Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 50
  1. #16
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Γιατί ρε παιδιά ο ΟΤΕ αναλαμβάνει καμιά ευθύνη αν ο συναγερμός ή το fax δεν λειτουργήσουν κανονικά; Αν ο συναγερμός δεν καταφέρει να στείλει το σήμα λόγω βλάβης της γραμμής ο ΟΤΕ δεν ξέρει τίποτα, ή μήπως μόνο μια φορά έχουμε στείλει fax και ενω έχουμε αποδεικτικό αποστολής ο παραλήπτης δεν έχει λάβει τίποτα;

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο συναγερμός δεν καταφέρει να στείλει το σήμα λόγω βλάβης της γραμμής ο ΟΤΕ δεν ξέρει τίποτα,
    το δηλώνεις σαν βλάβη και το φτιάχνουν

    ή μήπως μόνο μια φορά έχουμε στείλει fax και ενω έχουμε αποδεικτικό αποστολής ο παραλήπτης δεν έχει λάβει τίποτα;

    αυτό δεν γίνεται ποτέ
    αν υπάρχει απόδειξη παραλαβής το φαξ το έχουν λάβει 100%, διαφορετικά σε κοροϊδεύουν

  3. #18
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Το δηλώνεις ως βλάβη αλλά στο μεταξύ ίσως να έχεις μείνει με τα κασώματα στο σπίτι.... όσο για το Fax ασε γιατί δούλευα σε εταιρεία, πελάτες φώναζαν ότι είχαν αποδεικτικό αλλά εμείς no fax.... μην το ψάχνεις... μηχανήματα είναι....

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    καταλαβαίνεις την διαφορά ανάμεσα στην δυνατότητα δήλωσης βλάβης που υπάρχει στον ΟΤΕ και στο "αν σας δουλέψει καλώς, διαφορετικά πρόβλημα σας. Εμείς δεν το υποστηρίζουμε" που λένε οι "εναλλακτικοί.

  5. #20
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Φίλε μου μιλάμε για συναγερμό και κανένας πάροχος -ούτε ο ΟΤΕ- δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη για την μη εύρυθμη λειτουργεία του. Όταν ερχόμαστε σε θέματα περιουσίας όλοι σηκώνουν τα χέρια..... Τουλάχιστον οι ιδιωτικές εταιρείες ξεκαθαρίζουν τη θέση τους από την αρχή.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    βρες μου ένα μήνυμα εδώ στο φόρουμ ή σε άλλο αντίστοιχο φόρουμ που να μην λειτουργεί ο συναγερμός λόγω του ΟΤΕ. Απλά δεν υπάρχει. Ακόμα και πρόβλημα να υπάρχει με την δήλωση βλάβης στο 121 το πρόβλημα θα βρει την λύση του

    Για να μιλάμε στην πράξη και όχι αφηρημένα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 22-07-07 στις 12:30.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ρε παιδιά ο ΟΤΕ αναλαμβάνει καμιά ευθύνη αν ο συναγερμός ή το fax δεν λειτουργήσουν κανονικά; Αν ο συναγερμός δεν καταφέρει να στείλει το σήμα λόγω βλάβης της γραμμής ο ΟΤΕ δεν ξέρει τίποτα, ή μήπως μόνο μια φορά έχουμε στείλει fax και ενω έχουμε αποδεικτικό αποστολής ο παραλήπτης δεν έχει λάβει τίποτα;

    O OTE Σου εγγύτατε την γραμμή για 9600, ο συναγερμός αλλά και το φαξ δουλεύουν στα 9600.
    η μόνη φόρα που έχω δεί να μην μπορώ να στείλω φαξ είναι αν έχω προεπιλογή στην γραμμή αλλά και αυτό το φτιάχνεις με το 1777
    Απο εκεί και πέρα θα δείς ότι όλοι αυτοί που βάζουν συναγερμούς, ακόμα και μηχανάκια για κάρτες πιστωτικές τον προγραμματίζουν έτσι ώστε να πέρνει το 1777 πρώτα, άραγε γιατί;

  8. #23
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παιδιά για να το κλείσω, δεν λέω ότι δεν λειτουργούν τα fax και οι συναγερμοι, τα POS και γενικά όλες αυτές οι συσκευές απλά λέω ότι και ο ΟΤΕ αν τύχει (λέμε ΑΝ) και δεν στείλει σήμα ο συναγερμός δεν αναλαμβάνει ευθύνη. Αυτό και μόνο αυτό είπα........

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Abades Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά για να το κλείσω, δεν λέω ότι δεν λειτουργούν τα fax και οι συναγερμοι, τα POS και γενικά όλες αυτές οι συσκευές απλά λέω ότι και ο ΟΤΕ αν τύχει (λέμε ΑΝ) και δεν στείλει σήμα ο συναγερμός δεν αναλαμβάνει ευθύνη. Αυτό και μόνο αυτό είπα........
    Ναι αυτό είναι λογικό, την ευθύνη την έχει αυτός που έχει βάλει τον συναγερμό, μπορεί αν θέλει να βάλει και Backup μέσω gsm ο πωλήτης του συναγερμού ώστε να είναι ποιο σίγουρος

  10. #25
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό δεν γίνεται ποτέ
    αν υπάρχει απόδειξη παραλαβής το φαξ το έχουν λάβει 100%, διαφορετικά σε κοροϊδεύουν
    Κι όμως η απόδειξη παραλαβής δεν είναι καθόλου αξιόπιστη.
    Μέσα από το δίκτυο του ΟΤΕ πολλές φορές έχει τύχει να μου στείλουν fax, να μην βγεί ολόκληρο και στον αποστολέα να γράψει ότι το έλαβα σωστά.
    Όπως και το ανάποδο, να έχω στείλει να μου λέει ότι πήγε σωστά ενώ δεν έχει πάει.
    Έχω ακούσει πολλά περιστατικά και από άλλους.
    Αναφέρω το δίκτυο του ΟΤΕ, γιατί στην τηλεφωνία το θεωρώ πιο αξιόπιστο.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως η απόδειξη παραλαβής δεν είναι καθόλου αξιόπιστη.
    Μέσα από το δίκτυο του ΟΤΕ πολλές φορές έχει τύχει να μου στείλουν fax, να μην βγεί ολόκληρο και στον αποστολέα να γράψει ότι το έλαβα σωστά.
    Όπως και το ανάποδο, να έχω στείλει να μου λέει ότι πήγε σωστά ενώ δεν έχει πάει.
    Έχω ακούσει πολλά περιστατικά και από άλλους.
    Αναφέρω το δίκτυο του ΟΤΕ, γιατί στην τηλεφωνία το θεωρώ πιο αξιόπιστο.
    Απλοί κανόνες λειτουργίας του κάθε φαξ που υπάρχει στην αγορά

    Απόδειξη καλής παραλαβής πέρνεις εφόσον το άλλο φαξ έχει στείλει το ΟΚ το έλαβα, το έλαβα σημαίνει το έλαβα (έλεγχος μέσω checksum), αν δεν το έλαβε το checksum είναι λάθος, καιρός να αλλάξεις φαξ.

    ΥΓ ο ένας λέει μέχρι 9600 ο άλλος λέει no fax

  12. #27
    Εγγραφή
    23-07-2004
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19980/980
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    On Telecoms - ΨΥΧΙΚΟ
    SNR / Attn
    11db(dB) / 4db(dB)
    Για κάποιο λόγο από την προηγούμενη βδομάδα δε μπορώ να στείλω fax με dslphone. Ενώ έστελνα χωρίς πρόβλημα ότι fax είχα δοκιμάσει, τώρα δε στέλνει με τίποτα, δοκιμάζοντας από το ίδιο μόντεμ και στέλνοντας στο ίδιο νούμερο/συσκευή. Ο θόρυβος στη γραμμή μου δεν έχει αλλάξει.
    Προφανώς ο λόγος που δε μπορούν να εγγυηθούν τη λειτουργία του fax και του συναγερμού είναι ότι δεν υπάρχει κάποια λογική στο αν θα δουλεύει ή όχι.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Περιοχή
    Κορυδαλλός Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    756
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    13/6(dB) / 4/9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ibari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιο λόγο από την προηγούμενη βδομάδα δε μπορώ να στείλω fax με dslphone. Ενώ έστελνα χωρίς πρόβλημα ότι fax είχα δοκιμάσει, τώρα δε στέλνει με τίποτα, δοκιμάζοντας από το ίδιο μόντεμ και στέλνοντας στο ίδιο νούμερο/συσκευή. Ο θόρυβος στη γραμμή μου δεν έχει αλλάξει.
    Προφανώς ο λόγος που δε μπορούν να εγγυηθούν τη λειτουργία του fax και του συναγερμού είναι ότι δεν υπάρχει κάποια λογική στο αν θα δουλεύει ή όχι.
    Σωστά αυτός είναι ο λόγος, και ιδίως με τους συναγερμούς μιλάμε και για την περιουσία κάποιου όχι απλά για ένα χαρτί που στην τελική μπορείς να το στείλεις κι απο άλλο Fax.

  14. #29
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλοί κανόνες λειτουργίας του κάθε φαξ που υπάρχει στην αγορά

    Απόδειξη καλής παραλαβής πέρνεις εφόσον το άλλο φαξ έχει στείλει το ΟΚ το έλαβα, το έλαβα σημαίνει το έλαβα (έλεγχος μέσω checksum), αν δεν το έλαβε το checksum είναι λάθος, καιρός να αλλάξεις φαξ.
    Fax έχω αλλάξει πολλά, από επιτραπέζια έως Windows και όχι στην ίδια γραμμή.
    Αυτό που ανέφερα, δεν ισχύει μόνο σε εμένα, αλλά και σε άλλες περιπτώσεις.
    Σπάνια μπορεί να συμβεί, όμως ακόμα και αν συμβεί δημιουργείται σοβαρό πρόβλμα.
    Γιατί και αν φταίει η συσκευή όπως λες, μπορεί να μην το αντιληφθεί εύκολα ο κάτοχος της συσκευής αφού κατά τα άλλα εμανίζει να δουλεύει σωστά.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    παιδιά η απόδειξη παραλαβής έχει και νομική αξία σε πεςρίπτωση διαφορών.

    Αρα αυτό που λέει ο sdikr ισχύει, αλλάζεις το φαξ και παίρνεις κάποιο αξιόπιστο.

    Στην δουλειά πάντως επειδή το φαξ το χειριζόμαστε αρκετά με τους πελάτες δεν μου έχει συμβεί ποτέ να μην έχει σταλεί φαξ ενώ η αναφορά παράδοσης είναι οκ.
    Να μουλαρώνει το φαξ ακόμα και για ώρες ναι

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός και HOL
    Από npierr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 09:27
  2. Δουλεύει το φαξ στο CableTV
    Από psitgr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 14:40
  3. vood και συναγερμος
    Από triangle στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-08, 17:07
  4. ΦΑΞ ΚΑΙ CABLETV.
    Από aris60 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 17:50
  5. ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ και ONTELECOMS
    Από CMS στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 19:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας