Σελ. 261 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.901-3.915 από 4066
  1. #3901
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνωμην, αλλά μπερδεύτηκα.

    SSE 4.2 έχουν και οι Sandy Bridge 13ετίας που έχω. Αυτοί δεν ήταν στη λίστα με τα συμβατά συστήματα. Τώρα θα γίνουν;

    - - - Updated - - -

    Και επίσης με το secure boot και το GPT partition, τι θα γίνει; Θα το πάρουν πίσω; Γιατί δεν νομίζω να έχουν τέτοιες δυνατότητες αυτά τα παλιά συστήματα.

    Πάντως 100% σίγουρα, είχα λάβει ειδοποίηση για Win11 upgrade, στο 8600Κ σύστημα μου, το οποίο μεν είναι σύγχρονο, αλλά μπουτάρει με συμβατικό τρόπο. Ούτε secure boot έχει ούτε gpt partition. Και απλά είπα όχι.
    Στο επόμενο update (όπως και η Apple) θα πετάξουν έξω τα 8GB. Και τρέξτε να αλλάξετε λαπτοπ 3 ετών επειδή έτσι. Και για να προλάβω ΔΕΝ χρειάζονται όλοι παραπάνω από 8 GB Ram για να κάνουν τη δουλειά τους....
    Sent From My Computer Using Firefox

  2. #3902
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο επόμενο update (όπως και η Apple) θα πετάξουν έξω τα 8GB. Και τρέξτε να αλλάξετε λαπτοπ 3 ετών επειδή έτσι. Και για να προλάβω ΔΕΝ χρειάζονται όλοι παραπάνω από 8 GB Ram για να κάνουν τη δουλειά τους....
    Η apple δεν προσπαθουσε να μας πεισει οτι τα 8gb που βαζουν στα λαπτοπ τους ειναι καλυτερα και περισσοτερα απο τα 8gb των αλλων;

  3. #3903
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η apple δεν προσπαθουσε να μας πεισει οτι τα 8gb που βαζουν στα λαπτοπ τους ειναι καλυτερα και περισσοτερα απο τα 8gb των αλλων;
    Εγώ ξερω ότι έχοντας στην κατοχή μου ένα M2 Pro 8GB και ένα Mac Mini M1 επίσης 8GB αλλά και ένα Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 πάλι με 8GB Ram δεν έχω αντιμετωπισει κανένα πρόβλημα στις δουλειές που τα χρειάζομαι (τρέχω eclipse kai android studio και στα mac xcode με emulators και άλλα βαριά προγράμματα) και δε λένε κιχ. Γιατί λοιπόν το λειτουργικό να με φορτώσει με διάφορα μπιχλιμπίδια ώστε να μου ρίξουν την απόδοση του συστήματος χαμηλά ενώ δεν τα χρειάζομαι;
    Sent From My Computer Using Firefox

  4. #3904
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξερω ότι έχοντας στην κατοχή μου ένα M2 Pro 8GB και ένα Mac Mini M1 επίσης 8GB αλλά και ένα Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 πάλι με 8GB Ram δεν έχω αντιμετωπισει κανένα πρόβλημα στις δουλειές που τα χρειάζομαι (τρέχω eclipse kai android studio και στα mac xcode με emulators και άλλα βαριά προγράμματα) και δε λένε κιχ. Γιατί λοιπόν το λειτουργικό να με φορτώσει με διάφορα μπιχλιμπίδια ώστε να μου ρίξουν την απόδοση του συστήματος χαμηλά ενώ δεν τα χρειάζομαι;
    Καπιταλισμός λέγεται. Δεν φτάνουν τα λεφτά από το software και θέλουν να πουλήσουν καινούριο hardware...

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  5. #3905
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξερω ότι έχοντας στην κατοχή μου ένα M2 Pro 8GB και ένα Mac Mini M1 επίσης 8GB αλλά και ένα Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 πάλι με 8GB Ram δεν έχω αντιμετωπισει κανένα πρόβλημα στις δουλειές που τα χρειάζομαι (τρέχω eclipse kai android studio και στα mac xcode με emulators και άλλα βαριά προγράμματα) και δε λένε κιχ. Γιατί λοιπόν το λειτουργικό να με φορτώσει με διάφορα μπιχλιμπίδια ώστε να μου ρίξουν την απόδοση του συστήματος χαμηλά ενώ δεν τα χρειάζομαι;
    Ω, μα φυσικα και δε διαφωνω. Και εγω σε μηχανακι με 8γιγα δουλευω για κυριο και με καλυπτει απολυτως για την εργασια μου. Ισα ισα, ανεκαθεν ημουν υπερμαχος του σωστου optimization. Που ακουστηκε να θελει λειτουργικο 16 γιγα ελαχιστο; Δε γινεται να κρυβουμε inefficiencies μια ζωη πισω απο ολο και μεγαλυτερες ταχυτητες και αφθονα γιγα ραμ.

  6. #3906
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τρέξτε να αλλάξετε λαπτοπ 3 ετών επειδή έτσι.
    Δεν σε αναγκάζει κανείς να κάνεις upgrade (όχι update). Η τρέχουσα έκδοση λειτουργικού θα υποστηρίζεται για μερικά χρόνια ακόμα. Αν αγόρασες πριν 3 χρόνια υπολογιστή και ήθελες σε βάθος χρόνου να κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις λειτουργικών, η επιλογή των 8GB ήταν λάθος.

  7. #3907
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Εντάξει, κι εγώ έχω ξεζουμίσει ένα παλιό με 8GB, αλλά δεν γίνεται το 2024 να φοβάσαι να σηκώσεις ένα VM για να μην τελειώσει η μνήμη...
    Τα 16GB εύλογα θεωρούνται σήμερα σημείο βάσης.

  8. #3908
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η apple δεν προσπαθουσε να μας πεισει οτι τα 8gb που βαζουν στα λαπτοπ τους ειναι καλυτερα και περισσοτερα απο τα 8gb των αλλων;
    Eχοντας τέτοιο σύστημα, το Μ1 ειναι απείρως καλύτερο συγκριτικά. Αλλά υπάρχουν υπαρκτά θέματα όταν πας σε χοντρές δουλειές, π.χ. video editing, που τα 8 όχι δεν φτάνουν, όσο γρήγορα και να είναι.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #3909
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, κι εγώ έχω ξεζουμίσει ένα παλιό με 8GB, αλλά δεν γίνεται το 2024 να φοβάσαι να σηκώσεις ένα VM για να μην τελειώσει η μνήμη...
    Τα 16GB εύλογα θεωρούνται σήμερα σημείο βάσης.
    Μην βλέπεις εμάς εδώ στο φόρουμ που οι περισσότεροι ήμαστε αρκετά προχωρημένοι χρήστες. Κάποιος μη εξοικειωμένος με την τεχνολογία που θέλει τον υπολογιστή μόνο για Office, Surfing, Youtube, emails κλπ, δεν νομίζω να γνωρίζει από εικονικά μηχανήματα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #3910
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βλέπεις εμάς εδώ στο φόρουμ που οι περισσότεροι ήμαστε αρκετά προχωρημένοι χρήστες. Κάποιος μη εξοικειωμένος με την τεχνολογία που θέλει τον υπολογιστή μόνο για Office, Surfing, Youtube, emails κλπ, δεν νομίζω να γνωρίζει από εικονικά μηχανήματα.
    Ένα αναγνωρίσιμο παράδειγμα πρότεινα...
    Θα μπορούσα αντίστοιχα να πω ένα photoshop ή έναν chrome me 20 tabs

  11. #3911
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχοντας τέτοιο σύστημα, το Μ1 ειναι απείρως καλύτερο συγκριτικά. Αλλά υπάρχουν υπαρκτά θέματα όταν πας σε χοντρές δουλειές, π.χ. video editing, που τα 8 όχι δεν φτάνουν, όσο γρήγορα και να είναι.
    'Αστο αυτό.. εγώ λόγο γραφικών τεχνών είμαι πάντα από 16GB+ και πάνω.. και μη πω για δίσκους..
    Για τον μέσο χρήστη τα 8 giga είναι υπερβολικά πάντως.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #3912
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βλέπεις εμάς εδώ στο φόρουμ που οι περισσότεροι ήμαστε αρκετά προχωρημένοι χρήστες. Κάποιος μη εξοικειωμένος με την τεχνολογία που θέλει τον υπολογιστή μόνο για Office, Surfing, Youtube, emails κλπ, δεν νομίζω να γνωρίζει από εικονικά μηχανήματα.
    Δεν χρειαζεται να ξερει ομως. Στα 11 σου δινουν την δυνατητα να βαζεις ευκολα εφαρμογες android οι οποιες εκ πρωτης οψεως συμπεριφερονται σαν κανονικες εφαρμογες. Απο πισω ομως το υποσυστημα σου τρωει την μιση μνημη ασχετως του τι τρωει η ιδια η εφαρμογη.

  13. #3913
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Cablenet
    Μαγκες, γιατι ενω σε speedtest παιρνω ολη την ταχυτητα που μου δινει ο παροχος (100Mbps), οταν κατεβαινουν Windows Updates παιρνω μονο 3-4Mbps?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-02-15 190322.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  89,8 KB 
ID: 254034

  14. #3914
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Charis.a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαγκες, γιατι ενω σε speedtest παιρνω ολη την ταχυτητα που μου δινει ο παροχος (100Mbps), οταν κατεβαινουν Windows Updates παιρνω μονο 3-4Mbps?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-02-15 190322.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  89,8 KB 
ID: 254034
    Μην περιμένεις να τερματίζει η γραμμή σου από τα upd της m$.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #3915
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Αστο αυτό.. εγώ λόγο γραφικών τεχνών είμαι πάντα από 16GB+ και πάνω.. και μη πω για δίσκους..
    Για τον μέσο χρήστη τα 8 giga είναι υπερβολικά πάντως.
    Με το πόση RAM τρώει ο Chrome μια χαρά είναι. Απλά ισχύει γενικά ότι άλλο τα 8gb σε Apple Silicon και άλλο σε κλασικό PC
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 261 από 272 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας