Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 77
  1. #46
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω οταν ενιωσα οτι δεν σηκωνω πλεον το κλιμα της πολης ,και της κωμοπολης , μεσα σε 2-3 χρονια πηγα εκει , που καποτε ,οταν με αφηναν εκει πιτσιρικα , εφευγα 15 χιλιομετρα με τα ποδια για να απομακρυνθω .

    στα 30 μου χρονια , εσκασε πρωτη φορα η επιθυμια να βρεθω εκει , σε ενα περιβαλον πιο αγνο , χωρις κινηση , χωρις φασαρια , χωρις πολλους αγνωστους , αλλα ουτε και γνωστους .

    σαν πρωτη φλασια , το οτι ειχε χωρο αρκετο .
    το οτι μπορουσες να κανεις πραγματα χωρις να στοχευεις στο κερδος και στην ανταλαγη , αλλα στην αυτονομια .
    με ειχε κουρασει στην αθηνα το οτι και σε παγκακι να ηθελες να κατσεις να εμφανιζοταν καποια συναλλαγη , ειτε αυτοι με τα στυλο και τα χαρτομαντηλα .
    ειχα υπολογισει οτι παγιως 20 ευρω θα φευγαν αν περναγα την εξοδο της πολυκατοικιας να παω καπου περα απο το διαμερισμα .

    δευτερη φλασια , η ησυχια . ειχα βαρεθει πλεον τους ρυθμους της πολης αλλα και της κωμοπολης και ενιωθα μια στειροτητα στον τροπο λειτουργιας του ατομου (μου ) εντος αυτων των πλαισιων .
    να μην εχω το ωραριο , το οτι ειναι καθημερινη και οχι σαββατοκυριακο , σαν ροη του προγραμματος της ζωης μου να μην εχω το μοτιβο λειτουργιας καταστηματος .να μην εχω το μοτερ σαν οδηγο εντασεως .

    και με μια γελια στατιστικη δικαιολογηση , οτι δηλαδη αν εχεις ησυχους ανθρωπους γυρω σου , που μια φορα ο καθε ενας κανει λιγο φασαρια ,με 365 ανθρωπους γυρω σου , θα εχεις καθε μερα φασαρια .
    και σε ενα περιβαλον σαν την καλλιθεα που ζουσα λιγο πριν ερθω εδω , 365 ησαν μονο στα εισογεια των περιφερειακων πολυκατοικιων . χωρις να μετρησω τους 5-6 απο πανω οροφους .



    να εχω μια επαφη με την φυση . με σκια απο δεντρο , με χωμα να παταω , να την βγαζω ολον τον χρονο με σαγιοναρα . να γνωρισω την αλλαγη των εποχων στο πετσι μου . και οχι σαν καδρα απο καποιο παραθυρο μεσα απο θαλαμους θαλπωρης , ωστε να εχουν επιδραση μονο στην ψυχολογια μου .

    2 πραγματα σχηματιστηκαν στο μυαλο μου σαν επιπλεον εφοδια εφοσων υπηρχε ο χωρος σε χωριο , και σπιτι .
    ιντερνετ , και ενα σκυλι .

    για το ιντερνετ δεν ηξερα , και εκανα σχεδια να στησω 3 ubiquity κεραιες στα παραλια του κορινθιακου ωστε να παρω ιντερνετ απο καπου αλλου που δεν ειχα αμεση οπτικη επαφη .

    ειχα την τυχη να τα συναντησω και τα δυο με τον ερχομο μου .
    και το adsl ιντερνετ εφτασε στην περιοχη μου ταυτοχρονα με τον ερχομο μου
    και ενα σκυλι με βρηκε μεσα σε εναν μηνα

    αν και ειχα γνωστους σε αποσταση 15 χιλιομετρων , γενικα δεν εκανα πολλες βολτες προς τα εκει , ειχα αποφασισει οτι δεν εχω και πολυ ορεξη για μοτιβο συναναστροφων παρεας-καφετερια με τους ιδιους γνωστους και με συχνοτητα καθημερινοτητας .
    Μπράβο σου που το κατάφερες και συγχαρητήρια

    Σε ζηλεύω καθώς είναι κάτι που όπως είπα για μένα θα είναι όνειρο που δεν θα πραγματοποιηθεί.

  2. #47
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε ένας στους 10 από όσους είπαν ότι θα μετακόμιζαν είναι έτοιμοι να το κάνουν. Αυτό έλειπε το μόνο που τους λείπει από την επαρχία να είναι το ίντερνετ... Ότι νά 'ναι μελέτη, πιθανότατα με κακοδιατυπωμένες ερωτήσεις, και απαντήσεις με ελαφρά την καρδία...
    Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Και τις ταχύτητες να πιάνεις δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, ειδικά αν καλόμαθες στην Αθήνα

  3. #48
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manos_ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Και τις ταχύτητες να πιάνεις δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, ειδικά αν καλόμαθες στην Αθήνα
    Μπορείς να το πιστέψεις μπορείς και όχι από τους ανθρώπους που ζουν στην Αθήνα και λοιπές πόλεις πάρα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων μπορεί να ζήσει στην επαρχία (χωριό) χωρίς τις ανέσεις που είχε στην μεγάλη πόλη.

  4. #49
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας επαρχία. Οι περισσότεροι έχουμε στο μυαλό μας το χωριό.
    Βέβαια επαρχία μπορεί να θεωρηθεί και η Λάρισα, όπου στα 5 χιλιόμετρα από το κέντρο βρίσκεσαι σε ένα "χωριό" τριψήφιου αριθμού κατοίκων.
    Και νοσοκομείο έχει και εμπορικά και αλυσίδες γνωστών εταιρειών και γενικά σχεδόν όλες τις ανέσεις σε μικρότερη ποσότητα βέβαια.

  5. #50
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας επαρχία. Οι περισσότεροι έχουμε στο μυαλό μας το χωριό.
    Βέβαια επαρχία μπορεί να θεωρηθεί και η Λάρισα, όπου στα 5 χιλιόμετρα από το κέντρο βρίσκεσαι σε ένα "χωριό" τριψήφιου αριθμού κατοίκων.
    Και νοσοκομείο έχει και εμπορικά και αλυσίδες γνωστών εταιρειών και γενικά σχεδόν όλες τις ανέσεις σε μικρότερη ποσότητα βέβαια.
    όταν λέω επαρχία ή χωρίο είμαι ξεκάθαρος σε αυτό που λέω νομίζω

    σαφέστατα δεν εννοώ πόλεις όπως την Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Πάτρα - Λαμία - Λάρισα κτλ.

  6. #51
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προσωπικά πιστεύω πως αυτή η έρευνα είναι άκυρη...
    Το ίντερνετ ΟΚ είναι μια παράμετρος, αλλά αυτά που αναφέρθηκαν και πριν (υγεία/εργασία/εκπαίδευση) είναι σημαντικότεροι παράγοντες
    Το χωριό μου είναι 9 χιλιόμετρα από τη Λαμία. Από ίντερνετ, τα ξαδέρφια μου που είναι στο χωριό έχουν 50άρα με 40+Mbit (και γω παλεύω στην Αθήνα με 2 παρόχους και speedbooster και συνολικά δεν περνάω τα 20-22)
    Οπότε από ίντερνετ ΟΚ.. Με τη δουλειά τι γίνεται; Με τα παιδιά; ΟΚ θα είναι πιο ελεύθερα στο χωριό, αλλά σχολείο δεν έχει.. Θα πρέπει να πηγαίνουν σε διπλανά χωριά ή στη Λαμία.
    Από υγεία ΟΚ, η Λαμία καλό νοσοκομείο έχει, δε λέω.. και στη χειρότερη η Αθήνα είναι σκάρτες 2 ώρες.
    Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι κατά σειρά προτεραιότητας το πράμα πάει δουλειά>υπηρεσίες υγείας>εκπαίδευση και τελευταίο το ίντερνετ. Και τα πρώτα 3 ο καθένας μπορεί να τα βάλει με τη σειρά που θέλει. Το ίντερνετ πάντα τελευταίο θα είναι πάντως..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 09-07-21 στις 15:00.

  7. #52
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λέω επαρχία ή χωρίο είμαι ξεκάθαρος σε αυτό που λέω νομίζω

    σαφέστατα δεν εννοώ πόλεις όπως την Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Πάτρα - Λαμία - Λάρισα κτλ.
    Ξεκάθαρος μπορεί να είσαι στην ορολογία που δίνεις σύμφωνα με την δική σου οπτική μεριά.

    Επαρχία μετά και τον Καλλικράτη μπορεί να θεωρηθεί ένα "χωριό" όπως αναφέρω που πριν ήταν επαρχία και τώρα είναι δήμος.

  8. #53
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα ζείτε σε πολυκατοικίες.

    Στα κλασσικά ελληνικά κακάσχημα μπετονόκουτα με:

    - τις ανύπαρκτες έως ελάχιστες μονώσεις

    - που ακούς τον άλλον που μένει από πάνω όταν περπατάει, ακόμα και όταν κατουράει (γνωστή σκάει 600 έουρος ενοίκιο και το ζει...)
    Γιατί οι Έλληνες μαστοράντζες-εργολάβοι δεν έχουν ιδέα πως να μονώσουν σωστά ένα σπίτι (να μην μιλήσω για πλωτά δάπεδα και άλλα τέτοια "διαστημικά") καθώς μόνωση απο κτυπογενείς θορύβους ΔΕΝ υπάρχει.

    - τα μηχανάκια και τα Smart να περνούν τέτοια εποχή από κάτω (ειδικά τα πρώτα 8/10 έχουν αλλαγμένες εξατμίσεις και τα 2α κινητές ντισκοτέκ) σαν δαιμονισμένα, και την Αστυνομία απλά να μην ασχολείται.

    - δεν μπορείτε να κοιμηθείτε σε νορμάλ ώρα γιατί στην γειτονιά σας κάθονται και αράζουν πιτσιρικάδες οχλαγωγώντας για να περάσει η ώρα τους.

    - τον μόνιμο πρόβλημα σε κάποιες γειτονιές (πάω στοίχημα σε αυτές που ζείτε οι περισσότεροι εδώ) για μια θέση parking, με αποτέλεσμα κάποιοι να τοποθετούν ΕΝΤΟΣ του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων, γλάστρες, καρέκλες, τελάρα κτλ για να μην μας πάρουν την θέση (μπροστά απ το σπίτι μας, λες και έχουμε μαζί με το σπίτι και την θέση στον δρόμο)

    - να μην ζείτε τις εναλλαγές των εποχών με τον τρόπου τις ζει ο κάτοικος της υπαίθρου.

    Έχετε μήπως ασχοληθεί με τις επιπτώσεις της πάσης φύσης ηχορρύπανσης στο προσδόκιμο ζωής και πόσο το μειώνει και ευθύνεται για καρδιοπάθειες, αυξημένη ΑΠ κτλ ;

    Κι σε όλα αυτά, ο αντίλογος είναι τα νοσοκομεία ;

    Μα κανείς δεν πρότεινε να πάμε στα... Άγραφα ή τα Ζαγοροχώρια, μπορείς να ζήσεις 50 χλμ έξω απ την Άθηνα, στην ύπαιθρο.

    Προσωπικά θεωρώ μέγιστο ΕΘΝΙΚΟ λάθος που έχει επιτραπεί η συγκέντρωση του 40% του πληθυσμού στο λεκανοπέδιο, μπορούσε κάλλιστα να ακολουθηθεί, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ σχέδιο, ένα μοντέλο στυλ Λος Άντζελες, ουρανοξύστες στο κέντρο και επέκταση της πόλης με μονοκατοικίες μέχρι Θήβα και Λειβαδιά.

    Κακά τα ψέμματα, οι μονοκατοικίες αποτελούν τον περισσότερο ενεργειακά αποδοτικό τύπο κατοικίας.

  9. #54
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα ζείτε σε πολυκατοικίες.

    Στα κλασσικά ελληνικά κακάσχημα μπετονόκουτα με:

    - τις ανύπαρκτες έως ελάχιστες μονώσεις

    - που ακούς τον άλλον που μένει από πάνω όταν περπατάει, ακόμα και όταν κατουράει (γνωστή σκάει 600 έουρος ενοίκιο και το ζει...)
    Γιατί οι Έλληνες μαστοράντζες-εργολάβοι δεν έχουν ιδέα πως να μονώσουν σωστά ένα σπίτι (να μην μιλήσω για πλωτά δάπεδα και άλλα τέτοια "διαστημικά") καθώς μόνωση απο κτυπογενείς θορύβους ΔΕΝ υπάρχει.

    - τα μηχανάκια και τα Smart να περνούν τέτοια εποχή από κάτω (ειδικά τα πρώτα 8/10 έχουν αλλαγμένες εξατμίσεις και τα 2α κινητές ντισκοτέκ) σαν δαιμονισμένα, και την Αστυνομία απλά να μην ασχολείται.

    - δεν μπορείτε να κοιμηθείτε σε νορμάλ ώρα γιατί στην γειτονιά σας κάθονται και αράζουν πιτσιρικάδες οχλαγωγώντας για να περάσει η ώρα τους.

    - τον μόνιμο πρόβλημα σε κάποιες γειτονιές (πάω στοίχημα σε αυτές που ζείτε οι περισσότεροι εδώ) για μια θέση parking, με αποτέλεσμα κάποιοι να τοποθετούν ΕΝΤΟΣ του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων, γλάστρες, καρέκλες, τελάρα κτλ για να μην μας πάρουν την θέση (μπροστά απ το σπίτι μας, λες και έχουμε μαζί με το σπίτι και την θέση στον δρόμο)

    - να μην ζείτε τις εναλλαγές των εποχών με τον τρόπου τις ζει ο κάτοικος της υπαίθρου.

    Έχετε μήπως ασχοληθεί με τις επιπτώσεις της πάσης φύσης ηχορρύπανσης στο προσδόκιμο ζωής και πόσο το μειώνει και ευθύνεται για καρδιοπάθειες, αυξημένη ΑΠ κτλ ;

    Κι σε όλα αυτά, ο αντίλογος είναι τα νοσοκομεία ;

    Μα κανείς δεν πρότεινε να πάμε στα... Άγραφα ή τα Ζαγοροχώρια, μπορείς να ζήσεις 50 χλμ έξω απ την Άθηνα, στην ύπαιθρο.

    Προσωπικά θεωρώ μέγιστο ΕΘΝΙΚΟ λάθος που έχει επιτραπεί η συγκέντρωση του 40% του πληθυσμού στο λεκανοπέδιο, μπορούσε κάλλιστα να ακολουθηθεί, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ σχέδιο, ένα μοντέλο στυλ Λος Άντζελες, ουρανοξύστες στο κέντρο και επέκταση της πόλης με μονοκατοικίες μέχρι Θήβα και Λειβαδιά.

    Κακά τα ψέμματα, οι μονοκατοικίες αποτελούν τον περισσότερο ενεργειακά αποδοτικό τύπο κατοικίας.
    Χμμμ...We can talk about this post.
    Η μοναδική ΕΝΣΤΑΣΗ (το τονίζω) είναι το που θα πάς να ζήσεις...πχ τα Μάτια, οι Μάνδρες, τα Βίλια, οι νέοι Βουτζάδες και οι ιπποκράτιες πολιτείες είναι options ?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  10. #55
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Aντε και κάτι από Πολυτεχνείο

    Στην αρχή της ζωής σου θέλεις να ζείς στην πλατεία Ομονοίας μέσα στον κόσμο και την διασκέδαση σε σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο και τεράστιους χώρους υποδοχής.
    Μετά αν κάνεις παιδιά, θες να ζεις στην εξοχή και να ακούς τα πουλάκια, σ'ένα σπίτι γεμάτο υπνοδωμάτια και καθόλου χώρους υποδοχής.
    Μετά, όταν τα παιδιά φύγουν, θελεις πάλι κόσμο, όχι τόσο πολύ σαν την Ομόνοια, σε μικρό σπίτι για να το φέρνεις βόλτα.

    Για τους εργένηδες δεν υπάρχει μελέτη, ο καθένας κουβαλάει μόνο το κουφάρι του και κάνει ότι θέλει, μερικοί έχουνε βάλει το κρεβάτι στο σαλόνι και τόχουν κάνει κρεβατοκάμαρα

    Γενικά αν έχεις μεγαλώσει Αθήνα δύσκολα ζεις σε νησί με λίγο κόσμο, το χωριό στην ηπειρωτική Ελλάδα είναι άλλη κλάση.

    Κάποτε ρώταγα φίλους Πατρινούς γιατί αγοράζουν διαμέρισμα στην Πάτρα αντί για 4 στρέμματα λίγο πιό έξω.
    Μου έλεγαν τρελός είσαι, θέλεις 10 λεπτά να διασχίσεις το κέντρο.

    Ο καθείς και τα δικά του.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #56
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί οι Έλληνες μαστοράντζες-εργολάβοι δεν έχουν ιδέα πως να μονώσουν σωστά ένα σπίτι (να μην μιλήσω για πλωτά δάπεδα και άλλα τέτοια "διαστημικά") καθώς μόνωση απο κτυπογενείς θορύβους ΔΕΝ υπάρχει.
    Εδώ παλεύουν ακόμη με τις θερμογέφυρες, οι ηχογέφυρες είναι πολύ πίσω ακόμη...

    Είχα γράψει ένα παρόμοιο σεντόνι χθες, πιάνοντας και την εκπαίδευση και τη διασκέδαση, αλλά το έσβησα.

    Σε ό,τι αφορά στην εργασία η έρευνα απευθύνεται σε αυτούς που μπορούν μέσω internet να συνεχίσουν τη δουλειά τους απρόσκοπτα. Προσεγγίζει το internet ως μέσο της δουλειάς στους ερωτώμενους, όχι ως service ή utility γενικώς.

    edit: syntax
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 09-07-21 στις 14:32.

  12. #57
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα ζείτε σε πολυκατοικίες.

    Στα κλασσικά ελληνικά κακάσχημα μπετονόκουτα με:

    - τις ανύπαρκτες έως ελάχιστες μονώσεις

    - που ακούς τον άλλον που μένει από πάνω όταν περπατάει, ακόμα και όταν κατουράει (γνωστή σκάει 600 έουρος ενοίκιο και το ζει...)
    Γιατί οι Έλληνες μαστοράντζες-εργολάβοι δεν έχουν ιδέα πως να μονώσουν σωστά ένα σπίτι (να μην μιλήσω για πλωτά δάπεδα και άλλα τέτοια "διαστημικά") καθώς μόνωση απο κτυπογενείς θορύβους ΔΕΝ υπάρχει.

    - τα μηχανάκια και τα Smart να περνούν τέτοια εποχή από κάτω (ειδικά τα πρώτα 8/10 έχουν αλλαγμένες εξατμίσεις και τα 2α κινητές ντισκοτέκ) σαν δαιμονισμένα, και την Αστυνομία απλά να μην ασχολείται.

    - δεν μπορείτε να κοιμηθείτε σε νορμάλ ώρα γιατί στην γειτονιά σας κάθονται και αράζουν πιτσιρικάδες οχλαγωγώντας για να περάσει η ώρα τους.

    - τον μόνιμο πρόβλημα σε κάποιες γειτονιές (πάω στοίχημα σε αυτές που ζείτε οι περισσότεροι εδώ) για μια θέση parking, με αποτέλεσμα κάποιοι να τοποθετούν ΕΝΤΟΣ του οδοστρώματος και των πεζοδρομίων, γλάστρες, καρέκλες, τελάρα κτλ για να μην μας πάρουν την θέση (μπροστά απ το σπίτι μας, λες και έχουμε μαζί με το σπίτι και την θέση στον δρόμο)

    - να μην ζείτε τις εναλλαγές των εποχών με τον τρόπου τις ζει ο κάτοικος της υπαίθρου.

    Έχετε μήπως ασχοληθεί με τις επιπτώσεις της πάσης φύσης ηχορρύπανσης στο προσδόκιμο ζωής και πόσο το μειώνει και ευθύνεται για καρδιοπάθειες, αυξημένη ΑΠ κτλ ;

    Κι σε όλα αυτά, ο αντίλογος είναι τα νοσοκομεία ;

    Μα κανείς δεν πρότεινε να πάμε στα... Άγραφα ή τα Ζαγοροχώρια, μπορείς να ζήσεις 50 χλμ έξω απ την Άθηνα, στην ύπαιθρο.

    Προσωπικά θεωρώ μέγιστο ΕΘΝΙΚΟ λάθος που έχει επιτραπεί η συγκέντρωση του 40% του πληθυσμού στο λεκανοπέδιο, μπορούσε κάλλιστα να ακολουθηθεί, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ σχέδιο, ένα μοντέλο στυλ Λος Άντζελες, ουρανοξύστες στο κέντρο και επέκταση της πόλης με μονοκατοικίες μέχρι Θήβα και Λειβαδιά.

    Κακά τα ψέμματα, οι μονοκατοικίες αποτελούν τον περισσότερο ενεργειακά αποδοτικό τύπο κατοικίας.
    Τα περισσότερα που λες εγώ τα έχω λύσει και ας μένω στην Αθήνα

    Μένω σε πολυκατοικία και συγκεκριμένα σε διαμέρισμα του 5ου ορόφου (ρετιρέ) η πολυκατοικία βρίσκεται σε Πεζόδρομο

    έχω στην βεράντα άφθονο πράσινο (φυτά/λουλούδια/κτλ...)

    υπάρχει μόνωση

    υπάρχουν νέα κουφώματα από τα οποία δεν περνάει τίποτα απολύτως

    είναι ο παράδεισος μου / το ησυχαστήριο μου.

  13. #58
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θεωρώ μέγιστο ΕΘΝΙΚΟ λάθος που έχει επιτραπεί η συγκέντρωση του 40% του πληθυσμού στο λεκανοπέδιο, μπορούσε κάλλιστα να ακολουθηθεί, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ σχέδιο, ένα μοντέλο στυλ Λος Άντζελες, ουρανοξύστες στο κέντρο και επέκταση της πόλης με μονοκατοικίες μέχρι Θήβα και Λειβαδιά.

    .
    Eπειδή μάλλον δεν έχεις σχέση με πολεοδομία,
    οι πόλεις αναπτύσσονται είτε καθ' ύψος (ουρανοξύστες) είτε κατά πλάτος με οποιονδήποτε συνδιασμό κριθεί πολεοδομικά κατάλληλος.

    Η κατά πλάτος επέκταση που προτείνεις μας στερεί από καλλιεργήσιμες εκτάσεις.

    ΥΓ
    Βέβαια υπάρχει και η αποκέντρωση
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #59
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή μάλλον δεν έχεις σχέση με πολεοδομία,
    οι πόλεις αναπτύσσονται είτε καθ' ύψος (ουρανοξύστες) είτε κατά πλάτος με οποιονδήποτε συνδιασμό κριθεί πολεοδομικά κατάλληλος.

    Η κατά πλάτος επέκταση που προτείνεις μας στερεί από καλλιεργήσιμες εκτάσεις.

    ΥΓ
    Βέβαια υπάρχει και η αποκέντρωση
    κάτσε ρε το ΛΟΣ ΑΝΖΕΛΕΣ μια χαρά έχει ουρανοξύστες αλλά και σπίτια που ντρέπεσαι να πατήσεις...δεν θα με χάλαγε καθόλου να ήταν έτσι και η αθήνα...

  15. #60
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...δεν θα με χάλαγε καθόλου να ήταν έτσι και η αθήνα...


    Με πέθανες... Πήγα να μιω μια τζουρα καφέ την ώρα που το διάβαζα και μου βγήκε από τη μύτη....χαχαχ

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας