Σελ. 202 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204207212222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.016-3.030 από 4326
  1. #3016
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    edit :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξεκίνησα από εδώ, μιας και ήταν ειδικού σκοπού, και φυσικά σε κάθε περίπτωση διάλεξα και το ανάλογο board. Τέτοια επιλογή που λες δε θυμάμαι πουθενά.
    Δοκιμασε να το ξαναφτιαξεις επιλεγοντασ το DEVkit .

    Ισως λυσει το προβλημα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  52,6 KB 
ID: 250490
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 04-09-23 στις 23:18.
    The gr81 .

  2. #3017
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Οκ, θα του δώσω μια ευκαιρία, μιας και είναι πλέον παροπλισμένο.
    Ανυπόγραφος

  3. #3018
    Εγγραφή
    04-05-2006
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    66
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΜΠΟΡΕΙΟ
    Router
    USR 9107
    καλησπέρα έχω πρόβλημα με το zigbee2mqtt μου βγάζει
    Port '8485' is already in use by something else on the host.
    αλλάζω σε 8486 από /config/zigbee2mqtt ξεκινάει άλλα δεν σηκώνεται to web
    από τα log
    [20:50:56] INFO: Preparing to start...
    [20:50:57] INFO: Socat not enabled
    [20:50:59] INFO: Starting Zigbee2MQTT...
    Zigbee2MQTT:info 2023-09-05 20:51:05: Logging to console and directory: '/config/zigbee2mqtt/log/2023-09-05.20-51-05' filename: log.txt
    Zigbee2MQTT:info 2023-09-05 20:51:05: Starting Zigbee2MQTT version 1.33.0 (commit #unknown)
    Zigbee2MQTT:info 2023-09-05 20:51:05: Starting zigbee-herdsman (0.18.5)
    Zigbee2MQTT:error 2023-09-05 20:51:25: Error while starting zigbee-herdsman
    Zigbee2MQTT:error 2023-09-05 20:51:25: Failed to start zigbee
    Zigbee2MQTT:error 2023-09-05 20:51:25: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/ins...-to-start.html for possible solutions
    Zigbee2MQTT:error 2023-09-05 20:51:25: Exiting...
    Zigbee2MQTT:error 2023-09-05 20:51:26: Error: Connection not initialized
    at Ezsp.execCommand (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/ezsp/driver/ezsp.ts:551:19)
    at Ezsp.version (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/ezsp/driver/ezsp.ts:349:35)
    at Driver.startup (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/ezsp/driver/driver.ts:141:25)
    at EZSPAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/ezsp/adapter/ezspAdapter.ts:165:16)
    at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29)
    at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:60:27)
    at Controller.start (/app/lib/controller.ts:101:27)
    at start (/app/index.js:107:5)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pasific : 05-09-23 στις 21:53.

  4. #3019
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pasific Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα έχω πρόβλημα με το zigbee2mqtt μου βγάζει αλλάζω σε 8486 από /config/zigbee2mqtt ξεκινάει άλλα δεν σηκώνεται to web
    από τα log
    Full reboot έκανες?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #3020
    Εγγραφή
    04-05-2006
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    66
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΜΠΟΡΕΙΟ
    Router
    USR 9107
    ναι δοκιμασα και το παλιο backup αλλα παλι τα ιδια. Eγινε μετα απο αναβαθμιση του zigbee kai toy mqtt
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pasific : 05-09-23 στις 22:41.

  6. #3021
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Ξεκίνα απο τα απλά, το βλέπει το USB ? Μήπως άλλαξε /dev/ttyACM? . Μηπως τρέχει ήδη και έχει lock στο device ? (εννοώ δεν πέθανε, αν και είπες εκανες reboot)

    Edit: Φαίνεται οτι κατι παει στραβά με το usb και δεν σηκώνει το ezsp
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billy : 06-09-23 στις 09:24.

  7. #3022
    Εγγραφή
    04-05-2006
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    66
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΜΠΟΡΕΙΟ
    Router
    USR 9107
    Oτι ήταν συνδεμένο είναι ακόμα στο mqtt και τα βλέπω κανονικά

  8. #3023
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε επισκέφτηκα την IFA στο Βερολίνο.
    Αρχικά να πω ότι ήμουν αρκετά επιφυλακτικός για την έκθεση, καθώς είχα την εντύπωση ότι γενικότερα οι εκθέσεις έχουν αρχίσει να ξεφτίζουν και να χάνουν την αίγλη του παρελθόντος.
    Η συγκεκριμένη όμως με διέψευσε. Είχε πάρα πολύ κόσμο, τεράστια ποικιλία εκθετών κάθε μεγέθους και αρκετές παρουσιάσεις νέων προϊόντων που θα δούμε στο μέλλον.

    Στο θέμα μας τώρα με το οποίο ασχολείται το παρόν νήμα, smart homes.

    Θα έλεγα ότι δεν υπήρχαν πολλοί διαφορετικοί εκθέτες, κυρίως τα πολύ mainstream ονόματα που είναι γνωστά και από οικιακές συσκευές και παρουσίαζαν και τις δικές τους προτάσεις για το έξυπνο σπίτι, καθώς και κατασκευαστές όπως η Shelly. Υπήρχαν βέβαια διάσπαρτοι και κάποιοι μικρότεροι Κινέζοι που είχαν διάφορες λύσεις είτε με WiFi, είτε Zigbee, είτε Zwave.

    Η Shelly είχε ένα πολύ εντυπωσιακό περίπτερο στο οποίο είχαν όλα τα προϊόντα τους μαζί και τα νέα που παρουσιάστηκαν.
    Τα mini είναι πράγματι πολύ mini! Δυστυχώς για αυτούς, όπως κι εγώ, που δεν έχουν μεγάλα κουτιά πίσω από τους διακόπτες τους, τα Shelly mini είναι ελάχιστα πιο λεπτά από τη σειρά plus, αλλά είναι αρκετά μικρότερα σε μήκος και πλάτος.
    Τους είδα να δίνουν πολύ βαρύτητα στην wave σειρά τους και να πιστεύουν πολύ σε αυτή. Σε κάθε περίπτωση μου είπαν ότι θα συνεχίσουν να ασχολούνται με τις WiFi συσκευές παράλληλα με αυτές.
    Με απογοήτευσε ελαφρά το Shelly wall display, καθώς είχαν ανακοινώσει με τυμπανοκρουσίες ότι θα είναι το μόνο που θα λειτουργεί χωρίς ουδέτερο, αλλά αυτό δεν ήταν τελικά δυνατό τουλάχιστον σε αυτή τη φάση. Είπαν βέβαια ότι δουλεύουν πάνω σε αυτό και σε επόμενο firmware update θα λειτουργεί και χωρίς ουδέτερο. Για μένα θα ήταν ιδανικό αυτό, γιατί έχω μερικούς απλούς θερμοστάτες με μπαταρίες, που έχουν μόνο 2 καλώδιο πάνω τους, φάση και επιστροφή και το wall diplay θα ήταν ιδανικό να τους αντικαταστήσω.

    Υπήρχαν και κάποιοι που για κάποιο ανεξήγητο, σε εμένα, λόγο επέμεναν σε δικά τους κλειστά πρωτόκολλα επικοινωνίας, για τα οποία χρειαζόσουν το δικό τους gateway και σε αυτό συνδέονται οι συσκευές. Σε ερώτησή μου αν είναι ανοιχτά και μπορούν να συνδεθούν με Home asssistant, είτε δεν καταλάβαιναν την ερώτησή μου, είτε έκαναν πως δεν την καταλάβαιναν, μου απαντούσαν ότι συνδέονται πάρα πολύ εύκολα με Amazon Alexa και Google Home...

    Και κάτι τελευταίο, που δεν ήταν στην έκθεση, αλλά έχει σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ. Σύντομα θα έχω στα χέρια μου μια συσκευή, all-in-one, που θα τρέχει μάλλον και Home assistant, προσβάσιμο από το cloud χωρίς Nabu casa και θα μπορείς να συνδέσεις τα πάντα πάνω του, wifi, bluetooth, zigbee, zwave κτλ κτλ. Όταν το δω να λειτουργεί θα δώσω περισσότερες πληροφορίες!

  9. #3024
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με απογοήτευσε ελαφρά το Shelly wall display, καθώς είχαν ανακοινώσει με τυμπανοκρουσίες ότι θα είναι το μόνο που θα λειτουργεί χωρίς ουδέτερο, αλλά αυτό δεν ήταν τελικά δυνατό τουλάχιστον σε αυτή τη φάση. Είπαν βέβαια ότι δουλεύουν πάνω σε αυτό και σε επόμενο firmware update θα λειτουργεί και χωρίς ουδέτερο. Για μένα θα ήταν ιδανικό αυτό, γιατί έχω μερικούς απλούς θερμοστάτες με μπαταρίες, που έχουν μόνο 2 καλώδιο πάνω τους, φάση και επιστροφή και το wall diplay θα ήταν ιδανικό να τους αντικαταστήσω.
    Επειδή είμαι έτοιμος να το πάρω και δεν υπάρχει τίποτα από review κλπ και ξέρω πως θα εξαφανιστεί από στοκ (παλεύω να μην το πάρω μέχρι το BF μήπως και πέσει η τιμή αλλά θα κερδίσω κάνα 10€-20€ στην καλύτερη), πως το είδες? η οθόνη είναι φωτεινή? λένε είναι Android, αυτό τι σημαίνει άμεσα? τρέχει Android και πάνω μια εφαρμογή της Shelly? έχεις τίποτα πληροφορίες? μπορεί να εγκατασταθεί το ΗΑ app επάνω του πχ? κρίμα που δεν είπες πως θα πας είχα πολλές ερωτήσεις για πολλά πράγματα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρχαν και κάποιοι που για κάποιο ανεξήγητο, σε εμένα, λόγο επέμεναν σε δικά τους κλειστά πρωτόκολλα επικοινωνίας, για τα οποία χρειαζόσουν το δικό τους gateway και σε αυτό συνδέονται οι συσκευές. Σε ερώτησή μου αν είναι ανοιχτά και μπορούν να συνδεθούν με Home asssistant, είτε δεν καταλάβαιναν την ερώτησή μου, είτε έκαναν πως δεν την καταλάβαιναν, μου απαντούσαν ότι συνδέονται πάρα πολύ εύκολα με Amazon Alexa και Google Home...
    Γενικά πολλοί κατασκευαστές κλείνουν το σύστημά τους για 2 λόγους, Α. για ασφάλεια και καλά και Β. για να κονομάνε από το κλειστό οικοσύστημα. Στο δρόμο αναγκάστηκαν να τα ανοίξουν γιατί δεν πούλαγαν τίποτα... ένα τέτοιο παράδειγμα είναι η Somfy που τα βρίσκεις ακόμα και στον Καυκα τα οποία είναι z-wave και πλέον συνδέονται με Z-Wave στο ΗΑ κανονικά.

    Η μαγική ερώτηση στην IFA σε όλους για μένα θα ήταν "Πότε θα υιοθετήσετε το Matter?? εκεί είναι το κόλπο το μεγάλο πλέον. Όταν έχεις Samsung, Google, Apple!!! να λένε πως θα στηρίξουν το Matter που σημαίνει πως ότι συσκευή και να πάρεις από οποιαδήποτε μάρκα θα συνδεθεί στο σύστημά σου γιατί το πρωτόκολλο θα είναι κοινό, αυτό θα αλλάξει όλη την αγορά και πλέον μόνο το Quality και η τιμή θα είναι παράγοντας αγοράς οποιασδήποτε IoT συσκευής. Φυσικά όλο αυτό γίνεται για να πετάξουν τους κινέζους και τις τσιπιές που βγάζουν και συμφωνώ γενικά με την ιδέα (σίγουρα κάποιοι Κινέζοι θα μπουν αλλά με τα αυστηρά στάνταρντ του Alliance που είναι καλό). Πλέον το IoT στο σπίτι είναι σημαντικό αλλά χρειάζεται τη μέγιστη ασφάλεια και στο τομέα των προσβάσεων αλλά και στον τομέα να μην πάρεις φωτιά πχ. Καλά τα Tuya συμβατά από Ali κλπ αλλά εγώ πχ ποτέ δεν έχω πάρει τίποτα τέτοιο που να είναι με ρεύμα, παίρνω μόνο με μπαταρίες οτιδήποτε και μέχρι εκεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #3025
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι έτοιμος να το πάρω και δεν υπάρχει τίποτα από review κλπ και ξέρω πως θα εξαφανιστεί από στοκ (παλεύω να μην το πάρω μέχρι το BF μήπως και πέσει η τιμή αλλά θα κερδίσω κάνα 10€-20€ στην καλύτερη), πως το είδες? η οθόνη είναι φωτεινή? λένε είναι Android, αυτό τι σημαίνει άμεσα? τρέχει Android και πάνω μια εφαρμογή της Shelly? έχεις τίποτα πληροφορίες? μπορεί να εγκατασταθεί το ΗΑ app επάνω του πχ? κρίμα που δεν είπες πως θα πας είχα πολλές ερωτήσεις για πολλά πράγματα
    Μου έδωσαν ένα στο κουτί του να δω, επομένως δεν ήταν σε λειτουργία και δεν μπορώ να απαντήσω. Μου είπαν ότι τουλάχιστον αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να βάλεις ΗΑ πάνω του. Ίσως στο μέλλον με κάποιο custom firmware (????)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πολλοί κατασκευαστές κλείνουν το σύστημά τους για 2 λόγους, Α. για ασφάλεια και καλά και Β. για να κονομάνε από το κλειστό οικοσύστημα. Στο δρόμο αναγκάστηκαν να τα ανοίξουν γιατί δεν πούλαγαν τίποτα... ένα τέτοιο παράδειγμα είναι η Somfy που τα βρίσκεις ακόμα και στον Καυκα τα οποία είναι z-wave και πλέον συνδέονται με Z-Wave στο ΗΑ κανονικά.

    Η μαγική ερώτηση στην IFA σε όλους για μένα θα ήταν "Πότε θα υιοθετήσετε το Matter?? εκεί είναι το κόλπο το μεγάλο πλέον. Όταν έχεις Samsung, Google, Apple!!! να λένε πως θα στηρίξουν το Matter που σημαίνει πως ότι συσκευή και να πάρεις από οποιαδήποτε μάρκα θα συνδεθεί στο σύστημά σου γιατί το πρωτόκολλο θα είναι κοινό, αυτό θα αλλάξει όλη την αγορά και πλέον μόνο το Quality και η τιμή θα είναι παράγοντας αγοράς οποιασδήποτε IoT συσκευής. Φυσικά όλο αυτό γίνεται για να πετάξουν τους κινέζους και τις τσιπιές που βγάζουν και συμφωνώ γενικά με την ιδέα (σίγουρα κάποιοι Κινέζοι θα μπουν αλλά με τα αυστηρά στάνταρντ του Alliance που είναι καλό). Πλέον το IoT στο σπίτι είναι σημαντικό αλλά χρειάζεται τη μέγιστη ασφάλεια και στο τομέα των προσβάσεων αλλά και στον τομέα να μην πάρεις φωτιά πχ. Καλά τα Tuya συμβατά από Ali κλπ αλλά εγώ πχ ποτέ δεν έχω πάρει τίποτα τέτοιο που να είναι με ρεύμα, παίρνω μόνο με μπαταρίες οτιδήποτε και μέχρι εκεί.
    Matter θα υποστηρίζουν τέλη του '23 μου είπαν.
    Σχετικά με το γιατί βγάζουν κλειστά οικοσυστήματα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, έχω ακριβώς την ίδια άποψη. Η ιστορία όμως έχει δείξει ότι κερδίσουν αυτοί που βασίζονται σε ανοιχτά πρωτόκολλα.

  11. #3026
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Έβλεπα και το βίντεο με τον CEO της Shelly,νομίζω για το Matter ήταν που έλεγε "το δουλεύουμε και θα είναι σύντομα διαθέσιμο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το θέλετε"

  12. #3027
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβλεπα και το βίντεο με τον CEO της Shelly,νομίζω για το Matter ήταν που έλεγε "το δουλεύουμε και θα είναι σύντομα διαθέσιμο, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το θέλετε"
    Έχει ένα δίκιο σε σημεία... αυτή τη στιγμή μέσο wifi κάνεις παπάδες στα Shelly με script στα Gen2 και πάνω κλπ.. ασχέτως HA και οτιδήποτε. Αν μπει firmware με matter σε ένα relay πχ της Shelly αυτό θα εμφανίσει
    1 διακόπτη, πληροφορίες ρεύματος και κατανάλωσης, update info και τίποτα άλλο. Αυτό έχω καταλάβει εγώ γιατί το Matter είναι strict στο τι θα βγάζει μια συσκευή.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #3028
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Αλλάζω ελαφρώς το θέμα: τι προτείνετε για έξυπνο φωτισμό κατά κύριο λόγο, και δευτερευόντως ίσως και έξυπνες πρίζες για διαμέρισμα; Δεν υπάρχει, ούτε πρόκειται να υπάρξει home assistant.

    Οι απαιτήσεις είναι:
    Χειρισμός φωτισμού, από κινητό αλλά και από διακόπτη (όχι αναγκαστικά τον εγκατεστημένο στον τοίχο, αλλά κάποιον εξωτερικό/φορητό)
    Όχι εγκατάσταση εξοπλισμού εντός διακοπτών ή στον πίνακα (ενοικιαζόμενος χώρος)

    Σκέφτηκα Philips Hue, αλλά οι τιμές του είναι τσουχτερές. Βλέπω και την Innr που είναι ZigBee (και συμβατή με Hue) και έχει gateway και λάμπες, και μέσω ZigBee μελλοντική επεκτασιμότητα σε πρίζες, αισθητήρες, κλπ.
    Ανυπόγραφος

  14. #3029
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάζω ελαφρώς το θέμα: τι προτείνετε για έξυπνο φωτισμό κατά κύριο λόγο, και δευτερευόντως ίσως και έξυπνες πρίζες για διαμέρισμα; Δεν υπάρχει, ούτε πρόκειται να υπάρξει home assistant.

    Οι απαιτήσεις είναι:
    Χειρισμός φωτισμού, από κινητό αλλά και από διακόπτη (όχι αναγκαστικά τον εγκατεστημένο στον τοίχο, αλλά κάποιον εξωτερικό/φορητό)
    Όχι εγκατάσταση εξοπλισμού εντός διακοπτών ή στον πίνακα (ενοικιαζόμενος χώρος)

    Σκέφτηκα Philips Hue, αλλά οι τιμές του είναι τσουχτερές. Βλέπω και την Innr που είναι ZigBee (και συμβατή με Hue) και έχει gateway και λάμπες, και μέσω ZigBee μελλοντική επεκτασιμότητα σε πρίζες, αισθητήρες, κλπ.
    Χωρίς ΗΑ θα πληρώσεις πολλά γιατί όλα είναι πιο ακριβά αλλά δεν καταλαβαίνω πως θα ανάβεις τα φώτα με απλούς διακόπτες χωρίς relay πίσω από αυτούς, εννοώ με το φυσικό διακόπτη στο off που θα κόβει το ρεύμα, πως θα ανάψεις τη λάμπα smart ή μη?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #3030
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ναι, τα γνωστά μειονεκτήματα των έξυπνων λαμπτήρων. Όπως είπα, ενοικιαζόμενος χώρος (όχι δικός μου) και απλή χρήση. Αν πατηθεί ο διακόπτης στον τοίχο και κόψει το ρεύμα, ας πρόσεχε.

    Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα, κάπως έτσι ήμουν με τις Hue. Κάποιοι διακόπτες ήταν πάντα on και ο χειρισμός γινόταν είτε από κινητό, είτε με πρόγραμμα.

Σελ. 202 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204207212222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας