Σελ. 307 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 287297302305306307308309312317327 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.591-4.605 από 5024
  1. #4591
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόντεμ του κινητού δεν αρκεί; Χρειάζεται χωριστό ρούτερ για τη παραπάνω δουλειά;
    Αρκεί
    Αν δεν παίρνω το τηλέφωνο και φεύγω
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #4592
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για real-time application δεν μπορείς να βασίζεται σε wireless σε κάποια περίπτωση. Ότι είναι με καλώδιο θεωρείτε stable και γρήγορο. Ναι δεν διαφωνώ πως η επαρχία έχει θέμα με fiber και vdsl , (το έζησα πρόσφατα σε μια επίσκεψη που έκανα πρόσφατα Κοζάνη και Νάουσα) οπότε λογικό είναι να βασίζεται η επαρχία στο 5g που ομολογώ πως στην Κοζάνη είδα απίστευτα γρήγορες ταχύτητες. Αλλά στην Αθήνα τουλάχιστον, το δυκτιο 5g είναι ορισμένες φορές απελπισία. Όπως είπε ο blues , Ζωγράφου Παγκράτι, Νέα Σμύρνη συμπληρώνω εγώ. Μόνο στις 3ης το πρωί είναι αξιόλογο το 5g. Εγώ προσωπικά, ασχέτως με την πλάκα που κάνουμε και τα speedtest το έχω με πολύ καλό εξοπλισμό για να πιάσω και αυτό το λίγο ΑΛΛΑ μόνο για backup
    Το ίδιο ερώτημα που έθεσα και από πάνω....
    Χρειάζεται χωριστό ρούτερ;
    Του κινητού δεν μας αρκεί;
    Αν είναι να σκάσεις 3-4κατοσταρικα και το καλοκαίρι να βουλιάξει η κεραία, ίσως και το χειμώνα όπως λέτε στις συγκεκριμένες περιοχές, ποιο το νόημα;
    Αν και καλοκαίρι που αδειάζει η Αθήνα ίσως παίζει πιο καλά.... Στις συγκεκριμένες περιοχές....
    Δικαιωματικά ίσως το λέω εγώ μπιμπελό....
    Ένα ακριβό πράγμα που θα κάθεται μονίμως σε ένα σημείο....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα οτι οι παροχοι εχουν θεμα με το τι θα το κανουν το 5g ειναι ξεκαθαρο. (κυριως για το πως θα το κανουν monetize)
    Ηταν γνωστο απο την αρχη οτι ενα χειρουργειο εξ αποστασεως το θελαμε απο την αρχη για πρωινο. Τι ? Οχι?

    Τι σημαινει ακριβος 5g εξοπλισμος? Ενα modem router των 300-400 ευρω? Πραγματικα αδιαφορο.
    Ολα εξαρτωνται απο το τι σου προσφερει.
    Εκτος αν καποιος πιστεψε οτι τα σαπακια των παροχων μπορουν να δiαχειριστουν τα gigabit που συζηταμε.
    Στο τελος της ημερας ΟΛΑ τα πληρωνει ο συνδρομητης. Με οποιοδηποτε τροπο.

    Και ενα αυτοκινητο κανει 20 χιλιαρικα, αλλα ειναι χιλιαδες εκει εξω.
    Αδιάφορο το κόστος του μισού χιλιαρικου; Η δεν κατάλαβα κάτι καλά; Τι θα προσφέρει... Ρούτερ θα είναι.... Το θέμα είναι αξίζει να το πάρεις; Η θα βαράς το κεφάλι σου μετά όταν θα πήζει η κεραία;
    Το αυτοκίνητο μπορεί να κάνει 20χηνες αλλά δεν περίμενε κανείς από αυτό να πετάει πάνω από τα άλλα αυτοκίνητα.... Αναγκαστικά στο μποτιλιάρισμα θα γεύεται κανείς τους καρπούς των έξτρα συστημάτων που θα είναι πάντα εκεί... Θέλω να πω ότι δεν είχε κανείς το expectation να είναι πάντα γρήγορο σε ελεύθερους δρόμους όπως με τα ρούτερ που τα περιμένουμε πάντα γρήγορα...
    Αν κάποιος έχει οπτική ίσως είναι καλύτερα μάλλον να κινηθεί προς οπτική αν καταλαβαίνω καλά παρά να τα σκάσει σε 5g router....
    Αν δεν έχει διαθεσιμότητα, τότε ίσως το 5g router είναι ανάγκη.... Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω, why not το μόντεμ του κινητού....
    Εκτός μετά αν θες να ρίξεις και άλλες συσκευές πάνω του..... Εκεί, ναι, θες ρούτερ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-03-24 στις 17:12.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4593
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.391
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Όχι. Δεν αρκεί. Θες κάποιο device να είναι μόνιμα πάνω.

    Εκτός εάν εννοείς κάποιο κινητό που το έχεις κάβα και το αφήνεις εκεί με tethering μέσω usb. Ναι ίσος ποιο φθηνή λύση αλλά θα έχει θέματα σίγουρα performance. Unreliable.
    Εάν θες να το μοιράσεις με αρκετά device είναι σε μια εταιρεία ειναι προτιμότερο το ethernet πράγματα που δεν έχει το κινητό.

    Κακά τα ψέματα όμως μια τέτοια κάβα κοστίζει 200 - 250 ευρώ. Αλλά εάν δώσεις 300 ευρώ για dedicated device

  4. #4594
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Δεν αρκεί. Θες κάποιο device να είναι μόνιμα πάνω.

    Εκτός εάν εννοείς κάποιο κινητό που το έχεις κάβα και το αφήνεις εκεί με tethering μέσω usb. Ναι ίσος ποιο φθηνή λύση αλλά θα έχει θέματα σίγουρα performance. Unreliable.
    Εάν θες να το μοιράσεις με αρκετά device είναι σε μια εταιρεία ειναι προτιμότερο το ethernet πράγματα που δεν έχει το κινητό.

    Κακά τα ψέματα όμως μια τέτοια κάβα κοστίζει 200 - 250 ευρώ. Αλλά εάν δώσεις 300 ευρώ για dedicated device
    Άλλο πράγμα η εταιρεία άλλο η ιδιωτική χρήση... Εννοείται ότι δεν μιλάω για tethering... Αν θες να συνδέσεις συσκευές επάνω τότε ναι, θες ρούτερ...
    Αλλά για απλή χρήση ίντερνετ δεν φτάνει το κινητό; Για να ρίξεις συσκευές θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο φθηνότερο 4g ρούτερ...
    Για γρήγορη πρόσβαση θα έχεις το κινητό...
    Τώρα αν θες να ρίξεις nas κλπ που θα θες απομακρυσμένα πρόσβαση αλλάζει.... Αν και πιστεύω ότι και το 4g router θα κάνει δουλειά...
    Προσπαθώ να κατανοήσω ποια η χρησιμότητα ενός ακριβού 5g εξοπλισμού...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #4595
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.391
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πράγμα η εταιρεία άλλο η ιδιωτική χρήση... Εννοείται ότι δεν μιλάω για tethering... Αν θες να συνδέσεις συσκευές επάνω τότε ναι, θες ρούτερ...
    Αλλά για απλή χρήση ίντερνετ δεν φτάνει το κινητό; Για να ρίξεις συσκευές θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο φθηνότερο 4g ρούτερ...
    Για γρήγορη πρόσβαση θα έχεις το κινητό...
    Τώρα αν θες να ρίξεις nas κλπ που θα θες απομακρυσμένα πρόσβαση αλλάζει.... Αν και πιστεύω ότι και το 4g router θα κάνει δουλειά...
    Προσπαθώ να κατανοήσω ποια η χρησιμότητα ενός ακριβού 5g εξοπλισμού...
    Σταθερότητα.

  6. #4596
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.820
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πράγμα η εταιρεία άλλο η ιδιωτική χρήση... Εννοείται ότι δεν μιλάω για tethering... Αν θες να συνδέσεις συσκευές επάνω τότε ναι, θες ρούτερ...
    Αλλά για απλή χρήση ίντερνετ δεν φτάνει το κινητό; Για να ρίξεις συσκευές θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο φθηνότερο 4g ρούτερ...
    Για γρήγορη πρόσβαση θα έχεις το κινητό...
    Τώρα αν θες να ρίξεις nas κλπ που θα θες απομακρυσμένα πρόσβαση αλλάζει.... Αν και πιστεύω ότι και το 4g router θα κάνει δουλειά...
    Προσπαθώ να κατανοήσω ποια η χρησιμότητα ενός ακριβού 5g εξοπλισμού...
    Οταν το κανεις θα το καταλαβεις. Αλλιως δεν προκυπτει

  7. #4597
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγγυήσεις όπως λέει ο netblues δεν υπάρχουν, ειδικά στα wireless. Ούτε υπάρχουν εύκολες απαντήσεις.

    Βάζεις κάτω τα χαρακτηριστικά της κάθε τεχνολογίας τουλάχιστον ο,τι παίζει στην παρούσα φάση, συγκρίνεις και αποφασίζεις ανάλογα με το τι ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες σου. Μετά κοιτάζεις και το οικονομικό.

    Το ίδιο και με τα router / gateways... Μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις αυτό κάνοντας την έρευνα σου.

    Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει σε ταξίδια, διακοπές, είναι βλέπεις καμιά web σελίδα, να δεις email, social άντε να δεις και καμιά ταινιούλα τότε το κινητό σου με ό,τι και αν έχει φτάνει και περισσεύει. Αλλά θα έχεις μαζί σου SIM και από τους 3 παρόχους. Εκεί που δεν έχεις σήμα με τον ένα, θα έχεις μάλλον με τον άλλο (επαρχία όπου έχω πάει ήμουν καλυμμένος πάντα με COSMOTE).

    Αν θες να μοιραστείς με άλλους τη σύνδεση τότε ένας φορητός 4G router είναι καλύτερη λύση...

    Για πιο μόνιμες καταστάσεις και καλύτερες επιδόσεις πας σε σταθερό 4G router...

    Αν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία δεν πας στα σαπάκια των παρόχων.

    Αν δεν παίζει κανένας πάροχος, δοκιμάζεις την τύχη σου με Starlink.

    Τα προφανή, που έχεις απαντήσει στα περισσότερα ήδη μόνος σου...

  8. #4598
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγγυήσεις όπως λέει ο netblues δεν υπάρχουν, ειδικά στα wireless. Ούτε υπάρχουν εύκολες απαντήσεις.

    Βάζεις κάτω τα χαρακτηριστικά της κάθε τεχνολογίας τουλάχιστον ο,τι παίζει στην παρούσα φάση, συγκρίνεις και αποφασίζεις ανάλογα με το τι ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες σου. Μετά κοιτάζεις και το οικονομικό.

    Το ίδιο και με τα router / gateways... Μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις αυτό κάνοντας την έρευνα σου.

    Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει σε ταξίδια, διακοπές, είναι βλέπεις καμιά web σελίδα, να δεις email, social άντε να δεις και καμιά ταινιούλα τότε το κινητό σου με ό,τι και αν έχει φτάνει και περισσεύει. Αλλά θα έχεις μαζί σου SIM και από τους 3 παρόχους. Εκεί που δεν έχεις σήμα με τον ένα, θα έχεις μάλλον με τον άλλο (επαρχία όπου έχω πάει ήμουν καλυμμένος πάντα με COSMOTE).

    Αν θες να μοιραστείς με άλλους τη σύνδεση τότε ένας φορητός 4G router είναι καλύτερη λύση...

    Για πιο μόνιμες καταστάσεις και καλύτερες επιδόσεις πας σε σταθερό 4G router...

    Αν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία δεν πας στα σαπάκια των παρόχων.

    Αν δεν παίζει κανένας πάροχος, δοκιμάζεις την τύχη σου με Starlink.

    Τα προφανή, που έχεις απαντήσει στα περισσότερα ήδη μόνος σου...
    Απλά για το ιστορικό, τη φύση των ασύρματων δικτύων τη ξέρω... Δεν ζήτησα κάποια εγγύηση...
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πήγαινε κάποιος σε ακριβό 5g εξοπλισμό vs κάποιου φθηνού 4g σε συνδυασμό με το κινητό του αν θέλει κάτι παραπάνω σε ταχύτητα...
    Και μετά σκέφτομαι και τις έξτρα σιμ... Καλά παίζουν τόσο καιρό όσοι τις έχουν σε 5g εξοπλισμούς.... Μετά αν στραβωσει η κατάσταση αναρωτιέμαι τι θα γίνουν οι εξοπλισμοί αυτοί... Θα συνεχίσουν να παίζουν με ατομικά συμβόλαια παρκαρισμένα μόνο σε αυτούς;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #4599
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.391
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά για το ιστορικό, τη φύση των ασύρματων δικτύων τη ξέρω... Δεν ζήτησα κάποια εγγύηση...
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πήγαινε κάποιος σε ακριβό 5g εξοπλισμό vs κάποιου φθηνού 4g σε συνδυασμό με το κινητό του αν θέλει κάτι παραπάνω σε ταχύτητα...
    Και μετά σκέφτομαι και τις έξτρα σιμ... Καλά παίζουν τόσο καιρό όσοι τις έχουν σε 5g εξοπλισμούς.... Μετά αν στραβωσει η κατάσταση αναρωτιέμαι τι θα γίνουν οι εξοπλισμοί αυτοί... Θα συνεχίσουν να παίζουν με ατομικά συμβόλαια παρκαρισμένα μόνο σε αυτούς;
    Κάποια από αυτά μπορούν να γίνουν και wan routers οι AP οπότε δεν πάνε χαμένα

  10. #4600
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά για το ιστορικό, τη φύση των ασύρματων δικτύων τη ξέρω... Δεν ζήτησα κάποια εγγύηση...
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πήγαινε κάποιος σε ακριβό 5g εξοπλισμό vs κάποιου φθηνού 4g σε συνδυασμό με το κινητό του αν θέλει κάτι παραπάνω σε ταχύτητα...
    Και μετά σκέφτομαι και τις έξτρα σιμ... Καλά παίζουν τόσο καιρό όσοι τις έχουν σε 5g εξοπλισμούς.... Μετά αν στραβωσει η κατάσταση αναρωτιέμαι τι θα γίνουν οι εξοπλισμοί αυτοί... Θα συνεχίσουν να παίζουν με ατομικά συμβόλαια παρκαρισμένα μόνο σε αυτούς;
    Για να συνδέσεις όλες τις συσκευές σου στο router και να απολαμβάνεις τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα.
    Και αν στραβώσει το πράγμα, νέο συμβόλαιο και η κάρτα στο router.
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  11. #4601
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ πάντως έχω ανακαλύψει τι έχει παιχτεί στην κεραία μου εδώ... έχει κλάσει μέντες η 1800 συχνότητα... αν συνδεθείς με οποιοδήποτε τρόπο σε αυτήν, είτε μόνη της είτε συνδυαστικά , δεν έχει ίντερνετ.. το FWA710 δεν βλέπει τίποτα σωστά και το Untangle μου κάνει off το Wan αυτό... με το που την ξήλωσα την 1800 και έμεινα μόνο με Β1,Β7 είμαι ΟΚ.. περίπου.. δεν έχω διπλό CA αλλά τουλάχιστον έχω CA με 2η Ν78 στα 50M οπότε max speed είμαι γύρω στα 550-600mbit πλέον.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #4602
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.820
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η (μη) σταθεροτητα που λεγαμε.Ξαφνικα το wan off και ψαξου. Και μετα φταιω γω που τα λεω μπιχλιμπιδια.
    Σκεψου να εξαρτασαι απο αυτο, χωρις backup και νασαι και μακρυα.
    Φρικη.

  13. #4603
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η (μη) σταθεροτητα που λεγαμε.Ξαφνικα το wan off και ψαξου. Και μετα φταιω γω που τα λεω μπιχλιμπιδια.
    Σκεψου να εξαρτασαι απο αυτο, χωρις backup και νασαι και μακρυα.
    Φρικη.
    Καταρχήν δεν αντιμετώπισα θέμα γιατί έχω πολλά wan αδελφέ με Vodafone και Cosmote και σύντομα θα μπει πάνω και Inalan και Wind. Ε άμα πέσουν όλοι όντως θα έχω θέμα... αλλά μπορώ να βάλω και Starlink
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #4604
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.820
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και τι σχεση εχει αυτο τωρα. Η μονη χρησιμοτητα για ολα που εχεiς αυτα ειναι για να κανεις speedtest. Τα ειπαμε τα συμφωνησαμε Αν καποιος καπου ειχε αυτη τη συνδεση ως μοναδικο link, εκει θα εβλεπε τα ραδικια αναποδα.

    Επισης το οτι δεν εχεις starlink ειναι απο μονο του ενα θεμα, δεν νομιζεις?

  15. #4605
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    160/49
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πράγμα η εταιρεία άλλο η ιδιωτική χρήση... Εννοείται ότι δεν μιλάω για tethering... Αν θες να συνδέσεις συσκευές επάνω τότε ναι, θες ρούτερ...
    Αλλά για απλή χρήση ίντερνετ δεν φτάνει το κινητό; Για να ρίξεις συσκευές θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο φθηνότερο 4g ρούτερ...
    Για γρήγορη πρόσβαση θα έχεις το κινητό...
    Τώρα αν θες να ρίξεις nas κλπ που θα θες απομακρυσμένα πρόσβαση αλλάζει.... Αν και πιστεύω ότι και το 4g router θα κάνει δουλειά...
    Προσπαθώ να κατανοήσω ποια η χρησιμότητα ενός ακριβού 5g εξοπλισμού...
    Kάνω πλεον την δουλεια μου με ενα Huawei B535-232a 4G+ Cat.7 router. 90 ευρώ απο το Αμαζον. Πανω του εχω συνδέσει (ethernet) ενα fritzbox, ενα synology και μια tv. Μια χαρά κάνει την δουλεια του απο οσο βλεπω. Ο στοχος ηταν να αντικατασταθει η προσβαση (FTTH 100) στο σπιτι με αλλο φτηνοτερο τροπο αντιστοιχων ή καλυτερων επιδόσεων. Ο στοχος πέτυχε κατα πως φαινεται (ειδικα στο upload που τετραπλασιαστικε). Οποτε η απάντηση ειναι πως οχι δεν χρειαζεται να πας ντε και καλα σε καποιο πανακριβο 5G ρουτερ αρκεί να ξέρεις ποιες ειναι οι απαιτήσεις σου και οτι μπορεις να τις πετυχεις στην περιοχή σου με τον εξοπλισμο που διαλέγεις.

    Προφανως και μια FTTH θα ειναι ποιο εγγυημενης σταθεροτητας σε σχεση με οποιοδηποτε ασυρματο δικτυο, αλλα ολα αυτα εξαρτωνται και με το σε ποια περιοχη μένεις, τι καπνο φουμάρουν οι εταιριες κινητης κλπ.
    FRITZ!Box 4060 (AX) + Huawei B535 Cat.7 @ Frog Unlimited

Σελ. 307 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 287297302305306307308309312317327 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας