Σελ. 29 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 460

Θέμα: Zyxel VMG8623-T50B

  1. #421
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε θα το βαλεις σε Bridge .

    θα βαλεις το καλωδιο απο τη eth του ONT στο router σου, θα βγαλεις απο εκει τη κληση του PPP για το Internet και το 836-837 θα το περασεις (μεσω του"μεγαλου" ρουτερ σου) στο zyxel .
    και την τηλεφωνια πως θα την κρατηση το Zyxel
    Για αρχη θελω το Zyxel να γινει ενα απλο ATA adapter.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prince72 : 18-01-24 στις 11:48.

  2. #422
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και την τηλεφωνια πως θα την κρατηση το Zyxel
    Για αρχη θελω το Zyxel να γινει ενα απλο ATA adapter.
    και το 836-837(VlanID) θα το περασεις (μεσω του "μεγαλου" ρουτερ σου) στο zyxel .
    Σε 2η σκεψη , αυτο ισως να μη μπορεις να το κανεις αναλογα με τι εξοπλησμο θες να βαλεις επανω

  3. #423
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 2η σκεψη , αυτο ισως να μη μπορεις να το κανεις αναλογα με τι εξοπλησμο θες να βαλεις επανω
    Θελω να κρατησω το Zyxel σαν VOIP adapter και να βαλω το fritz σαν main ρουτερ

  4. #424
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φτιάχνεις ένα bridge στο fritz, νομίζω 837/5, ένα αντίστοιχο wan interface.στο zyxel και συνδέεις το zyxel από τη θύρα ETH σε μια θύρα του FRITZ. Δεν χρειάζεται νομίζω να κάνεις tag 837 στο zyxel. Γενικά σε ένα από τα δύο θα κάνεις tag.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  5. #425
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν νομιζω να μπορω να φτιαξω δυο interfaces στο fritz. To ειναι ειναι για το ιντερνετ με 835 και ppp αλλα πως φτιαχνω δευτερο για το voip.
    Αντε και τα καταφερω δεν προσπαθει το interface του zyxel βγει απο το WAN?

  6. #426
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω να μπορω να φτιαξω δυο interfaces στο fritz. To ειναι ειναι για το ιντερνετ με 835 και ppp αλλα πως φτιαχνω δευτερο για το voip.
    Αντε και τα καταφερω δεν προσπαθει το interface του zyxel βγει απο το WAN?
    θυμαμαι στο προφιλ cosmote Κανει τη LAN 4 "STB" που πρακτικα ειναι bridge του 836 στο lan port . Μπρορεις να επιλεξεις προφιλ κοσμοτε και να αλλαξεις τα PPP στοιχεια με τα σωστα απο τον παροχο (ααν στα δωσουν)

  7. #427
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μιλας για το fritz? Εχω βαλει το Zyxel πρωτο και κανω το internet interface bridge και κανω το fritz περνει το ιντερνετ απο την Lan4 με προφιλ cosmote Οπως ειπες.
    Αυτο δουλευει αλλα δεν παιζει το voip στο zyxel. Δεν μπορω να καταλαβω απο που θελει να κανει το interface στο vlan 837 που ειναι το voip
    Εχω και ενα switch και σκευτομαι να ριξω to PON στο switch και ελπιζω το voip να περασει

  8. #428
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κώδικας:
    DSL uptime :-23 days, -23:-57, -42 secs
    To έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό; Κάθε 25 ημέρες αρχίζει αντίστροφη μέτρηση για να γίνει αποσυγχροννισμός και να αλλάξω IP...
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  9. #429
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λοιπον τα καταφερα. Εβαλα το Zyxel σε bridge και σε ppp-passthrough. Γενικα η zyxel εχει αλλη λογικη στο πως κανει το bridge.
    Καταρχην το εβαλα σε ppp-passthrough μεσα απο το eth_835 connection και το router επεζε κανονικα μαζι με την τηλεφωνια.
    Εβαλα το fritz να κανει ppp (το vlan το αφησα στο zyxel 835 αλλιως δεν δρομολογει τα πακετα απο το wan interface) και δεν εβαλα vlan
    στο fritz. Το Fritx πηρε κανονικα δευτερο public ip. Δεν περιμενα να παρω δευτερο IP.
    Επειδη δεν ηθελα να κανει routing το zyxel και να παιζω με δυο διαφορετικα δικτυα εβαλα το eth_835 του zyxel σε bridge (Ξεχασα να αναφερω
    οτι εχω το zyxel πρωτο στο PON). To zyxel δεν εκλεισε το εσωτερικο routing και τα Lan επερναν 192.168.1.χ αλλα ταυτοτοχρονα περναγαν
    τα ppp προς το fritz. Συνδεσα το fritz σε ενα απο τα Lan. Δεν παιζει ρολο σε ποιο.
    Καποια στιγμη εκανα ενα καινουργιο bridge interface αλλα δεν επεξε. Νομιζω οτι δεν εβγaiνε στο wan.
    Απενεργοποιησα και το wifi και τελικα το zyxel το εχω για voip adaptor.

    Επειδη εχω το fritz 5530 δεν εχει wan Και χρησιμοποιω το profile του cosmote που ειναι για τηλεοραση για να ορισω ενα απο τα Lan σαν Wan
    Οποτε δεν μπορουσα ευκολα να φτιαξω ενα ακομα ωστε το zyxel να μπει απο πισω σαν voip adaptor
    Ισως το επομενο ειναι να περασω την τηλεφωνια κατευθειαν το fritz αφου βρω πως κανω το dchp option 60 για να περνω το σωστο 10.xx ip

  10. #430
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Καλησπέρα στο forum.
    Μια διαφορετική ερώτηση από μένα, καθώς θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ζήτημα που με απασχολεί.
    Έχω το (παλαιό) πρόγραμμα VDSL 100 της NOVA και πρόσφατα αγόρασα (20,00 ευρώ) από ελληνικό site αγοραπωλησιών (vendora) ένα ρούτερ Zyxel VMG8623-T50B, το οποίο κατα τα λεγόμενα του πωλητή δεν έχει χρησιμοποιηθεί, καθώς το είχε παραλάβει από την WIND (τώρα NOVA) για Fiber σύνδεση, από την οποία υπαναχώρησε και του έμεινε το ρούτερ.
    Μέχρι πρόσφατα είχα το Technicolor TG788v v3, με μικρά προβληματάκια και αποσυνδέσεις, γι' αυτό και ο λόγος που το αντικατέστησα. Όντως, η γραμμή είναι πλέον πολύ σταθερή και χωρίς προβλήματα.
    Εχω κάνει τις απαραίτητες αλλαγές σε passwords (εισόδου και wifi) και σε username εισόδου.
    "Κινδυνεύω" από κάτι άλλο που ενδεχομένως ο πωλητής μπορεί να έχει κρατήσει ως στοιχείo για πρόσβαση από μακριά?
    Σημειώνω ότι για την τηλεφωνία δεν χρησιμοποιώ τις θύρες του ρούτερ, αλλά υπάρχει splitter στη γραμμή, που διαχωρίζει το DSL και το τηλέφωνο (δηλ.: η γραμμή του τηλ. κουμπώνει στην μια υποδοχή του splitter και η γραμμή DSL στην άλλη). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

  11. #431
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos_VDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο forum.
    Μια διαφορετική ερώτηση από μένα, καθώς θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ζήτημα που με απασχολεί.
    Έχω το (παλαιό) πρόγραμμα VDSL 100 της NOVA και πρόσφατα αγόρασα (20,00 ευρώ) από ελληνικό site αγοραπωλησιών (vendora) ένα ρούτερ Zyxel VMG8623-T50B, το οποίο κατα τα λεγόμενα του πωλητή δεν έχει χρησιμοποιηθεί, καθώς το είχε παραλάβει από την WIND (τώρα NOVA) για Fiber σύνδεση, από την οποία υπαναχώρησε και του έμεινε το ρούτερ.
    Μέχρι πρόσφατα είχα το Technicolor TG788v v3, με μικρά προβληματάκια και αποσυνδέσεις, γι' αυτό και ο λόγος που το αντικατέστησα. Όντως, η γραμμή είναι πλέον πολύ σταθερή και χωρίς προβλήματα.
    Εχω κάνει τις απαραίτητες αλλαγές σε passwords (εισόδου και wifi) και σε username εισόδου.
    "Κινδυνεύω" από κάτι άλλο που ενδεχομένως ο πωλητής μπορεί να έχει κρατήσει ως στοιχείo για πρόσβαση από μακριά?
    Σημειώνω ότι για την τηλεφωνία δεν χρησιμοποιώ τις θύρες του ρούτερ, αλλά υπάρχει splitter στη γραμμή, που διαχωρίζει το DSL και το τηλέφωνο (δηλ.: η γραμμή του τηλ. κουμπώνει στην μια υποδοχή του splitter και η γραμμή DSL στην άλλη). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
    Εν γένει δεν έχεις κάτι να ανησυχείς. Εάν κάποιος δεν έχει ρυθμίσει υπηρεσία Dynamic DNS για να ξέρει τη διεύθυνση σου και ανοιχτές πόρτες για να μπαίνει στο ρούτερ, δεν διαφέρεις σε τίποτα από τα εκατομμύρια άλλων χρηστών στο internet. Για επιπλέον σιγουριά επιβεβαίωσε ότι έχεις firmware του παρόχου.

  12. #432
    Εγγραφή
    09-10-2015
    Περιοχή
    Νέα Κρήνη, Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Αγαπητέ minas,
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Είναι όπως τα λές, και το firmware που έχει το ρούτερ είναι όντως του παρόχου (και όχι της Zyxel).

  13. #433
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Σκάβουν έξω από το σπίτι μου εδώ και 3 μέρες για οπτικές ίνες. Η Nova δίνει ΟΝΤ με αυτό του ρούτερ ή κάτι άλλο;
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  14. #434
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκάβουν έξω από το σπίτι μου εδώ και 3 μέρες για οπτικές ίνες. Η Nova δίνει ΟΝΤ με αυτό του ρούτερ ή κάτι άλλο;
    Σε εμενα η nova για αρχη μου εδωσε ενα Nokia router που εχει και την οπτικη επανω. Ηταν χαλι. Δεν μπορουσα να το βαλω σε bridge
    Μετα τους ζητησα να μου στειλουν κατι αλλο και μου εστειλαν το Zyxel ρουτερ VMG8623-T50B και το νοκια ΟΝΤ

  15. #435
    Εγγραφή
    16-01-2024
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γεια σας....Τα φώτα σας χρειάζομαι .
    εχω συνδέσει ασύρματα το tplink TL-WA1201 για επέκταση ασύρματου δικτύου και το πρόβλημα είναι ότι ενώ συνδέεται το ZYXEL με το AP ,δεν δίνει ίντερνετ ούτε ασύρματα ,ούτε με Ethernet.
    Πιστεύω ότι είναι θέμα ρύθμισης από το ρούτερ Zyxel VMG8623-T50B, γιατί δοκίμασα το ΑP TPLINK και με iphone κινητό και με άλλο ρούτερ της cosmote speedpord ,και δούλεψε κανονικά .
    Ευχαριστω και καθε βοηθεια δεκτη.

Σελ. 29 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας