Σελ. 251 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 231241246249250251252253256261271 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.751-3.765 από 5024
  1. #3751
    Εγγραφή
    31-01-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι οχι 300ΤΒ. Οχι βεβαια. Αν θες να δεις ταινια 70 γιγα δεν γινεται να θες να την δεις over mobile internet. Τουλαχιστον οχι με τα σημερινα δικτυα.
    Χρειαζεσαι ftth. Μεχρι τοτε, πρεπει να βρεις αλλο τροπο. Πχ blue ray.
    Εμείς λοιπόν που ζούμε στο Νέο Κόσμο (Α/Κ Ακρόπολης) θα πρέπει ξαφνικά να το γυρίσουμε σε blu-ray (και οτι συναπάγεται αυτό) επειδή έχουμε κολλήσει με το ζόρι στις vdsl up to 100mbps συνδέσεις; Εγώ προσωπικά είχα 1.5 χρόνο με ανοιχτές βλάβες στην Cosmote λόγω αποσυνδέσεων (τουλαχιστον 18-20 ανοιχτές βλάβες στο διάστημα αυτό), από τον Σεπτέμβριο που έχω βάλει extra-sim unlimited και 5G router έχω βρει την υγεία μου. Όσον αφορά την διασκέδαση και την δουλεία μου που ειναι remote.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ο αρκετός κόσμος εδώ μέσα προσπαθεί να "δικαιολογήσει" την κίνηση της Cosmote και όχι τις κακές του πρακτικές σαν πάροχοι τηλεπικοινωνιων;

  2. #3752
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    239
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantrif1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν μιλαμε για ενα cap στα δεδομενα ακομα και το 1TB θεωρω οτι ειναι λιγο για καποιους που εχουν ως κυρια συνδεση την εξτρα σιμ. Με ενα απλο παραδειγμα εγω οταν θελω να δω μια ταινια θα κατσω να την δω 4Κ σε 60-70 giga ισως και παραπανω. Αν εχεις και μια κονσολα τελευταιας γενιας και κατεβασεις και 2-3 παιχνιδια εκει τελειωσες. Εχουμε 2024 και ο ογκος των αρχειων εχει αυξηθει υπερβολικα. Πιστευω οτι αν ειναι να μπει ενα καπελο το ιδανικο θα ηταν στα 100 TB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragotic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς λοιπόν που ζούμε στο Νέο Κόσμο (Α/Κ Ακρόπολης) θα πρέπει ξαφνικά να το γυρίσουμε σε blu-ray (και οτι συναπάγεται αυτό) επειδή έχουμε κολλήσει με το ζόρι στις vdsl up to 100mbps συνδέσεις; Εγώ προσωπικά είχα 1.5 χρόνο με ανοιχτές βλάβες στην Cosmote λόγω αποσυνδέσεων (τουλαχιστον 18-20 ανοιχτές βλάβες στο διάστημα αυτό), από τον Σεπτέμβριο που έχω βάλει extra-sim unlimited και 5G router έχω βρει την υγεία μου. Όσον αφορά την διασκέδαση και την δουλεία μου που ειναι remote.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ο αρκετός κόσμος εδώ μέσα προσπαθεί να "δικαιολογήσει" την κίνηση της Cosmote και όχι τις κακές του πρακτικές σαν πάροχοι τηλεπικοινωνιων;
    Πρέπει να θυμηθείτε πως τα gigamax είναι αποκλειστικά για χρήση κινητού και οι extra sim για να έχεις ίντερνετ σε tablet κλπ. Όχι για router που θα δίνει σε όλο το σπίτι. Το 1TB φτάνει και περισσεύει για αυτές τις χρήσεις. Η χρήση σε router ήταν ανεπίσημη και ήταν προφανές ότι θα κοπεί. Καλό ήταν όσο κράτησε. Οι καταχρήσεις που γίνονταν με τις extra sim είχαν επιπτώσεις στο δίκτυο κινητής και στις πωλήσεις σταθερής. Τώρα αν θέλετε να βλέπετε ταινίες μόνο σε ανάλυση bluray τότε να πάρετε μια βασική κάρτα κινητής με απεριόριστα. Και τα 30-40/μήνα δεν είναι πολλά για τις ταχύτητες που μπορείς να πιάσεις. Ειδικά για remote εργασία δεν σκέφτεσαι το πόσα θα δίνεις για ίντερνετ.

    Εγώ πάντως που έχω μόνο adsl διαθεσιμότητα και είμαι με sim vodafone που προορίζεται για χρήση γραφείου, αν είχα διαθεσιμότητα 100mbps vdsl δε θα σκεφτόμουν καν να πάω σε 5G αντί για vdsl. Και το bluray quality είναι κάτω από 100mbps οπότε μια χαρά θα έπαιζε.

  3. #3753
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    150/50 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MU5001
    Ερώτηση: η βασική κάρτα unlimited μπορεί να πάρει public ip;

  4. #3754
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    alcatel
    Απ'όσο ξέρω όχι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gus8511q Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μενα παιδια εδω και 3 βδομαδες επεσε κοφτης. Εκει που κατεβαζα στα 300-350mbps τωρα μολις κανω speedtest ανεβαζει 300-350 για 0.2sec και μετα πεφτει και σταθεροποιειται στα 150Mbps. Τους πηρα τηλ. και εκαναν τα κοροιδα
    Μήπως εχεις ενεργοποιήσει public ip; Εκει εχει κοφτη στα 150/50

  5. #3755
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    "Πρέπει να θυμηθείτε πως τα gigamax είναι αποκλειστικά για χρήση κινητού και οι extra sim για να έχεις ίντερνετ σε tablet κλπ. Όχι για router που θα δίνει σε όλο το σπίτι. Το 1TB φτάνει και περισσεύει για αυτές τις χρήσεις. Η χρήση σε router ήταν ανεπίσημη και ήταν προφανές ότι θα κοπεί. Καλό ήταν όσο κράτησε. Οι καταχρήσεις που γίνονταν με τις extra sim είχαν επιπτώσεις στο δίκτυο κινητής και στις πωλήσεις σταθερής. Τώρα αν θέλετε να βλέπετε ταινίες μόνο σε ανάλυση bluray τότε να πάρετε μια βασική κάρτα κινητής με απεριόριστα. Και τα 30-40/μήνα δεν είναι πολλά για τις ταχύτητες που μπορείς να πιάσεις. Ειδικά για remote εργασία δεν σκέφτεσαι το πόσα θα δίνεις για ίντερνετ.

    Εγώ πάντως που έχω μόνο adsl διαθεσιμότητα και είμαι με sim vodafone που προορίζεται για χρήση γραφείου, αν είχα διαθεσιμότητα 100mbps vdsl δε θα σκεφτόμουν καν να πάω σε 5G αντί για vdsl. Και το bluray quality είναι κάτω από 100mbps οπότε μια χαρά θα έπαιζε.". Ποιος λέει ότι η έξτρα σιμ είναι για τάμπλετ η κινητό;Εγώ όταν έδωσα τα ωραία μου 38 ευρώ το μήνα συν 3 για την έξτρα,ρώτησα ξεκάθαρα τρεις διαφορετικούς υπαλλήλους της κόσμους αν υπάρχει πρόβλημα να μπει σε μόντεμ,αν υπάρχει κόφτης και αν υπάρχει περιορισμός στο download και η απάντηση σε όλες τις περιπτώσεις ήταν αρνητική.Οταν έρθει η ώρα να ανανεωσω και δεν μου ανανεώσουν και την έξτρα σιμ ,θα γυρίσω στη vodafone με.λιγοτερα από τα μισά λεφτά.Απο μένα και πολλούς άλλους σαν και μένα θα χάσουν η όχι;

  6. #3756
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Εγώ θεωρώ ίσως έκοψαν τις extra sim για το λανσάρισμα του SA και ίσως επιστρέψουν με ανεβασμένο κόστος πχ 10€. Στο κάτω κάτω τα καλοκαίρια που δίνουν στα καρτοκινητά τα απεριόριστα με 10,90€ δεν γίνεται πίτα το δίκτυο; Μην τρελαθούμε πως η Cosmote δεν έχει χωρητικότητα τώρα απλά βλέπει άλλη μια πηγή εσόδων και θέλει να την ενεργοποιήσει. Ενα 10αρικάκι το μήνα για κάθε εξτρα σιμ θα ήταν δίκαιο για όλα τα μέρη θεωρώντας πως τα τελευταία 3-4 χρόνια περνάγαμε μια δοκιμαστική.. περίοδο του 5G @ Home. Δεν νομίζω να είναι τόσο β****ς να τις κόψουν μια για πάντα... Η χωρητικότητα του δικτύου ανά κεραία, ειδικά σε επαρχία όπως η Πάτρα που είμαι είναι τεράστια στο 5G. Ας πυκνώσουν το δίκτυο στις πόλεις περαιτερω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι για router που θα δίνει σε όλο το σπίτι.
    Γιατί αν κάνω hotspot το 5G Ipad και δώσω σε όλο το σπίτι τι διαφορά έχει; Το συμβόλαιο έλεγε απεριόριστα, και έδινε και extra sim και μάλιστα 4 και όχι 1 όπως άλλοι. Αυτό έδειχνε πόσο δυνατό δίκτυο είχε.. Εχει ακόμα όμως;

    - - - Updated - - -

    Επίσης ίσως πρέπει να αναρωτηθούν οι πάροχοι σιγά σιγά για τις τιμές στις σταθερές FTTH διότι πολλοί εδώ έχουν πρόσβαση σε ίνα αλλά προτιμούσαν το 5G γιατί ήταν πιο φθηνό ή είχαν και τα δύο ταυτόχρονα ή λόγω upload... Εμείς που δεν έχουμε ούτε vdsl την πάθαμε τσάμπα. Ας κάνουν network slicing να μειώσουν τις ταχύτητες στις extra sim σε περιοχές που ήδη υπάρχει πρόσβαση σε ftth..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 13-02-24 στις 19:41.

  7. #3757
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    3com
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elninioz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'όσο ξέρω όχι.

    - - - Updated - - -



    Μήπως εχεις ενεργοποιήσει public ip; Εκει εχει κοφτη στα 150/50
    Ναι εχω ενεργοποιησει. τι να κανω να φτασω παλι στα κανονικα επιπεδα ταχυτητων?

  8. #3758
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    αλλαξε το apn απο "vpn-internet" σε "internet" αλλα δε θα εχεις public ip.


  9. #3759
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Πρέπει να θυμηθείτε πως τα gigamax είναι αποκλειστικά για χρήση κινητού και οι extra sim για να έχεις ίντερνετ σε tablet κλπ. Όχι για router που θα δίνει σε όλο το σπίτι. Το 1TB φτάνει και περισσεύει για αυτές τις χρήσεις. Η χρήση σε router ήταν ανεπίσημη και ήταν προφανές ότι θα κοπεί. Καλό ήταν όσο κράτησε. Οι καταχρήσεις που γίνονταν με τις extra sim είχαν επιπτώσεις στο δίκτυο κινητής και στις πωλήσεις σταθερής. Τώρα αν θέλετε να βλέπετε ταινίες μόνο σε ανάλυση bluray τότε να πάρετε μια βασική κάρτα κινητής με απεριόριστα. Και τα 30-40/μήνα δεν είναι πολλά για τις ταχύτητες που μπορείς να πιάσεις. Ειδικά για remote εργασία δεν σκέφτεσαι το πόσα θα δίνεις για ίντερνετ.

    Εγώ πάντως που έχω μόνο adsl διαθεσιμότητα και είμαι με sim vodafone που προορίζεται για χρήση γραφείου, αν είχα διαθεσιμότητα 100mbps vdsl δε θα σκεφτόμουν καν να πάω σε 5G αντί για vdsl. Και το bluray quality είναι κάτω από 100mbps οπότε μια χαρά θα έπαιζε.". Ποιος λέει ότι η έξτρα σιμ είναι για τάμπλετ η κινητό;Εγώ όταν έδωσα τα ωραία μου 38 ευρώ το μήνα συν 3 για την έξτρα,ρώτησα ξεκάθαρα τρεις διαφορετικούς υπαλλήλους της κόσμους αν υπάρχει πρόβλημα να μπει σε μόντεμ,αν υπάρχει κόφτης και αν υπάρχει περιορισμός στο download και η απάντηση σε όλες τις περιπτώσεις ήταν αρνητική.Οταν έρθει η ώρα να ανανεωσω και δεν μου ανανεώσουν και την έξτρα σιμ ,θα γυρίσω στη vodafone με.λιγοτερα από τα μισά λεφτά.Απο μένα και πολλούς άλλους σαν και μένα θα χάσουν η όχι;
    Για αυτό η Cosmote μου πούλησε 500€ ένα Huawei CPE Pro2 για να βάλω την έξτρα sim? Η ίδια η cosmote μου το πρότεινε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #3760
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό η Cosmote μου πούλησε 500€ ένα Huawei CPE Pro2 για να βάλω την έξτρα sim? Η ίδια η cosmote μου το πρότεινε.
    Αυτό πάλι.. πόσο δίκιο έχεις εδώ. Το σάββατο που πήγα σε κατάστημα εγώ είδα κάτι TP LINK 4G+ σε στίβα να κάθονται. Αν δεν ήθελαν να το προμοτάρουν δεν θα πούλαγαν καν ρουτερ... Ισως τσάμπα αγχωνόμαστε και απλά το κάνουν για το λανσάρισμα 5G+

    - - - Updated - - -

    https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...ail/-/N-mdd48k

    - - - Updated - - -

    H VODAFONE έκοψε το όριο στην εξτρα σιμ στα unlimited? Δείτε τι έχει στο site της

    https://www.vodafone.gr/eshop/symvol...YaArGEEALw_wcB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  64,3 KB 
ID: 253969

  11. #3761
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πάλι.. πόσο δίκιο έχεις εδώ. Το σάββατο που πήγα σε κατάστημα εγώ είδα κάτι TP LINK 4G+ σε στίβα να κάθονται. Αν δεν ήθελαν να το προμοτάρουν δεν θα πούλαγαν καν ρουτερ... Ισως τσάμπα αγχωνόμαστε και απλά το κάνουν για το λανσάρισμα 5G+

    - - - Updated - - -

    https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...ail/-/N-mdd48k

    - - - Updated - - -

    H VODAFONE έκοψε το όριο στην εξτρα σιμ στα unlimited? Δείτε τι έχει στο site της

    https://www.vodafone.gr/eshop/symvol...YaArGEEALw_wcB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.JPG 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  64,3 KB 
ID: 253969
    Μια χαρά. Στα υπόψιν
    Με Vodafone σταθερή πάει στα 27 + δωρεάν sim
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #3762
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά. Στα υπόψιν
    Οχι μόνο αυτό, είναι και φθηνότερη και στην περιοχή μου έβαλε πρόσφατα Ν78 και πιάνω καλύτερα και απο cosmote.

    - - - Updated - - -

    και μην ξεχνάμε απεριόριστο ιντερνετ στην ΕΕ

  13. #3763
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Αφιλτράριστες πληροφορίες που εντόπισα στο διαδίκτυο - δεν παραθέτω την πηγή, η οποία είναι άγνωστης αξιοπιστίας

    Τέλος οι extra sim στα unlimited ισχύει αυτό μέχρι νεωτέρας. Έρχεται όμως νεο πρόγραμμα μόνο internet χωρίς σταθερό υπολογίζεται για 25-30 το μήνα για το 4G και 35-40 για το 5G. Θα αναβαθμίσουν επίσης και τα double play sim και τα speed booster με παραπάνω ταχύτητες και ξεκλείδωτα GB από εκεί που είχαν όριο. Όλα τα καλά εντός Μαρτίου αφού πρώτα εγκριθούν τα νέα εμπορικά πακέτα από την ΕΕΤΤ.
    Δυστυχώς οι φόβοι μου επιβεβαιώνονται...

  14. #3764
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Περιοχή
    N37°58.00' | E023°45.00' ...και αν με βρείς, σφύρα μου!!!
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση...

    https://techmaniacs.gr/cosmote-oi-ka...in-paysi-toys/

  15. #3765
    Εγγραφή
    26-08-2023
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν τίθεται όντως θέμα διαμοιρασμού σε πρόσωπα εκτός οικιακού περιβάλλοντος aka βασική κάρτα ενεργή Ξάνθη, μια extra data Θεσσαλονίκη, μια Σαμοθράκη, μια εκεί και λοιπά, τότε ίσως μπει γεωγραφικός περιορισμός στις extra; Και πάλι πιο πολύ ως δικαιολογία ακούγεται, πάραυτα πληροφορία είναι και όχι κάτι επίσημο. Όποτε αναμένουμε.

Σελ. 251 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 231241246249250251252253256261271 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας