Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Γεια σας!
    Αντιμετωπίζω ένα μικρό( ; ) πρόβλημα εδώ και λίγο καιρό με την κάρτα δικτύου που έχω (Zyxel g-260 usb2 ) και την συνεχή λειτουργία της. Το πρόβλημα είναι ότι αν ανοίξω το pc και αφήσω το πρόγραμμα της κάρτας να τρέξει, τότε μου βγάζει ένα προειδοποιητικό μήνυμα κάτω δεξιά, που μου λέει ότι δεν υπάρχει καθόλου ή υπάρχει περιορισμένη συνδεσιμότητα στο δίκτυο. Έπειτα, αφού κλείσω το παράθυρο του utility και είτε κάνω repair είτε οχι, μετά από κάποια ώρα, το ενδεικτικό φωτάκι της κάρτας δικτύου κλείνει και το σύστημα παγώνει! Το μόνο κόλπο που βρήκα είναι το εξής... Bootάρω χωρίς να έχω συνδέσει την usb κάρτα, ανοίγει το πρόγραμμα της κάρτας (utility), την συνδέω, την αναγνωρίζει το πρόγραμμα, κάνω έξοδο από το πρόγραμμα και μετά το ξανανοίγω. Ύστερα, δεν κλείνω το utility από το <<X>> που έχει πάνω δεξιά αλλά του κάνω minimize και το αφήνω στην task bar. Έτσι, δεν έχει πρόβλημα και τρέχει κανονικά για πολλές πολλές ώρες, μέχρι που να το κλείσω και όταν το ξανανοίξω να μην κάνω πάλι αυτή την διαδικασία.....
    Α, ψάχνοντας στο internet για κάποια λύση, βρήκα κάποιους που λένε ότι απενεργοποιώντας το wireless zero configuration (wzc) το πρόβλημα τους λύθηκε! Το δικό τους μπορεί, το δικό μου όμως οχι....
    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήταν ευχής έργον.... Είναι πολύ βαρετή διαδικασία αυτή που πρέπει να κάνω κάθε φορά που δεν θέλω να κοπεί κάποια στιγμή η σύνδεση μου.....
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kafao1 : 06-08-07 στις 12:22.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταίος driver+utility υποθέτω οκ ?
    Υπήρξε ένα Update για το WZC το έχεις περασμένο ?
    Δοκίμασε να ρυθμίζεις την κάρτα από αυτό και απενεργοποίησε για λίγο το utility της κάρτας να δεις την συμπεριφορά της.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταίος driver+utility υποθέτω οκ ?
    Επεσες μέσα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρξε ένα Update για το WZC το έχεις περασμένο ?
    Δεν είμαι σίγουρος.. Κατα πάσα πιθανότητα είναι περασμένο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να ρυθμίζεις την κάρτα από αυτό και απενεργοποίησε για λίγο το utility της κάρτας να δεις την συμπεριφορά της.
    Απο ποιο να ρυθμίζω την κάρτα, απο το πρόγραμμα διμηουργίας ασυρματου δικτύου των xp;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

    Edit: Αλήθεια ποιο update λες; Βρήκα ένα αλλά είναι απο τον περασμένο χρόνο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kafao1 : 06-08-07 στις 22:05.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Edit: Αλήθεια ποιο update λες; Βρήκα ένα αλλά είναι απο τον περασμένο χρόνο!
    Αυτό είναι περασμένο ?

    Αν κλείσεις το utility της κάρτας τα Windows αναλαμβάνουν την διαχείριση της από τις συνδέσεις δικτύου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Το avatar του μέλους kafao1
    kafao1 Guest
    Έψαξα αλλα δεν το βρήκα στα περασμένα αρχεια, αν και έκανα πλήρες update πριν απο μερικές μέρες!
    Αλήθεια διαχειρίζεται τις συνδέσεις με wpa-2;

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Wireless USB stick
    Από -21grams στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-08, 22:15
  2. Asus WL-167G wireless usb stick και κολλήματα (2)
    Από kalidona στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-07, 20:15
  3. Αγορά wireless USB stick
    Από voithostyrempora2 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 17:04
  4. Wireless: PCMCIA ή USB Stick?
    Από Arky στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 00:42
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-06, 16:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας