Σελ. 5 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 5024
  1. #61
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Εάν θέλεις στείλε μου με pm packet capture με wireshark την ώρα που έχεις πρόβλημα. πατα capture, και άνοιξε την σελίδα που έχεις πρόβλημα, και μετά save και αποστολή.
    και απο το κινητο με δεδομένα έχω παρόμοιο θέμα... γιαυτό λεω ειναι θέμα της κοσμοτε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασα προσφατα στο φορουμ της Μικροτικ

    Κώδικας:
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?p=884975&hilit=facebook#p884975
    Κώδικας:
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?p=884939&hilit=facebook#p884939
    Παιξε με το MTU.

    Εγω το εχω 1500 και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
    1500 το έχω και εγώ.... έκλεισα το allow Remote requests στο dns... να δω αν αλλάξει κάτι. (εκτός αν υπάρχει θέμα στην κεραία εδώ)

    - - - Updated - - -

    έστειλα και μαιλ προχτές στην κοσμοτε σχετικό... οπότε θα δούμε τι παίζει.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #62
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    και απο το κινητο με δεδομένα έχω παρόμοιο θέμα... γιαυτό λεω ειναι θέμα της κοσμοτε

    - - - Updated - - -



    1500 το έχω και εγώ.... έκλεισα το allow Remote requests στο dns... να δω αν αλλάξει κάτι. (εκτός αν υπάρχει θέμα στην κεραία εδώ)

    - - - Updated - - -

    έστειλα και μαιλ προχτές στην κοσμοτε σχετικό... οπότε θα δούμε τι παίζει.
    Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το ipv6 σε κινητό και σε υπολογιστή να δεις εάν αλλάζει η συμπεριφορά ?

  3. #63
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το ipv6 σε κινητό και σε υπολογιστή να δεις εάν αλλάζει η συμπεριφορά ?
    στο LTE router mono ipv4 έχω...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_307.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  14,9 KB 
ID: 231473

    στο κινητό... δεν βρίσκω κάπου επιλογή!


    το θέμα ειναι...οτι δεν το κάνει πάντα!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #64
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ήρθε σήμερα το LHGG... το παίδεψα αρκετά θα έλεγα... το αποτέλεσμα απογοητευτικό...

    η κεραία που έχω εδώ κοντά συνδέετε στην Β20 με μαξ ταχύτητα 50/20 οταν με το Huawei HA-35 έπιανα 130/20 και με το στικάκι 75/45

    μπορεί σα μηχάνημα να είναι καλό... άλλα για την χρήση εδώ... βλέπω ότι το πήρα τζάμπα.

    η δε ρυθμίσεις στο κομμάτι του LTE ελάχιστες.
    Είχα βάλει πριν 1,5 χρόνο "speedbooster" για χρήση μόνο του σε δεύτερο χώρο... Μετά τις γνωστές διακοπές εδώ και αρκετό καιρό, κατάργησα τήν υπηρεσία μαζί με το σταθερό. Αντί αυτής, πήρα με τελική τιμή 51 ευρώ, σε προσφορά, το "μεγάλο" πακέτο gigamax unlimited. Μαζί και 4 extra sim. Σύνολο 51+3,02+3,02+3,02=60,06 ευρώ το μήνα (η πρώτη extra sim έρχεται δωρεάν). Πολύ καλά για απεριόριστη φωνή (μέχρι 5 ομιλητές με υπηρεσία conference αν τη ζητήσεις δωρεάν, Ελλάδα και Ευρωπαϊκή Ένωση, 2000 sms Ελλάδα και απεριόριστο 4G/4G+/5G internet στη βασική sim) αλλά και απεριόριστα δεδομένα με 4G/4G+/5G σε, μέχρι, 4 ακόμη sim. 1 από τις 4 extra sim τήν έβαλα στο Huawei HA35-10, που κράτησα και στη θέση του γύρισα πίσω ένα speedport entry 2i, λογικά δεν το πήραν χαμπάρι, χαχα.Πρέπει να επιστραφεί ο εξοπλισμός αλλά είχα επιστρέψει ένα speedport entry 2i, που είχα "καβατζώσει" από φίλο και δούλευα στο χώρο, που υπήρχε η adsl με το "speedbooster". Ωστόσο ενώ είμαι σε περιοχή με 2 CA με 2 Β20, περίμενα στο Huawei καμιά 100αρα download από 1 μπάντα μιας και είναι CAT4 και το έχω σε σημείο με πολύ καλό σήμα. Ωστόσο δίνει μόνο το πολύ 50 Mbps down / 5 up. APN και στις 4 extra sim έχει ζητηθεί και μπει to vpn-internet για να έχω κανονκό public ipv4 στους 4 χώρους, που δουλεύουν οι extra sim. Έχω firmware το τελευταίο, που έδωσε η Cosmote και μιλώ για το V100R019C00SPC002. Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα puntomania ποιο software version έχεις στο δικό σου Huawei HA35-10. Φοβάμαι μήπως με το τελευταίο firmware υπάρχει "κόφτης" στα 50/5 Mbps από το μηχάνημα και είναι και η μέγιστη ταχύτητα που έδινε στην και υπηρεσία "speed booster" πριν εξαντληθεί το quota τών 100 GB το μήνα traffic από το κομμάτι κινητής και γίνει υποβιβασμός σε 15/5 Mbps από την Cosmote...
    Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr

  5. #65
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα βάλει πριν 1,5 χρόνο "speedbooster" για χρήση μόνο του σε δεύτερο χώρο... Μετά τις γνωστές διακοπές εδώ και αρκετό καιρό, κατάργησα τήν υπηρεσία μαζί με το σταθερό. Αντί αυτής, πήρα με τελική τιμή 51 ευρώ, σε προσφορά, το "μεγάλο" πακέτο gigamax unlimited. Μαζί και 4 extra sim. Σύνολο 51+3,02+3,02+3,02=60,06 ευρώ το μήνα (η πρώτη extra sim έρχεται δωρεάν). Πολύ καλά για απεριόριστη φωνή (μέχρι 5 ομιλητές με υπηρεσία conference αν τη ζητήσεις δωρεάν, Ελλάδα και Ευρωπαϊκή Ένωση, 2000 sms Ελλάδα και απεριόριστο 4G/4G+/5G internet στη βασική sim) αλλά και απεριόριστα δεδομένα με 4G/4G+/5G σε, μέχρι, 4 ακόμη sim. 1 από τις 4 extra sim τήν έβαλα στο Huawei HA35-10, που κράτησα και στη θέση του γύρισα πίσω ένα speedport entry 2i, λογικά δεν το πήραν χαμπάρι, χαχα.Πρέπει να επιστραφεί ο εξοπλισμός αλλά είχα επιστρέψει ένα speedport entry 2i, που είχα "καβατζώσει" από φίλο και δούλευα στο χώρο, που υπήρχε η adsl με το "speedbooster". Ωστόσο ενώ είμαι σε περιοχή με 2 CA με 2 Β20, περίμενα στο Huawei καμιά 100αρα download από 1 μπάντα μιας και είναι CAT4 και το έχω σε σημείο με πολύ καλό σήμα. Ωστόσο δίνει μόνο το πολύ 50 Mbps down / 5 up. APN και στις 4 extra sim έχει ζητηθεί και μπει to vpn-internet για να έχω κανονκό public ipv4 στους 4 χώρους, που δουλεύουν οι extra sim. Έχω firmware το τελευταίο, που έδωσε η Cosmote και μιλώ για το V100R019C00SPC002. Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα puntomania ποιο software version έχεις στο δικό σου Huawei HA35-10. Φοβάμαι μήπως με το τελευταίο firmware υπάρχει "κόφτης" στα 50/5 Mbps από το μηχάνημα και είναι και η μέγιστη ταχύτητα που έδινε στην και υπηρεσία "speed booster" πριν εξαντληθεί το quota τών 100 GB το μήνα traffic από το κομμάτι κινητής και γίνει υποβιβασμός σε 15/5 Mbps από την Cosmote...
    Καλησπέρα φίλος, δεν έχω το ΗΑ-35... ένα RB LHGGR εχω.

    οσο ειχα ακόμα το ΗΑ-35..σε δοκιμές που έκανα με μια extra-sim.... έπιανα περίπου 130/20

    η Β20 τώρα πάνω απο 70/35 δεν μου δίνει.... ενώ με την Β3 μαζί πάει κάπου στα 200+ με 45up
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #66
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλος, δεν έχω το ΗΑ-35... ένα RB LHGGR εχω.

    οσο ειχα ακόμα το ΗΑ-35..σε δοκιμές που έκανα με μια extra-sim.... έπιανα περίπου 130/20

    η Β20 τώρα πάνω απο 70/35 δεν μου δίνει.... ενώ με την Β3 μαζί πάει κάπου στα 200+ με 45up
    Είχα διαβάσει ότι είχες βασανιστεί με το routerboard LHGGR μιας και δεν είχες την αναμενόμενη απόδοση. Θυμάσαι στο HA-35 αν είχε το παλιό firmware, αν μπορώ να το πω έτσι ή ερχόταν/είχες περάσει αυτό, που έχει η Cosmote στη σελίδα υποστήριξης τών router της?
    Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr

  7. #67
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα διαβάσει ότι είχες βασανιστεί με το routerboard LHGGR μιας και δεν είχες την αναμενόμενη απόδοση. Θυμάσαι στο HA-35 αν είχε το παλιό firmware, αν μπορώ να το πω έτσι ή ερχόταν/είχες περάσει αυτό, που έχει η Cosmote στη σελίδα υποστήριξης τών router της?
    το ΗΑ35 απο τοτε που το ειχα πάρει (20/07/2019) το είχα σκέτο... δεν έκανα ποτέ κάποιο Update... ναι η αλήθεια ειναι οτι περίμενα περισσότερα απ το LHGGR
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #68
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0

  9. #69
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατευθυντικό: εκτός αστικού ιστού μπορεί να έχει ενδιαφέρον, δεν θα το προτιμούσα για εντός πόλης.
    early acces: αναμείνατε bugs.
    ubnt: θα το έχει δεμένο με τον controller κ' το gui της (unms/uisp/κάτι... που μπορεί να είναι καλό/βολικό αν θες να τα κάνεις όλα με τον τρόπο της ubnt, ενοχλητικό αν θες να κάνεις κάτι που δεν προβλέπεται).
    Όχι ότι ξέρω πολλά περί LTE όμως.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #70
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Το LHGGR και αυτο κατευθυντικό δεν ειναι ?


  11. #71
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το LHGGR και αυτο κατευθυντικό δεν ειναι ?
    Ε, ναι, προφανώς.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #72
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εξαιρετικα προιοντα αλλα το συγκεκριμένο ειναι LTE CAT4.

  13. #73
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    εκτος απο μπαντα μπορεις να επιλεξεις και συγκεκριμενη κεραια με τα Mt η τα ubnt?

  14. #74
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκτος απο μπαντα μπορεις να επιλεξεις και συγκεκριμενη κεραια με τα Mt η τα ubnt?
    Για τα ubnt δεν ξέρω, υποθέτω ναι, δες τα docs τους.
    Τα tik σύμφωνα με το wiki τους (https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/LTE),
    στις κάρτες R11e-LTE/R11e-LTE6/R11e-4G, ναι.

    Βασικά έχω 0 εμπειρία στο θέμα πλην ενός huawei lte stick που χρησιμοποιούσα στο fritz για backup.
    Έχω παραγγείλει ένα wap ac lte6 και θα δούμε πως θα πάει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #75
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimavagianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα βάλει πριν 1,5 χρόνο "speedbooster" για χρήση μόνο του σε δεύτερο χώρο... Μετά τις γνωστές διακοπές εδώ και αρκετό καιρό, κατάργησα τήν υπηρεσία μαζί με το σταθερό. Αντί αυτής, πήρα με τελική τιμή 51 ευρώ, σε προσφορά, το "μεγάλο" πακέτο gigamax unlimited. Μαζί και 4 extra sim. Σύνολο 51+3,02+3,02+3,02=60,06 ευρώ το μήνα (η πρώτη extra sim έρχεται δωρεάν). Πολύ καλά για απεριόριστη φωνή (μέχρι 5 ομιλητές με υπηρεσία conference αν τη ζητήσεις δωρεάν, Ελλάδα και Ευρωπαϊκή Ένωση, 2000 sms Ελλάδα και απεριόριστο 4G/4G+/5G internet στη βασική sim) αλλά και απεριόριστα δεδομένα με 4G/4G+/5G σε, μέχρι, 4 ακόμη sim. 1 από τις 4 extra sim τήν έβαλα στο Huawei HA35-10, που κράτησα και στη θέση του γύρισα πίσω ένα speedport entry 2i, λογικά δεν το πήραν χαμπάρι, χαχα.Πρέπει να επιστραφεί ο εξοπλισμός αλλά είχα επιστρέψει ένα speedport entry 2i, που είχα "καβατζώσει" από φίλο και δούλευα στο χώρο, που υπήρχε η adsl με το "speedbooster". Ωστόσο ενώ είμαι σε περιοχή με 2 CA με 2 Β20, περίμενα στο Huawei καμιά 100αρα download από 1 μπάντα μιας και είναι CAT4 και το έχω σε σημείο με πολύ καλό σήμα. Ωστόσο δίνει μόνο το πολύ 50 Mbps down / 5 up. APN και στις 4 extra sim έχει ζητηθεί και μπει to vpn-internet για να έχω κανονκό public ipv4 στους 4 χώρους, που δουλεύουν οι extra sim. Έχω firmware το τελευταίο, που έδωσε η Cosmote και μιλώ για το V100R019C00SPC002. Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα puntomania ποιο software version έχεις στο δικό σου Huawei HA35-10. Φοβάμαι μήπως με το τελευταίο firmware υπάρχει "κόφτης" στα 50/5 Mbps από το μηχάνημα και είναι και η μέγιστη ταχύτητα που έδινε στην και υπηρεσία "speed booster" πριν εξαντληθεί το quota τών 100 GB το μήνα traffic από το κομμάτι κινητής και γίνει υποβιβασμός σε 15/5 Mbps από την Cosmote...
    Δηλαδή οι extra sims έχουν απεριόριστη ομιλία μεταξύ τους αλλά δεν έχουν λεπτά προς άλλους ;

Σελ. 5 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας