Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ανήκεις στο DSLAM της ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ έχεις κάνει αίτηση 2play κ

Ψήφισαν
82. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ

    41 50,00%
  • ΕΝΕΡΓΟΣ

    41 50,00%
Σελ. 19 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819202124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 375
  1. #271
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    Siemens SL2-141
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 21(dB)
    Ενεργός από τις 25-10!!

  2. #272
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10000/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    USR 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Ρε παιδιά, ιδέα μου είναι ή γενικά "σέρνεται" η Καλαμαριά.
    Επίσης σε μένα δεν παίζει η αναγνώριση κλήσης σε Siemens Gigaset.

    Εσείς που είστε στο κέντρο της Καλαμαριάς, πως πάτε γενικά;

    ΥΓ. Όταν λέω σέρνετε εννοώ ότι σε torrent δεν κατεβάζω ποτέ πάνω από 200KB/s συνολικά. Το web surfing γενικά πάει γρήγορα.

  3. #273
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soumaxeridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, ιδέα μου είναι ή γενικά "σέρνεται" η Καλαμαριά.
    Επίσης σε μένα δεν παίζει η αναγνώριση κλήσης σε Siemens Gigaset.

    Εσείς που είστε στο κέντρο της Καλαμαριάς, πως πάτε γενικά;

    ΥΓ. Όταν λέω σέρνετε εννοώ ότι σε torrent δεν κατεβάζω ποτέ πάνω από 200KB/s συνολικά. Το web surfing γενικά πάει γρήγορα.
    Gigaset έτος περίπου; Είναι παλιό; Μέτρηση ταχύτητας μπορείς να κάνεις από ftp server πχ ntua.gr με πολλά downloads. Τα torrents δεν μας δίνουν ποτέ τη μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να φτάσει η σύνδεσή μας.

  4. #274
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soumaxeridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, ιδέα μου είναι ή γενικά "σέρνεται" η Καλαμαριά.
    Επίσης σε μένα δεν παίζει η αναγνώριση κλήσης σε Siemens Gigaset.

    Εσείς που είστε στο κέντρο της Καλαμαριάς, πως πάτε γενικά;

    ΥΓ. Όταν λέω σέρνετε εννοώ ότι σε torrent δεν κατεβάζω ποτέ πάνω από 200KB/s συνολικά. Το web surfing γενικά πάει γρήγορα.
    Στο web δεν προλαβαίνεις να ανεβάσεις ταχύτητα.
    Με τα torrent δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα γιατί δεν ξέρεις από που κατεβάζεις και πόσο bw σου δίνει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #275
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14537/907
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    NETGEAR DG834G
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    και γω μια απο τα ίδια soumaxeridis απο surfing καλά , αλλά απο τορρεντ άστα βράστα, λιγο περισσότερο απο την 768 που είχα παλίοτερα....

  6. #276
    Εγγραφή
    19-07-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    22811/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    Siemens CL110
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 12(dB)
    για δοκιμή με torrent δοκιμάστε κάτι σίγουρο πχ fedora 8
    οι ταχύτητες είναι κάτι σχετικό, μπλέκεται όλο το κύκλωμα από εσένα μέχρι το απο που κατεβαζείς με λίγα λόγια
    η γραμμή σου,
    η γραμμή Thess ATH
    η γραμμή ATH εξωτερικό ..........

    και πάει λέγοντας
    και μια ολα αυτά είναι στην σειρά
    Το BANDWIDTH ορίζετε απο το μικρότερο διαθέσιμο BANDWIDTH σε ολη αυτή την αλυσίδα

    Γενικά εγώ μετά απο ενα μήνα μπορώ να πω οτι οι ταχύτητες είναι ικανοποιητικές, αλλά έχουμε πολυ δρόμο και πολλές αναβαθμίσεις μέχρι να φτάσουμε στη πραγματική ευρυζωνικοτητα

  7. #277
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    59000/4500
    ISP
    OTE Homebooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΜΑΜΑΣ
    Router
    DN9245X/Fritz 7530(voip)
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    15/11 επιτελούς έγινε η αναβάθμιση σε 2play
    15200/509.
    και το τηλέφωνο είναι μια χαρά

  8. #278
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doom Εμφάνιση μηνυμάτων
    15/11 επιτελούς έγινε η αναβάθμιση σε 2play
    15200/509.
    και το τηλέφωνο είναι μια χαρά
    Καλώς ήρθες. Συμπλήρωσε αν θες και το SNR σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hel : 17-11-07 στις 16:42.

  9. #279
    Εγγραφή
    02-01-2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10000/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Router
    USR 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Ρε παιδιά ρωτάω για όσους είναι στο κέντρο της Καλαμαριάς και μου απαντάτε άτομα που δεν είστε από Καλαμαριά. Δεν με ενδιαφέρει αν πχ. στην Ερμού έχουν ταχύτητα Gbps, εγώ στην Καλαμαριά μένω και θέλω να βγάλω συμπεράσματα για το συγκεκριμένο κέντρο και αν τελικά φταίει η σύνδεση του κέντρου!
    Επίσης ξέρω πως λειτουργούν τα τόρρεντς και μπορώ άνετα να συμπεράνω για την ταχύτητα προσπαθώντας να κατεβάσω από "σωστές" πηγές.

    Συγκεκριμένα, τον Ιούνιο κατέβαζα ΠΑΝΤΑ στα 900-1000KB/s με torrent (από συγκεκριμένο private tracker).
    Τώρα ποτέ δεν πιάνω πάνω από 100ΚΒ/s.
    To fedora που έδωσε σαν link ένας φίλος κατεβαίνει με average speed 60ΚΒ/s.
    Συνολικά με ΠΟΛΛΑ torrents πιάνω μέχρι και 200KB/s αλλά σπάνια.

    Από http download δοκιμάζω πάντα να κατεβάσω driver από nvidia γιατί πάντοτε μου έδινε το maximum speed. Όταν πρωτοέγινε η αναβάθμιση της Forthnet έπιανα μεταβλητή ταχύτητα από 200-800KB/s, με average 350. Ύστερα από αρκετές ενεργοποιήσεις στην Καλαμαριά, τώρα πιάνω σταθερά 200KB/s. Περιττό να πω πως τον Ιούνιο έπιανα σταθερά 1MB/s.

    Θέλετε να σας κάνω και άλλες δοκιμές για να πειστείτε;
    Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει σοβαρό πρόβλημα στην Καλαμαριά που νομίζω οφείλετε στην σύνδεση του κέντρου της Καλαμαριάς με το κεντρικό σημείο της Forthnet στην Θεσσαλονίκη.
    Απλά προσπαθώ να το διαβεβαιώσω σε συνδυασμό με άλλα άτομα που συνδέονται στο κέντρο της Καλαμαριάς. Αν σιγουρευτώ θα στείλω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για χαμηλές ταχύτητες και υποβαθμισμένη παροχή υπηρεσίας από την Forthnet.

    ........Auto merged post: Soumaxeridis added 13 Minutes and 14 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gigaset έτος περίπου; Είναι παλιό;
    Καινούργιο είναι, S450-IP
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Soumaxeridis : 17-11-07 στις 20:51. Αιτία: auto merged post

  10. #280
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soumaxeridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά ρωτάω για όσους είναι στο κέντρο της Καλαμαριάς και μου απαντάτε άτομα που δεν είστε από Καλαμαριά. Δεν με ενδιαφέρει αν πχ. στην Ερμού έχουν ταχύτητα Gbps, εγώ στην Καλαμαριά μένω και θέλω να βγάλω συμπεράσματα για το συγκεκριμένο κέντρο και αν τελικά φταίει η σύνδεση του κέντρου!
    Επίσης ξέρω πως λειτουργούν τα τόρρεντς και μπορώ άνετα να συμπεράνω για την ταχύτητα προσπαθώντας να κατεβάσω από "σωστές" πηγές.

    Συγκεκριμένα, τον Ιούνιο κατέβαζα ΠΑΝΤΑ στα 900-1000KB/s με torrent (από συγκεκριμένο private tracker).
    Τώρα ποτέ δεν πιάνω πάνω από 100ΚΒ/s.
    To fedora που έδωσε σαν link ένας φίλος κατεβαίνει με average speed 60ΚΒ/s.
    Συνολικά με ΠΟΛΛΑ torrents πιάνω μέχρι και 200KB/s αλλά σπάνια.

    Από http download δοκιμάζω πάντα να κατεβάσω driver από nvidia γιατί πάντοτε μου έδινε το maximum speed. Όταν πρωτοέγινε η αναβάθμιση της Forthnet έπιανα μεταβλητή ταχύτητα από 200-800KB/s, με average 350. Ύστερα από αρκετές ενεργοποιήσεις στην Καλαμαριά, τώρα πιάνω σταθερά 200KB/s. Περιττό να πω πως τον Ιούνιο έπιανα σταθερά 1MB/s.

    Θέλετε να σας κάνω και άλλες δοκιμές για να πειστείτε;
    Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει σοβαρό πρόβλημα στην Καλαμαριά που νομίζω οφείλετε στην σύνδεση του κέντρου της Καλαμαριάς με το κεντρικό σημείο της Forthnet στην Θεσσαλονίκη.
    Απλά προσπαθώ να το διαβεβαιώσω σε συνδυασμό με άλλα άτομα που συνδέονται στο κέντρο της Καλαμαριάς. Αν σιγουρευτώ θα στείλω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για χαμηλές ταχύτητες και υποβαθμισμένη παροχή υπηρεσίας από την Forthnet.

    ........Auto merged post: Soumaxeridis added 13 Minutes and 14 Seconds later........



    Καινούργιο είναι, S450-IP

    Καλαμαρια εδω (προφανως), χθες και σημερα ολη μερα, ειμαι μονιμως στα 50-65 kb/s (250 με DL manager) απο παντου.

    Εχω παρατηρησει πως το ΣΚ η κατασταση στις ταχυτητες επιδεινωνεται κατα πολυ,καλεσα την ΤΥ σημερα το πρωι (για ελεγχο γραμμης) και μου ειπαν πως θα με ενημερωναν το πολυ-πολυ μεχρι το απογευματακι, φυσικα μπορειτε να φανταστειτε ποσες φορες με καλεσαν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klem578 : 17-11-07 στις 23:15.

  11. #281
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Περιοχή
    Last train to London
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Three
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soumaxeridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, ιδέα μου είναι ή γενικά "σέρνεται" η Καλαμαριά.
    Επίσης σε μένα δεν παίζει η αναγνώριση κλήσης σε Siemens Gigaset.

    Εσείς που είστε στο κέντρο της Καλαμαριάς, πως πάτε γενικά;
    Το Caller ID λειτουργεί κανονικά με ένα πρόσφατο GE. Από ταχύτητες, γύρω στο 1Mbit συνήθως. Τις νύχτες βελτιώνεται κάπως. Πάντως είναι καλύτερα από τον Οκτώβριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα torrent δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα γιατί δεν ξέρεις από που κατεβάζεις και πόσο bw σου δίνει.
    Όταν όμως έχεις torrent με μερικές χιλιάδες seeds και πάλι κατεβάζεις με 90KB/s το πολύ, ε, τότε υπάρχει πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soumaxeridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει σοβαρό πρόβλημα στην Καλαμαριά που νομίζω οφείλετε στην σύνδεση του κέντρου της Καλαμαριάς με το κεντρικό σημείο της Forthnet στην Θεσσαλονίκη.
    Απλά προσπαθώ να το διαβεβαιώσω σε συνδυασμό με άλλα άτομα που συνδέονται στο κέντρο της Καλαμαριάς. Αν σιγουρευτώ θα στείλω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για χαμηλές ταχύτητες και υποβαθμισμένη παροχή υπηρεσίας από την Forthnet.
    Προς τα εκεί καταλήγω κι εγώ. Όσον αφορά τη καταγγελία, ρίξε μια ματιά στον όρο 5.3 του συμβολαίου...
    Catch 22: Δεν έχεις τηλέφωνο. Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.
    Πωλείται HTC P3470 Pharos

  12. #282
    Εγγραφή
    09-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 32.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Soumaxeridis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά ρωτάω για όσους είναι στο κέντρο της Καλαμαριάς και μου απαντάτε άτομα που δεν είστε από Καλαμαριά. Δεν με ενδιαφέρει αν πχ. στην Ερμού έχουν ταχύτητα Gbps, εγώ στην Καλαμαριά μένω και θέλω να βγάλω συμπεράσματα για το συγκεκριμένο κέντρο και αν τελικά φταίει η σύνδεση του κέντρου!
    Επίσης ξέρω πως λειτουργούν τα τόρρεντς και μπορώ άνετα να συμπεράνω για την ταχύτητα προσπαθώντας να κατεβάσω από "σωστές" πηγές.

    Συγκεκριμένα, τον Ιούνιο κατέβαζα ΠΑΝΤΑ στα 900-1000KB/s με torrent (από συγκεκριμένο private tracker).
    Τώρα ποτέ δεν πιάνω πάνω από 100ΚΒ/s.
    To fedora που έδωσε σαν link ένας φίλος κατεβαίνει με average speed 60ΚΒ/s.
    Συνολικά με ΠΟΛΛΑ torrents πιάνω μέχρι και 200KB/s αλλά σπάνια.

    Από http download δοκιμάζω πάντα να κατεβάσω driver από nvidia γιατί πάντοτε μου έδινε το maximum speed. Όταν πρωτοέγινε η αναβάθμιση της Forthnet έπιανα μεταβλητή ταχύτητα από 200-800KB/s, με average 350. Ύστερα από αρκετές ενεργοποιήσεις στην Καλαμαριά, τώρα πιάνω σταθερά 200KB/s. Περιττό να πω πως τον Ιούνιο έπιανα σταθερά 1MB/s.

    Θέλετε να σας κάνω και άλλες δοκιμές για να πειστείτε;
    Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει σοβαρό πρόβλημα στην Καλαμαριά που νομίζω οφείλετε στην σύνδεση του κέντρου της Καλαμαριάς με το κεντρικό σημείο της Forthnet στην Θεσσαλονίκη.
    Απλά προσπαθώ να το διαβεβαιώσω σε συνδυασμό με άλλα άτομα που συνδέονται στο κέντρο της Καλαμαριάς. Αν σιγουρευτώ θα στείλω καταγγελία στην ΕΕΤΤ για χαμηλές ταχύτητες και υποβαθμισμένη παροχή υπηρεσίας από την Forthnet.

    ........Auto merged post: Soumaxeridis added 13 Minutes and 14 Seconds later........



    Καινούργιο είναι, S450-IP
    Souma είναι λογικό να μην έχουμε ταχύτητες.

    Όταν πρωτομπήκες οι χρήστες στο DSLAM Καλαμαριάς ήταν πολύ λιγότεροι. Το ίδιο ήταν και συνολικά οι χρήστες της Forthnet.

    Ε δεν γίνεται να κατεβάζουμε όλοι ταυτόγχρονα με 1mB/sec. Είμαστε χιλιάδες χρήστες.

    Εγώ δεν έχω παράπονο. Απο καλά torrents μπορεί να φτάσω και 300-400kB/sec όλες τις ώρες της μέρας. Αργά τη νύχτα και ξημερώματα η γραμμή πετάει.

    Αυτό που με νοιάζει είναι οτι πλέον τα pings μου είναι το πολύ 100ms και αυτό ενώ κάνω upload, κατεβάζω torrents, παίζω online κλπ...

    Το σημαντικότερο είναι οτι η Fortnet δεν βάζει όριο στα πακέτα.

  13. #283
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    [QUOTE=homer_k;1577229]

    Ε δεν γίνεται να κατεβάζουμε όλοι ταυτόγχρονα με 1mB/sec. Είμαστε χιλιάδες χρήστες.

    Εγώ δεν έχω παράπονο. Απο καλά torrents μπορεί να φτάσω και 300-400kB/sec όλες τις ώρες της μέρας. Αργά τη νύχτα και ξημερώματα η γραμμή πετάει


    Εχεις δικιο φιλτατε,παραλληλα ομως δεν ειμαστε πανω απο το PC με DL manager συνεχεια η' να κατεβαζουμε τορρεντς,σωστα?Δεν ειναι μονο αυτοι οι λογοι για τους οποιους βαζει καποιος "high speed internet" , συμφωνεις?

    Οταν παω να παιξω στο PC μου online (lag) η' παω να κατεβασω κατι απο xbox Live h' PSN network και κανω 30 λεπτα για να κατεβασω ενα video 60 mb τι να το κανω?Βλεπεις , στις κονσολες δεν υπαρχει DL manager () και φυσικα για οτιδηποτε που κατεβαζεις κανεις ενα μονό connection με τον server και οχι πολλαπλα, οποτε...

    Θελω να ακουσω ενα podcast ρε παιδι μου (streaming ,οχι να το κατεβασω) και να δω και μερικα video, reviews, πες μου πως να τα κανω αυτα οταν η ταχυτητα ειναι στα 60-90 kb/s.

    Καταντησαμε ρε παιδια να λεμε "Ολα ωραια,αφου πιανω στο μουλαρι η' στον Παρη Τορρεντιδη 400-500 ειμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ".

    Το Ιnternet κυριοι δεν ισουται με "κατεβασμα" ΜΟΝΟ (και αυτο με accelerators/managers) , ας το παρουμε χαμπαρι πια...

    Επισης,επειδη εχω διαβασει την λεξη torrent καμια 1000-αρα φορες ηδη, υπαρχουν kai τα news groups, θα κανετε πολυ πιο γρηγορα την δουλεια σας απο τα torrentzorz, φυσικα κανεις δεν θελει να "δινει" εστω και ενα μικρο ποσό για να εξυπηρετειται πιο γρηγορα και καλυτερα, το τσαμπε ομως...


    Συγγνωμη για το υφος,αλλα εδω δεν ειμαστε για να μιλαμε για τα προβληματα με τους ISP μας?
    Που κολλανε τοσα posts για τα torrent?Απο ποτε γινανε σωστος τροπος αξιολογησης ταχυτητας "κατεβασματος" ?

  14. #284
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    [QUOTE=klem578;1577700]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από homer_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν παω να παιξω στο PC μου online (lag) η' παω να κατεβασω κατι απο xbox Live h' PSN network και κανω 30 λεπτα για να κατεβασω ενα video 60 mb τι να το κανω?Βλεπεις , στις κονσολες δεν υπαρχει DL manager () και φυσικα για οτιδηποτε που κατεβαζεις κανεις ενα μονό connection με τον server και οχι πολλαπλα, οποτε...

    Θελω να ακουσω ενα podcast ρε παιδι μου (streaming ,οχι να το κατεβασω) και να δω και μερικα video, reviews, πες μου πως να τα κανω αυτα οταν η ταχυτητα ειναι στα 60-90 kb/s.

    Συγγνωμη για το υφος,αλλα εδω δεν ειμαστε για να μιλαμε για τα προβληματα με τους ISP μας?
    Που κολλανε τοσα posts για τα torrent?Απο ποτε γινανε σωστος τροπος αξιολογησης ταχυτητας "κατεβασματος" ?
    Οι καλοί servers πχ nvidia , ntua, teleglobe δίνουν για κάθε σύνδεση περίπου 500 KB/s. Δεν ξέρω τι τρέχει με το xbox live PSN network. Είναι θέμα server συνήθως η ταχύτητα που σου δίνουν για podcast και τέτοια.
    Σωστός για τα torrents και έχει ειπωθεί πολλές φορές.

  15. #285
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    [QUOTE=hel;1577803]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klem578 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οι καλοί servers πχ nvidia , ntua, teleglobe δίνουν για κάθε σύνδεση περίπου 500 KB/s. Δεν ξέρω τι τρέχει με το xbox live PSN network. Είναι θέμα server συνήθως η ταχύτητα που σου δίνουν για podcast και τέτοια.
    Σωστός για τα torrents και έχει ειπωθεί πολλές φορές.

    Hel , το θεμα φιλε μου ειναι γενικο, εχεις δικιο οτι ειναi θεμα server,αλλα δεν μιλαω για server cap,server overload, η' να προσπαθει καποιος να κατεβασει οτιδηποτε σε ωρες αιχμης, (οσων αναφορα τις ταχυτητες Download), αναφερομαι σην "κανονικη" και "default"(1 connection) χρηση της ταχυτητας.

    Οπως προανεφερα ,η χρηση managers a.k.a "βοηθηματων" ειναι μονο εφικτη σε υπολογιστες (γενικα software που κανουν πολλαπλα connection) και επισης πιστευω πως η χρηση μιας συνδεσης internet υψηλης ταχυτητας δεν ειναι μονο για "κατεβασμα" οπως πολυ λανθασμενα πιστευουν μερικοι, π.χ "επιασα Χ download speed αρα ολα καλα" , η ποιοτητα μιας γραμμης δεν φαινεται απο τις ταχυτητες κατεβασματος και μονο.

    Βλεπεις,-μπορει να φανει φανει ακραια η αποψη μου- αλλα αυτη η νοοτροπια (εχω super download,WOW) πιστευω πως μας γυρναει αρκετο καιρο πισω.

    Τι να το κανεις το "WOW" download speed οταν η γραμμη παρουσιαζει διαστημικα σκαμπανεβασματα απωλεια πακετων , αποσυνδεσεις κ.τ.λ ?

    Αυτο αποτελει μια "γρηγορη συνδεση internet" για τους περισσοτερους δηλαδη?Το πως/ποσο γρηγορα θα κατεβασεις απο Ηλεκτρονικο μουλαρι τσοντες ,επεισοδια του Lost & Prison break και τσαμπα μαλιστα?

    Παλι καλα που oi providers καταλαβαν οτι Ιnternet δεν ισουται με download μονο και αρχισαν να δινουν upload πανω απο 256/384 (ξερω,σε πολλες χωρες τις ΕΕ το upload δεν ξεπερνα τα 256 αλλα λεμε τωρα).

    Απο Παρασκευη πανω 70 kb/s δεν εχω πιασει ,αυτο δηλαδη θα πρεπει να το αποδεχτω και να πω " οκ,αφου πiανω με DL manager 300-400 ,ειμαι ευχαιστημενος".

    Αυτο το προβλημα κυριοι, και αναφερομαι στα προβλημα που παρουσιαζουν αρκετοι provider αυτον τον καιρο αποτελει καθαρη "αναπηρια",πολλοι δεν μπορουμε να κανουμε τ-ι-π-ο-τ-α (οσοι χρησιμοποιουμε το net για κατι παραπανω απο κατεβασμα torrent ).


    Οσσο για την τηλεφωνια ,διαβαζα μεσα στα forum για ανθρωπους που συζουν με ατομα με ειδικες αναγκες και ειναι ακομα ΧΩΡΙΣ τηλεφωνο,τι αλλο να πουμε παιδια απο εκει και περα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klem578 : 18-11-07 στις 23:19.

Σελ. 19 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819202124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-07, 15:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας