Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 71
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Βαρεθηκα επιτελους τις δικαιολογιες του πΟΤΕ,
    γιορτες ερχονται, ετσι μουρχεται να να να
    ΝΑ ΝΑ ΝΑ ΤΙ ??? ρε μ@λ@κ@ ... "δυο ξενοι"

    Ειλικρινα εχει κανεις υπευθυνη
    η ακομα καλυτερα εκ των ενδον πληροφορηση
    ποτε θα αποκατασταθει αυτη η περιφημη @@@ βλαβη.
    Ειμαι Ανατολικο Μαρουσι.
    Δευτερα ειναι η επισημη καταληκτικη ημερομηνια.
    Οχι τιποτε αλλο μοσχοπληρωσαμε τις καρτες περιμενοντας
    να μας ανοιξουν την "πορτα" του παραδεισου.


    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμας πάντως μας ειδοποίησαν πως σε όλη την Ελλάδα, μέσα στο Σαββατοκύριακο, θα υπάρχουν διακοπές στην πρόσβαση DSL της τάξης 1-2 ωρών λόγω αναβάθμισης.

    Δεν ξέρω αν πρόκειται για αναβάθμιση των DSLAM ή κάποια συντήρηση αλλά απλά σας λεω τι άκουσα.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  3. #3
    Το avatar του μέλους xalkideos
    xalkideos Guest
    Έχω κάνει αίτηση μέσω του ADSL in a box της Forthnet απο τις 25 Νοεμβρίου. Τότε με διαβεβαίωσε η Forthnet ότι η σύνδεση μου θα ενεργοποιηθεί μέσα σε 12 μέρες, όπως ακριβώς γράφει και στα FAQs του web-site της.

    Ακόμα περιμένω...

    Η καθηστέρηση οφείλεται όπως μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών της Forthnet στις αναβαθμήσεις των Siemens DSLAM και αυτό το πρόβλημα υπάρχει ΜΟΝΟ σε όσους η γραμμή καταλήγει σε τηλεφωνικό κέντρο με τα εν λόγω DSLAM. Με άλλα λόγια ο ΟΤΕ μάλλον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ιδέα πως να ρυθμίσει τα Siemens. Έχω χάσει πλέον τις ελπίδες ότι θα έχω adsl πριν την πρωτοχρονιά.

    Και αυτό που με τρελένει περισσότερο είναι που ο ΟΤΕ διαφημίζει και την onDSL όλη την ώρα στην τηλεόραση.ΕΛΕΟΣ!

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    xalkideos,

    Αν εισαι στην Χαλκίδα όπως λεει το nick σου να σε ενημερώσω οτι εμένα η DSL ενεργοποιήθηκε σε 4 μέρες όταν έκανα αίτηση για το μαγαζί μου πριν 2-3 εβδομάδες περίπου.
    Επίσης και στο σπίτι δεν κάνανε πάνω απο 10 μέρες (πριν 1 χρονο...) και γενικά σε όσες περιπτώσεις ξέρω (και ξέρω αρκετες λόγω δουλειας ) δεν υπήρξε ποτέ καθυστέρηση.

    Τώρα το τί κάνει η Forthnet και πως στέλνει τις αιτήσεις της στον ΟΤΕ, δεν το γνωρίζω...
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  5. #5
    Το avatar του μέλους xalkideos
    xalkideos Guest
    Όπως έγραψα και πιο πάνω η καθυστέρηση οφείλεται στις αναβαθμίσεις των SIEMENS DSLAM και μόνο. Ίσως το δικό σου τηλ. κέντρο διαθέτει intracom ή alcatel dslam.

    http://www.forthnet.gr/templates/cor....aspx?p=114754

    Όσο για το τελευταίο που έγραψες, ούτε εγώ γνωρίζω πως ακριβώς στέλνει τις αιτήσεις της η Forthnet αλλά πιστεύω πως θέλει να ενεργοποιήσει τις συνδέσεις της το γρηγορότερο. Δεν την συμφέρει τέτοια δυσφήμιση ούτε να χάνει λεφτά από ακυρώσεις για adsl συνδέσεις.

    Και εγώ γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις από τις οποίες πολλές είχαν πρόβλημα (και όχι μόνο στην Χαλκίδα). Αν ψάξεις στο forum θα δείς αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα, οχι μόνο με forthnet συνδέσεις.

  6. #6
    Το avatar του μέλους xalkideos
    xalkideos Guest
    Όπως έγραψα και πιο πάνω η καθυστέρηση οφείλεται στις αναβαθμίσεις των SIEMENS DSLAM και μόνο. Ίσως το δικό σου τηλ. κέντρο διαθέτει intracom ή alcatel dslam.

    http://www.forthnet.gr/templates/cor....aspx?p=114754

    Όσο για το τελευταίο που έγραψες, ούτε εγώ γνωρίζω πως ακριβώς στέλνει τις αιτήσεις της η Forthnet αλλά πιστεύω πως θέλει να ενεργοποιήσει τις συνδέσεις της το γρηγορότερο. Δεν την συμφέρει τέτοια δυσφήμιση ούτε να χάνει λεφτά από ακυρώσεις για adsl συνδέσεις.

    Και εγώ γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις από τις οποίες πολλές είχαν πρόβλημα (και όχι μόνο στην Χαλκίδα). Αν ψάξεις στο forum θα δείς αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα, οχι μόνο με forthnet συνδέσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2004
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zyxel P-660HW
    Λοιπόν πως έχουν τα πράγματα! Εφτασε αισίως αυτή η περιβόητη 20 δεκεμβρίου που είχε δώσει η Siemens ως τελική ημερομηνία για την αποκατάσταση των DSlams και όπως πολλοί θα παρατηρήσατε, τίποτα δεν έχει διορθωθεί ακόμη! Η πληροφόρηση που έχω εγώ, αν και υπεύθυνη παραμένει ανεπίσημη λέει ότι πάμε καλό 2005 και τέλη Γενάρη! Αντε καλό Πάσχα!
    There's only 10 types of people, those who understand binary and those who don't!

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2004
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zyxel P-660HW
    Λοιπόν πως έχουν τα πράγματα! Εφτασε αισίως αυτή η περιβόητη 20 δεκεμβρίου που είχε δώσει η Siemens ως τελική ημερομηνία για την αποκατάσταση των DSlams και όπως πολλοί θα παρατηρήσατε, τίποτα δεν έχει διορθωθεί ακόμη! Η πληροφόρηση που έχω εγώ, αν και υπεύθυνη παραμένει ανεπίσημη λέει ότι πάμε καλό 2005 και τέλη Γενάρη! Αντε καλό Πάσχα!
    There's only 10 types of people, those who understand binary and those who don't!

  9. #9
    Το avatar του μέλους ΕΡΜΗΣ
    ΕΡΜΗΣ Guest
    :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
    Παιδιά το Σαββατοκύριακο(χθές, σήμερα, αύριο και μεθαύριο) που διανύουμε ήταν και θα είναι γενικά πάρα πολύ "θερμό" για τα DSLAM Siemens. Δεν θα αναφέρω τίποτα άλλο γιατί δεν ξέρω λεπτομέριες ωστόσο 100%(Άκρως αξιόπιστη πηγή) γίνονται διακοπές στη λειτουργία τους για να λυθούν τα προβλήματα τους. Τις ημέρες που ανέφερα παραπάνω θα γίνονται διακοπές ανά περιοχές !!

    ... ελπίζω να πάνε όλα καλά και να κάνω ΚΑΙ ΕΓΩ γιορτές με σύνδεση :P

  10. #10
    Το avatar του μέλους co-mmand
    co-mmand Guest
    Και εσύ φίλε Ερμής και όλοι εμείς οι ταλαίπωροι που πληρώνουμε, παρακαλάμε και περιμένουμε... Έ, ρε ξύλο που θέλει ο ΟΤΕ...

  11. #11
    Εγγραφή
    29-01-2003
    Περιοχή
    EUROPEAN UGANDA ΕΛΛΑΔΑρα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    17.143 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    SpeedTouch
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Εδώ ο κόσμος χάνεται και κάποιοι το χαβά τους

    Λειτουργικός Διαχωρισμός του ΟΤΕ ΤΩΡΑ !!!!!

  12. #12
    Το avatar του μέλους xalkideos
    xalkideos Guest
    lol troll
    Δυστυχώς το RAM δεν είναι το μόνο που διαφημίζει ADSL και δεν αναφέρει πουθενά ότι υπάρχει πρόβλημα. Εκτός από το παραπάνω link που έδωσα από τo web site της Forthnet δεν βρήκα πουθενά αλλού επίσημη "δικαιολογία" για την καθηστέριση αυτή (εκτός φυσικά απο μερικά forums και απο το τηλεφωνικό κέντρο της Forthnet).

    Κρίμα πάντως. Ζω στην Αγγλία τα τελευταία 6 χρόνια και τώρα που βρήκα ευκαιρία να καθήσω στην Ελλάδα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου (το adsl-in-a-box το διάλεξα γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με τον ΟΤΕ και ήθελα ADSL για 3 μήνες μόνο) πίστεψα ότι ωριμάσαμε πλέον σαν χώρα με γρήγορες και "φθηνές" γραμμές. Τώρα έχω πληρώσει για κάτι που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί "κάποιοι" ΔΕΝ γνωρίζουν πώς να λύσουν κάποια προβλήματα.

    Στην Αγγλία είχα ADSL απο την ΒΤ τα τελευταία 3 χρόνια και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα. Ισα ισα που στο συμβόλαιο έγραφε πως σε περίπτωση προβλημάτων για διάστημα 14 ημερών, μπορείς να ακυρώσεις τη συνδρομή (τότε ήταν 1 χρόνο συμβολαιο υποχρεωτικά). Όσο για τιμές; Το 2001 έδινα £40 περίπου 60 ευρό για 576kbps downstream και 256 kbps upstream. Τώρα πριν έρθω Ελλάδα που έκανα νέα σύνδεση με άλλη εταιρία δίνω τα ίδια λεφτά (£40 - 60 euro) για 4Μbps downstream / 400 kbps upstream.

    Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν ακόμα ώστε να πλησιάσουμε έστω και λίγο την ευρώπη σε αυτόν τον τομέα; Ή μήπως θα πρέπει να λέμε και ευχαριστώ στον ΟΤΕ που ΙΣΩΣ μας ενεργοποιήσει ΚΑΠΟΤΕ και την δικιά μας γραμμά, όταν έχει κέφια και μάθουν οι τεχνικοί του να σετάρουν τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν;

    Φιλικά
    XaLKiDEoS

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Καλά ρε σεις, ακόμα δεν το καταλάβατε;
    Ο οτέ θα σας ενεργοποιήσει λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
    Θα σας το κάνει Χριστουγεννιάτικο δώρο για να γουστάρετε αυτά τα Χριστούγεννα ακόμη περισσότερο.
    Αμάν πιά, ούτε ενα δώρο δεν δέχεστε!
    Ακατάδεχτοι!!

    Άντε γερά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Vodafone Power Station
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    troll,
    Το περιοδικό έχει βγεί εδώ και ένα μήνα...

  15. #15
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    256/128
    Στο Περιστέρι και με δουλέτουν κανονικά και εμένα για την ενεργοποίηση της DSL. Μπορούμε να κάνουμε κάτι και να απευθυνθούμε σε κάποιες ενώσεις καταναλωτών ή οπουδήποτε αλλού για αυτή την απαράδεκτη κατάσταση?

    Και μία ερώτηση. Αφού λειτουργούν συνδέσεις σε DSLAM SIEMENS τις καινούριες γιατί τις έχουν στην ουρά γμτ???

    Υ/Γ. Site με πληροφορίες για τα δικαιωματά μας ως καταναλωτές

    www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/2251.htm
    www.efpolis.gr
    www.ekpizo.gr
    www.inka.gr

    και 2 τηλέφωνα για καταγγελίες:
    801-17200 - κεπκα
    210 7289600 - Συνήγορος του πολίτη.

    futuristic - περιμένω άτομα για να βομβαρδίσουμε όσο μπορούμε με καταγγέλιες αυτή την απαράδεκτη κατάσταση.[/code][/b]
    1) C2QUAD 6600, ASUS P5WDH, 8800GTS 512, 2X1GB, 200+200+200GB, USR 9108, CHIEFTEC 750, CM STACKER. 2) C2D 6600, BLITZ FORMULA, 2X1GB, 200+160GB, ATI 3870, TAGAN 480 3) C2D 6400, ASUS P5V-VM DH, 1950XTX, 2X1GB, 500+200GB, TAGAN 480, TT BACH. 4) X2 4400+, GAK8NF, 4X512MB, 320GB. 5) X2 3800+, ASUS A8R32MVP DLX, 7950GX2, 4X512MB, 160GB, CM 500W. 6) AMD 3700+, MSI NEO4F, 2X512, 7600GS, 120GB

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι θα γίνει επιτέλους με το Βύρωνα
    Από prodromosfan στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-07, 01:10
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 11:05
  3. Τι θα γίνει επιτέλους με τον νέο kernel (2.6.20)...
    Από AddictedToChaos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-07, 12:16
  4. Ποτε επιτέλους θα γίνει η σύνδεση?????
    Από Lujhboia στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-06, 22:55
  5. Τι θα γίνει επιτέλους με την Tellas...??
    Από spetzouras στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-05, 10:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας