Σελ. 133 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 113123128131132133134135138143153 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.981-1.995 από 4326
  1. #1981
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η... ακριβούλα shelly plug s που αγόρασα 17 ευρώ λέει ότι χρειάζεται ενεργό ιντερνετ για να λειτουργήσει σε schedule.

    Τί fail φαση?

    Τέλος πάντων το αφήνω εδώ για όσους το χρειαστούν μελλοντικά (ή για να με διορθώσετε αν κάνω κάτι λάθος).
    μήπως εννοούν ότι θέλει ίντερνετ για να κάνει συγχρονισμό της ώρας στην αρχή και μετά τέλος?
    αλλιώς δεν μου στέκει

    εναλλακτικά πάντα υπάρχει και αυτό και την κάνεις ότι θες


    https://www.esphome-devices.com/devices/Shelly-Plug-S

  2. #1982
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή περιμένω ένα Sonoff Zigbee Bridge Pro οσονούπω και θέλω να του περάσω Tasmota, για πείτε πώς γίνεται το φλασάρισμα; Το συνδέω απευθείας στη USB του υπολογιστή και φλασάρω με Tasmota Web Installer (ή ESP-flasher) ή θέλει ενδιάμεσο module σαν αυτό;
    Δουλεύω από την αρχή το tasmotizer. Πολύ απλό στη χρήση του και μάλιστα με δυνατότητα να σου πάρει πρώτα backup το αρχικό firmware που έχει το esp και μετά να σου περάσει το tasmota. Φυσικά χρειάζεται να έχει το bridge από usb σε serial. Προσοχή στην επιλογή της τάσης που έχουν τα bridge, να είναι στα 3V3 και όχι στα 5V.

  3. #1983
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει το ftdi, εγώ το απλό έτσι το είχα κάνει (όχι εγώ αλλά ο κολλητός μου που το είχε ξανακάνει και πήγα σπίτι του) αλλά τώρα που βλέπω για το pro τη διαδικασία, έχει εξτρα steps.

    Με ηρεμία και αγάπη το κάνεις....
    https://notenoughtech.com/home-autom...zb-bridge-pro/

    Επίσης οι θεοί πάνω από Tasmota έβαλαν μετά esp32!!!!
    https://jonasled.dev/jonasled/sonoff...ge-pro-esphome

    Οκ αυτό δεν θα το έκανα για esp32 αλλά έτσι αποκτάς και bluetooth γιατί το pro έχει Bluetooth..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύω από την αρχή το tasmotizer. Πολύ απλό στη χρήση του και μάλιστα με δυνατότητα να σου πάρει πρώτα backup το αρχικό firmware που έχει το esp και μετά να σου περάσει το tasmota. Φυσικά χρειάζεται να έχει το bridge από usb σε serial. Προσοχή στην επιλογή της τάσης που έχουν τα bridge, να είναι στα 3V3 και όχι στα 5V.
    Σας ευχαριστώ αμφότερους.

    Ήρθαν σήμερα τα πραματάκια, έγινε το φλασάρισμα του bridge με Tasmota, μπήκε στον ΗΑ, και ξεκινάω να προσθέτω σιγά σιγά τους αισθητήρες.

    Το φλασάρισμα του Tasmota το έκανα με Tasmota WebInstaller (παρέα με ένα FTDI) και το φλασάρισμα του custom coordinator με τις οδηγίες του Mat (NotEnoughTech) από το λινκ που έδωσε παραπάνω ο ΜπλεΧρήστος. Παρότι εξαιρετικά απλή διαδικασία τελικά, αισθάνομαι ο μέγιστος χακεράς
    Ανυπόγραφος

  4. #1984
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ αμφότερους.

    Ήρθαν σήμερα τα πραματάκια, έγινε το φλασάρισμα του bridge με Tasmota, μπήκε στον ΗΑ, και ξεκινάω να προσθέτω σιγά σιγά τους αισθητήρες.

    Το φλασάρισμα του Tasmota το έκανα με Tasmota WebInstaller (παρέα με ένα FTDI) και το φλασάρισμα του custom coordinator με τις οδηγίες του Mat (NotEnoughTech) από το λινκ που έδωσε παραπάνω ο ΜπλεΧρήστος. Παρότι εξαιρετικά απλή διαδικασία τελικά, αισθάνομαι ο μέγιστος χακεράς
    Μην ξεχάσεις το κανάλι του Zigbee!!! μην την πατήσεις σαν και εμένα που έχω το 11 και τέλος...

    - - - Updated - - -

    To command το ρίχνεις στο Console του Tasmota

    ZbConfig {"Channel":13}

    Το 13 είναι αυτό που θα ήθελα εγώ να βάλω αλλά πλέον είναι αργά. Αν έχεις βάλει ήδη συσκευές, τότε πρέπει να τις πετάξεις από το ΗΑ... δεν ξέρω αν χρειάζεται να πετάξεις και το ZHA σαν addon πρώτα και αφού αλλάξεις κανάλι να δοκιμάσεις αν προσθέτει συσκευές.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #1985
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ωχ, θύμισέ μου τι παίζει με τα κανάλια. Στο 11 είναι το δικό μου και έχω βάλει ήδη τον πρώτο αισθητήρα
    Ανυπόγραφος

  6. #1986
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ, θύμισέ μου τι παίζει με τα κανάλια. Στο 11 είναι το δικό μου και έχω βάλει ήδη τον πρώτο αισθητήρα
    Απλά 1,6,11 θέλουμε συνήθως το Wifi του σπιτιού οπότε καλό είναι ή να πας ανάμεσα ή παραπάνω. Το Zigbee μπορεί να παίξει από 11 μέχρι 25 νομίζω.... θεωρώ ότι όσο ποιο ψηλά η συχνότητα τόσο χάνεται λίγο η εμβέλεια οπότε για μένα και με βάση αυτά που διάβασα από εδώ και από εκεί ένα καλό κανάλι είναι το 13...

    Γράψε σκέτα στην κονσόλα του Sonoff
    ZbConfig και θα πάρεις ρεπορτ το config όπου θα δεις και το κανάλι...

    Κάνε ένα scan στο σπίτι στα wifi.. δεν ξέρω τι μηχανήματα έχεις... να δεις τι κανάλια παίζουν γύρω από άλλους... αλλά λογικά το 13 θα είναι καθαρό...

    - - - Updated - - -

    Απλά αν τελικά αλλάξεις κανάλι.. κάντου μετά την εντολή αλλαγής, ένα reboot και τσέκαρε ότι το κράτησε...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #1987
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense


    ok, θα το δω μάλλον από αύριο
    Ανυπόγραφος

  8. #1988
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά 1,6,11 θέλουμε συνήθως το Wifi του σπιτιού οπότε καλό είναι ή να πας ανάμεσα ή παραπάνω. Το Zigbee μπορεί να παίξει από 11 μέχρι 25 νομίζω.... θεωρώ ότι όσο ποιο ψηλά η συχνότητα τόσο χάνεται λίγο η εμβέλεια οπότε για μένα και με βάση αυτά που διάβασα από εδώ και από εκεί ένα καλό κανάλι είναι το 13...

    Γράψε σκέτα στην κονσόλα του Sonoff
    ZbConfig και θα πάρεις ρεπορτ το config όπου θα δεις και το κανάλι...

    Κάνε ένα scan στο σπίτι στα wifi.. δεν ξέρω τι μηχανήματα έχεις... να δεις τι κανάλια παίζουν γύρω από άλλους... αλλά λογικά το 13 θα είναι καθαρό...

    - - - Updated - - -

    Απλά αν τελικά αλλάξεις κανάλι.. κάντου μετά την εντολή αλλαγής, ένα reboot και τσέκαρε ότι το κράτησε...
    Μπράβο βρε παιδιά και το σκεφτόμουν αυτό. Το κανάλι είναι channel mask που βλέπω στο deCONZ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-01-28 at 10.20.59 AM.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  310,0 KB 
ID: 245269
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #1989
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο βρε παιδιά και το σκεφτόμουν αυτό. Το κανάλι είναι channel mask που βλέπω στο deCONZ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-01-28 at 10.20.59 AM.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  310,0 KB 
ID: 245269
    Ναι, μια χαρά είσαι εσύ. Υπόψιν δεν αλλάζουμε κανάλι σε σπίτι και συσκευές μέσα σε πρίζες κλπ γιατί όλα μετά πρέπει να ξαναγίνουν pair!!!!!
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #1990
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η κατανομή των καναλιών, φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Υπόψη ότι σε WiFi έως το 14 (όλα δηλαδή) παίζει μόνον στην Ιαπωνία, έως το 11 μόνον στην Β. Αμερική και σε όλον το άλλο πλανήτη μέχρι το 13.


  11. #1991
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αφού το zigbee πάει από 11 μέχρι 25, ποιος ο λόγος να πας κοντά στο κανονικό wifi? 13 και πάνω και τέλος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1992
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλλον σε μπερδεύουν οι αριθμήσεις των καναλιών. Η περιοχή συχνοτήτων (που μας ενδιαφέρει) είναι η ίδια, απλά αλλάζει η αρίθμηση των καναλιών.

    Το κανάλι 1 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2412MHz και με εύρος εκπομπής 20MHz πέφτει πάνω στα κανάλια 11, 12, 13 και 14 του Zigbee.
    Το κανάλι 6 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2437MHz και με εύρος εκπομπής 20MHz πέφτει πάνω στα κανάλια 16, 17, 18 και 19 του Zigbee.
    Το κανάλι 11 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2462MHz και με εύρος εκπομπής 20MHz πέφτει πάνω στα κανάλια 21, 22, 23 και 24 του Zigbee.

    Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι καθαρά κανάλια για το Zigbee είναι τα 15, 20, 25 και 26. Το 2 τελευταία εφόσον δεν χρησιμοποιείται το κανάλι 13 σε WiFi.
    Και αυτά εφόσον ο χρήστης και οι γείτονες δουλεύουν τα 3 κανάλια (1, 6 και 11) σε WiFi.

  13. #1993
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Nα ρωτήσω, με εσας τους σατανάδες εδώ, ψήνομαι να παίξω με ΗΑ, αλλά χωρίς να χαλάσω το υπάρχον setup που βασίζεται σε cloud λειτουργίες συσκευών Shelly, Smartife, Sonoff, Broadlink συντονισμό με IFTTT και Sequematic και έλεγχο κυρίως με Google Home.
    O HA παίζει με τα παραπάνω default interfaces;

  14. #1994
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον σε μπερδεύουν οι αριθμήσεις των καναλιών. Η περιοχή συχνοτήτων (που μας ενδιαφέρει) είναι η ίδια, απλά αλλάζει η αρίθμηση των καναλιών.

    Το κανάλι 1 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2412MHz και με εύρος εκπομπής 20MHz πέφτει πάνω στα κανάλια 11, 12, 13 και 14 του Zigbee.
    Το κανάλι 6 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2437MHz και με εύρος εκπομπής 20MHz πέφτει πάνω στα κανάλια 16, 17, 18 και 19 του Zigbee.
    Το κανάλι 11 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2462MHz και με εύρος εκπομπής 20MHz πέφτει πάνω στα κανάλια 21, 22, 23 και 24 του Zigbee.

    Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι καθαρά κανάλια για το Zigbee είναι τα 15, 20, 25 και 26. Το 2 τελευταία εφόσον δεν χρησιμοποιείται το κανάλι 13 σε WiFi.
    Και αυτά εφόσον ο χρήστης και οι γείτονες δουλεύουν τα 3 κανάλια (1, 6 και 11) σε WiFi.
    Ωχ αμάν δίκιο έχεις. Ρε τους βλάκες? Ποιος ο λόγος να κάνουν τέτοια αρίθμηση???
    Άρα το 11 που έχω εγώ και ο Euri, είναι κοντά στο 1 του wifi... Μάλιστα και να σκεφτείς πως έχω τα AP μου σπίτι στο 1 και 6... Οκ το 1 wifi το κάνω 11 wifi και είμαι οκ

    Ευχαριστώ πολύ. Euri μην πειραξεις τίποτα ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #1995
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Euri μην πειραξεις τίποτα ...
    Δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, ευτυχώς που έβαλε ο Γιάννης την εικόνα με τις συχνότητες και τα κανάλια και ξεστραβώθηκα. Δεν ήξερα τη διαφορά στην αρίθμηση των καναλιών μεταξύ ZigBee και WiFi.

    @jkoukos ευχαριστούμε για την εικόνα και την εξήγηση. Λέω να την κάνω wallpaper
    Ανυπόγραφος

Σελ. 133 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 113123128131132133134135138143153 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας