Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25

Θέμα: ntldr is missing

  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον, στο desktop μου εχω 1 ata 200gb και 2 sata 250gb. Ο ενας σιριαλ ατα εχει 2 partitions 50 gb(windows) + 200gb(αποθηκευτικος). Οιι αλλοι 2 σκληροι ως εχουν. Προσφατα χρειαστηκε να βγαλω τον 200αρη(σημειωση τα win τον εβλεπαν ως C:/, αυτον που ειχε τα win ως D:/ κλπ κλπ) και μου εβγαλε 'ntldr is missing' . Ψαχνοντας λιγο βρηκα οτι το αρχειο αυτο μαζι με καποια αλλα αρχεια συστηματος βρισκοταν στον 200αρη( ντοινγκ!). Με τα πολλα ο πισης δε ξεκιναει χωρις τον 200αρη. Τι κανουμε γιατρε?
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  2. #2
    Εγγραφή
    12-05-2002
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    RB951G-2HnD
    1. Αντέγραψε από τον 200άρι όλα τα αρχεία από το c: στο d: (μόνο όσα είναι στο root του c: δλδ boot.ini, ntldr,io.sys, msdos.sys, ntdetect.com)

    2. Βγάλε τον 200άρι και τον 2ο 250άρι και με κάποιο partition tool μάρκαρε το 50gb partition του (πρώην) d: ως active

    3. Μπούταρε από το cd των windows και βγες σε recovery console. Γράψε fixboot και μετά fixmbr

    4. Επανεκίνηση και προσευχή
    800D//REVOLUTION 1050W//I7 950//P6X58D PREMIUM//6GB G.SKILL//GTX 570//80GB SSD+500GB 7200.12+1TB WD BLACK//LG DVDRW+ROM//LP2475W//7 ULT x64

    GD01MX//LIBERTY 500W//E6400//P5K DLX//4GB MUSKIN//ATI 5670//500GB 7200.11+4χ2TB 7200.12(FlexRAID 2.0)//LG DVDRW//SAMSUNG LE40C650//7 PRO x64

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αν το πρόβλημα επιμένει, τότε δοκίμασε να εγκαταστήσεις μια διανομή λίνουξ στο συγκεκριμένο παρτισιον μέχρι το σημείο που γράφει το mbr και μετά φτου και απο την αρχή με windows.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Καταρχήν αυτό δεν είναι θέμα hardware αλλά πρόβλημα software των Windows και έπρεπε να είναι στο Windows subforum.

    2. Συμβαίνει (και θα συνεχίσει να συμβαίνει) γιατί δεν εφαρμόζεις αυτό, και έτσι ποτέ δεν έχεις το παραμικρό χαμπάρι, δεν ξέρεις, ρίχνεις συνεχώς ζάρια, για το πού θα βρίσκεται ο NT Loader.

    3. Συμβαίνει και θα συνεχίσει να συμβαίνει γιατί σκέφτεσαι με λογικές DOS -> drive letters.

    4. Σταμάτα να σκέφτεσαι με λογικές DOS drive letters.

    5. Να αρχίσεις επιτέλους να σκέφτεσαι με λογικές Windows NT.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.527
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    Tο προβλημα σου ειναι εξαιρετικα απλο και προεκυψε γιατι απεγκατεστησες τον πρωτο φυσικο δισκο (με active partition) οπου τα windows γραφουνε το mbr τους.
    Η λυση :
    μπες με το cd εγκαταστασης των windows σε recovery console (κανεις boot απο το cd και πατας "R" οταν σου ζητηθει να κανεις επιδιορθωση) συνδεσου με την εγκατασταση που σε ενδιαφερει (συνηθως ειναι η 1) και οταν εμφανιστει το C: δωσε bootcfg /help

    Θα εμφανιστει λιστα με τις διαθεσιμες εντολες και τι κανει καθε μια απο αυτες :

    /add: Προσθέτει την εγκατάσταση των Windows στη λίστα του μενού εκκίνησης.
    /rebuild: Επαναλαμβάνει όλες τις εγκαταστάσεις των Windows ώστε να μπορείτε να καθορίσετε ποιες εγκαταστάσεις θα προσθέσετε.
    /scan: Πραγματοποιεί σάρωση όλων των δίσκων για τις εγκαταστάσεις των Windows και προβολή των αποτελεσμάτων ώστε να μπορείτε να καθορίσετε ποιες εγκαταστάσεις θα προσθέσετε.
    /default: Ορίζει την καταχώρηση για την προεπιλεγμένη εκκίνηση.
    /list: Παραθέτει σε λίστα τις καταχωρήσεις που ήδη περιλαμβάνονται στη λίστα του μενού εκκίνησης.
    /disableredirect: Απενεργοποιεί ανακατεύθυνση του προγράμματος φόρτωσης της εκκίνησης.
    /redirect: Ενεργοποιεί ανακατεύθυνση του προγράμματος φόρτωσης εκκίνησης, με τις καθορισμένες ρυθμίσεις παραμέτρων.


    http://support.microsoft.com/kb/314058/el

    Χρησιμοποιησε οποια σε βολευει.

    Οταν εχεις ολοκληρωσει κανε επανεκκινηση και αν το προβλημα παραμενει δες εδω

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wi fi thief : 23-07-07 στις 17:57.
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή έλειπα αυτές τις μέρες δεν το δοκίμασα ακόμη, πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,

    Χθες αντιμετώπισα ένα NTLDR is missing σε Windows Vista Ultimate. Έχω 2 σκληρούς, έναν System 80GB, κι έναν 120 για storage και video-δουλειές. Καλά λέω, αφού έχω ghost, δεν μασάμε. Περνάω το image.... Τα ίδια. Κάνω search, πέφτω στο support της microsoft που ανέφερε το bcupdate2.exe. Μέχρι εκεί. Δεν έκανε τίποτε. Αυτό που μου έκανε περιέργεια είναι ότι το ghost image συνέχιζε να έχει το ίδιο πρόβλημα.

    Μ' αυτά και μ'αυτά, προσπάθησα να κάνω format, και να περάσω πάνω το image. Βάζω το DVD των winVista και μετά θυμάμαι ότι ακόμα και στην εγκατάσταση δεν μπορούσα να βρω να κάνει full format. Κάνει μόνο quick (αλήθεια, μπορώ να κάνω full format από το δισκάκι των Vista; ). Βάζω winXP, κάνω format, περνάει και τα αρχεία των winXP installation. Σοκ, τα ίδια. Επόμενο στάδιο, βγάζω τον σκληρό τον 120άρη, και ως δια μαγείας, κάνει boot... Περνάω το ίδιο image που είχα περάσει και πριν, και όλα κομπλέ... Πριν εμφανιστεί, δεν είχα κάνει απολύτως τίποτε...

    Πέρα του ότι το πρόβλημα λύθηκε, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

    -Μου παρέχει ένα HDD Image λύση στο πρόβλημα; Ναι μεν χρειάστηκε στην περίπτωση μου να βγάλω τον δεύτερο σκληρό, αλλά σε γενικές γραμμές, είναι το image μια disaster recovery λύση για το NTLDR is missing;

    -Υπάρχει κάποια καταγεγραμμένη λύση για windows Vista; Να πάω κάπου, να κάνω κάτι και να λυθεί το πρόβλημα.

    -Επειδή το image ήταν Σαββατιάτικο, και το πρόβλημα εμφανίστηκε Κυριακή, υπάρχει περίπτωση να έχει ξεκινήσει να είναι ήδη κάτι corrupted; (αν και αυτό με το βγάλε β σκληρό κάνε boot μάλλον με οδηγεί σε συμπέρασμα ότι δεν ήταν κάτι σοβαρό)...

    Ευχαριστώ...

  8. #8
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Τουλάχιστον μέχρι τα windows XP το συγκεκριμένο πρόβλημα λυνόταν bootάρωντας από το CD των windows σε Recovery mode και αντιγράφοντας το αρχείο ntldr από το CD (στον φάκελο i386) στο C:.

    Φαντάζομαι πως δεν θα αλλάζει αυτό για τα Vista...

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    ntldr is missing -> εμφανιζεται οταν ο δισκος απο τον οποιο θα γινει το φορτωμα του λειτουργικου δεν εχει σωστους drivers ή δεν ειναι προσβασιμος.
    Μερικες περιπτωσεις:

    1. Συνηθως σε SATA ελεγκτες οπου θελει σε ΧΡ εγκατασταση τους με F6 κατα την εγκατασταση λειτουργικου.
    2. Αλλαγη ρυθμισεων του (των) ελεγκτη (ελεγκτων) δισκων απο το bios. Επαναρυθμιζουμε οπως ηταν αρχικα. Αν θελουμε να ειναι σε AHCI πρεπει εξαρχης να το εχουμε ορισει ετσι πριν γινει η εγκατασταση λειτουργικου, και οχι μετεπειτα.
    3. Ο boot loader ειναι σε αλλο δισκο τον οποιο αφαιρεσαμε.
    4. Οταν μεταφερουμε εναν SATA δισκο σε καναλι που δεν ειναι κυριο (αν εχει τετοιο η μητρικη). Ή οταν αλλαζουμε απο master σε slave εναν EIDE.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.535
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπον παλικαρια το εκανα και εγω το θαυμα μου.
    Λιγα λογια:
    Εχω δυο δισκους.
    Ο 1ος Ητανε: (νομιζω )
    1. c: windows
    2: d: αρχεια
    3. e: μουσικη
    Ο 2ος ητανε/ειναι:
    1. g: διαφορα
    2. h: emule.
    To θεμα μας τωρα ειναι οτι εκανα μια εγκατασταση linux και μου τα εκανε ολα
    Με το παω να μπω στα win ΝΤLDR is missing.Με fixmbr & fixboot δεν εγινε τιποτα.Παω και εγω να κανω repair στην εγκατασταση που εχω και βλεπω οτι εχει γινει το c >> e δηλαδη εκει που ητανε το 1ο partition C:windows τωρα εγινε E:windows δηλαδη το partition μουσικη τωρα εχει το γραμμα C.
    Kαμια ιδεα???

  11. #11
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Περιοχή
    Southampton UK - Nafplio Gr
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Ο2
    Router
    LinkSys - WAG200G
    1) Τα δεδομένα σου δεν έχουν χαθεί εκτός αν κατέστρεψες το partition table απο το CD της εγκατάστασης των XP στην προσπάθειά σου να το φτιάξεις.

    2) Γιατί έχεις βάλει στο Grub rootnoverify (hd0,3) την ώρα που κατά τα λεγόμενά σου το σύστημά σου έχει στο 1ο partition του 1ου δίσκο τα Windows? Είσαι σίγουρος ότι είναι hd και όχι sd o δίσκος σου?

    3) Είναι Active το 1ο partition?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zaxariadis : 12-12-07 στις 22:16.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zaxariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Γιατί έχεις βάλει στο Grub rootnoverify (hd0,3) την ώρα που κατά τα λεγόμενά σου το σύστημά σου έχει στο 1ο partition του 1ου δίσκο τα Windows? Είσαι σίγουρος ότι είναι hd και όχι sd o δίσκος σου?
    στον grub μόνο hd
    δεν ξέρει από sd.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 12-12-07 στις 22:41.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memos31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον παλικαρια το εκανα και εγω το θαυμα μου.
    Λιγα λογια:
    Εχω δυο δισκους.
    Δεν θα σου λυσει το τωρινο προβλημα αλλά θα σε σωσει απο μελλοντικα:

    Εφοσον εχεις δυο δισκους μενει να εχεις καταλληλη μητρικη για να εφαρμοζεις αυτο:
    Πως κανουμε ανεξαρτητη εγκασταση λειτουργικων χωρις να επηρεαζει η μια την αλλη και οποτε θελουμε να αφαιρουμε οποιον δισκο θελουμε ενω η αλλη εγκατασταση να δουλευει κανονικα, και χωρις να υπαρχει περιπτωση να παει κατι στραβα με τον boot-loader.

    ->!Δες εδω!<-
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 13-12-07 στις 23:06.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46345

    Όλα τ' άλλα τα προτείνουν διάφοροι τυχάρπαστοι άσχετοι, και είναι τσαρλατανιές.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Καποιοι δεν εχουν καταλληλη μητρικη.

    Αυτοι δυστυχως πρεπει να εξαρτωνται απο πολυπλοκες μεθοδους με αναπνευστηρες και ματσακονιες.
    Χωρις να μπορεσουν να πεταξουν ολους τους δισκους πλην του λειτουργικου που θελουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 13-12-07 στις 23:33.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. NTLDR is missing!!!
    Από 3lv11985 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 13:25
  2. ntldr is missing... again!
    Από pavlarasp στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-08, 18:53
  3. ntldr is missing
    Από mertz1966 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 18:00
  4. NTLDR is missing
    Από Kapnos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-07, 03:18
  5. Ntldr is missing
    Από Gordito στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-06, 11:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας