΣ
    Edit: [ το τι κατεβάζετε δεν ενδιαφέρει το forum ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 07-02-08 στις 23:02.

  7. #127
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13841 Down 1023 Up
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7-6(dB) / 30(dB)
    Ερώτηση.... πρέπει να κάνω κάτι στο ρούτερ ή γενικά για να πιάσω ταχύτητες απο φτπ?? γιατί σέρνεται 50 40.... ενω απο τορρεντ ας πούμε είναι οκ

  8. #128
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    pirelli οπως στη Ducati
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ody07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα σας..Καινουριος στη παρεα..προσφατα διαβασα το port Forward tou filou Αναστασιου..πολυ καλη δουλεια..Μου πρασινησε επιτελους το utorrent,με το τεστ του utorrent..βλεπει ανοιχτη τη πορτα..εχω κανει τα παντα οσο αφορα το router κ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα εχω κανει σωστα..αλλα το μεγιστο που εχω πιασει ειναι 180kbps,μετα πεφτει...τι μπορω να κανω..?σε speed test πιανω 11500kbps αλλα τι να το κανω οταν κατεβαζω με μεσο ορο 90kbps..ΠΑΡΑΚΑΛΩ..ΒΟΗΘΕΙΑ...
    Αυτο το παθαινεις μονο σε τορρεντς η και σε rapidshare?

    ρουτερ αλλο μπορεις να βαλεις αλλα θα εχεις προβληματα στην iptv (αν εχεις)

    δοκιμασε να συνδεσεις το ρουτερ σου χωρις το φλασακι , μεσω usb η ακομα καλυτερα utp καλωδιου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AnastasiosK : 23-02-08 στις 18:59.

  9. #129
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Εκτός από το άρθρο αυτό για port forward υπάρχει κάτι άλλο με οδηγίες χρήσης για αυτό το ρούτερ????
    Θέλω να το ξαναρυθμήσω αλλά δεν ξέρω πως . Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του on/on και πως ???

  10. #130
    χαιρεται. ακολούθησα ολη τη διαδικασία αλλα και παλί μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:
    Error Port 64124 does not appear to be open
    σε αυτή την περίπτωση τι κάνω ? αλλάζω το νούμερο της port?

  11. #131
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    pirelli οπως στη Ducati
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagvag Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαιρεται. ακολούθησα ολη τη διαδικασία αλλα και παλί μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:
    Error Port 64124 does not appear to be open
    σε αυτή την περίπτωση τι κάνω ? αλλάζω το νούμερο της port?
    οχι φιλε δεν ειναι θεμα port , ισως να μην εχεις βαλει την σωστη ip του ρουτερ , ισως να αλλαξε απο μονη της (συμβαινει και αυτο) , ισως καποιο firewall εμποδιζει.

  12. #132
    Εγγραφή
    15-04-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Έχω σύνδεση ΟΝ εδώ και 7 μήνες, τώρα έκανα τη διαδικασία. Ευχαριστώ πολύ!

  13. #133
    Εγγραφή
    15-04-2008
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15227/957
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Ρε παιδιά το enable UpnP port mapping και το enable NAT-PMP port mapping που υπάρχουν στο utorrent 1.7.7 σε ένα άλλο post στο site που ρώτησα μου είπαν ότι το UPnP mapping αποτελει πιθανο κινδυνο για το συστημα σου και δεν ειναι ασφαλες, οποτε καλο ειναι να ειναι απενεργοποιημενα και τα δύο. Βεβαια οταν το απενεργοποιησεις σιγουρεψου οτι το εχεις απενεργοποιησει και στο μοντεμ σου και οτι εχεις κανει port forward για να συνεχιζει να παιζει το μtorrent. Ωραία εγώ έχω κάνει το port forward και όταν είναι ενεργοποιημένα τα δύο port mapping είναι πράσινο το port αλλά όταν τα κλείνω κοκινίζει. Πρέπει να το απενεργοποιήσω και στο modem όπως μου είπαν και αν ναι πως γίνεται;

  14. #134
    Εγγραφή
    20-10-2007
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    καλησπερα ολα καλα ως τωρα με το portforwarding μεχρι που το εκανα ασυρματο το δικτυο και κοκκινησε το μtorrent τι να κανω καμια λυση??????

  15. #135
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    είδα και εγώ τον οδηγό(λίγο καθηστερημένα βέβαια) και έχω σκαλώσει με την port. Όσο και να την ανοίγω, δν την βλέπει ούτε το azureus ούτε κάποιο από τα site που προτείνατε.. Τι κάνω τώρα?

Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pirelli] port forward pirelli
    Από antonio to teras στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-07, 21:32
  2. ST585i v6 new firmware & Port Forward
    Από pfg στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-07, 12:35
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-07, 14:58
  4. [Pirelli] Pirelli Port Forward
    Από AnastasiosK στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-07, 23:29
  5. Fritz!Box firmware kai port forward
    Από freemannnn στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-06, 02:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας