Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17

Θέμα: Self assigned IP

  1. #1
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα,
    Έχω ενα εσωτερικο δικτυο utp με ρουτερ cosmote smart και 7 πρίζες, ολα δυστυχως παραλληλα συνδεδεμενα λογω εγκαταστασης προηγουμενης δεκαετιας, και φυσικα ιντερνετ δε παιζει να περασει σε αλλα δωματια. Το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο στην δευτερη πριζα και οχι στην πρωτη της εισοδου.... μαλλον υπαρχει και bridge tap στην εγκατασταση αφου εχω 3 τερματικες πριζες (1 συναγερμου και 2 οπου βγαινει μόνο ένα καλώδιο utp)
    Οι γραμμες ειναι οκ οσον αφορα το LAN tester....απο περιέργεια, δοκιμασα να συνδεσω ενα λαπτοπ στο ενα δωματιο αφου εβαλα ενα switcher πρωτα...ενω συνηθως δεν αναγνωριζε συνδεση (ethernet is not connected etc), μου εβγαλε μηνυμα οτι συνδεθηκε αλλα η ethernet εχει self assigned ip και δε μπορει να εχει προσβαση στο ιντερνετ....τι σημαινει αυτο? Λογικα, ακομη και αν ειναι παραλληλη η συνδεση του utp, δεν θα επρεπε να δινει ιντερνετ σε μια και μονο συσκευη κατα μηκος της εγκαταστασης?
    Μηπως μπορω με καποιο τροπο να δωσω ιντερνετ σε μια μονο συσκευη στο εσωτερικο αυτο δικτυο?
    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Throne : 01-12-21 στις 09:31.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά το ρούτερ ή οι άλλες συσκευές πάνω σε μια τέτοια εγκατάσταση και γι' αυτό σου βγάζει αυτό.

    Καλύτερα να μας ανεβάσεις ένα πρόχειρο σχέδιο με το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, που βρίσκεται το ρούτερ και που θέλεις να δώσεις εσύ δίκτυο.
    Το πρόβλημα με την δεύτερη πρίζα λύνεται με το να βγάλεις την πρώτη πρίζα και να ενώσεις το ζευγάρι που έρχεται με το ζευγάρι που φεύγει με SCOTCHLOK.
    Εννοείται ότι οι τηλεφωνικές θα βγαίνουν κατευθείαν από το ρούτερ και δεν θα κάνεις επιστροφή τηλεφωνικού σήματος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε για την άμεση απαντηση....δυστυχως δε μπορω να κανω σχεδιο γιατι απλα δεν εχω πληρη εικονα της δικτυωσης, εχω ανοιξει καποια μπουατ και σε γενικες γραμμες νομιζω οτι ειναι μια παραλληλη συνδεση με καποια διακλαδωση... σε ολες τις πριζες πλην τις 3 τερματικες, καταληγουν 2 utp τα οποια ειναι μεταξυ τους συνδεδεμενα πανω στο πριζακι (πανω στο rj45 εννωνονται 6 ζευγη ενω στο διπλανο rj11 εννωνονται 2 ζευγη μπλε/μπλεασπρο για το τηλ.)
    Το ιντερνετ και το ρουτερ αποδιδουν στο 99,99%! Δεν εχω κανενα προβλημα και σε 100αρα ταχυτητα συγχρονιζω στα 99700 αφου το καφαο ειναι απεναντι
    Λογω του οτι η κατοικια εχει 4 οροφους, δεν μπορω να κανω πολλαπολλα χωρις γκρεμισματα....
    Το ρουτερ ειναι σε μια πριζα στο υπογειο. Απο εκει επιστρεφει το τηλ. σημα στις αλλες πριζες... η κεντρικη πριζα πρεπει να ειναι σε αλλο οροφο χωρις να ειμαι 100% σιγουροσγια πια απο ολες ειναι
    Εγω θελω να δωσω ιντερνετ - μεσω ενος utp που απο το Lan2 του ρουτερ θα μπει στην rj45 που βρισκεται διπλα στο ρουτερ- εστω σε μια συσκευη που θατη συνδεσω με switch σε καποια απο τις αλλες πριζες. Το μονο που εχω καταφερει, φυσικα, ειναι να εχω self assigned ip χωρις ιντερνετ...
    Αν καποιος εχει καποια ιδεα γιατι δεν μπορω να εχω ιντερνετ σε μια μοναδικη συσκευη? Γιατι μου βγαζει self assigned ip? Μηπως με καποιο εξοπλισμο καταφερω κατι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Throne : 01-12-21 στις 12:22.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου εξήγησα γιατί δεν μπορείς να έχεις δίκτυο εκεί που θέλεις και γιατί σου εμφανίζει αυτό, γιατί η καλωδίωση για DATA δεν είναι ίδια με την τηλεφωνική.

    Αν θέλεις να αφήσεις όπως είναι την εγκατάσταση για το DSL σήμα και να ασχοληθείς μόνο με την γραμμή δικτύου που θέλεις θα πρέπει να βρεις το καλώδιο που πάει από το ένα σημείο στο άλλο, να το απομονώσεις και όπου χρειάζεται να βάλεις μια διπλή πρίζα για να δώσεις και σε εκείνο το σημείο ή να κάνεις μια σύνδεση με κάτι σαν αυτό στο Link.

    https://www.skroutz.gr/s/27055460/Lo...-Cat-7-7A.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Throne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,
    Έχω ενα εσωτερικο δικτυο utp με ρουτερ cosmote smart και 7 πρίζες, ολα δυστυχως παραλληλα συνδεδεμενα λογω εγκαταστασης προηγουμενης δεκαετιας, και φυσικα ιντερνετ δε παιζει να περασει σε αλλα δωματια. Το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο στην δευτερη πριζα και οχι στην πρωτη της εισοδου.... μαλλον υπαρχει και bridge tap στην εγκατασταση αφου εχω 3 τερματικες πριζες (1 συναγερμου και 2 οπου βγαινει μόνο ένα καλώδιο utp)
    Οι γραμμες ειναι οκ οσον αφορα το LAN tester....απο περιέργεια, δοκιμασα να συνδεσω ενα λαπτοπ στο ενα δωματιο αφου εβαλα ενα switcher πρωτα...ενω συνηθως δεν αναγνωριζε συνδεση (ethernet is not connected etc), μου εβγαλε μηνυμα οτι συνδεθηκε αλλα η ethernet εχει self assigned ip και δε μπορει να εχει προσβαση στο ιντερνετ....τι σημαινει αυτο? Λογικα, ακομη και αν ειναι παραλληλη η συνδεση του utp, δεν θα επρεπε να δινει ιντερνετ σε μια και μονο συσκευη κατα μηκος της εγκαταστασης?
    Μηπως μπορω με καποιο τροπο να δωσω ιντερνετ σε μια μονο συσκευη στο εσωτερικο αυτο δικτυο?
    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!
    Σου το έβγαλε αυτό γιατί εσύ έκανες σύνδεση με το switch, δεν σου δίνει Ip γιατί δεν υπάρχει επικοινωνία με τον router (και τον dhcp server Που έχει), το switch απο την άλλη δεν κάνει σύνδεση με το router ώστε να υπάρξει επικοινωνία με το router.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι κατι τετοιο θελω να κανω, απλα θελω να μου το εξηγησεις σε παρακαλω γιατι δε καταλαβα καλα...
    Αυτο το εξαρτημα που μου εστειλες δεν κανει την ιδια συνδεση με το να βαλω πχ. τα δυο πιρτοκαλι μαζι και τα 2 πρασσινα κοκ.? Αλλη συνδεση καλωδιων κανει? Γιατι οπως σου ειπα το lan tester δειχνει οτι η συνδεση ειναι οκ σε ολες τις πριζες... τωρα με τις διπλες πριζες, αυτο ειναι δυσκολο γιατι ηδη ολες ειναι διπλες με rj11 και rj45....οποτε αν υπηρχε τριπλη θα μπορουσα...
    αν δε σου κανει κοπο, εξηγησε μου τι διαφορετικο εχουν τα δικα μου συνδεδεμενα τηλεφωνα απο αυτο που μου προτινεις στο λινκ

    - - - Updated - - -

    Μμμμ μαλλον ναι Sidkr, ακουγεται λογικο...
    καποια προταση που να μην εχει πολλα γκρεμισματα? Μπας και δωσω σημα....
    Αλλα και παλι, απο οτι διαβαζω, επρεπε ναδωσει σημα σε μια μονο συσκευη....

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Throne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κατι τετοιο θελω να κανω, απλα θελω να μου το εξηγησεις σε παρακαλω γιατι δε καταλαβα καλα...
    Αυτο το εξαρτημα που μου εστειλες δεν κανει την ιδια συνδεση με το να βαλω πχ. τα δυο πιρτοκαλι μαζι και τα 2 πρασσινα κοκ.? Αλλη συνδεση καλωδιων κανει? Γιατι οπως σου ειπα το lan tester δειχνει οτι η συνδεση ειναι οκ σε ολες τις πριζες... τωρα με τις διπλες πριζες, αυτο ειναι δυσκολο γιατι ηδη ολες ειναι διπλες με rj11 και rj45....οποτε αν υπηρχε τριπλη θα μπορουσα...
    αν δε σου κανει κοπο, εξηγησε μου τι διαφορετικο εχουν τα δικα μου συνδεδεμενα τηλεφωνα απο αυτο που μου προτινεις στο λινκ

    - - - Updated - - -

    Μμμμ μαλλον ναι, ακουγεται λογικο...
    καποια προταση που να μην εχει πολλα γκρεμισματα? Μπας και δωσω σημα....
    Αλλα και παλι, απο οτι διαβαζω, επρεπε ναδωσει σημα σε μια μονο συσκευη....
    Οχι δεν θα έπρεπε αυτό θα ίσχυε μόνο αν ήταν πχ απο την πρίζα στο υπόγειο στην πρίζα του ορόφου με αυτά τα 6 καλώδια στις σωστές θέσεις, απο την στιγμή που απο το ίδιο πάει και σε άλλες όχι.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Throne Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δε σου κανει κοπο, εξηγησε μου τι διαφορετικο εχουν τα δικα μου συνδεδεμενα τηλεφωνα απο αυτο που μου προτινεις στο λινκ
    Ξεχνάμε τα τηλέφωνα και πάμε στο δίκτυο.
    Θέλεις να έχεις δίκτυο σε κάποια πρίζα και το καλώδιο που πάει σ' αυτήν την πρίζα περνάει και από άλλες πρίζες??? γίνονται διάφορες διακλαδώσεις μέσα σε κουτιά διακλάδωσης κ.λ.π.??
    Δεν γίνεται έτσι.
    Το καλώδιο θα πρέπει να είναι απομονωμένο από διακλαδώσεις και να πηγαίνει μόνο εκεί που θέλεις, δες τα σχέδια για να πάρεις μια ιδέα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  πρίζες δικτύου.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  40,1 KB 
ID: 232757 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πρίζες δικτύου-Switch.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  50,5 KB 
ID: 232758
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  284,3 KB 
ID: 232761 αυτη ειναι η συνδεση μου μαλλον.....μπορω με καποιο τροπο να εχω ιντερνετ? τι εναλλακτικες εχω?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ένα καλώδιο πάει σε όλη την διαδρομή για να καλύψει δίκτυο και τηλέφωνο θα πρέπει να δώσεις τα εύσημα στον εγκαταστάτη.

    Μπορείς να έχεις δίκτυο Fast Ethernet(10/100) χρησιμοποιώντας τα δύο ζευγάρια του UTP και τα άλλα για το τηλέφωνο(λογικά το ένα ζευγάρι για το τηλέφωνο και το τέταρτο ζευγάρι στον αέρα ή και τα δύο αν υπάρχει ανάγκη για PHONE 1 & PHONE 2).
    Θα μπορέσεις να κάνεις μόνος σου μια τέτοια συνδεσμολογία?? αν ναι, να σου γράψουμε οδηγίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, νομιζω θα τα καταφερω....σε ευχαριστω πολυ φιλε. Για το μονο που δεν ε8μαι σιγουρος ειναι * θεση των διακλαδωσεων...δε θελω να γκρεμισω ολα τα μπουατ οποτε υποθετω οτι εχει διακλαδωσεις καπου αφου εχω 3 τερματικες με μονό καλωδιο...και μαλιστα η μια ειναι αυτη του σαλονιου μπροστα στην εισοδο! Εκε8 περιμενα να ειναι η πρωτη
    Περιμενω οδηγειες...απλα να ρωτησω, αν το τετερτο ζευγαρι δεν ειναι στο αερα, αλλα συνδεθει στο πριζακι, ειναι κακο? Γιατι να το εχω στον αερα? Παιζει κατι κακό αν συνδεθει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Throne : 01-12-21 στις 19:34.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tις διακλαδώσεις τις ξεχνάς για το δίκτυο, μόνο για τις τηλεφωνικές πρίζες και πάλι με μέτρο.

    Ρίξε μια ματιά στο πρόχειρο σχέδιο που σου έχω ανεβάσει πως είναι πιο σωστό να γίνει η εγκατάσταση. Αν εκεί που είναι το junction box θέλεις να κατεβάσεις μια τηλεφωνική πρίζα κάνεις μια διακλάδωση, για τα υπόλοιπα δύο ζευγάρια του δικτύου αποκλειστικά μέσω του junction box.
    Το τέταρτο ζευγάρι δεν χρειάζεται, οπότε το αφήνεις όπως είναι.
    Εννοείται ότι τηρείς τον χρωματικό κώδικα(ή αριθμημένες θέσεις) που υπάρχουν στις πρίζες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Σύνδεση για δίκτυο και τηλέφωνο.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  151,9 KB 
ID: 232783 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ethernet  10-100.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  69,6 KB 
ID: 232784
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστω πολυ! Θα το ξεκινησω...ελπιζω να τα καταφερω!

    - - - Updated - - -

    Αν δε σου κανει κοπο, μπορεις να κανεις ενα αντιστοιχο δθαγραμμα ολης της εγκαταστασης μου οπως το δειχνω? Μπορεις να σημειωσεις πανω στην εικονα αν θες. Ωστε να καταλαβω τι παιζει με τα διπλα καλωδια που υπαρχουν τωρα μεσα στις 4 πριζες...ευχαριστω και παλι!

    - - - Updated - - -

    Αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταργησω ολες τις ενδιαμεσςς πριζες με τα τηλεφωνα τους?

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να καταργήσεις τηλέφωνα, απλά σε κάθε διακλάδωση θα πρέπει να βάλεις ένα junction box για το δίκτυο και κάνε τις διακλαδώσεις για τα τηλέφωνα όπως σου είπα και πιο πάνω.
    Μην το παρακάνεις με τα τηλέφωνα γιατί δεν σηκώνει και πολλά το ρούτερ και ειδικά σε εγκατάσταση με μεγάλα μήκη καλωδίων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    01-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τις διακλαδωσεις πως θα τις βρω?

    - - - Updated - - -

    Τις διακλαδωσεις πως θα τις βρω? Αν καταργησω τις διακλαδωσεις των δικτυων, τοτε καταργω και τις αντιστοιχες rj45 των δωματιων ε?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας