Σελ. 63 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 991
  1. #931
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παρακολουθώ το νήμα ανελλιπώς και με έχει βοηθήσει με τα παράλογα όσων άτυχων η τύχη μας έριξε στις κομπίνες της Vodafone θα γράψω και εγώ το ιστορικό μου και μερικά σχετικά και μη γεγονότα.

    Να τονίσω επίσης ότι μόνο όσοι έχουμε αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα μπορούμε να καταλάβουμε τί γίνεται με τις καμπίνες της Vodafone αλλά και να τονίσω ότι δεν γίνεται με ότι έχω περάσει με όλες τις εναπομείναντες εταιρείες να υποστηρίξω γενικότερα ούτε την ΒρodaFone, ούτε την ΧαλκοΤε, ούτε την Νο-Βα… με έχουν απογοητεύσει και μου έχουν σπάσει τα νεύρα και οι τρεις διαχρονικά.

    Για αρχή να πω ότι στην περιοχή μου τουλάχιστον δυστυχώς δεν είναι πάντα λύση η μεταφορά στην Vodafone καθώς το υπάρχων χάλκινο δίκτυο της Cosmote είναι κατά 95% εναέριο με τα αρχαία χαλύβδινα κουτιά να είναι ακόμα πλειοψηφία πάνω στις κολόνες της (με ευθύνη της Cosmote) αλλά πέρα από αυτό γείτονας στην 2ρη κολόνα από την καμπίνα με Vodafone 100άρα η οποία είχε μια χαρά attainable και SNR του την υποβάθμισε στην αρχή σε 50άρα… καλά αυτό λες εκεί εφόσον καλωδιακό με το SNR σταθερά στον θεό πλέον δεν υπήρχε σίγουρα λες σαν πελάτης τους θα του το φτιάξουν από την καμπίνα τους, όχι τον έπεισαν ότι η περιοχή δεν αντέχει παραπάνω από τα 3,5Mbps της ADSL(λόγω μεγάλης απόστασης από τον κέντρο, όντως αυτές είναι οι ταχύτητες ADSL εδώ) και η γραμμή του πλέον παίζει άψογα εκεί στο χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ(που κατά τα άλλα τους έφταιγε) με Vodafone έως 24 και με τον ίδιο που δεν ήθελε να ασχοληθεί παραπάνω ότι και εάν του λέγαμε γιατί δεν ήθελε να μένει χωρίς τηλέφωνο πιο πολύ, να δηλώνει χαρούμενος κιόλας για τα μόλις 16 ευρώ που του έκαναν προσφορά. Αλλά απαιτήσεις δεν είχε για internet, παιδιά και εγγόνια του κάνουν δουλειά με δεδομένα όταν χρειαστεί κάτι παραπάνω.

    Εδώ ξεκινάει η δική μου περίπτωση και επειδή θα μακρηγορήσω, θα την βάλω σε spoiler και όποιος δεν βαριέται ας την διαβάσει:

    Spoiler:
    Εγώ αρκετά μέτρα πιο μακριά από την ίδια καμπίνα, στα όρια για κατοστάρα, ξεκίνησα στην αρχή με WIND σημερινή Nova όπου λίγους μήνες μετά την ανανέωση σε ADSL προκύπτει καλωδιακό θέμα σοβαρό μετά από χρόνια, στους προηγούμενους πάροχους που είχα σοβαρό θέμα On Telecoms και πολύ παλιότερα Forthnet αμέσως μετά την μέτρηση και εντοπισμό της βλάβης είχαν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ και μέσα σε 10 – 15 ημέρες είχε αποκατασταθεί από τον ΟΤΕ, στην WIND όμως έρχονταν οι τεχνικοί ακόμα και την ίδια ημέρα εάν δήλωνα βλάβη πρωί αλλά τί να το κάνεις; Εντόπιζαν την βλάβη, μίλαγαν με τα κεντρικά και βλάβη στον ΟΤΕ δεν δήλωναν και μίλαγαν για γενική βλάβη που θα φτιαχτεί, πέρασαν σχεδόν 20 ημέρες κοροϊδίας με συγχρονισμό 900/300 kbps ενώ διπλανές γραμμές έπαιζαν κανονικά από 2,9Mbps και πάνω και βλέπω να αλλάζει τεχνικός του ΟΤΕ 3 κολόνες πιο πάνω κουτί σε μία κολόνα και τον προλαβαίνω πριν φύγει και του αναφέρω ότι έχω πρόβλημα και τον ρώτησα εάν έχει δηλωμένη κάποια βλάβη, μου λέει όχι για άλλον πελάτη ήρθα και δεν έχουμε κάτι άλλο, αφού μου βρήκε τα παλιά χαλύβδινα σε καλή κατάσταση δεν επέμενα, βρήκε το ζεύγος μου και απλά έκοψε και ξαναένωσε τα καλώδια σε δύο χαλύβδινα και η γραμμή μου επανήλθε, από υγρασία ήταν μου λέει και βάλε μου λέει VDSL και μην παλεύεις εδώ πέρα άλλο με την ADSL. Ενεργοποίησαν επιτέλους την καμπίνα της Vodafone; Ναι μου λέει για κατοστάρα πελάτη ήρθα. Και τα πιάνει όλα ρωτάω; Ναι μου λέει πλέον 100/10. Ωραία λέω πάνω που θα έκανα καταγγελία τώρα έφτιαξε και να θέλω τί καταγγελία να κάνω;

    Καλώ λοιπόν για αναβάθμιση σε 50άρα την WIND δεν ήθελα να πληρώσω για 100άρα, μου λένε δεν υπάρχει στην περιοχή σας διαθεσιμότητα, λέω Cosmote και Vodafone ξεκίνησαν να δίνουν. Δεν μου το βγάζει το σύστημα μου λέει. Τελικά μετά 3 μήνες με πήραν τηλέφωνο για αναβάθμιση από την WIND και συνδέθηκα και εγώ με την θαυμαστή καμπίνα FTTC της Vodafone. Από την αρχή είχαν αρχίσει τα κουλά αλλά λόγω 15πλάσιας ταχύτητας σε σχέση με την ADSL δεν έδινα σημασία, ξαφνικά ανέβαιναν τα ping times, έκανε κρεμάσματα η γραμμή ακόμα και χωρίς να πέφτει το SNR και πολλές φορές έχανε IP. Βλάβες και αλλαγές router και δεν έβρισκαν τίποτα από WIND, ε λέω εντάξει λειτουργική είναι η γραμμή. Συνήθως αποσυνδέσεις και κρεμάσματα είχα τότε μετά τις 12 το βράδυ αλλά το κουλό ήταν ότι με το SRA ενεργό τα στατιστικά της γραμμής γκρεμίζονταν, SNR έπεφτε στο 1/3 και η ταχύτητα έπεφτε κάτω από 50 και οι αποσυνδέσεις ήταν πολύ πιο συχνές, ενώ με SRA off ο συγχρονισμός full και SNR μια χαρά και χωρίς έντονες διακυμάνσεις αλλά και με λιγότερες αποσυνδέσεις… ε λέω κάποια ασυμβατότητα θα είναι και άφησα το SRA off. Επόμενο κουλό την πρώτη χρονιά η καμπίνα δεν είχε UPS και όταν είχε διακοπή ρεύματος έπεφτε η γραμμή, καλά φυσιολογικό αυτό χωρίς UPS.

    Μετά την πρώτη χρονιά η καμπίνα απέκτησε UPS όμως άρχισαν άλλα προβλήματα που έγιναν σοβαρότερα όταν μάλλον λόγω μιας κακοκαιρίας το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ ενώ συνήθως στην περιοχή η τάση του ρεύματος ήταν σταθερά στα 228 – 232 V (έχω UPS) άρχισε να πέφτει και κοντά στα 210, αυτό δεν ξέρω εάν επηρέασε και την καμπίνα αλλά ξεκίνησαν τα κουλά της καμπίνας με ανεξήγητα CRC errors, timeouts, αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμοί… με τα προβλήματα να είναι συνεχή σε όλους την ημέρα και το βράδυ να σταματάνε ανεξαρτήτως τάσης ρεύματος. Τελικά τα προβλήματα μειώθηκαν, δεν εξαφανίστηκαν όμως, όταν έκανε συντήρηση ο ΔΕΔΔΗΕ στην περιοχή, τί να το κάνεις όμως αμέσως μετά η υπερσύγχρονη καμπίνα της Vodafone αναβαθμίστηκε και άλλο με υποστήριξη G.INP που γιορτάστηκε με χαμηλό latency και ping times από όλη την γειτονιά να δηλώνει βλάβες και τεχνικούς όλων των εταιρειών να διατρέχουν τα στενά και τους δρόμους, οι δε αλλαγές router αλλεπάλληλες… τεχνικοί του ΟΤΕ στις κολόνες, τεχνικοί Vodafone να πηγαινοέρχονται στην καμπίνα, τεχνικοί της WIND να μετράνε τις εισαγωγές των κτιρίων και να κοιτάνε. Ε μετά από μόνο 2 – 3 μήνες έστρωσαν πάλι κάπως τα πράγματα. Άλλο θέμα που έχουν σίγουρα ακόμα και σήμερα οι καμπίνες της Vodafone είναι οι θερμοκρασίες, ο αερισμός τους, δεν λέω φοβερό το silence mode τους αλλά με την ζέστη καλοκαίρι SNR τουλάχιστον 1 μονάδα κάτω και attainable αρκετά πιο κάτω, φοβερή και προσεγμένη κατασκευή τί να λέμε.

    1 – 2 μήνες πριν την λήξη του συμβολαίου της 50άρας στην WIND εμφανίζεται καλωδιακό πρόβλημα στο χάλκινο δίκτυο της Cosmote, ευτυχώς δεν είχα ανανεώσει. Οι τεχνικοί της WIND έρχονταν αμέσως αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι… στην αρχή τα έριξαν στην εσωτερική μου καλωδίωση που είχα βαρεθεί να κρεμιέμαι στην εισαγωγή και να τσακώνομαι με τους υπόλοιπους περίεργους ενοίκους μην τους χαλάσω τίποτα. Ε εντάξει λέω μπορεί να ήρθε η ώρα να φταίει και η καλωδίωση, ε για καλή μου τύχη φεύγουν οι περίεργοι και βάζω router απευθείας στο καλώδιο που έρχεται στην εισαγωγή, τα ίδια προβλήματα συγχρονισμός περίπου 10 000 / 900 σαν μονόπολο με χαμηλά dBm και μάλιστα ίδια στατιστικά στην πρίζα εσωτερικά σε σχέση με το router συνδεδεμένο έξω. Παίρνω τηλέφωνο στην WIND και με φωτογραφίες και έρχονται με το router ακόμα έξω, ναι μου λένε έχετε δίκιο και μου λένε θα το δώσουν σε άλλο level να το δούνε. Λέω στον ΟΤΕ ή Vodafone θα το δώσετε για βλάβη; Θα το δούμε και θα το δούμε. Άλλες 3 – 4 επισκέψεις τεχνικών και τίποτα και μάλιστα σε κάτι μεταξύ τους ομιλίες όταν έρχονταν δύο μαζί άκουγα κάτι του τύπου ξήλωσες εκεί και κάτι άλλα περίεργα καθώς και όταν μίλαγαν με τα κεντρικά στο τηλέφωνο και κατάλαβα ότι δεν θα γίνει δουλειά με WIND. Έ λήγει ένα μήνα μετά το συμβόλαιο που είχα μετά από χίλια ζόρια με πίστωση τον τελευταίο 1,5 μήνα λόγο βλάβης και έφυγα για Cosmote γιατί προφανέστατα ήταν καλωδιακό και εάν και ακριβότερη με Vodafone θα έκανα δουλειά; Που να ξέρω; Και η αλήθεια με την Vodafone έχω περάσει τα χειρότερα παλιότερα και προσωπικά, το τονίζω προσωπικά, θέλω όσο γίνεται να την αποφύγω… αλλά προκειμένου να γίνει δουλειά δεν την αποκλείω πλέον εξαναγκαστικά σχεδόν βέβαια.

    Μετά χίλια συστημικά ευτράπελα με την αίτηση στην Cosmote, με ενεργοποιούν πρώτα απροειδοποίητα σε ADSL η οποία έπαιξε από την πρώτη στιγμή σε full συγχρονισμό στα 3,2Mbps (τόσο πιάνει εδώ η ADSL) και σε ένα μήνα το πολύ λένε θα είμαι σε 50άρα αλλιώς μπορώ να φύγω αζημίως(μια ζημιά την έπαθα ήδη βέβαια), με αφήνουν 2 εβδομάδες χωρίς VOIP - τηλέφωνο γιατί έπρεπε λέει να έρθει πρώτα τεχνικός ο οποίος τί έκανε; Τίποτα είδε απλά ότι έχω συνδέσει σωστά το router, ούτε πρίζα τσέκαρε, ούτε εισαγωγή ούτε τίποτα και πάτησε στο tablet ένα ΟΚ και αμέσως το router έκανε register την VOIP ούτε reboot δεν χρειάστηκε, τί μου τον έστειλαν δεν ξέρω. Τον παρακάλεσα εάν σαν Cosmote μπορεί να αλλάξει 2 – 3 μισάνοικτα χαλύβδινα του ΟΤΕ ή να τα δώσει για συντήρηση. Μου λέει δεν έχουν κάτι και μια χαρά είναι τα στατιστικά, δεν βλέπω λάθη στην γραμμή και άμα δεν πιάσει τα 50 όταν ενεργοποιηθεί η 50άρα το ξανακοιτάμε, μάλιστα αυτό ήταν που θα γίνει κάτι με το χάλκινο δίκτυο εάν βάλω Cosmote. Το άλλο άστοχο της Cosmote που μου το είχε κάνει και η WIND είναι ότι ενώ είχα δηλώσει να μην μπω σε καταλόγους, με βάλανε και το ανακάλυψα μετά από μήνες όπου τελικά με αφαίρεσαν έπειτα από αίτηση. Καλά βέβαια με συνεργάτες WIND και Vodafone είχα περάσει χειρότερα σε αιτήσεις, καλύτερα τα πράγματα με Cosmote τελικά.

    Τελικά μετά από 20 μέρες ενεργοποιήθηκε η 50άρα και συγχρονισμός full 55/5.5 τα προβλήματα και οι αστάθειες πολύ λιγότερες από ότι με WIND και ελάχιστες αποσυνδέσεις πάλι πιο πολύ βραδινές ώρες. Λέω άστο καλό αυτό ήταν! Τί εγκλωβίστηκα με την WIND με καλώδια Cosmote και καμπίνα Vodafone; Έ μετά από κάποιος μήνες αρχίσαν τα κουλά και με την Cosmote με την διαφορά ότι ενώ στην αρχή επειδή νόμιζα ότι δεν ασχολούνται γιατί δεν ήρθαν από το σπίτι, αυτοί ασχολήθηκαν και με το παραπάνω, 3 μέρες μετά την κλήση μου ήρθαν και μέτρησαν στις κολόνες, χωρίς να αλλάξουν καμία αρχαιολογία βέβαια (δεν ξέρω μπορεί να είναι διατηρητέα κάποια κουτάκια τί να πω; ) ε λέω θα έρθουν και από το σπίτι μετά αλλά έφυγαν. Την επόμενη ημέρα είχα κάποια πλήρη διακοπή της γραμμής για κάποια ώρα και η γραμμή επανήλθε με λιγότερες αποσυνδέσεις αλλά πάλι έκανε κρεμάσματα, timeouts, με παίρνουν τηλέφωνο απόγευμα και μου λένε εάν είναι εντάξει η γραμμή τώρα για να κλείσει και η βλάβη, λέω καλύτερα αλλά όχι εντάξει, εντάξει μου λέει το παρακολουθούμε, μετά δύο μέρες στην γραμμή έπεσε ο συγχρονισμός, το SRA δούλευε συνέχεια και το attenuation σχεδόν τετραπλασιάστηκε! Άστο καλό λέω καλωδιακό είναι και με δουλεύουνε τόσο καιρό… παίρνω τηλέφωνο και απαιτώ να το δει τεχνικός, μου λένε το βλέπουν και μου κλείνουν ραντεβού με τεχνικό σε 2 ημέρες. Τελικά μου έρχεται μήνυμα ότι θα έρθει τεχνικός σε 4 ημέρες αλλά με βόλευε η μέρα για να είμαι σπίτι και το άφησα έτσι. Την ημέρα του ραντεβού βλέπω να περνάει ένα βανάκι Cosmote, το σταματάω και τους λέω τί θα γίνει; Είχα συνηθίσει να μετράνε την εισαγωγή μου οι άλλες εταιρείες, μου λένε λογικά δεν θα χρειαστεί να μετρήσουν σε μένα, μέτρησαν τα κουτιά την προηγούμενη φορά και η γραμμή είναι ΟΚ και πάνε τώρα καμπίνα με την Vodafone να το λύσουν γιατί εκεί είναι το θέμα και ότι το πολύ μέχρι το μεσημέρι θα είναι η γραμμή μια χαρά. Τους ρώτησα με τέτοιο attenuation ξαφνικά και να μην είναι καλωδιακό; Μου λένε μην ανησυχείς εάν χρειαστεί θα έρθουμε επιτόπου να το δούμε σήμερα και μου είπαν στην καμπίνα είναι το θέμα, μου είπαν ότι το ζεύγος μου είναι εντάξει το καλώδιο, έγινε αλλαγή πόρτας στην καμπίνα την προηγούμενη φορά και ότι το πρόβλημα είναι σε κάτι που δεν κατάλαβα αλλά πάνω στα νεύρα μου ούτε που ασχολήθηκα να το ρωτήσω δυστυχώς. Τελικά μισή ώρα μετά έγινε μία αποσύνδεση για κανα 20λεπτο και τελικά το router επανήλθε στα φυσιολογικά του και πραγματικά δεν πρέπει να πείραξαν καλώδιο εκείνη την ημέρα, το πρόβλημα πρέπει να ήταν στην καμπίνα και πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς είχε ανέβει το attenuation τόσο πολύ με πρόβλημα μόνο στην καμπίνα… δεν το έχω ξανακούσει, δει ή διαβάσει.

    Η γραμμή ήταν άψογη μετά από αυτό για περίπου έξι μήνες, μετά άρχισε ξαφνικά η γραμμή να μαζεύει CRC errors πάλι και να κρεμάει χωρίς να αποσυγχρονίζει και όσο χαμηλά και να έπεφτε με το SRA η ταχύτητα τίποτα. Χωρίς να έχει ανέβει το attenuation αυτήν την φορά. Τελικά πάλι βλάβη αλλαγές router αλλά τελικά πάλι όταν πήγαν καμπίνα 20 μέρες μετά έγινε μάλλον δουλειά καθώς στο ραντεβού τεχνικού δεν εμφανίστηκε κανείς ούτε στον δρόμο αλλά μετά 1 – 2 ολιγόλεπτες διακοπές η γραμμή επανήλθε. Το ωραίο είναι δύο ZTE 1600 μου έφεραν το ένα με phone port που δεν λειτουργούσε και το άλλο με λαμπάκια που δεν άναβαν όλα, το τρίτο ήταν ΟΚ. Ωραία πάει και αυτό, πριν λίγες μέρες λοιπόν, μερικούς μήνες πάλι δηλαδή μετά…τα ίδια ακριβώς, τους λέω περιμένω να πάτε καμπίνα γιατί μπορεί να λείπω μην σας περιμένω άδικα. Ε αλλαγή router γιατί επέμεναν και πάλι ραντεβού που και να ήρθε κάποιος, μάλλον δεν ήρθε, εγώ έλειπα και ξαφνικά 2 εβδομάδες μετά έφτιαξε όπως φτιάχνει κάθε φορά.

    Εμπορικά τμήματα όλων των εταιρειών εξακολουθούν να πουλάνε δήθεν παραμύθια για αναβαθμίσεις από 50άρες σε 100άρες σε συνδέσεις ακόμα και 800 μέτρα από την καμπίνα, Nova μάλιστα αμόλησε door to door πωλητές να λένε παραμύθια ότι ανέλαβαν την περιοχή για αναβάθμιση και πολύ άσχετοι τσιμπάνε και φυσικά έχουμε ένα σωρό ανεφικτότητες και τσάμπα πειράγματα στην καμπίνα και κάθε τρεις και λίγο αγαπιούνται οι γραμμές. Δωρεάν αναβαθμίσεις όταν γίνονταν από την Cosmote δεν πρέπει να έγινε καμία στην καμπίνα που ανήκω ευτυχώς.

    Η Vodafone το έχει τερματίσει τελείως και οι τεχνικοί τους πειράζουν τα κουτιά και στις κολόνες της Cosmote και εάν τους πεις κάτι σου λένε έχουμε αναλάβει την περιοχή και ότι εάν έχετε βλάβη εμείς ερχόμαστε! (Παραμύθι που δεν ισχύει φυσικά για το χάλκινο δίκτυο) Όταν τους εξηγείς δύο πράγματα και καταλάβουν ότι δεν είσαι αδαείς αρχίζουν τα παραμύθια και φεύγουν. Το άσχημο μερικές φορές παρατάνε τα κουτιά ανοικτά (να πάρουν αέρα; ) και φεύγουν… το ξαναλέω όχι εισαγωγές κτιρίων πελατών τους αλλά κουτιά του ΟΤΕ στις κολόνες! Έχω ενημερώσει και εγώ και άλλοι πολλές φορές την Cosmote αλλά το μόνο που λένε εάν έχετε πρόβλημα στην γραμμή να στείλουμε τεχνικό και στην καλύτερη θα ενημερώσουμε το αρμόδιο τμήμα. Την Cosmote την έχω παρακαλέσει πολλές φορές να φτιάξει λίγο αυτό το χάλι με την καλωδίωση που μόνο για να απλώνουν μπουγάδα δεν την χρησιμοποιούν μερικοί και να έρθει να αλλάξει κανένα μισοξηλωμένο κουτί της αλλά δεν κάνουν τίποτα και μου λένε αφού παίζει στα μέγιστα η γραμμή σας δεν υπάρχει θέμα. Το SNR βέβαια όλο και πιο κάτω και το attainable να δω πόσο θα πέσουν ακόμα και δεν πέφτουν μόνο από crosstalk.

    Το αποκορύφωμα με την Vodafone που είχα αρχίσει να την σκέφτομαι για εναλλακτική προσπάθεια παρά δικαστική διαμάχη παλιότερα πάνω στην απελπισία μου, ήρθε τεχνικός στον δίπλα γείτονα που είχε χαμηλή ταχύτητα από ότι κατάλαβα και ξαφνικά πετυχαίνω τον τεχνικό της Vodafone να έχει καβαλήσει την μάντρα και να έχει λύσει την εισαγωγή μου, επειδή σε κάποιον όροφο του κτιρίου είχε ένοικος Vodafone, τον ρωτάω για ποιόν ήρθε μου λέει ο γείτονας για μένα έχω πρόβλημα μου λέει και καλά του λέω του τεχνικού τί θες στην γραμμή μου(δεν έχω κάποιο διακλαδωτή/κουτί ΟΤΕ μόνο την εισαγωγή μου έχω σε τοίχο με το καλώδιο του ΟΤΕ να τερματίζει εκεί) μου λέει για να μετρήσω να δω εάν είναι γενικό πρόβλημα! Του λέω πας καλά; Συνέδεσε το όπως πριν και κλείστο του λέω σε παρακαλώ μην τσακωθούμε. Μου λέει δεν χάλασα τίποτα. Γενικά δεν έχω θέμα με τεχνικούς και δεν θέλω να τσακώνομαι αλλά κακώς στην συγκεκριμένη περίπτωση. Πάω μέσα, τσεκάρω router, είχε αποσυνδεθεί και συγχρονίσει πάλι στα ίδια περίπου στατιστικά με αρκετά λάθη βέβαια αλλά φυσιολογικό αφού πειράχτηκαν καλώδια. Τελικά είπα να κοιτάξω τί έγινε εάν και δεν μου είναι και το καλύτερο, να δω εάν έκλεισε καλά κτλ. Έ τι το ήθελα; Θυμήθηκα ότι είχα καιρό να ασχοληθώ με το καλώδιο μου εκεί και ότι είχα βάλει scotch lock, ε το παλικάρι όχι μόνο είχε κόψει το καλώδιο και το είχε βάλει με συστροφή – αναμενόμενο – είχε κόψει και ένα σωρό καλώδιο όχι μόνο από το καλώδιο που έρχεται αλλά και από το καλώδιο που εισέρχεται εσωτερικά το οποίο πώς το αλλάζεις; Τί στο καλό; Ευτυχώς γι’ αυτόν είχε φύγει γιατί ήθελα να τον ρωτήσω εάν ήθελε να μου ρίξει το attenuation τόσο καλώδιο που έκοψε! Και τώρα άντε να εξηγήσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και ότι την έκανε ο τεχνικός της Vodafone την δουλειά από κάμερες κτλ. Έλεος ελπίζω να κρατήσει η καλωδίωση μέχρι να έρθει η FTTH που θα πρέπει να βάλουν πρώτα οι περίεργοι του κτιρίου για να μην τσακωθείς για τα τρυπήματα, κτλ. Το οποίο δεν αργεί σε συζήτηση με άλλον τεχνικό της Vodafone για τα χάλια της καμπίνας που εδώ δεν παραδέχεται κανείς και εύκολο καθώς είχαν συνηθίσει οι κάτοικοι στα 2,5 – 4 της ADSL να φταίει για τα πάντα ο ΟΤΕ και μόνο και να μου λέει πώς κάνεις έτσι το πολύ σε 4 – 5 χρόνια θα έρθει η οπτική ίνα… Τί να του πεις; Που τα έργα για FTTH της Vodafone στις τυχερές περιοχές που έχει αναλάβει και άρχισαν πρώτα για τους δρόμους που δεν έχουν ακόμα FTTC ξεκίνησαν 1 χρόνο πριν και δεν έχει ολοκληρωθεί ούτε το 1/3. Από περιέργεια μπορεί κάποιος να ανεβάσει τί ζητάει η Vodafone για πρόωρη αποδέσμευση το πινακάκι με τους μήνες; Σε περίπτωση που τελικά δοκιμάσω την τύχη μου και εκεί να ξέρω πόσο θα μου κοστίσει εάν δεν φτιάχνεται καλωδιακό και φύγω αφού το καμπινιακό θα το έχουν λυμένο.

    Να πω και για την Nova που θα την προτιμούσα και λόγω τιμών όταν με το καλό ερχόταν FTTH ότι 2-3 μήνες μετά την συγχώνευση με την WIND αντί να λύσει άλλα προβλήματα που ακούγαμε το λογιστήριο της united, μου έστειλαν ειδοποίηση ότι χρωστάω από εποχές Forthnet. Τί είχε γίνει; Μου είχαν στείλει λάθος τελικό λογαριασμό τότε και αφού τους είχα εξηγήσει το λάθος τότε που είχαν χρεώσει πάγια 2 μηνών αντί για 15-20 ημερών που έπρεπε, το είχαν δεχθεί και μου είχαν στείλει άλλον τελικό σωστό τον οποίο και πλήρωσα κανονικά. Για κακή τους τύχη είχα κρατήσει τα χαρτιά και πληρωμής και μάλιστα τους ρώτησα πώς είναι δυνατόν να έχω πληρώσει τον τελευταίο εκδιδόμενο σε ημερομηνία και να χρωστάω; Και τους λέω κιόλας ότι επιφυλάσσομαι και για τα 3 περίπου ευρώ που άφησα πιστωτικό χωρίς να τα διεκδικήσω στο τελικό της WIND πριν λίγα χρόνια. Τί να πεις; Εκεί που σου χρωστάγανε….

    Σκεπτόμενος τί θα κάνω όταν λήξει η δέσμευση με την Cosmote, μιλάω με την γειτονιά σε κάθε ευκαιρία γι’ αυτό και όλοι έχουν προβλήματα ακόμα και με Vodafone και πετάνε όσοι ιδίως δουλεύουν διαδικτυακά λεφτά και σε δεδομένα. Εδώ μόνο η Cosmote έχει σοβαρές ταχύτητες στην κινητή, οι άλλοι δεν βγάζεις γραμμή να μιλήσεις και από ταχύτητες πάνε μέχρι 6Mbps ξημερώματα ενώ την μέρα 1,5 – 2 στην καλύτερη. Η Cosmote την μέρα έχει γονατίσει εξαιτίας της ζήτησης πέφτει συχνά κάτω από τα 15Mbps (αλλά δεν πέφτει κάτω από 6 και μάλιστα χωρίς packet loss που έχουν οι άλλοι) ενώ τα βράδια μπορεί να πιάσει και πάνω από 150. Δυστυχώς λύση SIM Double Play 4G δεν βλέπω να με βολεύει από ταχύτητες γιατί φοβάμαι μήπως δεν πιάνει ούτε 10Mbps ώρες - ώρες εάν και το upload είναι πάντα καλύτερο και το χρειάζομαι μερικές φορές. Inalan δεν το βλέπω να φτάνει εδώ νωρίτερα από την FTTH της Vodafone. SkyTelecom είναι τελείως ασταθείς επίσης δυστυχώς, λεφτά για Starlink δεν πετάω… Αλλά εξετάζω λύση για 5G router με απεριόριστα συμβόλαιο για να πάρω public IP και να παίξει με απεριόριστα η VOIP με adapter στις υπάρχουσες αναλογικές συσκευές. Modulus ξέρετε εάν λειτουργούν οι κλήσεις σε αριθμούς έκτακτης ανάγκης; Καθώς και εάν με την εφαρμογή τους λειτουργούν οι κλήσεις κανονικά εξερχόμενες / εισερχόμενες εάν συνδεθεί smartphone με router 5G με καρτοκινητή (CGNAT); Μήπως την κάνω έτσι την δουλειά χωρίς συμβόλαια με 1 – 2 παλιά smartphone αντί της παλιές συσκευές;

    Με τα τωρινά δεδομένα λοιπόν σε εναέριο χάλκινο δίκτυο Cosmote με FTTC από καμπίνα Vodafone πιστεύω η καλύτερη λύση είναι η Cosmote αλλά εάν η Cosmote μου ζητήσει πολλά παραπάνω για ανανέωση σε σχέση με Vodafone μπορεί να μην μπω καν σε παζάρια και να δοκιμάσω εάν και δεν θα το ήθελα την Vrodafone. Nova που ακούγονται τα καλύτερα για τις καμπίνες της (WIND), δυστυχώς όποιος την βάλει έμπλεξε καθώς δεν κάνει τίποτα σε περίπτωση βλάβης στην συγκεκριμένη περίπτωση με καμπίνα Vodafone. Όποιος μπορεί να κάνει δουλειά με 5G να μην το σκέφτεται και να πάει σε 5G. Καλά όποιος τυχερός έχει FTTH παρατάει FTTC Vodafone με την μία δεν το συζητάμε καν. Ελπίζω βέβαια οι υλοποιήσεις FTTH από Vodafone να μην έχουν αντίστοιχα προβλήματα όπως οι FTTC τους. Πάντως αυτό που κάνει η Vodafone και δεν επισκευάζει τις καμπίνες της είναι απαράδεκτο, πήρε και επιδοτήσεις για αυτές τις καμπίνες. Μάλιστα ακόμα και η εμπειρία πλοήγησης για τους ίδιους τους συνδρομητές της είναι χειρότερη από τις καμπίνες της σε πολλές περιπτώσεις σε σχέση με 4G/5G σε χαμηλότερη κιόλας ταχύτητα όπως αναφέρουν πολλοί.

    Ρεγκλέτες, ρεύματα, ελάσματα, θερμοκρασίες ή οτιδήποτε έχει πρόβλημα πρέπει επιτέλους να αλλαχθεί ή να φτιαχτεί και φυσικά να συντηρείται όπως πρέπει, έχουμε αγανακτήσει με την Vodafone. Και γιατί να μην μπορώ να κάνω την δουλειά μου με την Nova που έχει χαμηλές τιμές στην τελική και δεν μπορεί να λειτουργήσει και ο ανταγωνισμός εν τέλει; Σοβαρότης μηδέν από τις εταιρείες και ο έλεγχος τους για γέλια. Κανένα πρόστιμο που και που και αυτό χάδι.

    Οι μόνοι ISPs που έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος ήταν η On Telecoms που έκλεισε και σε εποχές Dial Up μία εταιρεία νομίζω από Α ξεκίναγε το όνομα της που το χράτσα χρούντα ντιν νταν ντουν γινόταν σε fast forward σε σχέση με τους υπόλοιπους και συνδεόταν αμέσως και με καλύτερη απόκριση το browsing από όλους και είχε και μηνιαία συνδρομή νομίζω… τότε που μέχρι να φορτώσει η Παμελα ξεκίναγε το επόμενο Baywatch νωρίτερα στην τηλεόραση και την βλέπαμε και με κίνηση.

    Άντε καλή λευτεριά με FTTH σε όλους και ελπίζω και σε λύσεις 5G με λογικότερες τιμές και λογικότερους περιορισμούς. Συγνώμη εάν σας κούρασα.

  2. #932
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Εχθές πηγαίνοντας στον χώρο, πέτυχα τους τεχνικούς της Ιναλαν την ώρα που περνούσαν γραμμή στο κατάστημα απο κάτω μου. Αμέσως σκέφτηκα "Ωχ κι αυτοί θα αγανάκτησαν με το σταθερό"
    Με τα πολλά, τους έπιασα στην κουβέντα και τελικά με "έφτιαξε" το παλικάρι. 200/200 στα 28ευρώ αδέσμευτο και όχι τα 80ευρώ που μου ζητούσαν για επαγγελματικό μόνο. Με κάλεσαν την επόμενη και ολοκληρώσαμε την αίτηση.

    Ταυτόχρονα όμως με τρώει το τι μπορώ να κάνω άλλο για το σταθερό.
    Θα δοκιμάσω μια απ αυτες τις μέρες να συνδέσω το αναπληρωματικό ζευγάρι μπας και αλλάξει κάτι.

    Έχω μια υποψία ότι πρέπει να υπάρχει θέμα με τα ρεύματα στην οικοδομή. Δηλαδή αυτός που έκανε τα ηλεκτρολογικά της οικοδομής να έχει κάνει κάποια παπαριά και να επηρεάζονται τα τηλεφωνικά καλώδια απο τα ρεύματα.
    Αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο ας μας το εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει.

  3. #933
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο ας μας το εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει.
    μπορεί να τρέχει παράλληλα καλώδια απο το τηλεφωνικό με γραμμές ρεύματος και να τρώνε παρεμβολή

  4. #934
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί να τρέχει παράλληλα καλώδια απο το τηλεφωνικό με γραμμές ρεύματος και να τρώνε παρεμβολή
    Σωστά, κι εγώ αυτό υποψιάζομαι οτι συμβαίνει!

  5. #935
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Inalan αν εισαι ο πρωτος στην οικοδομη παιρνεις 50% (ετσι εκανα εγω)

    Επισης και το τηλεφωνο μπορεις να το κανεις φορητοτητα σε καποιον απ αυτους που εχει η Ιναλαν.

    Δες κι εδω

  6. #936
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Inalan αν εισαι ο πρωτος στην οικοδομη παιρνεις 50% (ετσι εκανα εγω)

    Επισης και το τηλεφωνο μπορεις να το κανεις φορητοτητα σε καποιον απ αυτους που εχει η Ιναλαν.

    Δες κι εδω
    Αα ναι το είχα ξεχάσει αυτό! Που να πάει το μυαλό μου, όλα έγιναν μπαμ μπαμ. Όμως δεν νομίζω να είμαι ο πρώτος.

    Το γνωρίζω για την τηλεφωνία, αλλά σε προηγούμενη συνομιλία με το τηλ. κέντρο τους, δεν γνώριζαν και πολλά στο κομμάτι της τηλεφωνίας και με παρέπεμψαν στον αντίστοιχο πάροχο.

    Ας ξεκινήσω πρώτα με σκέτο ίντερνετ και βλέπουμε! 10/10 το ραντεβού για την σύνδεση. Ευχαριστώ Billy!

  7. #937
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    περιοχη βεροια.

    Νοεμβριο-Δεκεμβριο 2022 που ημουν Βεροια ετυχε να εχω και 60 αποσυνδεσεις την ημερα. Δηλωνω βλαβη, ερχετε τεχνικος μου λεει το εξωτερικο καλωδιο φταιει κ να περασω αλλο.

    Δεν το δινω σημασια μιας κ θα εφευγα εκτος βεροιας για εργασια. Γυριζω αρχες σεπτεμβριου ξανα βεροια κ τα ιδια παντελη μου τα ιδια παντελακη μου. Ε λεω θα το δωσω ξανα βλαβη. Ερχετε τεχνικος μου λεει η γραμμη σου ειναι οκ αλλα συγχρονιζεις πανω απο 100 (107 συγκεκριμενα) και θα στο ριξω στα 80 να δουμε τι παιζει κ το βλεπουμε ξανα. Μπαινω απο το app της κοσμοτε βλεπω την μια μερα 50 την αλλη 40 την αλλη 32

    η που θα το ριξω σε 50αρα η που θα μου γυρισει το μυαλο κ θα ξεκινησω επιστολομανία

    να πω επισης οταν απο ''εως 24'' πηγα σε 100αρα με ειπανε οτι θα εχω μια διακοπη της ταξεως 2-3 ωρες. τελικα ειχα διακοπη 5 μερες επειδη η βονταφον ξεχασε να με κουμπωσει. τραβαω μια επιστολη και για τα ματια του κοσμου με κανουν δωρεαν δυο μηνες λογαριασμου

    ακρη δεν βρισκω παντως
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  8. #938
    Εγγραφή
    29-01-2021
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote vdsl 100
    Μετά από εφτά μήνες ταλαιπωρία με συνεχείς αποσυνδέσεις (δείτε παραπάνω post) μου είπαν η μόνη λύση είναι υποβάθμιση σε 50αρα. Το έκανα, ελαχιστοποιήθηκαν οι αποσυνδέσεις αλλά μετά άρχισαν οι διακοπές. Ξανά βλάβη κλπ. Αυτό που μου είπαν οι τεχνικοί ήταν ότι θα ησυχάσουμε όταν αλλάξει η vodafone τις καμπίνες. Επειδή συμβαίνει σε πολλές περιοχές έχει προγραμματίσει τις αλλαγές. Πήγαν πίσω εδώ στα Γιάννενα γιατί έδωσαν προτεραιότητα στο Βόλο και τη Θεσσαλία μετά τις πλημμύρες. Είτε είσαι vodafone cosmote nova σε καμπίνα της vodafone θα έχεις τα ίδια προβλήματα. Γι αυτό θα κάνουμε υπομονή.

  9. #939
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Έβγαλα το 7590 απο την "προβληματική" γραμμή και έχω εδώ και 30 ώρες το "σαπάκι" ΖΤΕ Η267Α (αγορασμένο απο αγγελία).
    Τοποθετημένο στο ίδιο σημείο με το Fritz, κάνω βιντεοκλήση Facetime (με iPhone11) μέχρι την άλλη άκρη του χώρου (130μέτρα) με χοντρούς τοίχους και δεν έκανε κιχ.
    Και το άλλο το καλό, απο λάθη τίποτα. (τα fec μηδένισαν μια φορά)
    Απόκριση γραμμής μια χαρά.
    Για να δούμε...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ZTE H267A.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  65,1 KB 
ID: 251071

  10. #940
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ZTE H267A_2.jpg 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  68,0 KB 
ID: 251141

    Απο Interleaved σε Fast path στο Downstream.
    Επίσης, 2.4dB Attenuation στο Upstream δεν έχω δει με κανένα ρούτερ.

    Δεν ξέρω..έχει κάτσει πολύ καλά το συγκεκριμένο στη γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andresalonika : 03-10-23 στις 00:01.

  11. #941
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ουτε η υποβαθμιση στα 50 ειναι η λυση με τις καμπινες αυτες...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-10-09 084513.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  99,7 KB 
ID: 251328

  12. #942
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δε το περιμεναμε
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  13. #943
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Είχαμε 1 ώρα χωρίς υπηρεσίες 12:00 - 13:00 στην "προβληματική" καμπίνα.

    Ο Tobi είπε πως υπήρχε πρόβλημα στην περιοχή.

    Τα στατς παρέμειναν ακριβώς τα ίδια. Στην συχνότητα του upstream όμως βλέπω πιο ομαλό Spectrum.

    Για να δούμε αν έγινε κάτι...

  14. #944
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    1 ωρα διακοπη δεν ειχα ποτε

    μηπως ξεκινησαν τις αλλαγες που ολο λενε οτι θα γινουν και

    δεν τις βλεπουμε?

    Βαλε μια φωτο απο το spectrum πριν και μετα να βαλω κι εγω το δικο μου

    Ειχα κι εγω αποσυνδεση σημερα οπως και ο γειτονας αλλα 1-2 λεπτα.

  15. #945
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 ωρα διακοπη δεν ειχα ποτε

    μηπως ξεκινησαν τις αλλαγες που ολο λενε οτι θα γινουν και

    δεν τις βλεπουμε?

    Βαλε μια φωτο απο το spectrum πριν και μετα να βαλω κι εγω το δικο μου

    Ειχα κι εγω αποσυνδεση σημερα οπως και ο γειτονας αλλα 1-2 λεπτα.
    Το πριν δεν το έχω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Spectrum.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  130,6 KB 
ID: 251510

Σελ. 63 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας