Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-102 από 102
  1. #91
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να πω ειδες κατι του ΟΤΕ εδω; Μηπως μπερδεψες το onenet με το otenet?
    Αν σου πω ότι τώρα το είδα...

    Είμαι σε μεταβατικό στάδιο αλλαγής γυαλιών.
    Μην με παρεξηγείς.
    Η ηλικία περνάει
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #92
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Μην αγχωνεσαι βρε συ!
    Εγω να δεις ποσα λαθη κανω....

    Καταλαβα οτι καποιο μπερδεμα παιχτηκε/κατι διεφυγε στην αναγνωση.

    Ολα οκ!

  3. #93
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο θέμα που υπάρχει είναι ότι όταν φεύγει η κλήση από το κέντρο φεύγει με λάθος IP στον contact header. Εκεί δηλώνεται η public που έχει κάνει detect το FreePBX που είναι διαφορετική από την τοπική IP που έχει λάβει το VLAN interface από το οποίο βγαίνει η κλήση.
    Μπορεί ο SIP helper του Mikrotik να βοηθάει σε αυτό, μπορεί και όχι. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω μήπως μπορώ να βάλω κάποιο ddns client να παρακολουθεί το συγκεκριμένο interface αλλά όπως είμαι τώρα χωρίς αυτό οι κλήσεις δουλεύουν κανονικά μέσα/έξω.
    Μπορεί το IMS να μην το τσεκάρει και να στέλνει τα πακέτα πίσω από εκεί που τα έλαβε.
    Εδώ ειναι το ολο πρόβλημα σε αυτον τον οδηγο .

    o IMS του ΟΤΕ δουλεύει οπως περιγράφεις , αγνοει τον header Και τα στελνει πισω στη public IP απ οπου τα ελαβε. Εazy.

    Δοκιμάσαμε πρόσφατα τον οδηγο σε ενα hAP ac3 & ενα raspberry , με RaspiPBX (Freepbx δηλ , για το Pi)

    Δεν εκανε register και εστελνε οτι νανε headers . ΕΥκολο λεμε Παμε θα ανοιξουμε Nat helper , SIP alg . Ομως εκει , ειδα πως στους headers Πλεον εστελνε τη Wan IP του PPP internet interface και οχι του voice . Χανω κατι στα settings ;

    μετα , η λυση ειναι ενα εσωτερικο domain στο Settings->AsteriskSip Setings-> External Address και απο πισω ενα script Να το αλλαζει και να το ενημερώνει με τη IP του Interface (το DDNS που λες) , προσωπικά το βρισκω μεγαλη πατέντα αυτο ,
    Μπορει να δουλευει , αλλα σιγουρα θα υπαρχει καλύτερος τροπος για να δουλεψει ... δε μπορει



    (Οικιακο πακετο)

  4. #94
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά με δεύτερη USB Ethernet κάρτα που θα σεταρεις εκεί το vlan αντί του mikrotik. Θα πάρει IP το ίδιο το interface οπότε δεν χρειάζεται μετά τίποτα, ούτε routing, ούτε nat, ούτε καρφωτη διεύθυνση.

  5. #95
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά με δεύτερη USB Ethernet κάρτα που θα σεταρεις εκεί το vlan αντί του mikrotik. Θα πάρει IP το ίδιο το interface οπότε δεν χρειάζεται μετά τίποτα, ούτε routing, ούτε nat, ούτε καρφωτη διεύθυνση.
    Πανω στο MTK δε μπορει να γινει ; να "πουμε" στο RouterOS ποια IP Να σεταρει στο ALG?

  6. #96
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Μπορείς να στείλεις ταγκαρισμενο το vlan της τηλεφωνίας στο raspbx και από εκεί να το διαχειριστεις όπως πρέπει, αν δεν θέλεις usb network card να βάλεις.


    Για κάποιο λόγο στο δικό μου freepbx έχω δηλώσει σαν external ip το 10.220.16.255 και παίζει. Δεν μπορώ να θυμηθώ τον λόγο που το έχω κάνει.

  7. #97
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Καταρχάς τώρα που το σκέφτομαι το alg μπορεί να μην βοηθήσει καθόλου. Θεωρητικά η δουλειά του είναι κοτσαρει public IP στην θέση local IP. Το vlan που παίζει η τηλεφωνία της Vodafone είναι 10.x.x.x οπότε local πάλι. Δεν βλέπω κάτι από το manual του router os, απλά on/off. Λογικά πρώτα γίνεται το routing δηλαδή από πιο interface πρέπει να βγουν τα πακέτα και μετά η αλλαγή των IP αλλιώς σαν λειτουργία δεν θα έχει νόημα. Αν έχεις τα static routes σωστά, καθώς θα φτάνουν τα πακέτα από το κέντρο στο mk θα βλέπει τα route, θα παίρνει απόφαση ότι να από εδώ πρέπει να τα στείλω, το vlan της τηλεφωνίας, θα τσεκαρει ότι θα έχεις στο on το sip helper και θα λέει ώπα έχω να αλλάξω και την IP, θα βάλω αυτή που έχει το interface από όπου θα στείλω τα πακέτα παρακάτω. Η άλλη λύση είναι αυτό που προτείνει ο ditheo με δεύτερο config file για την ίδια κάρτα δικτύου.

  8. #98
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Alg?? Παναγιαμ... το 2024

    Αν και δεν θυμαμαι πια τις λεπτομερειες, το ειχα κανει με freepbx και pfsense, χωρις κατι ιδιαιτερο. Το pbx ειχε κανονικη εσωτερικη ip και απλα το subnet της τηλεφωνιας εφευγε προς το dhcp vlan 837 interface με outbound nat.
    Αν θυμαμαι καλα δεν χρειαστηκε ουτε port forward απο το interface της τηλεφωνιας, αλλα ειναι και αυτο ενα option.

  9. #99
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ερωτηση αν γνωριζει καποιος: σας ετυχε να σας κανει register το trunk να δεχεστε κανονικα κλησεις αλλα να μην μπορειτε να κανετε με τιποτα?
    To dial plan μου ειναι αυτο:

    Κώδικας:
    _#31#00XXXXXXX.
    _#31#1X.
    _#31#2XXXXXXXXX
    _#31#3XX.
    _#31#4XX.
    _#31#5XX.
    _#31#6XXXXXXXXX
    _#31#7XXXXXXXXX
    _#31#8XXXXXX.
    _#31#9XXXXXXXXX
    _***X**
    _***X*X.
    _***XX**
    _***XX*X.
    _***XXX*X.
    _***XXXX**
    _***XXXX*X.
    _**XX**
    _**XX*X.
    _**XX.
    _**XXX**
    _**XXXX**
    _**XXXX*X.
    _*X**
    _*X*X.
    _00XXXXXXX.
    _1X.
    _2XXXXXXXXX
    _30[125]
    _3XX.
    _4XX.
    _5XX.
    _6XXXXXXXXX
    _7XXXXXXXXX
    _8XXXXX.
    _9XXXXXXXXX
    Μου λεει οτι απορριφθηκε απο τον server. Τι διαολο ξαφνικα? Restart του εχω κανει και δεν λεει να στρωσει.
    Εχω ενα grandstream ucm6302
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 25-03-24 στις 22:14.

  10. #100
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Απαντω μονος μου:

    Στο trunk ειχα βαλει χθες και τον G.722 και δεν της αρεσε της vodafone. Για αυτο συνεβη οτι συνεβη. Δεν πηγε το μυαλο μου οτι κατι τετοιο θα μπορουσε να δημιουργησει προβλημα μιας και ο PCMA ηταν ακομα στο trunk και μαλιστα πρωτος στη λιστα. Αφησα μονο τον G711a και λυθηκε το θεμα.

    Παρ'ολα ταυτα εχω μια ακομη μικρη ερωτηση αν γνωριζει καποιος:

    Οταν γινεται μια εξερχομενη, παρατηρειται το εξης: Αυτος που κανει την εξερχομενη στο ακουστικο ακουει μονο 2-3 χτυπους και μετα δεν ακουγεται τιποτα. Η δρομολογηση της κλησης γινεται κανονικα, απλα στο ακουστικο ο καλών δεν ακουει πλεον χτυπο. Καποιες φορες δεν ακουγεται καθολου χτυπος ή μπορει να ακουστει μονο μια φορα και μετα νεκρο. Ξαναλεω η κληση βγαινει κανονικα στην αλλη μερια παντα. Απλα ο χτυπος δεν ακουγεται.

    Γνωριζει κανεις γιατι γινεται αυτο; Απο ακρη σε ακρη πλεον στο δικτυο μου εχω G711a μονο. Επισης ολες οι συσκευες ειναι στο ιδιο τοπικο δικτυο.

    Οι συσκευες μου ειναι το ucm6302 και δυο DP752 με ασυρματα τρια DP730.

  11. #101
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι συμβαινει, απο οτι βλεπω και γω ετσι το ειχα, μονο Αlaw.
    Οσο για το ring, παιξε με το inband progress. Βλεπω οτι το ειχα enabled και δεν υπηρχε θεμα απο οσο θυμαμαι.

  12. #102
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Λοιπον απανταω στο προβλημα που ανεφερα λιγο πιο πανω:

    Oι δοκιμες που εγιναν, εγιναν προς ελληνικο αριθμο κινητου που βρισκεται σε περιαγωγη εντος ΕΕ. Χαζομαρα μου....Εκανα κλησεις προς ελληνικους αριθμους (κινητα και σταθερα που ειναι εντος Ελλαδας και τηλεφωνικα κεντρα (π.χ. DHL στην Ελλαδα) και δεν ειχα κανενα θεμα με τους χτυπους. Καλεσα και γερμανικο αριθμο κινητου (+49) και παλι ειχα κανονικα χτυπους. Το ολο προβλημα εμφανιζεται οταν το ελληνικο κινητο ειναι σε περιαγωγη και ειναι ανοιχτο το 4G/5G, που κατι μου λεει οτι μαλλον ειναι το ιδιο προβλημα με αυτο που αντιμετωπιζε η cosmote με το volte/vowifi εξαιτιας του codec που χρησιμοποιει αυτη η τεχνολογια που ειναι ο G722.2 (AMR-WB) αν δεν κανω λαθος. Καπου μαλλον δεν γινεται σωστα transcoding;;; Εχει δει κανεις παρομοια τετοια περιπτωση; Εκτος και αν συμβαινει κατι με εμενα (π.χ. κατι δεν παει καλα με το κινητο μου; Eννοοω με την συσκευη, οχι με την sim ή με τον παροχο. Αν και το +49 κινητο που καλεσα ειναι στην ιδια συσκευη με dual sim(S22 Ultra 5G)).

    Παντως με το που εκλεισα το 4G/5G και αφησα μονο το 2G ενεργο ειχα κανονικα χτυπο και σε αυτον τον ελληνικο αριθμο που βρισκεται εξωτερικο εντος Ε.Ε.

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας