Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Περίπου στα μέσα Μαΐου αποφάσισα να μεταβώ από OTE (τηλεφωνία) και Οtenet (ADSL 768 line+home) σε Forthnet 2play SOHO. Στην αίτηση που συμπλήρωσα για την Forthnet αναφέρεται ότι τους εξουσιοδοτώ να προχωρήσουν σε διακοπή οποιασδήποτε υπηρεσίας ADSL που μου παρέχει η ΟΤΕnet.
    Όντως στις 6/6/07 διακόπηκε η τηλεφωνική αλλά και ADSL γραμμή μου και την επομένη συνδέθηκα με την Forthnet (το ξέρω διότι το modem συνδέθηκε στα 10Mbps και δούλεψαν τα username και passwords της Forthnet).
    Δυστυχώς όμως η Οtenet συνέχισε να αποστέλλει λογαριασμούς σα να μην έχει συμβεί τίποτα! Για το λογαριασμό Ιουνίου θεώρησα ότι ίσως καλά έκανε αφού είχα χρησιμοποιήσει την υπηρεσία της για 6 ημέρες. Όμως μόλις χτες έλαβα λογαριασμό και για τον Ιούλιο (ο οποίος πληρώνεται δυστυχώς αυτόματα μέσω πιστωτικής κάρτας) και κινδυνεύω να παραλάβω και λογαριασμό Αυγούστου εάν (σύμφωνα με την Οtenet) δεν αποστείλω αίτηση διακοπής μέχρι τις 20/7/07!!
    Η Forthnet δηλώνει ότι έχει προβεί στις κατάλληλες ενέργειες για την μεταφορά τις γραμμής μου. Ο ΟΤΕ (134) επίσης δηλώνει ότι η γραμμή μου έχει μεταβιβαστεί σε άλλο πάροχο από τις 6/6 και ως εκ τούτου δεν γίνεται να μου παρέχεται ADSLπρόσβαση από άλλο πάροχο μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.
    Η Οtenet όμως ισχυρίζεται ότι είμαι ακόμα πελάτης της και μάλιστα ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει ενεργοποιημένη γραμμή (μέσω ΟΤΕ) στο σπίτι μου (). Όταν τους είπα ότι ο ΟΤΕ το αρνείται και ότι την έχει κόψει μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν ενημερωθεί από OTE - Forthnet και ως τούτου με χρεώνουν κανονικά!!!! Στην συνέχεια τους είπα το επίσης απλό: ότι ανεξάρτητα από το αν το ήξεραν ή όχι, αποδεδειγμένα δεν μου παρείχαν την υπηρεσία, και μάλιστα για αυτό ευθύνονται αυτοί αφού μόνο με ΟΤΕΝΕΤ είχα συμβόλαιο (όχι ΟΤΕ).Γιατί επιμένουν στην πληρωμή λογαριασμούακόμα και τώρα που τους ξεστράβωσα??
    Το θέμα είναι τώρα τι κάνω?? Για να γλιτώσω και άλλο λογαριασμό πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής άμεσα στην Οtenet. Επίσης σκέφτομαι να προσβάλλω την χρέωση για τον Ιούλιο στην πιστωτική μου κάρτα.

    Αυτά….

  2. #2
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    έχεις pm...

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    PriestP, πιστεύω πως η εξουσιοδότηση που κάνεις στην Forthnet αναφέρεται κυρίως στην πρόσβαση (δηλαδή την γραμμή και όχι απαραίτητα τη σύνδεση) ώστε να ζητήσει εκείνη την ακύρωση από τον προηγούμενο πάροχο και μεταφορά της γραμμής σου από ΟΤΕ σε Forthnet, ώστε να μειωθεί ο χρόνος που θα είσαι εκτός. Τώρα από εκεί και πέρα, θεωρώ πως θα έπρεπε να επικοινωνήσεις και εσύ με τον ISP αμέσως μόλις ενεργοποιήθηκες για να σιγουρευτείς για διακοπή κάθε παρεχόμενης υπηρεσίας (είτε γραμμής, είτε σύνδεσης) από OTEnet καθώς και για να διευθετήσεις την εξόφληση του λογαριασμού σου.

    Ερωτήσεις:
    1) Γραμμή από που είχες; ΟΤΕ ή OTEnet; Ήταν πακέτο (Connx ή Ondsl) που τα χρεώνει και τα δύο μαζί; ή τα είχες ξεχωριστά;
    2) Στην εξουσιοδότηση είχες συμπληρώσει ως προηγούμενο πάροχο τον ΟΤΕ ή την OTEnet;

    NoName22, χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν θα ήταν προτιμότερο να απαντάει ο καθένας μας στο thread και όχι με PM, καθώς μπορεί το θέμα να αφορά και μερικούς άλλους από εμάς;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 19-07-07 στις 14:53.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορώ να ζητήσω δημόσια τηλέφωνο.....

    ώστε να το ελέγξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 19-07-07 στις 14:28.

  5. #5
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    ε καλά είπες τότε, έχει/έχεις pm χεχε

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoName22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να ζητήσω δημόσια τηλέφωνο..... ώστε να το ελέγξω.
    Διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος, αλλά ο έλεγχος δεν θα έπρεπε να γίνει επίσημα από τους παροχους ενώ σκοπός της εδώ κοινότητας είναι η ανταλλαγή απόψεων (με εξαίρεση την άψογη προσπάθεια της NetOne στο κατάλληλο υπόforum);

    Επαναλαμβάνω ότι χωρίς παρεξήγηση και με κάθε φιλικότητα στο λέω διότι απλά εξεπλάγην να ζητά κάποιος την άποψή μας και η πρώτη απάντηση είναι "έχεις PM", "για να το ελέγξω"


    Edit: [ Έβγαλα τα μηνύματά μου offtopic για να μην ξεφύγουμε (για μια ερώτηση που έκανα), καθώς επίσης και επειδή δεν ήθελα να θίξω τον NoNaMe22. Απλώς σε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα που αφορά πολλούς από εμάς, θα προτιμούσα να γίνει συζήτηση παρά να διευθετηθεί με PMs. Όπως και να έχει, ελπίζω σε νεότερες εξελίξεις από τον PriestP και άλλους για το εν λόγω θέμα διότι νομίζω πως θα ενδιαφέρει πολλούς αν όντως γίνονται ακυρώσεις ή χρειάζεται δική μας επέμβαση ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 19-07-07 στις 14:56.

  7. #7
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    ούπς μπηχτές

  8. #8
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ειναι μπηχτες απλώς δεν ξανασχολουμαι.
    Απλό ειναι ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί καλύτερο....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 19-07-07 στις 15:06.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    ούπς μπηχτές
    Το ακριβώς αντίθετο, λέω αυτό που πιστεύω παρά να το κρατήσω και να πετάω μπηχτές


    Πάμε on-topic.. έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι αντίστοιχο; Διότι από καιρό περίμενα κάποιο τέτοιο thread (εξού και η διαφωνία μου για το PM) αν όντως ακυρώνουν οι παροχοι ή συνεχίζουν να στέλνουν λογαριασμούς;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά κόβεται χωρις πρόβλημα εξάλλου το αναφέρει και στο W-CRM ....->αυτό αφορά τις ΑΡΥΣ συνδεσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 19-07-07 στις 15:08.

  11. #11
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Έτσι psyxakias,το καλύτερο κάνεις Ο άνθρωπος θέλησε να βοηθήσει, να το ψάξει προσωπικά, να ενδιαφερθεί για έναν άνθρωπο, δεν το είδα κάτι κακό εγώ πάντος, σαφώς και δεν θα έλεγαν κάποιο νούμερο public

  12. #12
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση!


    Είχα Otenet OnDSL Kit αρχικά. Μετά τους πρώτους 4 προπληρωμένους μήνες μπήκα σε αορίστου και λάμβανα λογαριασμό μόνο από την Otenet , για την γραμμή DSL και την πρόσβαση. Με τον ΟΤΕ είχα μόνο λογαριασμούς τηλεφώνου. Στην αίτηση προς την forthnet είχα συμπληρώσει ως προηγούμενο πάροχο την otenet και μάλιστα τους είχα στείλει και φωτοτυπία λογαριασμού otenet.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    On topic πάντως ο παλαιος πάροχος είναι υποχρεωμένος όπως φαίνεται και στο σύστημα του ΟΤΕ να διακόψει οποιουδήποτε είδους χρεωση προς τον πελάτη.

    Είμαι σίγουρος ότι θα διακοπει η χρέωση μιας και όλα είναι καταγεγραμμένα όποτε δεν υπάρχει θεμα λάθους ή αμφισβήτησης προς τον πελάτη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 19-07-07 στις 15:20.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η εξουσιοδότηση στον νέο πάροχο αφορά μόνο για την γραμμή (ADSL πρόσβαση) ή και την ADSL σύνδεση;

    Σύμφωνα με την εξουσιοδότηση, θα έλεγα το 1ο μόνο, όμως στη περίπτωση που τα έχεις και τα δύο μαζί από τον ίδιο πάροχο (εννοείται όχι σε ιδιόκτητο), προβλέπεται να τα ακυρώσουν και τα δύο ή πρέπει εσύ να επικοινωνήσεις καλού-κακού; (όπως είπα πιο πάνω στον Priest)

    Edit: [ Όσο έγραφα απάντησε ήδη ο NoName22, άρα να το εκλάβω ότι ακυρώνουν και γραμμή και σύνδεση; ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 19-07-07 στις 15:23.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Διακόπτονται και τα 2 αυτόματα μιας και δεν μπορεί να σταθεί η σύνδεση χωρίς ενεργη γραμμή(στο σύστημα billing).Αυτό που λέω αφορά συνδέσεις μέσω ΑΡΥΣ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 18:39
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-08, 22:34
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 17:18
  4. προβλημα και παλι παρολο που εκανα format
    Από ReD-RevolutioN στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-07, 16:18
  5. Πρόγραμμα σε C++ που να στέλνει SMS
    Από dimitrisdel στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 12:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας