Σελ. 22 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 356
  1. #316
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τους δίνουν κανονικά πλέον μετά από αίτημα.
    Ευχαριστώ για άλλη μια φορά

  2. #317
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλεια..
    και με τους κωδικούς voip από όσο έχω μάθει τους δίνουν χωρίς πρόβλημα, σωστά;
    Είναι ο Κανονισμός 1058/11 (Άρθρο 3) που επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό,
    και ως αποτέλεσμα χρειάζεσαι το λογαριασμό VoIP.
    https://www.eett.gr/anakinosis/kanon...ris-ypiresias/

    Είναι σε ισχύ από την αρχή του 2023.

  3. #318
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.065
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σε ισχύ από την αρχή του 2023.
    1 Οκτωβρίου 2023 δεν το λες και αρχή του 2023.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ο Κανονισμός 1058/11 (Άρθρο 3) που επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό
    Το οποίο η Nova ακόμα και μέχρι σήμερα δεν έχει καταφέρει να το υλοποιήσει χωρίς να σου βγάζει την ψυχή και χωρίς να απαιτεί σχετικά advanced εξοπλισμό για να το στήσεις, οπότε καλά κάνει και ρωτάει ο άνθρωπος τι ισχύει στους άλλους παρόχους.

  4. #319
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Άρθρο 6
    Έναρξη ισχύος
    Η ουσιαστική ισχύς της παρούσας αρχίζει την
    1/10/2023, πλην του άρθρου 5 που τίθεται σε ισχύ με
    την δημοσίευση της παρούσας στην Εφημερίδα της
    Κυβερνήσεως.
    Σωστά.

  5. #320
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Άσχετα αν έχω καταφέρει τελικά να τους βρώ και μόνος μου μέχρι να μου απαντήσουν.
    Στη NOVA μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να τους φτάσω στο σημείο να μπορούν να μου τους αλλάξουν και να μου δώσουν τους καινούριους (!!!)
    Αυτό θα σήμαινε ότι θα έχανα την υλοποίηση με τον εξοπλισμό τους και μιας κι εγώ δεν είμαι ακόμα έτοιμος να το στείσω στο δικό μου εξοπλισμό/server δεν ήταν και ό,τι καλύτερο.


    Αλλά ας μη βγούμε εκτός θέματος για τη NOVA

  6. #321
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετα αν έχω καταφέρει τελικά να τους βρώ και μόνος μου μέχρι να μου απαντήσουν.
    Στη NOVA μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να τους φτάσω στο σημείο να μπορούν να μου τους αλλάξουν και να μου δώσουν τους καινούριους (!!!)
    Αυτό θα σήμαινε ότι θα έχανα την υλοποίηση με τον εξοπλισμό τους και μιας κι εγώ δεν είμαι ακόμα έτοιμος να το στείσω στο δικό μου εξοπλισμό/server δεν ήταν και ό,τι καλύτερο.
    Ο υφιστάμενος εξοπλισμός του παρόχου έχει ειδικό σύστημα που ενημερώνεται αυτόματα με τον κωδικό του VoIP.
    Μπορείς να ζητήσεις να αλλάξουν τον κωδικό. Με επανεκκίνηση του router θα πάρει το νέο κωδικό.

  7. #322
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται το ζήτημα να είναι τόσο φιλοσοφικό..
    είναι κατά βάση πρακτικό..

    Μέτρο σύγκρισης έχω από τις πάρα πολλές περιπτώσεις που έχω διαβάσει εδώ τόσα χρόνια,
    αλλά και από προσωπική εμπειρία με πολλά και διάφορα..

    Στην τελική το ζήτημα είναι πως νιώθεις ο ίδιος όταν βγαίνεις από μία κατάσταση που σου έτυχε..
    μου έχουν τύχει και κάποια αρνητικά παλιότερα..
    Οι πάρα πολλές περιπτώσεις είναι οι ίδιοι άνθρωποι που όταν πάνε ΟΤΕ καταπίνουν καταστάσεις και δικαιολογίες,
    και πληρώνουν και παραπάνω.

    Και φιλοσοφίες είναι το πώς νιώθεις το φόβο γιατί σου έχουν περάσει ένα αφήγημα.
    Ελπίζω να μην γίνεσαι ερειστικός λόγω άρνησης,
    είναι πραγματικότητες διαπιστωμένες αυτά που αποκαλείς απαξιωτικά φιλοσοφίες.

    Και το τί γράφει ο καθένας εδώ μέσα είναι σχετικό,
    ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να γράψει διαφορετικά άμα του πει το ίδιο πράγμα η μια εταιρεία και του το επαναλάβει η άλλη.

    Εδώ υπάρχουν οι καλοθελητές που λένε ότι ο ΟΤΕ θέλει να δίνει φτηνές οπτικές αλλά δεν τον αφήνουν. Έχει βγει ο ΟΤΕ και λέει δεν κάνουμε προσφορές, έχει βγει η ΕΕ και κάνει έρευνα ότι πρωταγωνιστεί στο καρτέλ, και τα πρόβατα το χαβά τους.

    Άμα θέλει ο άλλος να δικαιολογήσει ή να φοβηθεί ή να πιστέψει,
    γράφει ό,τι θέλει.
    Το αφήγημα μετράει που αγοράζει ο κόσμος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonis_ : 17-05-24 στις 16:52.

  8. #323
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.043
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Χτες το βράδυ αργά μετά τα μεσάνυχτα, είχα αποσύνδεση ακριβώς για ένα τέταρτο, από τη μία παρά τέταρτο μέχρι τη μία ακριβώς. Και ήταν η πρώτη φορά στα δυόμισι χρόνια περίπου που είμαι στην οπτική ίνα που είδα το κόκκινο λαμπάκι του alarm να ανάβει στο ΟΝΤ της Nokia. Παρατήρησε κανείς άλλος κάτι αντίστοιχο στο κέντρο της Αθήνας ή στην περιοχή του Α/Κ της Αλυσίδας;

  9. #324
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.231
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες το βράδυ αργά μετά τα μεσάνυχτα, είχα αποσύνδεση ακριβώς για ένα τέταρτο, από τη μία παρά τέταρτο μέχρι τη μία ακριβώς. Και ήταν η πρώτη φορά στα δυόμισι χρόνια περίπου που είμαι στην οπτική ίνα που είδα το κόκκινο λαμπάκι του alarm να ανάβει στο ΟΝΤ της Nokia. Παρατήρησε κανείς άλλος κάτι αντίστοιχο στο κέντρο της Αθήνας ή στην περιοχή του Α/Κ της Αλυσίδας;
    Κοκκινο λαμπακι σημαινει οτι δεν υπαρχει φωτεινο σημα στην ινα.
    Καποια στιγμη γινεται και firmware update στα ont. H ωρα καθως και η διαρκεια αυτο φανερωνει. Η αλλη περιπτωση ειναι να γινεται καποια επανακατανομη στο split, (τυπικα στη καμπινα) αλλά απο την ωρα που εγινε ειναι μαλλον το απιθανο σεναριο.

  10. #325
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.043
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοκκινο λαμπακι σημαινει οτι δεν υπαρχει φωτεινο σημα στην ινα.
    Καποια στιγμη γινεται και firmware update στα ont. H ωρα καθως και η διαρκεια αυτο φανερωνει. Η αλλη περιπτωση ειναι να γινεται καποια επανακατανομη στο split, (τυπικα στη καμπινα) αλλά απο την ωρα που εγινε ειναι μαλλον το απιθανο σεναριο.

    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε netblues, κι εγώ αυτό υποψιάστηκα, κάποιο firmware update. Στην Wind/Nova πάντως επί δυόμισι σχεδόν χρόνια δεν συνέβη ποτέ και να το αντιληφθώ. Μάλλον δεν θα έτυχε...

  11. #326
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.231
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σιγουρα συνεβη. Οταν ο εξοπλισμος ειναι καινουργιος firmware βγαινει πιο συχνα, μιας και ανακαλυπτονται προβληματα.
    Αλλα αν δεν εχεις κατι να παρακολουθει τη γραμμη και να σε ειδοποει δεν θα το παρεις χαμπαρι.
    Ασε που για να παρεις χαμπαρι το Ont θα επρεπε να εχει το εργαλειο προσβαση στο ont κατι που δεν υποστηριζεται. Θες αλλο ont ή να ειναι ενσωμαωμενο στο router κλπ.

    Και οι αναβαθμισεις στους bras εχουν το ιδιο αποτελεσμα και κρατανε καπου τοσο, απλα εκει δεν αναβει κοκκινο λαμπακι.

    Αμα εισαι μερακλής, βαζεις ενα rpi με ενα ανιχνευτη φωτεινοτητας κολλημενο πανω στο κοκκινο led και στηνεις monitoring :P

  12. #327
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.043
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Άλλο πάλι και τούτο. Ξαφνικά σήμερα πριν λίγο, συνειδητοποιώ ότι ανεβάζω σαν σαλιγκάρι, από 0,1 έως 3Mbps μάξιμουμ.

    Το download κανονικά ανεπηρέαστο, στα 300Mbps. Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι αντίστοιχο;

  13. #328
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.242
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πάλι και τούτο. Ξαφνικά σήμερα πριν λίγο, συνειδητοποιώ ότι ανεβάζω σαν σαλιγκάρι, από 0,1 έως 3Mbps μάξιμουμ.

    Το download κανονικά ανεπηρέαστο, στα 300Mbps. Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι αντίστοιχο;
    πολλά κουφά γίνονται και στο DL και στο UL κάνε λίγο υπομονή τσέκαρε και το δίκτυο σου και αν επιμείνει βλέπουμε...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  14. #329
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.043
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Φαίνεται τώρα σαν να επανήρθε η γραμμή στα φυσιολογικά επίπεδα...

  15. #330
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Καλησπέρα.

    Σε περιοχή που έχει η COSMOTE (Νέα Σμύρνη) και σε πολυκατοικία που έχουν ήδη περάσει και λειτουργούν οπτικές ίνες FTTH (από COSMOTE προφανώς), κάναμε αίτηση στην Vodafone για FTTH 200Mbps (χωρίς TV)

    Το πρώτο κουφό ήταν ότι λόγω αναβάθμισης του συστήματος (!) δεν μπόρεσαν να περάσουν την αίτηση αμέσως, αλλά τις επόμενες ημέρες, όπως μας είπαν.
    Έτσι κι αλλιώς λόγω φόρτου εργασίας, η διαδικασία σε έτοιμη πολυκατοικία με περασμένο το FTTH, μας είπαν ότι θα πάρει περίπου 20 ημέρες.

    Τις επόμενες ημέρες μετά την αίτηση, δεχθήκαμε τηλέφωνο για να δώσουμε ακριβή διεύθυνση της πολυκατοικίας (!) παρόλο που είμαστε πολλά χρόνια πελάτες (!)
    Δώσαμε διεύθυνση με συντεταγμένες.

    Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν και το τελειωτικό χτύπημα.

    Μας πήραν τηλέφωνο να μας ενημερώσουν ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη τελικά, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να μπορέσει η Vodafone να περάσει FTTH σε πολυκατοικία που έχει ήδη FTTH.

    Όλα αυτά, μόνο και μόνο επειδή στην περιοχή αγοράζει χονδρική από COSMOTE και δεν είναι δική της περιοχή ;

    Δηλαδή αυτοί οι πελάτες είναι 2ης κατηγορίας ;

Σελ. 22 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας