Σελ. 142 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147152162 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.116-2.130 από 4326
  1. #2116
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όσους απάντησαν, τελικά το έκανα με ένα δικό μου domain και cloudflared tunnel.
    Να υποθέσω ότι αν κάποιος βρει την public-ip μου μπορεί να χτυπάει απευθείας στον exposed ha;
    Θα μπορούσα να βάλω κάποιο rule να δέχεται connections μόνο μέσω του tunnel;
    Γίνεται. Στο mikrotik router έχω βάλει να δέχεται συνδέσεις μόνο απο τις ip του cloudflare.
    https://www.cloudflare.com/ips/

    Επίσης στο cloudflare έχω βάλει να μπλοκάρει συνδέσεις εκτός Ελλάδας.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  seozKx8.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  4,1 KB 
ID: 245941

  2. #2117
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται. Στο mikrotik router έχω βάλει να δέχεται συνδέσεις μόνο απο τις ip του cloudflare.
    https://www.cloudflare.com/ips/

    Επίσης στο cloudflare έχω βάλει να μπλοκάρει συνδέσεις εκτός Ελλάδας.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  seozKx8.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  4,1 KB 
ID: 245941
    Σωστά, το φριτζάκι μου όμως δεν δέχεται ip rules για incoming connections, οπότε θα πρέπει να τα κάνω όλα στο cloudlare.

    - - - Updated - - -

    Ωραία, μπόρεσα να κάνω expose στο Google Home τους αισθητήρες του ΗΑ (μόνο αυτό τον τύπο συσκευής διάλεξα) οπότε μπορεί και απαντάει στις γυναίκες του σπιτιού για τη θερμοκρασία στα δωμάτια, έξω και στο ψυγείο/κατάψυξη. (Προτιμάνε λένε τις φωνητικές εντολές)
    Τα sonoff zigbee θερμόμετρα τα έβλεπε το Home απευθείας, αλλά τώρα είδε και έξι xiaomi ble που τα είχα χωρίς hub, να κάνουν το χαζό θερμόμετρο.
    Βλέπει και τα δύο shelly flood που ώς τώρα τα έβλεπε μόνο ενδιαμέσως από smartthings.
    Τώρα ψάχνω τρόπο να ανοίγει στα nest hubs ένα ha dashboard που έχω όλες τις παραπάνω ενδείξεις με φωνητική εντολή ή αν μπορεί να μπει κάποιο triger στο ui του Nest.
    ------------------------------------------------------
    Ok, είδα πως μπορεί μια google home routine να ξεκινάει automations
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 18-02-23 στις 12:41.

  3. #2118
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να μάθω περισσότερα για τις τεχνολογίες που συζητάτε σε αυτό το νήμα και πως υλοποιούνται.
    Εχετε να μου συστήσετε κάποιο οδηγό ή ιστότοπο για να ξεκινήσω, γιατί διαβάζω εδώ ορολογίες που δεν τις καταλαβαίνω οπότε πρέπει να ξεκινήσω από τα βασικά για να παρακολουθήσω τη ροή του νήματος.
    Αγαπητέ Θάνο, η βάση για όλα αυτά που μιλάμε σε αυτό το νήμα (σε ποσοστό 90+%) είναι το homeassistant.
    Θα πρότεινα να χαζέψεις κάποια εισαγωγικά video στο YouTube για να δεις περίπου τις δυνατότητες του ή ακόμα και κάποια tutorials.

    Αν το εγκαταστήσεις, το πιθανότερο είναι να χρειαστείς κάποιο gateway (π.χ. για zigbee) για να αρχίσεις να συνδέεις τα διάφορα περιφεριακά όπως σένσορες και διακόπτες.
    Αλλά αυτό είναι το 2ο βήμα μετά τα video (και δεν είναι απαραίτητο να πας προς zigbee)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #2119
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Θάνο, η βάση για όλα αυτά που μιλάμε σε αυτό το νήμα (σε ποσοστό 90+%) είναι το homeassistant.
    Θα πρότεινα να χαζέψεις κάποια εισαγωγικά video στο YouTube για να δεις περίπου τις δυνατότητες του ή ακόμα και κάποια tutorials.

    Αν το εγκαταστήσεις, το πιθανότερο είναι να χρειαστείς κάποιο gateway (π.χ. για zigbee) για να αρχίσεις να συνδέεις τα διάφορα περιφεριακά όπως σένσορες και διακόπτες.
    Αλλά αυτό είναι το 2ο βήμα μετά τα video (και δεν είναι απαραίτητο να πας προς zigbee)
    Πάνω σε αυτό που εξηγείς στο Θάνο, την Παρασκευή έδωσα σε ένα συναδελφο ένα Hp sff g3 με i5-6500, 16gb ram και έναν Samsung 500αρι μέσα όπου του έχω βάλει esxi, pihole, Home assistant, untangle και pfsense (δεν ξέρει ακόμα αν θα δώσει το 50αρικο στην untangle για το home licence),freepbx και ένα win10vm.
    Με 180€ έχει ένα μηχάνημα που είναι λουλουδι για τα πάντα στο σπίτι του, με 20-25w κατανάλωση.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #2120
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά δεν ήξερα από που να αρχίσω και τώρα έχω ένα μπουσουλα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #2121
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά δεν ήξερα από που να αρχίσω και τώρα έχω ένα μπουσουλα.
    Δες και κανένα παράδειγμα.

  7. #2122
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έφερε η Intellihome το Skyconnect stick της HomeAssistant. Αυτό είναι zigbee usb αλλά και matter.

    Όσοι δεν ξέρετε τι είναι το matter, είναι το νέο πρωτόκολλο επικοινωνίας που αποφάσισαν όλοι οι μεγάλοι να υιοθετήσουν, ακόμα και η Apple έχει μπει μέσα. Αυτό πραγματικά σημαίνει, πως ανεξαιρέτως κατασκευαστή, μια συσκευή για να έχει το Matter σήμα, θα πρέπει να πλήρη συγκεκριμένες προδιαγραφές και θα παίζει παντού.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #2123
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Έχει κανείς fritzbox με το avm call monitor;
    Παπάδες σε συνδυασμό με google home, φαίνεται η εισερχόμενη κλήση σε pop up στα android tv, και στα nest hub, με caller id από το phone book του fritz.

  9. #2124
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μια θα πάρω χωρίς καν frame για να τη δω
    Λογικά Δευτέρα Τρίτη θα την έχω.

    - - - Updated - - -



    Τώρα το θυμήθηκα αυτό που είπες εδώ... τι δεν σου παίζει στο ΗΑ? γιατί εμένα το είδε κανονικά

    θυμήθηκες να ενεργοποιήσεις το Outbound WebSocket connection στο shelly με αυτά τα στοιχεία μέσα?
    ws://IpOfHomeAssistant:8123/api/shelly/ws


    Συνημμένο Αρχείο 245933

    Το εχω ενεργοποιήσει αλλά δεν μου το βρίσκει εμ τίποτα το home assistant.
    Έκανες κάτι άλλο πέρα από το να βάλεις την IP εκεί;

    Έχω κάνει reboot και στο home assistant και στο Shelly (νομίζω δηλαδή γιατί δεν μπορώ να το δω κάπου απλά πάτησα reboot και 3 φορές το κουμπάκι του για να ξυπνήσει και να το κάνει).

    Όταν πατάω 3 φορές το κουμπί εμφανίζεται ως συσκευή στο router μου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20230219_142138_Shelly.jpg  


  10. #2125
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antstyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχω ενεργοποιήσει αλλά δεν μου το βρίσκει εμ τίποτα το home assistant.
    Έκανες κάτι άλλο πέρα από το να βάλεις την IP εκεί;

    Έχω κάνει reboot και στο home assistant και στο Shelly (νομίζω δηλαδή γιατί δεν μπορώ να το δω κάπου απλά πάτησα reboot και 3 φορές το κουμπάκι του για να ξυπνήσει και να το κάνει).

    Όταν πατάω 3 φορές το κουμπί εμφανίζεται ως συσκευή στο router μου
    Και εμένα δεν μου έδειχνε τίποτα και έκανα το εξής, το πέταξα από το ΗΑ, του πάτησα 3 κλικ να ξυπνησει, έβαλα όλη την γραμμή όπως είπα πιο πάνω στο smoke και ενεργοποίησα εκεί την επιλογή, μετά στο ΗΑ το έκανα add εγώ με την ip του.
    Add Shelly device δηλαδή και έβαλα την ip ασχέτως αν το ΗΑ μου έλεγε ήδη να το βάλει μόνο του, το γειωσα το αυτόματο. Εννοείται πως σε όλη τη φάση κάθε 5 sec έκανα 3 κλικ μην μου βγει offline.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2126
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα δεν μου έδειχνε τίποτα και έκανα το εξής, το πέταξα από το ΗΑ, του πάτησα 3 κλικ να ξυπνησει, έβαλα όλη την γραμμή όπως είπα πιο πάνω στο smoke και ενεργοποίησα εκεί την επιλογή, μετά στο ΗΑ το έκανα add εγώ με την ip του.
    Add Shelly device δηλαδή και έβαλα την ip ασχέτως αν το ΗΑ μου έλεγε ήδη να το βάλει μόνο του, το γειωσα το αυτόματο. Εννοείται πως σε όλη τη φάση κάθε 5 sec έκανα 3 κλικ μην μου βγει offline.
    Δεν περίμενα να παιδευτω τόσο με αυτό.. έχουμε βάλει αλλά και αλλά!

    Το έκλεισα και εγώ το αυτόματο τώρα της Shelly στο ΗΑ αλλά μετά το "add Shelly" για να βάλω την IP του χειροκίνητα που το βρίσκουμε;; Έχω φάει τον κόσμο.

  12. #2127
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antstyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν περίμενα να παιδευτω τόσο με αυτό.. έχουμε βάλει αλλά και αλλά!

    Το έκλεισα και εγώ το αυτόματο τώρα της Shelly στο ΗΑ αλλά μετά το "add Shelly" για να βάλω την IP του χειροκίνητα που το βρίσκουμε;; Έχω φάει τον κόσμο.
    ? Στη γενική λίστα με όλα τα Shelly αν έχεις και άλλα. Αν είναι η 1η σου Shelly συσκευή θα είναι μόνο του.

  13. #2128
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θεωρητικά από την εικόνα που επισυνάπτω εάν πατήσω add integration και μετά διαλέξω Shelly δεν θα έπρεπε να μου δώσει επιλογή να βάλω με IP το νέο Shelly?
    Εμένα εμφανίζει αυτό που έχω στην 2η εικόνα που δεν κάνει τπτ στην ουσία, δεν ζητάει ούτε IP ούτε τπτ, απλά σαν να προσθέτει ένα νέο configuration.

    Κάπου το χάνω.. χρειάζεται κάτι στο configuration file?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20230219_210245_Home Assistant.jpg  

    Screenshot_20230219_210542_Home Assistant.jpg  


  14. #2129
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antstyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά από την εικόνα που επισυνάπτω εάν πατήσω add integration και μετά διαλέξω Shelly δεν θα έπρεπε να μου δώσει επιλογή να βάλω με IP το νέο Shelly?
    Εμένα εμφανίζει αυτό που έχω στην 2η εικόνα που δεν κάνει τπτ στην ουσία, δεν ζητάει ούτε IP ούτε τπτ, απλά σαν να προσθέτει ένα νέο configuration.

    Κάπου το χάνω.. χρειάζεται κάτι στο configuration file?
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έχεις, μήπως δεν παίζεις με το μαμα embedded Shelly addon και έχεις βάλει τίποτα shelly for haas ή τίποτα άλλο?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #2130
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έχεις, μήπως δεν παίζεις με το μαμα embedded Shelly addon και έχεις βάλει τίποτα shelly for haas ή τίποτα άλλο?
    Σε έπρηξα αλλά να που βγήκε λαβράκι απο την κουβέντα :P
    Είχα το shelly for hass και το ειχα ξεχάσει, αλλά όταν πάταγα στο Add Integration εμφάνιζε μόνο αυτό και όχι το embedded Shelly και θεωρούσα οτι ειναι το embedded.

    Θα το φτιάξω και θα επανέλθω! Ευχαριστώ...

Σελ. 142 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147152162 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας