Σελ. 46 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 2636414445464748515666 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 676-690 από 1017
  1. #676
    Εγγραφή
    09-09-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    250+
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE Mu5001
    Αυτή την στιγμή από 280 πήγε στα 900. Απλά ψάχνω να σιγουρέψω ότι ο λόγος των προβλημάτων ήταν η αναβάθμιση της κεραίας, γιατί πρωινές ώρες εργάζεται μέσω υπολογιστή η σύζυγος και εγώ λείπω, οπότε δεν μπορώ να τσεκάρω αν είναι κάποιο άλλο τεχνικό θέμα.
    Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/2459570537

  2. #677
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στα mifi η προστασία αυτή νομίζω ενεργοποιείται όταν δεν υπάρχει κίνηση... Η κάποιος συνδεδεμένος στο wifi.. To standby mode λέω... Σε ένα παλιό ζτε υπήρχε επιλογή να κλείσει αυτό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #678
    Εγγραφή
    26-11-2007
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTherion2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    100% λέει η ένδειξη αλλά αν το κλείσεις και το ανοίξεις θα δεις ότι θα πάει στο 70%, κάποιο bug είναι στην ένδειξη.
    Και κλειστο αλλα και αναμενο 100% γραφει. Ειτε πριζωμενο ειτε απριζωτο...

  4. #679
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Καλημέρα,

    Έχω συνδέσει το mu5001 το οποιο είναι με extra sim Vodafone unlimited σε bridge mode με pFsense.

    Όταν βάζω VPN πάνω στη σύνδεση δε πάει πάνω απο 50mbit, έχω δοκιμασει και με wireguard αλλα και με openVPN, είναι σα έχει καποιο policy filtering η Vodafone και κάνει limit το VPN traffic.

    Έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει VPN πάνω στο mobile internet? Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει καποιο filtering ή κάτι αλλο που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου.

    Να σημειώσω πως δε φταίει ο VPN server, εχω δοκίμασει απο διαφορετικούς provider αλλα και στη vdsl συνδεση μου και πιάνουν τη μέγιστη ταχύτητα (~175mbit).
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  5. #680
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpiritCrusher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Έχω συνδέσει το mu5001 το οποιο είναι με extra sim Vodafone unlimited σε bridge mode με pFsense.

    Όταν βάζω VPN πάνω στη σύνδεση δε πάει πάνω απο 50mbit, έχω δοκιμασει και με wireguard αλλα και με openVPN, είναι σα έχει καποιο policy filtering η Vodafone και κάνει limit το VPN traffic.

    Έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει VPN πάνω στο mobile internet? Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει καποιο filtering ή κάτι αλλο που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου.

    Να σημειώσω πως δε φταίει ο VPN server, εχω δοκίμασει απο διαφορετικούς provider αλλα και στη vdsl συνδεση μου και πιάνουν τη μέγιστη ταχύτητα (~175mbit).
    Παλαιότερα που είχα Vodafone με sharing είχα OpenVPN Private Internet access, δεν είχα παρατηρήσει κάποιο συγκεκριμένο cap στις ταχύτητες.

  6. #681
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpiritCrusher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Έχω συνδέσει το mu5001 το οποιο είναι με extra sim Vodafone unlimited σε bridge mode με pFsense.

    Όταν βάζω VPN πάνω στη σύνδεση δε πάει πάνω απο 50mbit, έχω δοκιμασει και με wireguard αλλα και με openVPN, είναι σα έχει καποιο policy filtering η Vodafone και κάνει limit το VPN traffic.

    Έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει VPN πάνω στο mobile internet? Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχει καποιο filtering ή κάτι αλλο που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου.

    Να σημειώσω πως δε φταίει ο VPN server, εχω δοκίμασει απο διαφορετικούς provider αλλα και στη vdsl συνδεση μου και πιάνουν τη μέγιστη ταχύτητα (~175mbit).
    Τι vpn έχεις βάλει? αν έχεις openvpn, δοκίμασε να αλλάξεις την default πόρτα, αν έχουν cap στις βασικές πόρτες των vpn, αποκλείεται να ελέγχουν όλες τις πόρτες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #682
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.

    Έχω windscribe με static και PIA.

    To windscribe δεν έχει επiλογή να επιλέξεις πόρτα, σου δίνει την default. Το PIA σου δίνει δυο επιλογές, θα δοκιμάσω τη δεύτερη πορτα να δω και θα ενημερώσω.

    Ευχαριστω.
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  8. #683
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpiritCrusher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.

    Έχω windscribe με static και PIA.

    To windscribe δεν έχει επiλογή να επιλέξεις πόρτα, σου δίνει την default. Το PIA σου δίνει δυο επιλογές, θα δοκιμάσω τη δεύτερη πορτα να δω και θα ενημερώσω.

    Ευχαριστω.
    Περίμενε, και που ξέρεις πως δεν φταίει το windscribe για τα 50mbit? νόμιζα πως συνδεόσουν σε δικό σου vpn κάπου....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #684
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε, και που ξέρεις πως δεν φταίει το windscribe για τα 50mbit? νόμιζα πως συνδεόσουν σε δικό σου vpn κάπου....
    Και τους 2 VPN παρόχους άμα τους περάσω πάνω στη VDSL τερματίζει η ταχύτητα (~170Mbit)

    - - - Updated - - -

    Πράγματι, μπλοκάρει τις default πόρτες.

    Δοκίμασα την άλλη διαθέσιμη πόρτα (δε θα πω ποια, μη τη μπλοκάρουν και αυτη :P ) και το αποτέλεσμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  52,2 KB 
ID: 247612

    Ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails test.jpg  

    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  10. #685
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μήπως η συσκευή δεν έχει την επεξεργαστική ισχύ να ανταπεξέλθει στον επιπλέον φόρτο λόγω της κρυπτογράφησης του VPN;

    Οκ, είδα τώρα το edit.

  11. #686
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η συσκευή δεν έχει την επεξεργαστική ισχύ να ανταπεξέλθει στον επιπλέον φόρτο λόγω της κρυπτογράφησης του VPN;

    Οκ, είδα τώρα το edit.
    Μου πέρασε απο το μυαλό αλλα το θεώρησα απίθανο μιας και το tunnel το κάνει το pfSense το οποίο το έχω σε αρκετά δυνατό μηχάνημα με μπόλικη μνημη. Το mu5001 φοβόμουν μήπως και αλλα θεωρητικά δουλευει μόνο σα μοντεμ αφου έχει γίνει bridge οπότε δε θα έπρεπε να ζορίζεται.
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  12. #687
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpiritCrusher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου πέρασε απο το μυαλό αλλα το θεώρησα απίθανο μιας και το tunnel το κάνει το pfSense το οποίο το έχω σε αρκετά δυνατό μηχάνημα με μπόλικη μνημη. Το mu5001 φοβόμουν μήπως και αλλα θεωρητικά δουλευει μόνο σα μοντεμ αφου έχει γίνει bridge οπότε δε θα έπρεπε να ζορίζεται.
    Αυτό πως το έκανες; Με εκείνο το windows app που ανοίγει το δικό του interface?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpiritCrusher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.

    Έχω windscribe με static και PIA.

    To windscribe δεν έχει επiλογή να επιλέξεις πόρτα, σου δίνει την default. Το PIA σου δίνει δυο επιλογές, θα δοκιμάσω τη δεύτερη πορτα να δω και θα ενημερώσω.

    Ευχαριστω.
    Υπ’ όψιν, η PIA έχει διαφορά προφίλ OpenVPN, και over TCP μάλιστα. Επίσης έχει διάφορα επίπεδα κρυπτογράφησης.

  13. #688
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πως το έκανες; Με εκείνο το windows app που ανοίγει το δικό του interface?


    Υπ’ όψιν, η PIA έχει διαφορά προφίλ OpenVPN, και over TCP μάλιστα. Επίσης έχει διάφορα επίπεδα κρυπτογράφησης.
    Ναι, με το προγραμματάκι που έχουν φτιάξει οι συμφορουμίτες.

    Ναι το γνωρίζω, εχει τον OpenVPN configurator που μπορείς να επιλέξεις encryption, protocol και κάποια ports.
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  14. #689
    Εγγραφή
    03-02-2011
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο ελληνικό κατάστημα να προμηθεύει τέτοιου είδους κεραίες: https://www.aliexpress.com/item/1005003547862887.html .

    Θέλω να βελτιώσω ελάχιστα το σήμα και να κάνω λίγο πιο σταθερή την σύνδεση.

  15. #690
    Εγγραφή
    04-06-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Λαζίκος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο ελληνικό κατάστημα να προμηθεύει τέτοιου είδους κεραίες: https://www.aliexpress.com/item/1005003547862887.html .

    Θέλω να βελτιώσω ελάχιστα το σήμα και να κάνω λίγο πιο σταθερή την σύνδεση.
    Δεν απανταω ακριβως στην ερωτηση σου, αλλα μπορεις να δεις και αυτη που εχει επιλογη αποστολης απο Ισπανια, και λογικα θα ερθει συντομοτερα (κανα 2 βδομαδες)

Σελ. 46 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 2636414445464748515666 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας