Σελ. 10 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 211
  1. #136
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Συνέλληνα (ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν κάνω λάθος στην εθνικότητα), που τόσο αγαπάς να κάνεις projection σε άτομα που δεν γνωρίζεις,

    Ας τα πιάσουμε ένα-ένα:

    1) Όχι μόνο δεν έχω Netflix, αλλά όταν μου πρότειναν να μου δώσουν λογαριασμό με sharing (και μάλιστα δωρεάν), αρνήθηκα ευγενικά.

    Θεωρώ λίαν επιεικώς το 90% του περιεχομένου του σκουπίδια και τέτοια πνευματική τροφή για τον εγκέφαλο μου δεν την θέλω ούτε τσάμπα. Είμαστε ότι τρώμε, πνευματικά και σωματικά (garbage in garbage out). Προτιμώ να διαβάσω κάνα βιβλίο να μορφωθώ. Όχι για πτυχίο, όχι για δουλειά, όχι για λεφτά, αλλά επειδή γουστάρω από μόνος μου την δια βίου μόρφωση, για να εξελίσσομαι ως άνθρωπος. Δεν χρειάζομαι κάποιον τρίτο να μου λέει τι να κάνω.

    Για να μην είμαι άδικος, το υπόλοιπο 10% είναι περιεχόμενο τύπου Cobra Kai και παρόλο που μου το έχουν προτείνει διάφοροι, ούτε με αυτό έχω ασχοληθεί. Εν πάσει περιπτώσει, το ισοζύγιο για τα δικά μου standards είναι αρκετά αρνητικό για να μην αξίζει συνδρομή ούτε δωρεάν, πόσο μάλλον επί πληρωμεί.

    2) YouTube βλέπω εδώ και πολλά χρόνια σε 720p60 (οπότε όχι, δεν περίμενα το lockdown), παρόλο που η οθόνη μου είναι υψηλότερης ανάλυσης, αλλά και το PC μου αντέχει μέχρι 8k decoding χωρίς να ιδρώσει η CPU.

    Είμαι ολιγαρκής από άποψη, αλλά αν πάνε να μου επιβάλλουν με το ζόρι καταστάσεις, εκεί αντιδρώ άσχημα. Δεν χρειάζομαι να μου λένε κάνε αυτό ή εκείνο, δεν είμαι μικρό παιδάκι. Δεν χρειάζομαι επιβολή από κανέναν.

    3) Video games συνήθως προτιμάω να παίζω σε φυσική μορφή και σπανίως ψηφιακά. Αυτό σημαίνει ότι δεν επιβαρύνω τα δίκτυα, παρά μόνο για κάνα update και αν (προαιρετικά είναι, όχι υποχρεωτικά, αρκεί να μείνεις offline).

    4) Ευτυχώς πρόλαβα τις παλιές καλές εποχές του δια ζώσης μαθήματος. Δεν θα ήθελα να είμαι πιτσιρίκι σήμερα.

    Καλώς ή κακώς όμως δεν διαλέγεις ποτέ θα γεννηθείς, είναι λοταρία.

    Ότι γράφω το γράφω με το σκεπτικό ότι ήρθε για να μείνει. Δεν είναι hoax το digital transformation, ούτε προσωρινό όπως νομίζουν πολλοί.

    Αν οι ιθύνοντες συνειδητοποιούσαν ότι η τηλεκπαίδευση ήρθε για να μείνει, ίσως να το έπαιρναν πιο ζεστά εξαρχής.

    Γενικά δεν μου αρέσουν οι μισές δουλειές. Ή κάνε κάτι καλά ή μην το κάνεις καθόλου. Είμαι τελειομανής και δεν μου αρέσουν οι προχειροδουλειές, ειδικά όταν κάτι φαίνεται ότι ήρθε για να μείνει.

    Να πω ένα απλό παράδειγμα:

    Το 2015 επιβλήθηκαν οι πληρωμές με κάρτα και παραμονή Χριστουγέννων κατέρρευσαν από τον φόρτο τα συστήματα των τραπεζών για POS πληρωμές.

    Αυτό δεν ξαναέγινε τις επόμενες χρονιές, προφανώς γιατί έγιναν οι απαραίτητες αναβαθμίσεις.

    Εφόσον θέλουν να μαντρώσουν τον κόσμο στα σπίτια για να μειώσουν τις CO2 εκπομπές, θα πρέπει να κάνουν κι εκεί αναβαθμίσεις στα δίκτυα. Τρόπος υπάρχει, θέληση θέλει.

    Αν είναι να κάνεις κάτι, κάντο καλά. Ιστορικό προηγούμενο υπάρχει όπως ανέφερα με τα POS.

    Και επειδή υπάρχουν και φτωχές οικογένειες που δεν έχουν ούτε ADSL λόγω οικονομικού στενέματος, ας κάνουν κάτι με τις FTTH να γίνουν πιο προσιτές. Ακόμα και €10/μήνα αν χρειαστεί. Σίγουρα δεν είναι καλύτερο να μένουν αχρησιμοποίητες οι ίνες (όπου υπάρχουν φυσικά).

    Δεδομένου του αποπληθωρισμού που θα δεχτεί η χώρα με μισθούς €200 (επίπεδα Μολδαβίας, ούτε καν Ρουμανίας που καλπάζει οικονομικά), θεωρώ δίκαιη τιμή τα €10, δηλαδή το 5% ενός μισθού της τάξεως των €200.

    5) Δεν χρειάζεται να δέχονται προσωπικές επιθέσεις όσοι πληρώνουν για υπηρεσίες και απαιτούν να πάρουν αυτά που έχουν συμφωνήσει.

    Αν κάποιος έχει μετοχές, τον δικαιολογώ. Αν δεν έχει, τότε μάλλον έχει βαθύτερα θέματα να λύσει.

    6) Σοβαρή δουλειά με mobile και δη κινητό (ακόμα και phablet) δεν γίνεται. Δεν είναι θέμα ανάλυσης της οθόνης, αλλά θέμα διαγωνίου/ιντσών και θέμα χειρισμού (όχι, δεν γίνεται σοβαρή δουλειά με touch controls). Οριακά αποδεκτό θα έλεγα ένα tablet των 10 ιντσών και πάλι όμως, παραμένει το αγκάθι των dumbed down controls.

    Εφόσον ο κόσμος είναι μαντρωμένος στα σπίτια, μόνο μια πλατφόρμα βγάζει νόημα για σοβαρή δουλειά σε fixed μέρος: ένας προσωπικός υπολογιστής (PC, Mac). Μεγάλη διαγώνιος οθόνης, πληκτρολόγιο και ποντίκι.

    Το λέω εδώ και πολλά χρόνια, αλλά εις μάτην: το mobile φτιάχτηκε για mobile χρήση, δηλαδή on the go, δηλαδή όταν είσαι εκτός σπιτιού.

    Εντός σπιτιού αρκεί ένα desktop ή laptop. Ούτε καν tablet, πόσο μάλλον κινητό.

    Γνωρίζω ότι η πλειοψηφία χρησιμοποιεί mobile ακόμα και στο σπίτι. Δεν ψέγω κανέναν, αλλά είναι λάθος αυτό. Εξήγησα παραπάνω γιατί. Είναι μαζοχισμός το mobile και δεν μιλάω στην τύχη, αλλά εκ πείρας.

    Θα χρειαστεί λοιπόν και επιδότηση σχετικού εξοπλισμού για τις οικογένειες που δεν το αντέχουν οικονομικά (δεν ζουν όλοι σε Κηφισιά/Ψυχικό/Πεντέλη με 4 iPad ανά οικογένεια και τούμπανο gaming PC).

    7) Αν ήταν στοιχειωδώς σοβαρή η Ευρώπη και ο μπροστάρης της (Γερμανία), θα έλεγε στην ΕΚΤ να τυπώσει 1-2 τρις ευρώ έτσι ώστε να φτάσει η FTTH και στο τελευταίο χωριό της Ευρώπης, αντί να ξεζουμίζουν ακόμα τον πεπαλαιωμένο χαλκό. Συμβαίνει και στην Γερμανία αυτό (εμ δεν χτίζονται τυχαία τα μεγάλα πλεονάσματα), όχι μόνο στην Ελλάδα. Με πορδές αυγά δεν βάφονται. Μόνο πλεονάσματα.

    Για όσους δεν κατάλαβαν, μιλάμε για επένδυση που μπορεί να προσθέσει άνετα αλλά 10 τρις ευρώ στο ΑΕΠ πανευρωπαϊκά σε βάθος χρόνου. Βέβαια αυτό απαιτεί να βλέπεις μπροστά, να έχεις ηγέτες με όραμα (κάποτε υπήρχαν, σήμερα όχι), να καταλαβαίνεις δηλαδή ότι είναι οι ψηφιακές λεωφόροι του αύριο, μέσα στις οποίες θα ξεπηδήσουν καινοτόμες υπηρεσίες που σήμερα δεν τις φαντάζεται ο κοινός νους (φανταστείτε να σας μιλούσε κάποιος για YouTube στα 90s με τις dial up, πόσο εξωγήινο θα τον θεωρούσατε και με το δίκιο σας). Καλώς ή κακώς τέτοια μεγαλόπνοα έργα (δρόμοι, ρεύμα, τηλέφωνο, νερό) χρηματοδοτούνται από το κράτος και όχι από ιδιώτες που θα κοιτάξουν στενά το κέρδος τους, αντί για την μακροοικονομία. Το κράτος οφείλει να χτίσει υποδομές, έτσι ώστε αύριο μεθαύριο να αυξηθεί η απασχόληση με νέες δουλειές και να μπορεί να εισπράξει φόρους. Αυτό για όσους θέλουν να δουν την μεγάλη εικόνα, δεν υποχρεώνω κανέναν με το ζόρι.

    Περιττό να αναφέρω ότι τυχόν χρήματα θα πρέπει να συνοδεύονται από αυστηρή επιτήρηση που ακριβώς θα πάνε (δηλαδή αυστηρά και μόνο σε νέα δίκτυα), έτσι ώστε να μην έχουμε φαινόμενα τύπου βίλες στην Μύκονο ή σκοιλ ελικικου Vol2. Όχι δηλαδή εμείς σας δώσαμε τα λεφτά και νίψαμε τας χείρας μας. Είμαι πολύ συγκεκριμένος στο τι γράφω, για να μην έχουμε παρερμηνείες.

    Μετά τιμής,

    Ο Ελληνάρας της γειτονιάς σας
    απλά 1000%

  2. #137
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.451
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ έχω παραπονάκια από τους παρόχους
    και εγώ θεωρώ ότι πληρώνουμε περισσότερα από ότι οι πιο πολλοί στην Ευρώπη

    αλλά τι θα πρέπει να γίνει; να προσπαθήσουμε να ρίξουμε το σύστημα;

    πολλοί βασίζονται σε αυτό, μαθητές που ετοιμάζονται για εξετάσεις, ασθενείς που περιμένουν απαντήσεις τηλεϊατρικής, επιχειρήσεις που στηρίζονται στην από απόσταση εργασία κλπ κλπ, κρίσιμες υπηρεσίες της χώρας κλπ

    δε θα πάθουμε τίποτα να δούμε κανένα βίντεο λιγότερο ή σε μικρότερη ανάλυση, ή να κατεβάσουμε κανένα αρχείο λιγότερο,
    κοινή λογική είναι

    το σύστημα είναι αυτό που είναι και προς το συμφέρον όλων μας είναι να μείνει όρθιο αυτές τις δύσκολες στιγμές (από πολλές απόψεις)

    όσον αφορά αυτούς που γκρινιάζουν για την τηλεεκπαίδευση, δε νομίζω οι απαιτήσεις να είναι ιδιαίτερα τρελλές

    πχ παρακάτω η κίνηση του ρούτερ μου την ώρα που η κόρη μου κάνει μάθημα με το σχολείο εξ'αποστάσεως και ταυτόχρονα εγώ ανοίγω σελίδες στο ίντερνετ

    Συνημμένο Αρχείο 220651

    ακόμη και 2 mbps να της είχα δώσει μόνο, δε θα είχε καταλάβει τίποτα

    Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα...

    Οι περισσότεροι που δουλεύουν από το σπίτι έχουν πρόβλημα με τα παιδιά τους και με την απασχόληση τους.. Η χρήση Netflix ή άλλων τέτοιων υπηρεσιών που τρώνε φόρτο είναι μονόδρομος ...

    Από την άλλη σε σχέση με το 1ο lockdown έχει ακούσει η διαβάσει κανείς κάπου για αναβάθμιση των κεντρικών υποδομών μας ώστε να αντέχει μεγαλύτερο φόρτο ..?

  3. #138
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.463
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Λολζ, τουλάχιστον στο Ν. Ηράκλειο Αθήνα έχει γονατίσει το σύμπαν - το ξέρω επειδή με ένα στέλεχος τράπεζας που είναι σπίτι και αναγκαστικά βγάλαμε συνάντηση από κινητό.

    Φαντάζομαι ότι είναι επειδή έχουν πέσει όλοι μετά μανίας από το πρωί και κατεβάζουν τορρεντιές για να τη βγάλουν Δευτεριάτικα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #139
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.735
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Να υποθέσω πως τώρα που δεν παίζει η τηλεκπαίδευση, η κυβερνησάρα θα βγάλει ανακοίνωση πως φταίνε οι ανεύθυνοι πολίτες που μπαίνουν στα κοινωνικά δίκτυα;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  5. #140
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω πως τώρα που δεν παίζει η τηλεκπαίδευση, η κυβερνησάρα θα βγάλει ανακοίνωση πως φταίνε οι ανεύθυνοι πολίτες που μπαίνουν στα κοινωνικά δίκτυα;
    Οχι έχει βγάλει η cisco πως είχε πρόβλημα η cisco με την πλατφόρμα webex το όποιο επηρέασε και άλλες χώρες

    - - - Updated - - -

    https://www.thetoc.gr/koinwnia/artic...ia-to-sustima/

  6. #141
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.078
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Απο αλλού τα περιμέναμε εμείς της Vodafone απο αλλού μας ήρθε
    Έπεσε η Cisco τελικά, αλλά πάλι καλά δεν παίρνουμε απουσίες, τους είχα ικανούς να το κάνουν και αυτό..
    Το Ίντερνετ πάει σφαίρα γενικά πάντως, δεν λυγίζει καθόλου
    Scuderia Ferrari

  7. #142
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Με την αχρηστία πάει πακέτο η κοροϊδία.
    To πρόβλημα που έλεγε η Cisco πανευρωπαϊκά (και ούτε, σε ένα cluster) έχει αποκατασταθεί από ώρες, ενώ ούτε τώρα εδώ δεν μπορεί κάποιος εκπαιδευτικός να συνδεθεί ως χρήστης ΠΣΔ, ενώ με απλό webex account μπαίνει μια χαρά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2020-11-09 130749.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  41,0 KB 
ID: 220655

  8. #143
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.735
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι έχει βγάλει η cisco πως είχε πρόβλημα η cisco με την πλατφόρμα webex το όποιο επηρέασε και άλλες χώρες
    Προσπαθείς να υποστηρίξεις την κυβερνησάρα σε ένα τρολο ποστ; Πολύ άγχος βλέπω.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  9. #144
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθείς να υποστηρίξεις την κυβερνησάρα σε ένα τρολο ποστ; Πολύ άγχος βλέπω.
    Απο εμένα καθόλου, άλλος έχει το θέμα

  10. #145
    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περιοχή
    thematrix
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν υπάρχουν προβλήματα στην Ευρώπη. Μόνο Λονδίνο για λιγότερο από 10 λεπτά.

  11. #146
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αχρηστία πάει πακέτο η κοροϊδία.
    To πρόβλημα που έλεγε η Cisco πανευρωπαϊκά (και ούτε, σε ένα cluster) έχει αποκατασταθεί από ώρες, ενώ ούτε τώρα εδώ δεν μπορεί κάποιος εκπαιδευτικός να συνδεθεί ως χρήστης ΠΣΔ, ενώ με απλό webex account μπαίνει μια χαρά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2020-11-09 130749.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  41,0 KB 
ID: 220655
    Ναι, είναι προφανώς τελείως συμπτωματικό ότι το "πανευρωπαϊκό πρόβλημα της cisco" παρουσιάστηκε όταν μπήκαν όλοι μαζί ίσως 1 εκατομμύριο και πλέον χρήστες στο ΠΣΔ! Η Κεραμέως είμαι σίγουρος είχε φροντίσει να είναι όλα έτοιμα από την πλευρά μας, φταίει η Cisco... Αύριο θα φταίει ο καιρός...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #147
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι προφανώς τελείως συμπτωματικό ότι το "πανευρωπαϊκό πρόβλημα της cisco" παρουσιάστηκε όταν μπήκαν όλοι μαζί ίσως 1 εκατομμύριο και πλέον χρήστες στο ΠΣΔ! Η Κεραμέως είμαι σίγουρος είχε φροντίσει να είναι όλα έτοιμα από την πλευρά μας, φταίει η Cisco... Αύριο θα φταίει ο καιρός...
    Τώρα που θά έρθει κι το 5G "Παρακαλείστε να μην χρησιμοποιείτε τα αυτοκίνητα σάς κατά τίς 9:00-18:00 κι τίς Iot συσκευές σας":

  13. #148
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και ακόμα δεν έχει γίνει mainstream το cloud computing/streaming, ε;

    Εκεί να δείτε γλέντι με το traffic...

    Εγώ όσο μπορώ θα παραμείνω σε local/ιδιόκτητες συσκευές και ποσώς με νοιάζει αν ο κάθε ιντερνετικός άγνωστος με κακοχαρακτηρίσει. Ενοχικά σύνδρομα αλλού παρακαλώ!

  14. #149
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    To ποιος φταίει θα το δούμε αύριο. Αν είναι η webex, αύριο θα δουλεύει. Αν είναι το ΠΣΔ, αύριο δε θα δουλεύει.

    Τα υπόλοιπα είναι πολιτική συζήτηση με σκοπιμότητες δεξιά και αριστερά.

  15. #150
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    γενικώς πάντως υπάρχει θέμα μέχρι και το Discord αλλά και άλλες δημοφιλές εφαρμογές έχουν θέμα σύνδεσης με το διαδίκτυο

Σελ. 10 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας