Σελ. 250 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 230240245248249250251252255260270 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.736-3.750 από 4326
  1. #3736
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σε network 8.0.24 και μου τα εμφανιζει οπως του @Bluechris .

    Α ΟΚ, θενκς, οπότε γι' αυτό μάλλον.. Και απ' ότι βλέπω μάλλον είναι και ο λόγος που δεν μου δείχνει καν την επιλογή για 6GHz...
    Θα βάλω στο πρόγραμμα να του κάνω update αν είναι...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #3737
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Ήρθαν προχθές τα δύο Broadlink RM4 mini και τα ενσωμάτωσα στο home assistant.
    Τέλεια, όλα δουλεύουν όπως ήθελα

    Συμπαθητική η εφαρμογή που δίνει η broadlink. Αν και δεν έχει στην database της τα 2 (παλιά) fujitsu που έχω (για την ακρίβεια δεν έχει κανένα fujitsu αν κατάλαβα καλά) εντούτοις η εφαρμογή σε καθοδηγεί να βρείς κάποιο συμβατό μοντέλο και τελικά δουλεύει στα βασικά της (mode, temp, fan). Όλα τα υπόλοιπα features που τυχόν έχει το a/c (πχ eco mode, vertical/horizontal swing κλπ) φυσικά δεν τα υποστηρίζει.

    Στην τελική και να μην δουλέψει κάποιο απο τα preset μπορείς εύκολα να κάνεις learn τους IR κωδικούς και τελικά κουτσά-στραβά να κάνεις δουλειά.

    Τα συσκευούλια πολύ μικρά, όμορφα, διακριτικά και κομψά. Το USB καλώδιο για την τροφοδοσία τους είναι 1m. Δεν περιλαμβάνει usb charger. Περιλαμβάνει βάση στήριξης τοίχου αν θέλετε να το στερεώσετε σε τοίχο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 160701.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  116,1 KB 
ID: 252792

    Αυτά για όποιον δεν έχει home assistant. Με home assistant ένας άλλος κόσμος δυνατοτήτων και αυτοματισμών ανοίγει ..

    Το HA τα βρήκε αμέσως και δημιούργησε 2 remote.* entitites, ένα για κάθε device που έβαλα στο wifi. Μέσω των πανίσχυρων υπηρεσιών (services) remote.learn_command και remote.send_command, το HA "μαθαίνει" τους κωδικούς και απο εκει και πέρα είναι θέμα φαντασίας του χρήστη και δημιουργίας αυτοματισμών (automations) και UI entities (πχ διακόπτης (switch), input_select, timers) και μπορεί να ζωγραφίσει ότι θέλει. Θέλει λίγο διάβασμα και πειραματισμό μέχρι να το μάθεις αλλά γενικά είναι βατή η διαδικασία.

    Να πώ εδώ και κάτι που δεν ήξερα: στα A/C, ειδικά στου παλιού τύπου, οι εντολές δίνονται "όλες μαζί" απο το τηλεκοντρόλ. Δεν υπάρχει δηλαδή άλλη εντολή για το mode (cool/heat/dry/fan/auto), άλλη για το temp, άλλη για το fan speed. Το τηλεκοντρόλ βλέπει τις ρυθμίσεις που επιλέγεις και κατασκευάζει την εντολή και την στέλνει με την μία στο a/c. Αυτό δημιουργεί ένα θέμα καθώς αν θέλουμε να κάνουμε εκμάθηση ένα σύστημα θα πρέπει θεωρητικά να περάσουμε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς, δηλαδή 4 modes Χ 12 διαφορετικές θερμοκρασίες (αν υποθέσουμε ότι οι επιτρεπόμενες θερμοκρασίες είναι από το 18 ως το 30) X 4 διαφορετικά fan speeds = 192 διαφορετικοί κωδικοί μόνο για τα βασικά. Επί άλλους τόσους αν έχουμε και έξτρα features πχ eco mode, swing, κλπ. Δύσκολο στη διαχείριση/εκμάθηση όλων αυτών των κωδικών όπως καταλαβαίνετε οπότε τι έκανα: διάλεξα 4-5 συνδυασμούς που χρησιμοποιώ συχνά και έκανα εκμάθηση αυτούς μόνο και χρησιμοποιώ στα automations μου. Αν χρειαστώ και άλλα θα τα κάνω learn και αυτά.

    Πολύ χρήσιμο και το python-broadlink open-source project που δίνει CLI εργαλεία για το discovery αλλά και τον χειρισμό των blasters (τι χειρισμό δηλαδή, 2 πράγματα κάνουν: learn & send )
    Στις άλλες συσκευές της broadlink προφανώς κάνουν και άλλα (πχ στους διακόπτες τους ανοιγοκλείνουν, στις λάμπες τις αναβοσβήνουν κλπ)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 152546.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  90,8 KB 
ID: 252782

    Παρακάτω, κάνω πρώτα --learn μια εντολή και μετά με --send την στέλνω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 152923.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  188,6 KB 
ID: 252783

    Το παραπάνω εργαλείο είναι επικουρικό και δεν χρειάζεται για τo ΗΑ. Tο integration το ίδιο, μέσω των services remote.learn και remote.send κάνει την δουλεία. Όλοι οι κωδικοί που μαθαίνονται, σώζονται σε αρχείο στον .storage folder:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 153409.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  687,2 KB 
ID: 252784

    Με την βοήθεια ενός input_select helper entity, δημιούργησα το κοντρόλ που επιθυμούσα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 153913.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  66,0 KB 
ID: 252785

    και με το κατάλληλο automation μέσω του event bus εκτελεί το επιθυμητό action:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 154149.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  126,3 KB 
ID: 252786

    Το παραπάνω στέλνει δυο IR codes όπως θα παρατηρήσετε, μια για να ανάψει το a/c με [heat, 25oC, low] ρύθμιση και μία ακόμα μετά για να ενεργοποιήσει το ECO mode γιατί στο συγκεκριμένο μοντέλο μου, το eco mode δεν το θυμάται το A/C μου κάθε φορά που ανοίγει αλλά πρέπει ο χρήστης να το ξανά-ανοίξει από το τηλεκοντρόλ αν το θέλει

    επίσης υλοποίησα και 2 ακόμα helper entities, ένα switch το οποίο το δουλεύω σαν on/off switch (το on στέλνει ένα συγκεκριμένο mode, πχ το heat_25_low_eco τώρα που είναι χειμώνας) και ένα timer 30 λεπτών ώστε μόλις λήξει ο timer να στέλνει την εντολή off. Ουσιαστικά δηλαδή την ευκολία του sleep timer την έχω περάσει στο HA και δεν βασίζομαι στο AC και σε συγκεκριμένη IR εντολή που πρέπει να στείλω για να ρυθμιστεί

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 154522.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  30,6 KB 
ID: 252787

    Και εκεί που είπα οκ, το έκανα όπως ήθελα αλλά ομολογώ ζήλευα που δεν είχα και μια γνήσια climate κάρτα που έχουν τα άλλα παιδάκια με τα native integrations των άλλων smart κλιματιστικών, ανακαλύπτω το εκπληκτικό smartIR project (γραμμένο από Έλληνα/Έλληνες - να' ναι καλά αν μας διαβάζουν και ευχαριστώ πολύ! ) το οποίο μου έδωσε και την πολυπόθητη climate κάρτα:

    Βάζουμε στο configuration.yaml τα παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 162253.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,8 KB 
ID: 252793

    και Voilà!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-21 155645.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  76,7 KB 
ID: 252788

    το ανωτέρω custom integration έρχεται με βάση κωδικών τηλεκοντρόλ για πάρα πολλά μοντέλα κλιματιστικών.
    Το κάθε json αρχείο για κάθε μοντέλο έχει όλους τους πιθανούς 192 κωδικούς που ανέφερα νωρίτερα οπότε κάθε συνδυασμός ρυθμίσεων είναι εφικτός !

    Το τηλεκοντρόλ μου δεν υπήρχε ακριβώς το ίδιο στη βάση ωστόσο χρησιμοποίησα ενα συμβατό/ίδιας γενίας/τεχνολογίας και δούλεψε αμέσως.

    Φυσικά η κάρτα δουλεύει μόνο με τα βασικά, δηλαδή mode, temp, fan speed. Δεν υποστηρίζει features πχ swing, eco mode, sleep timers κλπ αλλά δεν με χαλάει καθόλου. Για τον πατέρα μου και το a/c του που χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς δύο σετ ρυθμίσεων όλα και όλα είναι μια χαρά

    Αυτά! 2x15 ευρώ και 2 μέρες διάβασμα και πειραματισμοί το κόστος

  3. #3738
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά! 2x15 ευρώ και 2 μέρες διάβασμα και πειραματισμοί το κόστος
    Θα σε προτιμήσουμε, να ξέρεις

    Πέρα από την πλάκα, ευχαριστούμε πολύ για τις λεπτομέρειες που μοιράζεσαι
    Ανυπόγραφος

  4. #3739
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Εγώ ψάχνομαι ακόμη στο ΗΑ για τα παρακάτω:
    https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-...e-p-PER.591568
    Αν κάποιος βρει πληροφορίες ας ενημερώσει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #3740
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μπήκα μια τώρα να δω και ενώ πριν καναδυό μέρες είχα κάνει upgrade σε 6.6.56.15200, βλέπω εικονίδιο για upgrade δίπλα στα ΑΡ και πατώντας βγάζει το εξής κορυφαίο:
    Spoiler:
    Κώδικας:
    Are you sure you want to downgrade INSOMNIA_AP_AC from 6.6.56.15200 to 6.5.62.14788?
    Συνημμένο Αρχείο 252780

    Τι φάση ρε φίλε... ότι νά' ναι..


    Τέλως πάντων μπήκα να δω τις ρυθμίσεις και δεν είδα πουθενά τέτοιες.. Μετά θυμήθηκα ότι είμαι ρομαντικός και θέλω το παλιό interface όσο κρατήσει...
    Το γύρισα στο καινούριο και είναι έτσι (μου λείπουν κάποιες επιλογές):
    Συνημμένο Αρχείο 252779
    Οπότε λες να πειράξω το DTIM Period και το data rate control, OK...
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί εμένα σαν επιλογή δεν δείχνει wifi6 ????
    Μπας και στο βγάζει εσένα επειδή έχεις το U6-Ent? Ή έχεις άλλη έκδοση controller?
    Εμένα είναι Network 7.3.83
    Ναι το 3 Dtim στα 2.4 είναι must. Ο λόγος είναι πως χαλαρώνεις το χρόνο του πότε το AP πιστεύει ότι χάνει την συνδεδεμένη συσκευή. Για κινητό πχ δεν είναι καλή ρύθμιση γιατί καθυστερεί το roaming αλλά όλες οι ΙοΤ είναι σταθερές συσκευές.
    Επίσης το Auto στο minimum bandwidth, ανεβαίνει ψηλά οπότε ενώ μια ΙοΤ συσκευή μπορεί να παίξει και με 10kbit, το unifi δεν το δέχεται και για αυτό καλύτερα είναι να τα έχουμε Enabled στο minimum.

    Τώρα έτσι μου παιζουν εμενα όλα καλά με μόνη παραφωνία ένα shelly 1l στο δωμάτιο του παιδιού που είναι μακρυά από το AP και έχει και μια βιβλιοθήκη μπροστά του. Θα το αλλάξω δοκιμαστικά με ένα Shelly Dimmer2 που είναι η μόνη άλλη συσκευή της Shelly που παίζει χωρίς ουδέτερο.

  6. #3741
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά όλα από το SmartLife ε? Έχεις HA?

    Καλησπέρα. Όχι, δεν έχω HA και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ (και δεν νομίζω να ασχοληθώ είναι η αλήθεια.. ).
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  7. #3742
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σωστή διάταξη βάση κανονισμού είναι: διακόπτης -> ασφάλεια -> φορτίο.

    Στα μεγάλα φορτία (εστίες-φούρνος, θερμοσίφωνας), διακόπτης & ασφάλεια πρέπει να απομονώνουν και τον ουδέτερο (P+N).

    Στην περίπτωση του ρελέ ισχύος, αυτό μπαίνει μετά το διακόπτη ή στη θέση του (εγώ κράτησα τον διακόπτη για την περίπτωση που κολλήσει το ρελέ αλλά αν χρειαστώ το χώρο θα τον βγάλω μια και καταλαμβάνει χώρο 2 modules).

    Θες επίσης ασφάλεια έως 2A στη γραμμή εντολής του ρελέ: ασφάλεια -> συσκευή ελέγχου -> ρελέ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...02#post7497202

    Συνημμένο Αρχείο 252360
    Μια ερώτηση που ελπίζω μα μην έχει απαντηθεί και μου ξέφυγε.
    Το κουμπί του Shelly μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν on/off για να αποφύγω να αγοράσω ξεχωριστό μπουτόν ράγας για να το ελέγχω χειροκίνητα;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #3743
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χρόνια πολλά!

    Το είχα απαντήσει κάποια στιγμή, ναι γίνεται από κάποιο firmware version του Pro EM και μετά, αν μιλάμε για το ίδιο. Υπόψη ότι πάντα μπορούν να φάνε κόλλημα αυτά τα διαόλια οπότε καλό είναι να έχεις χειροκίνητο override. Για αυτό και πείρα έναν contactor με αυτή τη δυνατότητα (Hager ERC40S αν θυμάμαι καλά).

  9. #3744
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθαν προχθές τα δύο Broadlink RM4 mini και τα ενσωμάτωσα στο home assistant.
    Τέλεια, όλα δουλεύουν όπως ήθελα
    Αμα βρείς και πώς αλλάζεις το WiFi που έχει συνδεθεί... θα σε κεράσω καφέ (χωρίς να το κάνω reset) και να ξανακάνω configure οτι έχει μάθει

  10. #3745
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα βρείς και πώς αλλάζεις το WiFi που έχει συνδεθεί... θα σε κεράσω καφέ (χωρίς να το κάνω reset) και να ξανακάνω configure οτι έχει μάθει
    Με ένα τικ στο κουμπάκι τους όλα τα Shelly εκπέμπουν το δικό τους wifi για λίγο οπότε συνδέεσαι και κάνεις ότι αλλαγη θες
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #3746
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτου έχασα το μήνυμα με το mobile theme και είχα γράψει σεντόνι στο τραμ.


    Δεν θα έλεγα μπερδευτεί αλλά σίγουρα μου διαφεύγει ορολογία και πως ακριβώς δουλεύει ένα πρωτόκολλο τύπου zigbee.

    Στο παρακάτω, θα αναφέρομαι με HA σε κάθες μορφής smart home λογισμικό, με ZigBee σε κάθε μορφής πρωτόκολλο επικοινωνίας εντός της κατοικίας IOT συσκευώς, με IOT σε κάθε μορφή αισθητήρα ή συσκευή που κάνει κάτι πχ μέσα στο σπίτι και με IOT Gateway την "cloud" υπηρεσία που λαμβάνει πληροφορία από τις εκάστοτε συσκευές της κάθε εταιρείας και γενικά ας το πουμε το server side κομμάτι τους.

    Χωρίς να το έχω μελετήσει αλλά από την δουλειά μου καταλαβαίνω ότι υπάρχουν οι εξείς επιλογές για το πως μια συσκευή λειτουργεί μέσα σε ένα σπίτι.
    1 Η συσκευή μιλάει με WIFI-Internet με το δικό της IOT Gateway
    2. Η συσκευή μιλάει με Wifi-Local, δηλαδή με κάτι που μέσα στο ίδιο home network. Σπάνιο θα έλεγα εκτός και αν το φτιάξεις εσύ.
    3. Η συσκευή μιλάει με κάποιο gateway το οποίο η εταιρεία δίνει για να ελέγχει μαζικά πολλές και διαφορετικές συσκευές. Δεν ξέρω αν αυτή η επικοινωνία έχει πάντα κάποιο στάνταρ ή ειναι ιδιωτική εκδοχή τους. Αυτό το gateway έχει internet access και πρόσβαση στο δικό τους iot gateway
    4. H συσκευή μιλάει με Zigbee τοπικα μέσα στο σπίτι.

    Το HA είναι στημένο σε κάποιο μηχάνημα, πχ PI 3 ή 4 και ουασιαστικά μπορεί να αποτελέσει τον στόχο των 2 και 4 directly. Ίσως κάποιες φορές να γίνεται και το 3 όπως πχ λέτε για το IKEA. Στην περίπτωση που δεν γινεται, υπάρχει integration μέσω ιντερνετ με τον IOT Gateway (API) της εταιρίας. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση, η πληροφορία του αισθητήρα και ανάποδα μια εντολή θα πάει από την IOT συσκευή, στο IOT Gateway μέσω 1 ή 3 και μετά θα έρθει στο HA. Δηλαδή μέσω κωλοπετινίστας. Προσωπικά, αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Θα προτιμούσα να μην εξαρτάμαι από τον IOT Gateway μιας εταιρίας που συνήθως συνοδεύεται με κάθε χαζή εφαρμογή.

    Αυτό που σιγουρα δεν έχω καταλάβει ειναι το πως ένα HA στημένο σε PI ή σε μηχανάκι δουλεύει με το Zigbee και κάθε zigbee. Από όσο ξέρω δεν έχει το απαραίτητο hardware αλλά όταν κοιτάζω το site της HA ουσιαστικά λέει πάρε το pi και στήσε το. Επίσης δίνει κάποια δικά της, που ίσως έχουν αυτό που κάποια φάση διάβασα ως Zigbee bridge για το Zigbee συγκεκριμένα.
    Όταν έγραψα HA στο cloud, ουσιαστικά αναφερόμουν σε private deployment σε κάποιο cloud αντί να έχεις το πχ pi μέσα στο σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση, και ανάλογα με το προηγούμεν ερώτημα, θα χρειαστώ κάτι σαν zigbee bridge μέσα στο σπίτι που μιλάει με το private HA deployment μου και τις IOT συσκευές τοπικά. Όποτε θέλω, μεταφέρομαι σε local deployment. Η εναλλακτική ειναι συσκευές με σύνδεση 1 και το integration.

    Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά ή όχι. Τώρα γιατί δεν το έχω ψάξει πολύ λεπτομερώς και ίσως σου πρήζω τον έρωτα; Λόγοι υγείας που δυσκολεύουν το διαβασμα και έχουν πάρει αναβολή αλλά ελπίζω να λυθούην σύντομα. Ήταν να έχουν λυθεί το Οκτωβρη όμως. Συγνώμη κιόλας.
    Αν ξέρω τους όρους λάθος ή υπάρχει standard ορολογία σε παρακαλώ πες μου. Έχω background σε Architecture και θα ξέρω. Απλά όπως σε όλα στον χώρο μου, η ορολογία είναι ανάμικτη και ειδικά αυτή η λέξη Gateway που τα κάνει όλα αχταρμα.
    Home Assistant Yellow για να έχεις HA με zigbee module.

  12. #3747
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Home Assistant Yellow για να έχεις HA με zigbee module.
    211 συν το pi4 δεν είναι πολλά; όλοι εσείς αυτό έχετε;

  13. #3748
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ έχω ένα pi 400, το τυπικό είναι pi 3/4 με zigbee dongle, ή σε κάποιο small factor pc.

  14. #3749
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    211 συν το pi4 δεν είναι πολλά; όλοι εσείς αυτό έχετε;
    οχι λειτουργει και σε docker ενος Intel® Celeron® CPU J3455 @ 1.50GHz με 8 GiB DDR3 , μαζι και με αλλα dockers αλλα και virtual machines (για zigbee bridge ενα sonoff των 15 ευρω)
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #3750
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    211 συν το pi4 δεν είναι πολλά; όλοι εσείς αυτό έχετε;
    Όχι εννοείται, εγώ έχω ένα Nuc παλιό με celleron J3455 που έχω esxi επάνω (6.7) και τρέχει επίσης και το Freepbx μου, το ένα Adguard μου, στην ανάγκη του πάω και το firewall για μέχρι 200-300mbit.

    Αν έπαιρνα τώρα κάτι θα έπαιρνα ένα σύγχρονο Nuc ή ένα άλλο mini pcάκι τέτοιου τύπου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 250 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 230240245248249250251252255260270 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας