Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 77
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Χαίρετε.

    Από την Πέμπτη είμαι κι εγώ ανεπίσημο μέλος της παρέας των συνδρομητών του ιδιόκτητου δικτύου FORTHnet. Η αίτησή μου είχε καταχωρθεί στη FORTHnet δύο μήνες πριν.

    Την Πέμπτη το πρωί κι ενώ κατέβαζα με σύνδεση της OTEnet, κόβεται ξαφνικά η σύνδεση και σε λίγο διαπιστώνω ότι δεν έχω ούτε τηλέφωνο, το οποίο είχα χρησιμοποιήσει επιτυχώς λίγη ώρα νωρίτερα.

    Περιχαρής σκέφτηκα ότι επιτέλους μαγειρεύουν την αυτόματη μετάβαση, από ΑΡΥΣ ΟΤΕ σε shared LLU. Σύμφωνα με τα έντυπα της FORTHnet στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής μένει χωρίς ADSL για 24 ώρες το πολύ, ενώ το τηλέφωνο δεν επηρεάζεται, αφού συνεχίζει να παρέχεται από τον ΟΤΕ.

    Περιμένω λοιπόν υπομονετικά και ενθουσιασμένος (μου κόψαν το τηλέφωνο και χαιρόμουν!) να επανέλθει το τηλέφωνο. Αφού πέρασαν 8 ώρες σκέφτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά, αφού, όπως είπαμε, έχω κάνει αίτηση για μεριζόμενο βρόχο και όχι για πλήρη αποδέσμευση.

    Δηλώνω βλάβη στο 121 το απόγευμα της ίδιας μέρας. Την επομένη επικοινωνώντας εκ νέου με τo βλαβοληπτικό κέντρο του ΟΤΕ ενημερώνομαι ότι δεν βρήκαν πρόβλημα από τα κεντρικά και θα δρομολογήσουν επίσκεψη τεχνικού.

    Βάζω δοκιμαστικά πάνω στη γραμμή ένα adsl2+ modem που είχα, μιας και αυτό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα ήταν μόνο για ADSL και ADSL2 γραμμές και φυσικά δεν συγχρόνιζε.

    Κάποια στιγμή το modem συγχρονίζει σε ADSL mode (GDMT), 8 Mbit downstream. Ζητάω demo κωδικό από τη FORTHnet και μου δίνουν έναν 768 Kbps, ο οποίος δούλεψε. Στο σύστημά τους βέβαια με έβλεπαν ακόμα σε αρχικό στάδιο της διαδικασίας ενεργοποίησης, οπότε κανονικούς κωδικούς και εξοπλισμό δεν δίνουν. Το τηλέφωνο ακόμα τίποτα.

    Κάνω νύξη στη FORTHnet να κοιτάξουν μήπως ξέχασαν κανένα βύσμα στον αέρα και δεν έχω τηλέφωνο. Είπαν ότι θα το πουν στους τεχνικούς, αλλά επισήμαναν ότι μάλλον δεν έχει σχέση, αφού η γραμμή είναι shared LLU.

    Παίρνω ξανά το 121, μου λένε ότι θα έρθει τεχνικός στο σπίτι τη Δευτέρα. Εκεί αρχίζω να προσπαθώ να πείσω την ευγενική υπάλληλο να πει στους τεχνικούς, ότι το δίκτυο στο σπίτι μου δεν έχει πρόβλημα και ότι θα έρθει μάταια ο τεχνικός. Το πιο πιθανό είναι κάποιο λάθος να έγινε στη συνδεσμολογία κατά τη μερική αποδέσμευση του βρόχου και κόπηκε το τηλέφωνο.

    Είμαι λοιπόν 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο, ενώ τα στατιστικά της ADSL γραμμής μου είναι επιεικώς άθλια. Το modem κάνει μερικές φορές αρκετές ώρες να συγχρονίσει, ενώ η σύνδεση είναι ασταθής. Τα παραπάνω είναι τελείως παράξενα, διότι απέχω μόλις 400 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ. Άλλωστε τα στατιστικά της γραμμής μου ήταν άριστα με γραμμή ΟΤΕ (downstream SRN: 30,5 , downstream attenuation: 1,0 - 1,5). Κανονικά θα έπρεπε να συγχρονίζει αμέσως το modem και μάλιστα σε μέγιστη ταχύτητα. Σήμερα συγχρόνισα πρώτη φορά σε ADSL2+ 13 Mbit downstream, 0,5 Mbit upstream, ενώ το modem (Linksys WAG354G) χρειάζεται κάθε φορά 30 λεπτά έως μία ώρα για να συγχρονίσει.

    Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω; Στον ΟΤΕ και στη FORTHnet δεν βρίσκουν πρόβλημα. Όταν καλώ από έξω τον αριθμό μου, φαίνεται σαν να μην απαντάω. Τηλεφωνικός τόνος δεν υπάρχει, ενώ έχω δοκιμάσει να βάζω μόνο μία συσκευή στην πρίζα με ή χωρίς splitter.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-08-07 στις 02:18.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #2
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιο λάθος στο Α/Κ από τον ΟΤΕ έγινε λογικά μεσα στην εβδομάδα θα έχει επιλυθεί.
    Απλά πίεσε τον ΟΤΕ εφόσον έχεις με την τηλεφωνία πρόβλημα είναι θεμα ΟΤΕ.

    υ.γ naked adsl δεν θέλατε κάποιοι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 12-08-07 στις 02:21.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατά πάσα πιθανότητα στη μεταφορά του ενός άκρου του βρόχου στο Dslam της 4νετ πειράχτηκε και το άκρο του τηλεφώνου που έμεινε στα μηχανήματα του Οτέ.
    Έχεις σιγουρευτεί πως η καλωδίωση σου είναι σωστή ?
    Εγώ για να πιάσω 18+Mbps συγχρονισμό έπρεπε να αλλάξω λίγο την καλωδίωση μου γιατί μια συσκεύη έβαζε θόρυβο στη γραμμή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μακάρι να λυθούν τα προβλήματα γρήγορα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν λαμβάνουν υπόψη τις νύξεις μου και επιμένουν να στείλουν τεχνικό στο σπίτι.

    Έχω δοκιμάσει να βγάλω όλες τις συσκευές από το δίκτυο και να έχω μόνο το modem στη γραμμή. Με splitter, χωρίς splitter, κλπ. 13285 Kbps είναι το maximum που πιάνω. Ίσως φταίει το modem. Θα περιμένω το καλό siemens που δίνει η FORTHnet δωρεάν.

    Εκτός του τηλεφώνου που κόπηκε, μου κάνει μεγάλη εντύπωση η μεγάλη μείωση της ποιότητας του βρόχου, ενώ είμαι μόνο 400 μέτρα από το DSLAM. Αφήστε που είναι παράλογο να περιμένω μία ώρα να συνδεθώ αν αποσυγχρονιστεί το modem.

    Σε interleaved mode γίνεται η σύνδεση. Είναι καλό αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-08-07 στις 02:29.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωπ τώρα το ξαναπρόσεξα, Linksys 354 ?
    Ξέχνα το, ακόμα και η V2 με το τελευταίο firmware για να συγχρονίσει κάνεις τριπλή αίτηση με χαρτόσημο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Βραχυκύκλωμα στον κατανεμητή στο Α/Κ?

    Ζήτα από την Forthnet να ελέγξει την γραμμή σου ενώ έχεις συχρονίσει (αν και μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα, αν δεν έχεις ενεργοποιηθεί επίσημα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karavagos : 12-08-07 στις 02:33.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Θα το προσπαθήσω κι αυτό karavagos. Έχω βέβαια ζητήσει ήδη να ελέγξουν οι τεχνικοί της FORTHnet το πρόβλημα κι εκείνοι, αλλά δεν ξέρω αν προώθησαν το αίτημά μου, διότι επέμεναν ότι δεν έχουν σχέση εκείνοι με την τηλεφωνία.

    Από τον ΟΤΕ έκαναν ψηφιακό έλεγχο από τα κεντρικά και δεν βρήκαν πρόβλημα. Μένει μόνο να έρθει τεχνικός στο σπίτι κι ας τους λέω εγώ ότι το τηλέφωνο κόπηκε ακριβώς κατά τη μερική αποδέσμευση του βρόχου, άρα εκεί είναι κατά πάσα βεβαιότητα το πρόβλημα.

    Θα δοκιμάσω router από κανένα φίλο να δούμε. Ευχαριστώ για την πληροφορία nnn.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-08-07 στις 02:35.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν και μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα, αν δεν έχεις ενεργοποιηθεί επίσημα
    Δεν θα μπορούν να δουν τη βλάβη ή απλά δεν φαίνεται στα συστήματα τους ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το linksys WAG200G θεωρείται καλό nnn;

    Τι modem/router προτείνει ο karavagos για μέγιστη απόδοση με DSLAM shared LLU FORTHnet;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το linksys WAG200G θεωρείται καλό nnn;

    Τι modem/router προτείνει ο karavagos για μέγιστη απόδοση με DSLAM shared LLU FORTHnet;
    Σε γραμμή Οτέ είναι μια χαρά.

    Broadcom chipset θα προτείνει μάλλον.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γραμμή Οτέ είναι μια χαρά.

    Broadcom chipset θα προτείνει μάλλον.
    Ναι, έχω διαβάσει σχετική του πρόταση. Ποια έχουν broadcom chipset; Στο internet τσακώνονται στα forum για το αν το speedtouch 585 φοράει πλέον Broadcom ή Thomson Multimedia Broadband.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Α, ρε Γιώργη...έπεσες στον Αύγουστο. Αν ήμουν Αθήνα,θα είχαμε επιλογές (Linksys WAG54 GS, Linksys WAG 200, speedtouch 585 v6 KAI Siemens CL -110). Πάντως για το κλείδωμα της γραμμής μην ανησυχείς (ακόμα) αφού δεν έχεις ενεργοποιηθεί επίσημα. Λογικό είναι να μην είσαι 100% οκ.

    Όσο για το τηλέφωνο...υπομονή. Έπεσες στην περίπτωση.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από λίγο ψάξιμο
    Speedtouch 780, Speedtouch 536,546, Draytek Vigor 2800 ??,
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ευχαριστώ παιδιά.

    Τα speedtouch 536, 546 είχα εντοπίσει κι εγώ σχετικά με το chipset, αλλά δεν συμφέρουν σε σχέση με το 585, γι' αυτό και αναρωτιέμαι για το παραπάνω.

    Σήμερα το WAG354G συγχρόνισε σε καλό χρόνο (3 λεπτά) στα 13/0,5 Mbps. Το πρωί κατέβαζα από ntua με 850 Kbps. Δεν έχω παράπονο από την ταχύτητα. 10πλάσια σε σχέση με πριν.

    Οι τεχνικοί της FORTHnet πλέον αρνούνται να ασχοληθούν με τη βλάβη του τηλεφώνου. Δεν θέλουν να κοιτάξουν για βραχυκύκλωμα, αφού είναι κατηγορηματικοί στο ότι δεν φέρουν ευθύνη για οτιδήποτε έχει σχέση με το τηλέφωνο. Στον ΟΤΕ ...ακόμα τρίβουν (αλά Vilabako).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-08-07 στις 23:53.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #15
    Το avatar του μέλους aris60
    aris60 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παιδιά.

    Τα speedtouch 536, 546 είχα εντοπίσει κι εγώ σχετικά με το chipset, αλλά δεν συμφέρουν σε σχέση με το 585, γι' αυτό και αναρωτιέμαι για το παραπάνω.

    Σήμερα το WAG354G συγχρόνισε σε καλό χρόνο (3 λεπτά) στα 13/0,5 Mbps. Το πρωί κατέβαζα από ntua με 850 Kbps. Δεν έχω παράπονο από την ταχύτητα. 10πλάσια σε σχέση με πριν.

    Οι τεχνικοί της FORTHnet πλέον αρνούνται να ασχοληθούν με τη βλάβη του τηλεφώνου. Δεν θέλουν να κοιτάξουν για βραχυκύκλωμα, αφού είναι κατηγορηματικοί στο ότι δεν φέρουν ευθύνη για οτιδήποτε έχει σχέση με το τηλέφωνο. Στον ΟΤΕ ...ακόμα τρίβουν (αλά vilabako).
    Εαν εφυγες απο οτε γλυτωσες, αλλα μεχρι να φυγεις βγαζουν το αχτι τους.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετάβαση σε 2play απο shared llu
    Από eye στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 16:02
  2. Μετάβαση από shared llu σε shared llu
    Από contime στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-07, 23:12
  3. Μετάβαση απο shared LLU se full LLU
    Από understatement στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-07, 13:42
  4. Μετάβαση από 1Bill σε Shared LLU
    Από kostask στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 15:27
  5. Μεταβαση απο shared σε ful llu
    Από eye στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-07, 22:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας