Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46

Θέμα: TL-MR6400

  1. #31
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείται σίγουρα η γραμμή της κινητής; Δεν έχει να ρυθμιστεί sip account;
    Sip account λογικά αν κουμπώσεις κάποιο dsl modem στη wan και κάνει ata το voip. Για αυτό το έχει μάλλον.

    Το έψαξα λίγο αν γίνεται μέσω volte και οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι λένε ξέχασε το, κάποιοι άλλοι λένε με ata γίνεται.
    Και κάποιοι άλλοι λένε τι το θες το απαρχαιωμένο φαξ στα 2020s;

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το ίδιο το tplink δεν έχει ενσωματωμένο sip client; Μιλάω για το 6500 κυρίως... Γιατί να βάλεις dsl modem στη wan; Το ΑΤΑ επίσης θα συνδεθεί στη ethernet... Η λογική λέει ότι αν γίνει η μετάδοση με g711 ότι θα περάσει το φαξ.... Δεν ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί η κινητή στη μετάδοση...
    Όσο για το απαρχαιωμένο, λέμε ρε παιδί μου, αν χρειαστεί.... Θα παίξει; Αυτό είναι η απορία μου...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #33
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να βάλεις dsl modem στη wan;
    Γιατί το 6500 είναι μόνο lte modem/router όχι dsl. Έχει παρόλα αυτά και θύρα wan kαι συνδέεις εκεί το dsl modem όταν θέλεις να έχεις και τις 2 εναλλακτικές dsl και lte.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΤΑ επίσης θα συνδεθεί στη ethernet
    Απ' ότι καταλαβαίνω ata έχει ενσωματωμένο αφού βγάζει θύρα τηλεφώνου rj11. Αυτό εννοώ.

    Πάντως ο μόνος τρόπος να μάθει κάποιος είναι να το πάρει, να του βάλει μία sim με αριθμό, να πάρει και μία συσκευή φαξ και να δοκιμάσει επί τόπου.
    Από τις πληροφορίες στο ίντερνετ δεν βγαίνει άκρη.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Βασικά έχω μια γραμμή στο εξοχικό και σκέφτομαι να τη κόψω και να το γυρίσω στη κινητή.... Επομένως δεν θα υπάρχει dsl να συνδεθεί στη wan...
    Τώρα για το φαξ..... Όπως λες μάλλον... Αν και δεν βλέπω λόγο να μη δουλέψει εφόσον υπάρχει καλό σήμα και γίνει χρήση του κώδικα g711(ασυμπιεστο) από τον voip πάροχο.... Το άλλο που με απασχολεί είναι το ότι θέλω να έχω πρόσβαση στο ρούτερ αυτό και απομακρυσμένα και με το cgnat θα έχω θέμα... Και public ip θα βρω μόνο σε συμβόλαιο.... Μπλέξιμο γενικά...

    - - - Updated - - -

    Ddns noip πρέπει να έχει αυτό αν θυμάμαι καλά... Μενού για άνοιγμα πόρτας όπως της 443 δεν θυμάμαι.... Θα τσεκαρω τον online emulator να δω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #35
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχω μια γραμμή στο εξοχικό και σκέφτομαι να τη κόψω και να το γυρίσω στη κινητή
    Έπεισα τους γονείς μου να κόψουν τη σταθερή γραμμή στο εξοχικό τους, η οποία έκανε και πολλές αποσυνδέσεις όταν αναβαθμίστηκε σε ταχύτητα, και τώρα τους φορτίζω κάρτα cosmote mobile internet prepay το καλοκαίρι και την βγάζουν έτσι.
    Δυσκολεύτηκα γενικά γιατί η γενιά τους (boomers) αποδείχτηκε αρκετά απροσάρμοστη αλλά δεν υπάρχει κανένα θέμα.

    Τη sim την έβαλα στο mr6400.

    Κάνε το και εσύ, αν έχεις ένα υποτυπώδες καλό σήμα συμφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για το φαξ..... Όπως λες μάλλον... Αν και δεν βλέπω λόγο να μη δουλέψει εφόσον υπάρχει καλό σήμα και γίνει χρήση του κώδικα g711(ασυμπιεστο) από τον voip πάροχο
    Αν πάρεις το mr6500v και δουλέψει ενημέρωσε και εδώ στο φόρουμ όποτε μπορείς να ξέρουμε.

    Έχει αποδειχθεί χρήσιμο κάποιες φορές, πχ έγγραφο υπογεγραμμένο και σταλμένο από δηλωμένο τηλεφωνικό νούμερο, θεωρείται έγκυρο.
    Σήμερα βέβαια πιο πολύ πέραση έχουν οι ψηφιακά πιστοποιημένες υπεύθυνες δηλώσεις.

    - - - Updated - - -

    Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα και αυτό:


    https://www.cnn.gr/tech/story/244776...o-thanatos-toy

    Μεταγραφή ποδοσφαιριστή με χρήση φαξ και αποστολή υπογεγραμμένου εγγράφου:
    "Η υπογραφή σε φαξ θεωρείτο ως νόμιμη οπότε το συμβόλαιο ήταν έγκυρο, οπότε η μεταγραφή μπορούσε να θεωρηθεί ως ολοκληρωμένη."

    Κατάργηση στο δημόσιο:
    "Βάσει του άρθρου 99 του Νόμου 4727/2020 που εισάγει τον κώδικα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, από την 1η Ιανουαρίου 2021 καταργείται η διακίνηση μέσω τηλεμοιοτυπίας (σ.σ. αυτή είναι η επίσημη μετάφραση στην ελληνική γλώσσα του facsimile ή fax για συντομία) εγγράφων, διοικητικών ή μη, μεταξύ των φυσικών ή νομικών προσώπων ή νομικών οντοτήτων και των υπηρεσιών του Δημοσίου."

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο το tplink δεν έχει ενσωματωμένο sip client;
    Το μπέρδεψα λίγο πριν αλλά τώρα κατάλαβα πως πάει. Ναι το tplink έχει ενσωματωμένο sip client.

    Το sip client πάει πακέτο με το voip μόνο. Άρα αν η sim έχει δεδομένα, μπορεί να επιλεγεί το voip μέσω του 4g δικτύου δεδομένων, δεν χρειάζεται καν dsl.

    Ο αριθμός της κινητής σχετίζεται με το volte. Δεν χρειάζεται κάποιο επιπλέον αριθμό μέσω sip.

    Οπότε τώρα υπάρχει η εξής απορία:
    Γίνεται ο αριθμός ενός σταθερού cosmote να λειτουργήσει μέσω sip client από τα δεδομένα του 4g modem; Αυτό εφόσον η cosmote αποκαλύψει τους κωδικούς στο συνδρομητή.
    Μπορεί δηλαδή κάποιος να πάρει το σταθερό του νούμερο για κάποιο διάστημα στο εξοχικό;

  6. #36
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για το τελευταίο δε νομίζω να παίξει η τηλεφωνία εκτός δικτύου κοτε....
    Για τα άλλα βλέποντας και κάνοντας...
    Η γραμμή που έχω στο εξοχικό είναι κανόνι και πιάνει απροβληματιστα τα 20 σε 24αρα και τα 55 σε 50αρα, αλλά το πάγιο του ΟΤΕ με τα 29€ απλά δεν υποφέρεται....
    Οπότε μάλλον θα τη ρίξω πάλι σε 24αρα να υπάρχει μια στοιχειώδης γραμμή και για περισσότερη ταχύτητα θα στραφω προς τη κινητή...
    Η θα τη κόψω τελείως και θα μείνω μόνο με τη κινητή...
    Θέλω οπωσδήποτε να υπάρχει μια αναλογική έξοδος να θυμίζει σταθερή γραμμή για πχ μια λήψη Η αποστολή φαξ...
    Ακόμα και αν αυτό είναι μέσω κινητής και voip...
    Θα δούμε, όλα είναι ρευστά ακόμη...
    Δεν ξέρω τι θα κάνω..
    Οκτώβριο θα βαρεσω το κανόνι που θα πάει το πάγιο +1€ πάνω λόγω της κατάργησης του ebill... Αν κάνουν καλή προσφορά να με κρατήσουν και μπορέσω να προλάβω την αποδοχή της θα δούμε...
    Σαν νούμερο πάντως η 50αρα τώρα βγαίνει 700€ τα 2 χρόνια... Νούμερο καθόλου μικρό...
    Η adsl με 18,60 στη βοντα λίγο πιο λίγο αλλά πάλι όχι μικρό ποσό...
    Και τους μισούς μήνες δεν πατάω καν για να κάνω χρήση....
    Οπότε μπορεί και να τη κόψω...
    Επομένως μπορεί να χρειαστώ 2 Χ 6500 γιατί θέλω ένα και για το σπίτι Αθήνα για backup μέσω κινητής για τις ip cams συν το ενσωματωμένο ΑΤΑ που θέλω για voip χρήση...
    Με τα 700€ που θα κόψω θα μπορέσω να τα υλοποιήσω όλα αυτά...
    Το κακό είναι ότι αυτά τα ρούτερ δεν έχουν μόντεμ της προκοπής... Δλδ δεν είναι ούτε 4g+... Είναι σκέτα 4g... Και για να δεις πάνω από πχ 50 πρέπει να έχεις μπάρμπα στη Κορώνη που λένε... Υπάρχουν και πιο καλά ρούτερ zte & huawei cat.6/7 που πιάνουν παραπάνω από μια μπάντες αλλά είναι πιο €€€....
    Τι να πω.... Βλέποντας και κάνοντας.... Από τη πολύ σκέψη για το τι θα κάνω, σε λίγο θα κάνει το μυαλό μου..
    Τέλος υπάρχει και η option για ftth αλλά για προσωπικούς λόγους δεν θα ήθελα να πάω εκεί ακόμη...
    Ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη...
    Η λογική μου πάντως τώρα δείχνει να λέει η πτώση σε 24αρα κ μεικτή χρήση κινητής Η ολική μεταφορά στη κινητή....
    Αυτό....
    Η κοτε και στα 2 σπίτια μου θερίζει σαν κινητή... Οι άλλες 2 όχι ιδιαίτερα...
    Οπότε σαν κινητή μάλλον θα στηριχτώ στη κοτε onthego prepaid.... Mε λίγη βοήθεια από το onthespot της βοντα....
    Αλλά να δω πως θα τα κάνω όλα αυτά....
    Και άντε πες λύση για το voip κ το φαξ μέσω κινητής βρίσκω.... Το ddns/remote access στο ρούτερ πως το κάνω που θέλει public ip; Εκεί μετά θες συμβόλαιο που δεν συμφέρει οικονομικά.... Οπότε την adsl δεν τη γλιτώνω.. Αν είναι να πάω σε συμβόλαιο να δίνω στη κινητή πάλι 20-30€ κλαφτα Χαράλαμπε....
    Θέλει σκέψη το όλο....
    Σεντόνι έγραψα....
    Ξέχασα να αναφερω ότι το 6400/6500 δεν έχουν ούτε γιγαμπιτ θύρες.... Είναι άλλο ένα μείον... Καλά για τη μια συσκευή που θα τη βάλω σαν backup για τις ip cams δεν με νοιάζει... Αλλά το άλλο που θα είναι το κυρίως ρούτερ στο εξοχικό ίσως θα ήθελε κάτι καλύτερο....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-09-23 στις 04:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #37
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Επανέρχομαι με ένα κύριο ερώτημα...
    Υπάρχει κάποιος που να μας διαβάζει και να έχει το ρούτερ του παρόντος νήματος;
    Θέλω να ρωτήσω για ddns και άνοιγμα πόρτας...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_lar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    ακομα και με επιλογή κάποιας Band 1,3,7,20 (vpn-internet) το router "κολλάει" και δεν μπορεί να κανει σύνδεση στον λογαριασμό DDNS.
    Την ίδια στιγμή, η σύνδεση internet δουλεύει κανονικά

    Παρακάτω οι ρυθμίσεις APN

    Συνημμένο Αρχείο 235907

    και η καρτέλα για το DDNS (κολλημένο στο connecting)

    Συνημμένο Αρχείο 235908
    Αυτό λύθηκε ποτέ;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #38
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Ειμαι προς αγορα του 6400, κατα τυχη πριν ολοκληρωσω την αγορα ειδα οτι στο εμποριο βρισκεις απο v3 εως v5.3.

    Oι διαφορες αυτες να υποθεσω οτι ειναι σε hardware επιπεδο και καλο ειναι να επιλεξω την τελευταια, σωστα;

    Επισης στο επισημο λινκ της tp-link υπαρχει μεχρι την v5.2 ενω στο εμποριο βρισκω και v5.3 , αυτο πως εξηγείται;

  9. #39
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι διαφορες αυτες να υποθεσω οτι ειναι σε hardware επιπεδο και καλο ειναι να επιλεξω την τελευταια, σωστα;
    Την τελευταία ναι, πολλές φορές δεν την επιλέγεις καν, το μαγαζί απλά στου στέλνει την τελευταία, έχοντας αφήσει την ανάρτηση του προϊόντος στη σελίδα του χωρίς ανανέωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης στο επισημο λινκ της tp-link υπαρχει μεχρι την v5.2 ενω στο εμποριο βρισκω και v5.3 , αυτο πως εξηγείται;
    Μπορεί να έχει κυκλοφορήσει διεθνώς ήδη και να μην έχει ανανεωθεί η σελίδα στα ελληνικά.

  10. #40
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Τελικά το παρήγγειλα από e-shop gr αφού κατόπιν επικοινωνίας μου είπαν ότι έχουν την έκδοση 5.3.

    Πάντως στο global site της tp-link δεν βρίσκω καθόλου το συγκεκριμένο μοντέλο μόντεμ ρουτερ.

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σήμερα μου ήρθε το 6500....
    Εκ πρώτης όψης δεν φαίνεται κακό ρουτεράκι αλλά το πλαστικό του φαίνεται γενικά κάπως φθηνό..
    Και η πάνω όψη είναι επιρρεπής σε σκόνη και δαχτυλιές...
    Έκπληξη μου έκαναν οι θύρες δικτύου που αν και 100αρες είχαν συνήθως όλα τα ελασματάκια...
    Αυτές έχουν τα απολύτως απαραίτητα 4 που είναι για τα 100...
    Να πω επίσης ότι πλάκα έχει και το Power led όταν ανάβει γιατί αναβοσβήνει και θυμίζει συγχρονισμό dsl..
    Το boot time είναι κάπως γενικά αργό πάντως..
    Σε ότι αφορά το σήμα τώρα....
    Το mifi r216z που είχα πριν έπιανε ΠΟΛΥ καλύτερο σήμα στο ίδιο σημείο και χωρίς εξωτερικές κεραίες με τη βοντα.. Αν και μετά τις πρόσφατες βροχές σαν να μείωσε ένταση το σήμα κάπως..
    Το 6500 μου δίνει μετά βίας μια μπάρα σήμα...
    Οι ταχύτητες του δεν με νοιάζουν πολύ σε αυτό γιατί θα είναι για χρήση καμερών κυρίως και είναι στα επίπεδα adsl.... Τύπου 12/3... Για χρήση κάμερας δεν με χαλάει νομίζω...
    Το Ping κανονικό γύρω στα 30-40 idle... Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι όταν τρέχει το ookla με βοντα βαράει 1000+ms...
    Όλα αυτά με κάρτα βόντα και ΑΡΡΎΘΜΙΣΤΟ ρουτερ... Δεν έχω μπει ακόμα καν στο μενού γιατί προφανώς το apn internet το είχε από μαμά περασμένο και δεν έχω βάλει και pin και έπαιξε η κάρτα καρφί...
    Υποθέτω ότι και η wind που δεν έχω πρόχειρη να δοκιμάσω θα είναι τα ίδια σαν συμπεριφορά...
    Γενικά πάντως ακόμα και με μια μπάρα η καμία ένδειξη σήματος, το λαμπάκι ίντερνετ ανάβει και συμπεριφέρεται αρκετά καλά... Δεν κάνει διακοπές η τίποτα άλλο... Η περιήγηση είναι απροβλημάτιστη γενικά..
    Θα βάλω τώρα μια κοτέ...
    Και ελπίζω να είναι απείρως καλύτερα ώστε να ταιριάξει γάντι με το unlimited gigamax που θέλω να κάνω...
    Λοιπόν... Με κοτε...
    Τέρμα σήμα... Full οι 3 μπάρες.. As Expected...
    Τo ping idle 30-100... Στα ίδια με βοντα περίπου..
    Οι ταχύτητες τώρα...
    Εντύπωση μου έκανε ότι με κοτε επέλεξε makedonski telekom strumica για τεστ...
    Με τη βοντα επέλεξε Ελληνικό σερβερ...
    Με τη κοτε λοιπόν...
    Τι έλεγα... Ξέχασα και τι έλεγα...
    Το ping με φορτωμένη γραμμή πάει 100-500ms αλλά γενικά κάθεται κάτω..
    Η ταχύτητα;; 58/40!!! είδα μέχρι που βαρέθηκα να μετράω...
    Ταχύτητες γενικά πολύ καλές για την busy 2,4 band του wifi..
    Για ρουτερ cat4 νομίζω με κοτε τα πάει πάρα πολύ καλά στο μέρος που είμαι... Αθήνα δλδ...
    Με το κινητό στο ίδιο σημείο βαράω 200/100...
    Δε νομίζω να χρειαστούν οι κάμερες τέτοια ταχύτητα αλλά οκ...
    Και ακόμη δεν έχω μπει στο μενού να δω τι επιλογές υπάρχουν...
    Σαν ζέσταμα δεν το είδα να ζεσταίνεται πολύ...
    Ότι αφορά την τηλεφωνία έχω συνδέσει τηλέφωνο επάνω του αλλά δεν έχω ρυθμίσει account...
    Το dialtone πάντως είναι το αμερικάνικο συνεχόμενο μπιιιιιπ όταν το σηκώνεις και όχι το δικό μας σπαστό μπιπ-μπιπ..
    Αυτά προς το παρόν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #42
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μου ήρθε το 6500....
    Έχω ακόμα μία απορία για το 6400. Επειδή το 6500 είναι σχεδόν το ίδιο εκτός από την τηλεφωνική θύρα, ίσως βλέποντας το, να μπορείς να καταλάβεις και να διαφωτίσεις σε κάτι.

    Οι 2 πλατιές κεραίες που έχει τι έχουν μέσα; Τις 4g antennas ή τις wifi antennas;

    Διότι αν έχουν μόνο τις 4g, θα ήθελα να πάρω εξωτερική 4g με μακριά καλωδιάκια και να δοκιμάσω να πιάσω καλύτερο σήμα.

    Γιατί εντός σπιτιού είναι 2 μπάρες στην καλύτερη, το πολύ 1 σε ισόγειο.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μόλις έκανα εγγραφή και στο cloud για να χρησιμοποιήσω και την εφαρμογή tether..
    Και από το μενού μέσα επέλεξα manual όλες τις μπάντες 1/3/7/20..
    Πριν στο Auto είχε μόνο την 1...
    Αν και το ξαναέβαλα πάλι στο αυτόματο γιατί εκεί δείχνει να παίζει καλύτερα..
    Σαν διαφορά στις μπάντες πάντως η 7&20 μου δίνει με βοντα 20 down / 1 up...
    Οι άλλες 12/3 όπως είπα πριν...
    Δεν νομίζω να έχει νόημα να καρφώσω μπάντα χειροκίνητα γιατί αν γίνει κάτι μετά θα κοπεί το σήμα, ενώ στο αυτόματο θα πάει αλλού μόνο του..
    Ίσως αν ήταν μεγαλύτερη κατηγορία cat και συνδύαζε μπάντες να είχε καλύτερη μάλλον επίδοση... Αλλά οκ.. Anyway...
    Δεν δοκίμασα άλλο με τη κοτε γιατί ήταν του κινητού μου και το χρειαζόμουν.. Περισσότερα με τη gigamax..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακόμα μία απορία για το 6400. Επειδή το 6500 είναι σχεδόν το ίδιο εκτός από την τηλεφωνική θύρα, ίσως βλέποντας το, να μπορείς να καταλάβεις και να διαφωτίσεις σε κάτι.

    Οι 2 πλατιές κεραίες που έχει τι έχουν μέσα; Τις 4g antennas ή τις wifi antennas;

    Διότι αν έχουν μόνο τις 4g, θα ήθελα να πάρω εξωτερική 4g με μακριά καλωδιάκια και να δοκιμάσω να πιάσω καλύτερο σήμα.

    Γιατί εντός σπιτιού είναι 2 μπάρες στην καλύτερη, το πολύ 1 σε ισόγειο.
    4G Νομίζω γιατί μόλις τις έβγαλα χάθηκε εντελώς το σήμα.. Αλλά περίμενε να το δοκιμάσω πάλι...
    Αν είναι του wifi θα επανέλθω.. Αλλιώς αν δεν αναφερθώ ξανά σε αυτό, του 4g...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-09-23 στις 16:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #44
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλιώς αν δεν αναφερθώ ξανά σε αυτό, του 4g...
    Καλό

  15. #45
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό
    Τελικά θα αναφερθώ ξανά γιατί θέλω να συμπληρώσω..
    Έβγαλα τις κεραίες και το μόνο που χειροτέρεψε και έπεσε ήταν το σήμα του 4g...
    Tου wifi δεν άλλαξε κάτι..

    - - - Updated - - -

    Συνέδεσα και voip account και μια χαρά...
    Μόνο που με τη βοντα κάνει μερικές διακοπές επειδή δεν πιάνει καλό σήμα...
    Έβαλα και ddns... Έτσι να βλέπω την ip που παίρνει άσχετα αν με το gcnat της βοντα δεν μπορώ να μπω..
    Με το gigamax και Public ip θα μπαίνω...
    Αυτή η εφαρμογή tether που έχει τελικά έχει αρκετές επιλογές ελέγχου/διαχείρισης του ρουτερ... Καλή φάση...
    Μέχρι και τις συνδεδεμένες συσκευές μπορείς να δεις... Που είναι βασικά ο λόγος που ήθελα remote access...
    Μπορείς να δεις τα μηνύματα, τη χρήση δεδομένων, να κάνεις επανεκκίνηση κλπ...
    Έχει και guest ssid...
    Μέχρι στιγμής αν εξαιρέσουμε το χάλια σήμα της βοντα, καλά τα πάει το ρουτεράκι αν και όχι τέλειο στα χαρακτηριστικά...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας