Σελ. 282 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 262272277280281282283284287 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.216-4.230 από 4332
  1. #4216
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ το έβαλα και το ipmi integration πάλι μαμήθηκε..
    Κάνω τώρα restore το VM στο state που ήταν σήμερα το πρωί πριν το upgrade...

    - - - Updated - - -

    Όποιος βιάζεται σκοντάφτει λεει η παροιμία..
    Βιάστηκα να κάνω restore και ο dev είχε ήδη βγάλει fix..
    Τεσπα, ξανάκανα upgrade, όλα καλά τώρα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #4217
    Εγγραφή
    08-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Νεο Home Assistant 2024.4.1 με fixes.

  3. #4218
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.006
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχω κάτι smart plug gosund, προχτές μου ήρθε ειδοποίηση ότι βγήκε εκτός σύνδεσης, έκανα ρρ στα ρούτερ αλλά δεν ήρθε πάλι online και πηγα κοντά του να δω τι συμβαίνει...
    Το λαμπάκι λειτουργίας ήταν αναμμένο και επίσης αναβοσβηνε το pair led, κανονικά θα ξεκινούσα πάλι τη διαδικασία pair νομίζοντας ότι ξερυθμιστηκε, αλλά λέω για κάτσε να το βάλω βγάλω από τη πρίζα και έστρωσε...
    Πιθανώς κάποιο σκάλωμα έφαγε στη ταυτοποίηση του κωδικού του wifi και κόλλησε...
    Και αναρωτιέμαι εδώ, αν δεν ήμουν κοντά να το ξεκολλήσω τι θα γινόταν;
    Δεν μου το κάνει συχνά αλλά μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία...
    Αν πρέπει μπροστά από κάθε smart plug να χώνουμε και ένα χρονοδιακόπτη δέσαμε...

    Γενικά έχω βάλει χρονοδιακόπτες και smart plugs στα πάντα, ρούτερ κάμερες κλπ ώστε όταν κολλάνε να μπορώ να τα ξεκολλήσω από μακριά...

    Τις προάλλες μου χάλασε ο φορτιστής μιας κάμερας και ήθελε παρέμβαση από κοντά να βάλω άλλον.... Όπως και σε κάτι κάμερες έχω βάλει χρονοδιακόπτες να τις ανοιγοκλείνουν 2 φορές την ημέρα... Ε... Χάλασε ο χρονοδιακόπτης έσπασε ένα πλαστικό γρανάζι από μέσα και σταμάτησε να δίνει ρεύμα και βγήκαν off οι κάμερες... Πάλι παρέμβαση από κοντά....

    Και αναρωτιέμαι αν είσαι κάπου πολύ μακριά τι κάνεις;
    Μια άλλη λύση θα ήταν να μη βάλεις τίποτα στις συσκευές και να στέλνεις κάποιο γείτονα να κλείνει ανοίγει το ρολόι της ΔΕΗ...
    Αλλά οι συσκευές που είναι σε ups; Εκεί έχω βάλει μεχρι και sonoff usb switch...

    Τι να πω... Γενικά με απασχολεί το τι κάνεις όταν είσαι μακριά....

    Στο εξοχικό έχω ρυθμίσει το ρούτερ να κάνει ρρ μια φορά τη μέρα μόνο του... Αλλά συμπληρωματικά έχω βάλει και χρονοδιακόπτη στη πρίζα να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κολλήσει και ότι κάτι θα του κόψει το ρεύμα ώστε να επανέλθει...

    Η μετά....

    Ίσως κάποια υλοποίηση στο πίνακα του σπιτιού;

    Η το σταυρό σου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-04-24 στις 18:17.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4219
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.271
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάτι smart plug gosund, προχτές μου ήρθε ειδοποίηση ότι βγήκε εκτός σύνδεσης, έκανα ρρ στα ρούτερ αλλά δεν ήρθε πάλι online και πηγα κοντά του να δω τι συμβαίνει...
    Το λαμπάκι λειτουργίας ήταν αναμμένο και επίσης αναβοσβηνε το pair led, κανονικά θα ξεκινούσα πάλι τη διαδικασία pair νομίζοντας ότι ξερυθμιστηκε, αλλά λέω για κάτσε να το βάλω βγάλω από τη πρίζα και έστρωσε...
    Πιθανώς κάποιο σκάλωμα έφαγε στη ταυτοποίηση του κωδικού του wifi και κόλλησε...
    Και αναρωτιέμαι εδώ, αν δεν ήμουν κοντά να το ξεκολλήσω τι θα γινόταν;
    Δεν μου το κάνει συχνά αλλά μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία...
    Αν πρέπει μπροστά από κάθε smart plug να χώνουμε και ένα χρονοδιακόπτη δέσαμε...

    Γενικά έχω βάλει χρονοδιακόπτες και smart plugs στα πάντα, ρούτερ κάμερες κλπ ώστε όταν κολλάνε να μπορώ να τα ξεκολλήσω από μακριά...

    Τις προάλλες μου χάλασε ο φορτιστής μιας κάμερας και ήθελε παρέμβαση από κοντά να βάλω άλλον.... Όπως και σε κάτι κάμερες έχω βάλει χρονοδιακόπτες να τις ανοιγοκλείνουν 2 φορές την ημέρα... Ε... Χάλασε ο χρονοδιακόπτης έσπασε ένα πλαστικό γρανάζι από μέσα και σταμάτησε να δίνει ρεύμα και βγήκαν off οι κάμερες... Πάλι παρέμβαση από κοντά....

    Και αναρωτιέμαι αν είσαι κάπου πολύ μακριά τι κάνεις;
    Μια άλλη λύση θα ήταν να μη βάλεις τίποτα στις συσκευές και να στέλνεις κάποιο γείτονα να κλείνει ανοίγει το ρολόι της ΔΕΗ...
    Αλλά οι συσκευές που είναι σε ups; Εκεί έχω βάλει μεχρι και sonoff usb switch...

    Τι να πω... Γενικά με απασχολεί το τι κάνεις όταν είσαι μακριά....

    Στο εξοχικό έχω ρυθμίσει το ρούτερ να κάνει ρρ μια φορά τη μέρα μόνο του... Αλλά συμπληρωματικά έχω βάλει και χρονοδιακόπτη στη πρίζα να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κολλήσει και ότι κάτι θα του κόψει το ρεύμα ώστε να επανέλθει...

    Η μετά....

    Ίσως κάποια υλοποίηση στο πίνακα του σπιτιού;

    Η το σταυρό σου;
    Για ποιο μεγάλη σιγουριά θες πανακριβα plugs οπότε μια χαρά είσαι όπως είσαι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #4220
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.006
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο μεγάλη σιγουριά θες πανακριβα plugs οπότε μια χαρά είσαι όπως είσαι.
    Από ότι έχω καταλάβει με τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.... Ότι δεν θα κολλήσει δλδ η δεν θα πάθει κάτι...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #4221
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.271
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχω καταλάβει με τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.... Ότι δεν θα κολλήσει δλδ η δεν θα πάθει κάτι...
    Μη γελάσεις αλλά στο Bacκbone μου έχω Shelly μέσα στην πρίζα και Shelly plug απεξω. Το έξω συνδέεται στο wifi του 5g απευθείας στο ίντερνετ ενώ το άλλο στο wifi του σπιτιού αλλά ακόμα και έτσι πάλι εχω βρεθεί σε φάση να μην μπορώ να κάνω rst κάτι....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #4222
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.006
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη γελάσεις αλλά στο Bacκbone μου έχω Shelly μέσα στην πρίζα και Shelly plug απεξω. Το έξω συνδέεται στο wifi του 5g απευθείας στο ίντερνετ ενώ το άλλο στο wifi του σπιτιού αλλά ακόμα και έτσι πάλι εχω βρεθεί σε φάση να μην μπορώ να κάνω rst κάτι....
    Είναι πολύ άσχημο να είσαι μακριά κάπου και να μη μπορείς να κάνεις ρρ σε κάτι...
    Και δεν είναι μόνο ότι θα κολλήσει το plug, έχουμε ρούτερ, a.p κλπ στην εξίσωση... Κατάλαβες...
    Και εγώ τα μισά τα έχω στο 4g και τα άλλα στην οπτική..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #4223
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Εμένα το χειρότερο είναι του ψυγείου, που πρέπει να τραβήξεις το ψυγείο εάν χρειαστείς φυσική πρόσβαση.
    Μια φορά είχε κολλήσει και έβριζα. Μια άλλη απλά έσβησε μόνο του, και χρειάστηκε να το ξανανάψω. Τώρα έχω βάλει automation να μου στέλνει ειδοποίηση όποτε μείνει σβηστό πάνω από 5' .

  9. #4224
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι με τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις τις πιθανότητες ή και τον χρόνο στον οποίο θα είσαι up & running. Ανάλογα το πόσο σημαντικό είναι αυτό για σένα πληρώνεις αναλόγως…

    Λύσεις υπάρχουν από το απλό plug με timer, περιοδικό restart από τις ίδιες τις συσκευές μέχρι managed PoE switches, switch και συσκευές με watchdog… Τα Shelly π.χ. μπορούν να κάνουν reboot αν σταματήσουν να βλέπουν το router αλλά και το αντίστροφο, το κάνουν π.χ. τα Teltonika, OpenWRT routers…

  10. #4225
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.271
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι με τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις τις πιθανότητες ή και τον χρόνο στον οποίο θα είσαι up & running. Ανάλογα το πόσο σημαντικό είναι αυτό για σένα πληρώνεις αναλόγως…

    Λύσεις υπάρχουν από το απλό plug με timer, περιοδικό restart από τις ίδιες τις συσκευές μέχρι managed PoE switches, switch και συσκευές με watchdog… Τα Shelly π.χ. μπορούν να κάνουν reboot αν σταματήσουν να βλέπουν το router αλλά και το αντίστροφο, το κάνουν π.χ. τα Teltonika, OpenWRT routers…
    Μόνο τα gen2 Shelly με scripting... Έχεις βρει τρόπο στα gen1 γιατί με ενδιαφέρει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #4226
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όχι δυστυχώς… Έχω μείνει πολύ πίσω σε αυτά που θέλω να φτιάξω.

  12. #4227
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.006
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι με τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις τις πιθανότητες ή και τον χρόνο στον οποίο θα είσαι up & running. Ανάλογα το πόσο σημαντικό είναι αυτό για σένα πληρώνεις αναλόγως…

    Λύσεις υπάρχουν από το απλό plug με timer, περιοδικό restart από τις ίδιες τις συσκευές μέχρι managed PoE switches, switch και συσκευές με watchdog… Τα Shelly π.χ. μπορούν να κάνουν reboot αν σταματήσουν να βλέπουν το router αλλά και το αντίστροφο, το κάνουν π.χ. τα Teltonika, OpenWRT routers…
    Ενδιαφέροντα αυτά τα τελευταία με το αυτόματο ρρ που λες...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #4228
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέροντα αυτά τα τελευταία με το αυτόματο ρρ που λες...
    Να θυμίσω ότι στα shelly μπορείτε να περάσετε εύκολα esphome και να κάνετε ότι θέλετε απο εκεί.

  14. #4229
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.271
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμίσω ότι στα shelly μπορείτε να περάσετε εύκολα esphome και να κάνετε ότι θέλετε απο εκεί.
    και μετά χάνουμε όλο το online της shelly σωστά?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #4230
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.211
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μετά χάνουμε όλο το online της shelly σωστά?
    Ναί αλλά μπορείς να σηκώσεις web server και να μπαίνεις στη σελίδα του (μέσω lan φυσικά).
    https://esphome.io/components/web_server.html

Σελ. 282 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 262272277280281282283284287 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας