Σελ. 2 από 54 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 802
  1. #16
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης ζεματάει.....
    Τόσο το καλύτερο... γλυτώνεις και ρεύμα...
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  2. #17
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Μοσχάτο Αττικής
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 47.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mlnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα σε όλους,


    πραγματι το router δειχνει να συγχρονίζει καλυτερα όμως το εβγαλα και εβαλα το παλιο καλο JetSpeed 520i (και ας συγχρονίζει χαμηλότερα) για τον απλουστατο λόγω ότι αργούσε υπερβολικά (> 3min) να μοιράσει IP στο δίκτυο (και τα 2 ειναι DHCP enabled).

    Επίσης ζεματάει.....
    Τι εννοείς πως αργεί να μοιράσει ΙΡ στο δίκτυο ? Ομολογώ πως δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο...!
    και πως μοιράζει ΙΡ γενικώς ? Μήπως επειδή έχω ορίσει εγώ τις ΙΡ στα μηχανήματα δεν έχει διαφορά ?
    Live Long and Prosper !
    ______________________
    May the force be with you !

  3. #18
    Εγγραφή
    07-08-2007
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9112
    Πράγματι εαν δώσεις εσυ ΙΡ στο Η/Υ σου και παράλληλα το DHCP ειναι disabled δεν πρόκειται να δεις διαφορά.
    ΙΡ μοιράζει εαν ορίσεις στο Networking π.χ. των Windows να "Obtain IP automatically" και σαν Default Gateway την ΙΡ του router, συνηθως 192.168.1.1.

    Βεβαια εαν έχεις 1 μονο Η/Υ όλα αυτά ειναι άχρηστα οποτε καλα κάνεις και δινεις ΙΡ μόνος σου...
    Use The Force!

  4. #19
    'Εχω ενα παράξενο πρόβλημα με το συγεκριμένο router.
    Συνηθίζω να το κλείνω όταν κλείνω και το pc.
    όταν το ανοίγω πάλι κάνει συνεχώς συγχρονισμούς και αποσυγχρονισμούς.
    Κοίταξα στο menu του router και είδα ότι είναι συγχρονισμένο στα 12 mbits .
    Αν κάνω reboot to rooter συγχρονίζει στα 9600 και δεν αποσυγχρονίζει ξανά.
    Υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?

    Ευχαριστώ

    manos

  5. #20
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mlnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι εαν δώσεις εσυ ΙΡ στο Η/Υ σου και παράλληλα το DHCP ειναι disabled δεν πρόκειται να δεις διαφορά.
    ΙΡ μοιράζει εαν ορίσεις στο Networking π.χ. των Windows να "Obtain IP automatically" και σαν Default Gateway την ΙΡ του router, συνηθως 192.168.1.1.

    Βεβαια εαν έχεις 1 μονο Η/Υ όλα αυτά ειναι άχρηστα οποτε καλα κάνεις και δινεις ΙΡ μόνος σου...
    Σε ενα home δίκτυο δεν υπάρχει λόγος να μη δίνεις εσύ IP στα pc όσα και αν είναι. Έτσι είναι εύκολο να κάνεις και port forwarding (χωρίς UPnP), να φτιάξεις κανόνες QoS κλπ κλπ. Έχεις και το DHCP enabled μπας και έρθει κανας φίλος με laptop.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aiolos.01 : 08-08-07 στις 03:22.

  6. #21
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Siemens CL 110

  7. #22
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Μοσχάτο Αττικής
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 47.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mlnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι εαν δώσεις εσυ ΙΡ στο Η/Υ σου και παράλληλα το DHCP ειναι disabled δεν πρόκειται να δεις διαφορά.
    ΙΡ μοιράζει εαν ορίσεις στο Networking π.χ. των Windows να "Obtain IP automatically" και σαν Default Gateway την ΙΡ του router, συνηθως 192.168.1.1.

    Βεβαια εαν έχεις 1 μονο Η/Υ όλα αυτά ειναι άχρηστα οποτε καλα κάνεις και δινεις ΙΡ μόνος σου...
    Βασικώς έχω 2 PC, 2 laptop, ένα access point και το PAP2 για VoiP. Στο καθένα από αυτά έχω δώσει την δική του IP γιατί έτσι μπορώ να τα ελέγχω όπως θέλω εγώ... και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Gateway δίνω φυσικά την IP του router...
    Live Long and Prosper !
    ______________________
    May the force be with you !

  8. #23
    Εγγραφή
    16-11-2006
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    siemens cl-110 adsl combo
    γεια σασ παιδια.ειμαι νεος και εγω με οτι αφορα τα routers. βασικα έχω καταμπερδεθτ με ολα αυτα.αντιμετοπισα ενα προβλημα με το συγκεκριμενο ρουτερ.για 2-3 μερεσ οταν ξανα ανηγα το κομπιουτερ και μαζι με αυτο το ρουτερ δεν εμπαινε στο ιντερνετ.και συνεχως αναβόσβηνε το φωτακι του power!!!κοιταξα το ργχειριδιο και ελεγε οτι οταν το κανι αυτο η συσκευη αρχικοποιείται.τςρα τι ειναι αυτο ιδεα δεν εχω.μετα απο κανα 10λεπτο αναβε πρασινο και έπρεπε να ξαναβάλω κοδικους και ολα αυτα.τωρα δεν ξέρω πως εφτιαξε.επερνα την φορθνετ αλλα δεν σικοναν το τηλεφωνο.τωρα είναι ολα οκ.ξερει κανεις τι ηταν αυτο....?λετε να αφήνω και εγω ολη μερα ανικτο το ρουτερ?σιγουρα δεν θα πάθει κατι ε?
    σασ ευχαριστό πολυ παιδια.και μπραβο σε όλους για τισ πλιροφοριεσ που υπαρχουν στο σαιτ.
    συγχοριστε μου και τυχον ορθογραφικα λάθει.βλέπετε ο πολύς καιροσ στην ξενιτιά.λολ
    γεια σε όλους!!

  9. #24
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Μοσχάτο Αττικής
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 47.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lori da capo Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σασ παιδια.ειμαι νεος και εγω με οτι αφορα τα routers. βασικα έχω καταμπερδεθτ με ολα αυτα.αντιμετοπισα ενα προβλημα με το συγκεκριμενο ρουτερ.για 2-3 μερεσ οταν ξανα ανηγα το κομπιουτερ και μαζι με αυτο το ρουτερ δεν εμπαινε στο ιντερνετ.και συνεχως αναβόσβηνε το φωτακι του power!!!κοιταξα το ργχειριδιο και ελεγε οτι οταν το κανι αυτο η συσκευη αρχικοποιείται.τςρα τι ειναι αυτο ιδεα δεν εχω.μετα απο κανα 10λεπτο αναβε πρασινο και έπρεπε να ξαναβάλω κοδικους και ολα αυτα.τωρα δεν ξέρω πως εφτιαξε.επερνα την φορθνετ αλλα δεν σικοναν το τηλεφωνο.τωρα είναι ολα οκ.ξερει κανεις τι ηταν αυτο....?λετε να αφήνω και εγω ολη μερα ανικτο το ρουτερ?σιγουρα δεν θα πάθει κατι ε?
    σασ ευχαριστό πολυ παιδια.και μπραβο σε όλους για τισ πλιροφοριεσ που υπαρχουν στο σαιτ.
    συγχοριστε μου και τυχον ορθογραφικα λάθει.βλέπετε ο πολύς καιροσ στην ξενιτιά.λολ
    γεια σε όλους!!

    To modem σου προφανώς έκανε reboot... Αν θέλεις να αποφύγεις τις καθυστερήσεις, μπορείς να το αφήνεις ανοιχτό...! Δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι αν είναι και ο χώρος που το έχεις σωστά αεριζόμενος...! Λόγο του ότι έχει αναφερθεί πως ζεσταίνετε πολύ, καλό είναι να μην το έχεις σε ένα κλειστό δωμάτιο ειδικώς τώρα το καλοκαίρι...!
    Live Long and Prosper !
    ______________________
    May the force be with you !

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ωραιο το μοντεμακι..Σήμερα μου ενεργοποιηθηκε η συνδεση 2play (απο τις 25/5/07....Ημαρτον.Την Vivodi σχεδόν πλησίασε) και στην εγκατασταση δεν δεχόταν
    το password!! Αν είναι δυνατον.Οι συμβολοσειρές <>/?κτλ δεν είναι έγκυρες...Τέτοιο μήνυμα μου έβγαζε.Το support της Forthnet μου λέει..μηπως έχει πρόβλημα το πληκτρολογιό σας?Μηπως δεν το γραφεται σωστα...Σε υποτιμουν κιόλας .Σήμερα θα πάω απο το μαγαζί τους να τα πούμε και απο κοντα.

  11. #26
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο το μοντεμακι..Σήμερα μου ενεργοποιηθηκε η συνδεση 2play (απο τις 25/5/07....Ημαρτον.Την Vivodi σχεδόν πλησίασε) και στην εγκατασταση δεν δεχόταν
    το password!! Αν είναι δυνατον.Οι συμβολοσειρές <>/?κτλ δεν είναι έγκυρες...Τέτοιο μήνυμα μου έβγαζε.Το support της Forthnet μου λέει..μηπως έχει πρόβλημα το πληκτρολογιό σας?Μηπως δεν το γραφεται σωστα...Σε υποτιμουν κιόλας .Σήμερα θα πάω απο το μαγαζί τους να τα πούμε και απο κοντα.
    http://www.forthnet.gr/templates/too...spx?c=10003926
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karavagos : 10-08-07 στις 02:00.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karavagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπώς έκανε το Usr9106;
    Τελικά δείχνει να είναι γενικό πρόβλημα των broadcom chipset based

  13. #28
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και το 9105 το ίδιο πρόβλημα είχε. Ευτυχώς η forthnet δίνει και dialup με τα ίδια στοιχεία οπότε αν δεν μπαίνει το router είναι εύκολο να μπείς και να το αλλάξεις (αν υπάρχει κανα ξεχασμένο modem κάπου ).
    Εμείς φταίμε που πάμε να βάλουμε secure passwords...

  14. #29
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG160N
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και 4 ήμερες μου ήρθε και σε εμένα το συγκεκριμένο router (αν και η αλήθεια είναι ότι περίμενα το Usr 9112 Adsl2+) και λειτουργεί μια χαρά. Κανένα πρόβλημα δεν έχω δει και οι ταχύτητες είναι αρκετά καλές (τουλάχιστον πάνω από MB/sec).

    Μια απάντηση όσο αφόρα τα DHCP και τα IP από πλευράς μου είναι, ότι καλό είναι σε ότι standard μηχανήματα (υπολογιστές, print servers, servers, NAS κτλ.) έχετε στον χώρο σας (γραφείο, σπίτι κτλ.) να έχουν ένα Static IP δηλωμένο από εσάς. Τώρα το DHCP καλό είναι να είναι ανοικτό για τα Laptop που έχουν την δυνατότητα να μπουν και σε αλλά δίκτυα, έτσι να μην χρειάζεται κάθε φορά που πατέ σε άλλο γραφείο ή σε κάποιον φίλο σας να κάνετε τις ρυθμίσεις από την αρχή.

    Τώρα όσο αφόρα την θερμοκρασία των μηχανημάτων (router, modems, print servers κτλ.) στο σπίτι μου μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση του FORTHnet 2play είχα το ένα πάνω στο άλλο (στην κυριολεξία) έναν print server, το NETmod, ένα router, ένα αρχαίο modem (για τα FAX), το switch και για κερασάκι στην κορυφή το κεντρικό ηχείο από το surround του PC. Το όλο σύστημα από θερμοκρασία μια χαρά τα πήγαινε (μια καλή συντρόφια για τον χειμώνα με θερμοκρασίες πυρηνικού αντιδραστήρα ) αλλά ποτέ δεν έπαθε τίποτα.
    Τώρα στην δουλεία που έχω 2 ντουλάπες με racks εκεί η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλοί ανεμιστήρες, αλλά εκεί τα μηχανήματα είναι σαφώς περισσότερα και η θερμοκρασίες ακόμα μεγαλύτερες, όποτε εκεί υπάρχει λόγος ανησυχίας για την ζεστή.
    Κανένας οικιακός χρηστής, που να ξέρω εγώ δεν είχε ποτέ πρόβλημα με τα μηχανήματα του (εκτός και αν μιλάμε για την θερμοκρασία του υπολογιστή) μονό οι ίδιοι καίγονται όποτε εκεί θες έναν ανεμιστήρα για εσένα ή και όχι για αυτά.
    Αυτά είχα να πω! Μόνο αυτά! Φυσικά φίλε μου μόνo αυτά!!

  15. #30
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Άψογη παρουσίαση για μία ακόμη φορά, Υποκαλωσηρθάτηγε

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

Σελ. 2 από 54 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας