Σελ. 243 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 223233238241242243244245248253263 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.631-3.645 από 4326
  1. #3631
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

    Η υπάρχουσα κατάσταση είναι η παρακάτω.

    Δεν ξέρω αν αυτό που είναι αριστερά από το φωτάκι είναι ρελέ ή διακόπτης αλλά αυτό χρησιμοποιώ τώρα για να ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_1589.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  149,0 KB 
ID: 252400

    Στόχος είναι να έχω τον διακόπτη (?) της φωτογραφίας (αριστερά) για να το απομονώνω το νέο σύστημα.
    Από εκεί και πέρα μου αρέσει η ιδέα ενός μαζεμένου διακόπτη ράγας που να δίνει manual σήμα στο shelly αν θέλω να το χειριστώ απο τον πίνακα.

    Και ναι, η αρχική λύση που πρότεινα και χώρο πιάνει στον πίνακα και το shelly θα είναι πιο μέσα από τους άλλους διακόπτες (που δεν θα ειναι εμφανισιακά καλό).
    Το καλό που έχει βέβαια είναι ότι για να κάνεις reset το shelly δεν χρειάζεται να ανοίξεις τον πίνακα.

    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια components που να δουλεύουν στην περίπτωσή μου με διακοπτη ράγας που να δίνει και manual σήμα στο. shelly(όπως του bluechris). Επιπλέον δεν κατάλαβα τον (συνολικό) συνδιασμο που χρησιμοποιεί ο John82 αλλά δείχνει παραπλήσιος (είναι όντως παραπλήσιος; - ποια είναι όλα τα ακριβή components και με ποια σειρά έχουν μπει; ).

    Θα τα βάλει ηλεκτρολόγος (όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι έμπειρος με τα ηλεκτρολογικά) αλλά δεν θα ήθελα να τον πρήζω με την έρευνα αγοράς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 01-12-23 στις 23:34.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #3632
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

    Η υπάρχουσα κατάσταση είναι η παρακάτω.

    Δεν ξέρω αν αυτό που είναι αριστερά από το φωτάκι είναι ρελέ ή διακόπτης αλλά αυτό χρησιμοποιώ τώρα για να ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_1589.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  149,0 KB 
ID: 252400

    Στόχος είναι να έχω τον διακόπτη (?) της φωτογραφίας (αριστερά) για να το απομονώνω το νέο σύστημα.
    Από εκεί και πέρα μου αρέσει η ιδέα ενός μαζεμένου διακόπτη ράγας που να δίνει manual σήμα στο shelly αν θέλω να το χειριστώ απο τον πίνακα.

    Και ναι, η αρχική λύση που πρότεινα και χώρο πιάνει στον πίνακα και το shelly θα είναι πιο μέσα από τους άλλους διακόπτες (που δεν θα ειναι εμφανισιακά καλό).
    Το καλό που έχει βέβαια είναι ότι για να κάνεις reset το shelly δεν χρειάζεται να ανοίξεις τον πίνακα.

    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια components που να δουλεύουν στην περίπτωσή μου με διακοπτη ράγας που να δίνει και manual σήμα στο. shelly(όπως του bluechris). Επιπλέον δεν κατάλαβα τον (συνολικό) συνδιασμο που χρησιμοποιεί ο John82 αλλά δείχνει παραπλήσιος (είναι όντως παραπλήσιος; - ποια είναι όλα τα ακριβή components και με ποια σειρά έχουν μπει; ).

    Θα τα βάλει ηλεκτρολόγος (όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι έμπειρος με τα ηλεκτρολογικά) αλλά δεν θα ήθελα να τον πρήζω με την έρευνα αγοράς.

    Μία πρόταση και με έλεγχο της θερμοκρασίας είναι αυτό https://www.google.com/search?client...A1%CE%9F%CE%A5 μαζί με κάποιο wifi διακοπή

  3. #3633
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία πρόταση και με έλεγχο της θερμοκρασίας είναι αυτό https://www.google.com/search?client...A1%CE%9F%CE%A5 μαζί με κάποιο wifi διακοπή
    δεν βλεπω να εχει ελενχο θερμοκρασιας , χρονοδιακοπτης περιγραφει οτι ειναι στην ουσια . και περιορισμενης ευθυνης , 30 , 60 , και 90 λεπτων .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #3634
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Δεν έχει δικό του θερμοστάτη, από τον θερμοσίφωνα βλέπει και κόβει

  5. #3635
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στόχος είναι να έχω τον διακόπτη (?) της φωτογραφίας (αριστερά) για να το απομονώνω το νέο σύστημα.
    Από εκεί και πέρα μου αρέσει η ιδέα ενός μαζεμένου διακόπτη ράγας που να δίνει manual σήμα στο shelly αν θέλω να το χειριστώ απο τον πίνακα.
    Ερώτηση προς χρήστες Shelly με αφορμή το παραπάνω:
    Αν θέλετε να οπλίσετε το Shelly χειροκίνητα, δεν έχει πλήκτρο επάνω για αυτόν το σκοπό;

    @Φανερός, εγώ ζήτησα από τον ηλεκτρολόγο μου και έναν κλασικό διακόπτη που θα ανοίγει τον θερμοσίφωνα, σε περίπτωση που ο έξυπνος διακόπτης (εγώ δεν έχω Shelly αλλά Geyer*) δεν λειτουργεί. Το έκανε με bypass, αλλά πάνω στον πίνακα έγραψε bybass

    * Αρχικά είχα παραγγείλει Shelly αλλά μου τα'καψε και τα αντικατέστησε με Geyer
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #3636
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε να οπλίσετε το Shelly χειροκίνητα, δεν έχει πλήκτρο επάνω για αυτόν το σκοπό;
    Όχι γιατί σου δίνει θέσεις για διακόπτη όπου βάζεις ότι θες. Εγώ έχω μονό διακόπτη που συνδέεται στο shelly όπως είπα ποιο πρίν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #3637
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βαλε ενα Hager svn422, που εχει και λαμπακι, σε αντικατασταση του ενδεικτικου.

  8. #3638
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχουν μπουτόν τα Shelly Pro. Για την περίπτωση που φάει σκάλωμα το Shelly έβαλα ένα contractor με χειροκίνητο έλεγχο και τέλος…

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν ξέρω αν αυτό που είναι αριστερά από το φωτάκι είναι ρελέ ή διακόπτης αλλά αυτό χρησιμοποιώ τώρα για να ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_1589.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  149,0 KB 
ID: 252400
    Ασφάλεια είναι P+N, 20A καμπύλης B.

  9. #3639
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι γιατί σου δίνει θέσεις για διακόπτη όπου βάζεις ότι θες. Εγώ έχω μονό διακόπτη που συνδέεται στο shelly όπως είπα ποιο πρίν.
    Μάλιστα, το Geyer μου έχει πάντως.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #3640
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μονό διακόπτη που συνδέεται στο shelly όπως είπα ποιο πρίν.
    Βρε Chris το έχεις αναφέρει τόσες φορές, ανέβασε και μια φώτο απο τον πίνακά σου με τον διακόπτη να τον δούμε....
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #3641
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Chris το έχεις αναφέρει τόσες φορές, ανέβασε και μια φώτο απο τον πίνακά σου με τον διακόπτη να τον δούμε....
    Δεν υπάρχει πια, έτσι ήμουν. Η παροχή προς τον ηλιακό έχει γίνει κεντρική παροχή προς ταράτσα, για το ηλεκτρολογικό κουτί που έχω κάτω από τον ηλιακό.
    Εκεί μέσα έχω τα πάντα, 2πλο ασφαλοδιακόπτη, λαμπάκι , ρελες ισχύος και 2 σουκο. Όλο τον ελεγχο τον εκανε ένα shelly1PM με το addon του που έχει πάνω τους σενσορες θερμοκρασίας με του νερού μέσα. Πριν 15 ημέρες το άλλαξα με ένα Shelly Plus 1pm που πάνω του έχει το νέο Shelly addon που πήρε πάνω του τους σενσορες θερμοκρασίας. Με αυτή την αλλαγή κέρδισα πως πλέον έχω και Bluetooth gateway στην ταράτσα.

    Στον κάτω πίνακα έχω ένα Shelly button που αν το πατήσει η γυναίκα μου ανάβει τον ηλιακό (κάνει ΟΝ το Shelly της ταράτσας που δίνει εντολή στον ρελέ ισχύος) και το ταμπλετ στο ψυγείο λέει πως άναψε το θερμοσίφωνο και μου στέλνει και ενημέρωση στο κινητό.
    Ανάβω και κάτω λαμπάκι αλλά όχι όπως το περιγράφω εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 02-12-23 στις 21:48.

  12. #3642
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στον κάτω πίνακα έχω ένα Shelly button που αν το πατήσει η γυναίκα μου ανάβει τον ηλιακό (κάνει ΟΝ το Shelly της ταράτσας που δίνει εντολή στον τεκέ ισχύος) και το ταμπλετ στο ψυγείο λέει πως άναψε το θερμοσίφωνο και μου στέλνει και ενημέρωση στο κινητό.
    Ανάβω και κάτω λαμπάκι αλλά όχι όπως το περιγράφω εδώ.
    Εξαερισμό να βάλεις
    Ανυπόγραφος

  13. #3643
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαερισμό να βάλεις
    Χαχαχα γράφω σερνοντας στο κινητό και πιο πολύ διορθώνω τελικά παρά με βοηθάει
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #3644
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πια, έτσι ήμουν. Η παροχή προς τον ηλιακό έχει γίνει κεντρική παροχή προς ταράτσα, για το ηλεκτρολογικό κουτί που έχω κάτω από τον ηλιακό.
    Εκεί μέσα έχω τα πάντα, 2πλο ασφαλοδιακόπτη, λαμπάκι , ρελες ισχύος και 2 σουκο. Όλο τον ελεγχο τον εκανε ένα shelly1PM με το addon του που έχει πάνω τους σενσορες θερμοκρασίας με του νερού μέσα. Πριν 15 ημέρες το άλλαξα με ένα Shelly Plus 1pm που πάνω του έχει το νέο Shelly addon που πήρε πάνω του τους σενσορες θερμοκρασίας. Με αυτή την αλλαγή κέρδισα πως πλέον έχω και Bluetooth gateway στην ταράτσα.

    Στον κάτω πίνακα έχω ένα Shelly button που αν το πατήσει η γυναίκα μου ανάβει τον ηλιακό (κάνει ΟΝ το Shelly της ταράτσας που δίνει εντολή στον ρελέ ισχύος) και το ταμπλετ στο ψυγείο λέει πως άναψε το θερμοσίφωνο και μου στέλνει και ενημέρωση στο κινητό.
    Ανάβω και κάτω λαμπάκι αλλά όχι όπως το περιγράφω εδώ.
    Για ενημερώσεις στο κινητό τι χρησιμοποιείς;

  15. #3645
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ενημερώσεις στο κινητό τι χρησιμοποιείς;
    To HA βασικά στο κινητό που με ενημερώνει.
    Στα βαριά πχ πτώση ρεύματος για πάνω από 5 λεπτά, νερά σε κουζίνα/μπανιο, καπνός/φωτιά, συναγερμος, το ΗΑ χρησιμοποιεί το freepbx για να με πάρει τηλέφωνο να μου πει το ανάλογο μήνυμα.

    Έχω δοκιμάσει και το Pushover που υποστηρίζει το HA.

    Το πρόβλημα με τα πάντα πλην της κλήσης τηλεφώνου είναι πως είσαι έξω πχ και οκ το ΗΑ σε ενημερώνει με ένα μπιπ ή ντιν οπότε το χάνεις εύκολα για αυτό η καλύτερη λύση είναι να σε παίρνει τηλέφωνο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 243 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 223233238241242243244245248253263 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας