Σελ. 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 229
  1. #46
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συγκεκριμένο ενιαίο χώρο, είναι 500μ2 με φλατ οροφή μπετόν, λειτουργούν κυρίως ψυγεία για συντήρηση φρούτων. Άλλα βαριά μηχανήματα δεν υπάρχουν εκεί. Η σκέψη είναι να μπούνε φωτοβολταϊκά στην οροφή με μπαταρίες ώστε να υπάρχει ικανότητα εφεδρείας σε περίπτωση διακοπής.
    σκεφτομαι μηπως μπορειτε να χρησιμοποιησετε ηλεκτρικα κλαρκ για την αποθηκευση ενεργειας .
    αλλιως καποια γενητρια σε περιπτωση παρατεταμενης διακοπης .
    νομιζω το κοστος μπαταριων για μια τετοια εκταση καταναλωσης θα ειναι αρκετα μεγαλο .
    απο εκει και περα , νομιζω αν υπαρχει net metering δυνατοτητα θα ειναι η πιο συμφερουσα .
    κανα 50 kw φ/β νομιζω οτι θα καλυπτει το μεγαλυτερο μερος των εξοδων .

    απο εκει και περα ,εχω προβληματιστει με το θεμα των καταψυξεων για μεγαλες αποθηκες , με το γιατι δεν τις φτιαχνουν υπο το εδαφος ή μεσα σε κανα βουνο . καλη η τεχνολογια , αλλα υπαρχουν και βοηθητικες παραμετροι που μπορει να τις κανουν αρκετα πιο αποδοτικες. το κελαρι για παραδειγμα , που χρησιμοποιουταν απο τοτε που δεν υπηρχαν ψυγεια , εχει εγκαταληφθει υπο της στηριξη μονο σε τεχνολογικες ανακαλυψεις

    i know , αλλο θεμα αυτο ,απλως βρηκα την ευκαιρια να το εκφρασω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 18-09-22 στις 16:54.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #47
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό το λόγο θέλετε γεννήτρια και όχι φωτοβολταϊκά με μπαταρίες. Σίγουρα θα είναι καλύτερα με τα φωτοβολταϊκά αλλά για να καλύψετε την κατανάλωση που έχετε θα χρειαστεί μεγάλη επένδυση ενώ μια γεννήτρια μεταχειρισμένη 3φασικη πετρελαίου δεν κοστίζει υπερβολικά.
    Για μένα άλλο το fail safe για τα προϊόντα και άλλο η οικονομία στο ρεύμα όσο και αν φαίνεται πως μπορεί να συνδυαστούν.
    Γεννήτρια υπάρχει πετρελαίου, αλλά έχει αυξηθεί το κόστος λόγω μεταφορικών. Για αυτονόμηση έχω υπόψιν τιμές 100κ και παραπάνω, δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί η επένδυση να είναι σωστή.

  3. #48
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Θεωρω οτι αν πας στα πακετα netmetering 40kWp θα κανετε πολυ συντομα αποσβεση .
    απο 35Κ εως 40 Κ θα κοστισει . και μπορει να δικαιουστε και επιδοτηση .

    με 120KWh την μερα , χοντρικα θελετε 44MWh το χρονο .
    Το 40kWp συστημα θα σας δωσει 50-65 MWh το χρονο .
    οποτε στον συμψηφισμο που γινεται μια φορα τον χρονο .... θα εχετε μηδενησει τον λογαριασμο σας. μονο παγια θα ειναι.


    Ειναι πολλα τα χρηματα για αυτονόμηση . καλυτερα να συνεχισετε την γεννητρια και να μην σκεφτειτε τις μπαταριες .
    The gr81 .

  4. #49
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεννήτρια υπάρχει πετρελαίου, αλλά έχει αυξηθεί το κόστος λόγω μεταφορικών. Για αυτονόμηση έχω υπόψιν τιμές 100κ και παραπάνω, δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί η επένδυση να είναι σωστή.
    Θα χρειαστείτε κάποιον ειδικό και να κάνετε ανάλυση απόσβεσης της επένδυσης κυρίως. Εμείς είμαστε σε περίπου 3500τετρ με μέση τάση οπότε έχουμε δικό μας υποσταθμο και κατανάλωση 3x300A για πάνω απο 14 ώρες την ημέρα. Είμαστε σε συζητήσεις για ΦΒ. Η ταράτσα μας είναι τζέτ για τέτοια δουλειά, φανταστείτε 3 στέγαστρα μεγάλων αεροπλάνων ενωμένα.

    Παρόλα αυτά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν συμφέρει η επένδυση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρω οτι αν πας στα πακετα netmetering 40kWp θα κανετε πολυ συντομα αποσβεση .
    απο 35Κ εως 40 Κ θα κοστισει . και μπορει να δικαιουστε και επιδοτηση .

    με 120KWh την μερα , χοντρικα θελετε 44MWh το χρονο .
    Το 40kWp συστημα θα σας δωσει 50-65 MWh το χρονο .
    οποτε στον συμψηφισμο που γινεται μια φορα τον χρονο .... θα εχετε μηδενησει τον λογαριασμο σας. μονο παγια θα ειναι.


    Ειναι πολλα τα χρηματα για αυτονόμηση . καλυτερα να συνεχισετε την γεννητρια και να μην σκεφτειτε τις μπαταριες .
    Εννοείται δεν παίζει αυτονόμηση. Εγω κοιτάω μόνο το σενάριο επιστροφής ρεύματος ατη ΔΕΗ και η γεννήτρια εννοείται θα υπάρχει πάντα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #50
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Ωραία, ευχαριστώ, θα ψάξω και θα ρωτήσω για το 40kWp , διότι η τιμή είναι πολύ καλή.

  6. #51
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treli@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, ευχαριστώ, θα ψάξω και θα ρωτήσω για το 40kWp , διότι η τιμή είναι πολύ καλή.
    Ενδεικτικα ριξε μια ματια εδω.

    Η και ΕΔΩ.
    The gr81 .

  7. #52
    Εγγραφή
    17-03-2015
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελεις γραψε αναλυτικα ποιο ινβερτερ εχεις και ποιο ρυθμιστη φορτισης για να δουμε τα χαρακτηριστικα τους και να συνεχισουμε απο εκει.
    Επεισης τωρα εχεις 6 * 2ν μπαταριες ?
    καλησπερα, ναι εχω 6 μπαταριες των 2v και ειναι περιπου 8 χρονων, απο inverter εχω αυτο : https://www.ideahellas.gr/product/in...rrett-kokkino/
    και δυο ρυθμιστες με δυο πανελ ο καθενας: https://www.ideahellas.gr/product/ry...is-30a-12-24v/
    ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    και πανελ ειναι αυτοΣυνημμένο Αρχείο 241300

  8. #53
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από railroad Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, ναι εχω 6 μπαταριες των 2v και ειναι περιπου 8 χρονων, απο inverter εχω αυτο : https://www.ideahellas.gr/product/in...rrett-kokkino/
    και δυο ρυθμιστες με δυο πανελ ο καθενας: https://www.ideahellas.gr/product/ry...is-30a-12-24v/
    ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    και πανελ ειναι αυτοΣυνημμένο Αρχείο 241300
    Ωραια . Ας ξεκινησουμε με τα βασικα .

    Οι ρυθμιστες φορτισης πχ αυτοι που εχεις .... στα 12 V μπορουν να σου δωσουν 30Α . Αρα 360 watt . ( χοντρικα) .
    Αν αλλαξεις και απο 12v πας στα 24v , τοτε με τα 30Α μπορουν να σου δωσουν 720 watt . (παλι χοντρικα ) .
    αρα και οι 2 ρυθμιστες θα φτασουν τα watt που θελεις.

    Τα προβληματα τωρα .....

    1) ειναι PWM που σημαινει ΔΕΝ μπορει να σου αξιοποιησει ολη την ενεργεια που θα του δωσεις με πανελ.
    Θα πρεπει να παρεις τυπου MPPT για να εκμεταλευεται και το τελευταιο watt .

    2) και στον MPPT ισχυουν τα ιδια για volt και Aμπερ . οποτε θα πρεπει να βρεις τροπο να εχεις μπαταρια 24 Volt .

    3) ο ινβερτερ σου ΔΕΝ κανει για 24V . θα πρεπει να πας σε αλλον που να ειναι 24v .
    Επισης ο ινβερτερ σου ειναι τροποποιημενου ημιτονου . Αυτο ΔΕΝ ειναι καθολου καλο για μονιμη χρηση σε συσκευες .
    Μειωνει δραματικα τον χρονο ζωης τους .
    Αν αλλαξεις καποια στιγμη .. να κοιτας για καθαρου ημιτονου , και χαμηλης συχνοτητας.
    The gr81 .

  9. #54
    Εγγραφή
    17-03-2015
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια . Ας ξεκινησουμε με τα βασικα .

    Οι ρυθμιστες φορτισης πχ αυτοι που εχεις .... στα 12 V μπορουν να σου δωσουν 30Α . Αρα 360 watt . ( χοντρικα) .
    Αν αλλαξεις και απο 12v πας στα 24v , τοτε με τα 30Α μπορουν να σου δωσουν 720 watt . (παλι χοντρικα ) .
    αρα και οι 2 ρυθμιστες θα φτασουν τα watt που θελεις.

    Τα προβληματα τωρα .....

    1) ειναι PWM που σημαινει ΔΕΝ μπορει να σου αξιοποιησει ολη την ενεργεια που θα του δωσεις με πανελ.
    Θα πρεπει να παρεις τυπου MPPT για να εκμεταλευεται και το τελευταιο watt .

    2) και στον MPPT ισχυουν τα ιδια για volt και Aμπερ . οποτε θα πρεπει να βρεις τροπο να εχεις μπαταρια 24 Volt .

    3) ο ινβερτερ σου ΔΕΝ κανει για 24V . θα πρεπει να πας σε αλλον που να ειναι 24v .
    Επισης ο ινβερτερ σου ειναι τροποποιημενου ημιτονου . Αυτο ΔΕΝ ειναι καθολου καλο για μονιμη χρηση σε συσκευες .
    Μειωνει δραματικα τον χρονο ζωης τους .
    Αν αλλαξεις καποια στιγμη .. να κοιτας για καθαρου ημιτονου , και χαμηλης συχνοτητας.
    Ναι τσ έχω ψάξει και εγω, το inverter ένα φορτιστή και τίς μπαταριες τις είχα από ένα τροχόσπιτο, τώρα θέλω να παω σε ένα ποιο αποδοτικο συστημα για να μπορώ να βάλω και ποθο ιδιαίτερες συσκευές, έχω δει ολοκληρωμένο συστημα φορτιστή και inverter μαζί, αυτό ψάχνω ποιο είναι ποιο αποδοτικο στα 2000w ~2500 w περίπου, συγουρα μέ επιπλέον μπαταρίες, στο συνολο αυτή την στιγμή έχω 8 πάνελ των 190w τό κάθε ένα με σκοπό ανά δυο παράλληλα για να έχω τα 24v, τώρα το προβλημα μου είναι ποιο inverter να παρω, το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 500~600€ . Ευχαριστώ.

    nverter έχω βρει και αυτό: https://www.enfsolar.com/pv/inverter-datasheet/12423

  10. #55
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να προσθεσω ενα βιντεακι που βρηκα αρκετα κατατοπιστικο για τις δυνατοτητες του δευτερου ινβερτερ που παρηγγειλα και δεν παρελαβα ,τον grid-tie στα 2 κιλοβατ

    ενδιαφερον εχουν οι δυνατοτητες limiter που εχει ενσωματωμενες .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 19-09-22 στις 02:09.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #56
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από railroad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τσ έχω ψάξει και εγω, το inverter ένα φορτιστή και τίς μπαταριες τις είχα από ένα τροχόσπιτο, τώρα θέλω να παω σε ένα ποιο αποδοτικο συστημα για να μπορώ να βάλω και ποθο ιδιαίτερες συσκευές, έχω δει ολοκληρωμένο συστημα φορτιστή και inverter μαζί, αυτό ψάχνω ποιο είναι ποιο αποδοτικο στα 2000w ~2500 w περίπου, συγουρα μέ επιπλέον μπαταρίες, στο συνολο αυτή την στιγμή έχω 8 πάνελ των 190w τό κάθε ένα με σκοπό ανά δυο παράλληλα για να έχω τα 24v, τώρα το προβλημα μου είναι ποιο inverter να παρω, το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 500~600€ . Ευχαριστώ.

    nverter έχω βρει και αυτό: https://www.enfsolar.com/pv/inverter-datasheet/12423
    Αν εχεις σκοπο αργοτερα να αναβαθμισεις κιαλλο το συστημα , τοτε θα πρεπει να πας σε διακριτες συσκευες .

    Αν οχι , τοτε μπορεις να πας σε all-in-one συσκευη.

    Για οικονομικα .... μπορεις να πας σε αυτο το ινβερτερ . εχει πολυ καλες κριτικες στο εξωτερικο .
    Ειναι 3.000 w αλλα εχει περιορισμο στον ρυθμιστη για τα φωτοβολταικα . Δεχεται μεχρι 1000 watt .
    Βεβαια εφοσον εχεις 1.500 σε πανελ , μπορεις να κανεις ενα μικρο over-paneling και να εισαι ολο τον χειμωνα με το συνολο των 1000 watt .

    Για κατι πιο πανω με 2.000 watt ΜPPT εισοδο , πας σε αυτο το μοντελο .Εχει εισοδο ΔΕΗ ή γεννητριας για redundancy .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gk-serie-550x550w.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  41,5 KB 
ID: 241308




    κατι πιο ποιοτικο σε σχεση με τα απο πανω ειναι ο Epsolar UP3000-M6322 Inverter στα 825 € .

    Σχετικα με τις μπαταριες τι σκεφτεσαι να κανεις ? το να προσθεσεις κιαλλες για τα 24V δεν ειναι καλη ιδεα .
    ΔΕΝ πρεπει να αναμιγνύουμε μπαταριες διαφορετικες οπως επισης και διαφορετικης ηλικιας .

    Αλλιως μπορεις να πας σε χωριστες συσκευες . Οποτε μπορεις ανα πασα στιγμη να αναβαθμισεις το καθε κομματι .
    Θα ειναι σιγουρα πιο ακριβα , αλλα θα εχεις πολυ ποιοτικοτερο συστημα και χωρις να σε δεσμευει κατι .


    Εχεις υποψιν σου ποιες ειναι οι καταναλωσεις που θελεις να καλυψεις με τα φωτοβολταικα ?
    Βαση αυτων θα ξεκινησεις για να δεις τι χρειαζεσαι και ποσο θα κοστισει .

    Για να μπορεις να κανεις και συγκριση των μηχανηματων και των μπαταριων .

    Υ.Γ. το πως θα συνδεσεις τα πανελ μεταξυ τους , θα το δεις βαση του MPPT ρυθμιστη .
    αναλογα την μεγιστη ταση που δεχεται στην εισιδο του .
    The gr81 .

  12. #57
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το παρηγγειλα το παραπανω (2000w with limiter ) παλι , αυτην την φορα απο αποθηκη λεει στην γερμανια , φραγκφουρτη ,368 εναντι 450 που το ειχα παραγγηλει τον μαιο ,μεσω e-μπεη παλι , που μου εδωσε και 29 κομμα κατι ευρω εκπτωση (20% εκπτωση μεχρι το ποσο των 30 ευρω ), χωρις ομως το wifi module .
    ειδα βεβαια στα βιντεο καποιες ευπαθειες που μπορει να παρουσιαστουν εντος ετους .νομιζω οτι ειναι στα πλαισια του τι μπορω να επισκευασω ,και εχει λεει και εναν χρονο εγγυηση .

    αυτο με το overpaneling , τι αρνητικες επιπτωσεις θα μπορουσε να εχει ;
    το εχω σκεφτει και εγω σαν εκδοχη , αλλα νομιζω το αδυνατο σημειο μετα θα γινεται ο inverter αν ειναι κατωτερος των προδιαγραφων των φωτοβολταικων .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 19-09-22 στις 15:14.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #58
    Εγγραφή
    17-03-2015
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις σκοπο αργοτερα να αναβαθμισεις κιαλλο το συστημα , τοτε θα πρεπει να πας σε διακριτες συσκευες .

    Αν οχι , τοτε μπορεις να πας σε all-in-one συσκευη.

    Για οικονομικα .... μπορεις να πας σε αυτο το ινβερτερ . εχει πολυ καλες κριτικες στο εξωτερικο .
    Ειναι 3.000 w αλλα εχει περιορισμο στον ρυθμιστη για τα φωτοβολταικα . Δεχεται μεχρι 1000 watt .
    Βεβαια εφοσον εχεις 1.500 σε πανελ , μπορεις να κανεις ενα μικρο over-paneling και να εισαι ολο τον χειμωνα με το συνολο των 1000 watt .

    Για κατι πιο πανω με 2.000 watt ΜPPT εισοδο , πας σε αυτο το μοντελο .Εχει εισοδο ΔΕΗ ή γεννητριας για redundancy .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gk-serie-550x550w.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  41,5 KB 
ID: 241308




    κατι πιο ποιοτικο σε σχεση με τα απο πανω ειναι ο Epsolar UP3000-M6322 Inverter στα 825 € .

    Σχετικα με τις μπαταριες τι σκεφτεσαι να κανεις ? το να προσθεσεις κιαλλες για τα 24V δεν ειναι καλη ιδεα .
    ΔΕΝ πρεπει να αναμιγνύουμε μπαταριες διαφορετικες οπως επισης και διαφορετικης ηλικιας .

    Αλλιως μπορεις να πας σε χωριστες συσκευες . Οποτε μπορεις ανα πασα στιγμη να αναβαθμισεις το καθε κομματι .
    Θα ειναι σιγουρα πιο ακριβα , αλλα θα εχεις πολυ ποιοτικοτερο συστημα και χωρις να σε δεσμευει κατι .


    Εχεις υποψιν σου ποιες ειναι οι καταναλωσεις που θελεις να καλυψεις με τα φωτοβολταικα ?
    Βαση αυτων θα ξεκινησεις για να δεις τι χρειαζεσαι και ποσο θα κοστισει .

    Για να μπορεις να κανεις και συγκριση των μηχανηματων και των μπαταριων .

    Υ.Γ. το πως θα συνδεσεις τα πανελ μεταξυ τους , θα το δεις βαση του MPPT ρυθμιστη .
    αναλογα την μεγιστη ταση που δεχεται στην εισιδο του .
    καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση, οι καταναλώσεις μου ειναι περίπου στα 1500~1800w (φωτισμός 300w, ψυγείο 37w, τηλεόραση 95w, ρουτερ, 2x υπολογιστής, φορτιστές εργαλείων , περιστασιακά και μόνο ενα σε λειτουργία: δραπανο 375w, τορνακι 750w, εξαερισμός 370w) Αλλά θέλω να έχω για κατι παραπάνω για να εντάξω και κάποια άλλη συσκευή, τα πανελ για τα 24v θα τα έβαζα παράλληλα οπότε η συνολική ισχύ θα είναι 760w (8 πανελ 12v/190w=1520w, στα 24v θα είναι 760w), Μια άλλη διευκρίνηση που θέλω είναι ότι πόση ισχύ σε πάνελ θέλουμε στην είσοδο για να έχουμε 3000w στα 220v? Από μπαταριές θα πάω μάλλον σε καινούριες , αλλά θα ήθελα το inverter να μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς μπαταρίες. Ευχαριστώ και παλι.

  14. #59
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από railroad Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση, οι καταναλώσεις μου ειναι περίπου στα 1500~1800w (φωτισμός 300w, ψυγείο 37w, τηλεόραση 95w, ρουτερ, 2x υπολογιστής, φορτιστές εργαλείων , περιστασιακά και μόνο ενα σε λειτουργία: δραπανο 375w, τορνακι 750w, εξαερισμός 370w) Αλλά θέλω να έχω για κατι παραπάνω για να εντάξω και κάποια άλλη συσκευή, τα πανελ για τα 24v θα τα έβαζα παράλληλα οπότε η συνολική ισχύ θα είναι 760w (8 πανελ 12v/190w=1520w, στα 24v θα είναι 760w), Μια άλλη διευκρίνηση που θέλω είναι ότι πόση ισχύ σε πάνελ θέλουμε στην είσοδο για να έχουμε 3000w στα 220v? Από μπαταριές θα πάω μάλλον σε καινούριες , αλλά θα ήθελα το inverter να μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς μπαταρίες. Ευχαριστώ και παλι.
    Μην μπερδευεις την ταση των πανελ . ειναι αλλο τα 12v η τα 24v που θα λειτουργει το συστημα σου ( ρυθμιστης - μπαταριες - ινβερτερ ) .
    Αν τα συνδεσεις παραλληλα ολα τα πανελ , τα εχεις παρα πολυ μεγαλα ρευματα , αρα θα πρεπει να δωσεις παρα πολλα χρηματα σε καλωδιωσεις πολυ χοντρες .

    εχεις 8 πανελ επι 190 watt..... = 1520 wattt.. σε 12βολτο συστημα ο ρυθμιστης θα στειλει 126 Αμπερ και σε 24βολτο 63 Aμπερ .


    Μια συνηθισμενη ταση για ρυθμιστη MPPT ειναι τα 100 v . οποτε συνδεεις τα πανελ σε σειρα ωστε να πλησιασεις αυτη την ταση ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ .
    Ετσι θα χρησιμοποιησεις το καταλληλης διατομης καλωδιο για τα Αμπερ που βγαινουν βαση της συνδεσμολογιας . που θα ειναι σαφως λιγοτερα απο το να ειναι ολα παραλληλα .
    πχ μπορει να ειναι 15 Aμπερ στα 100 v ενω αν τα κανεις ολα παραλληλα οπως λες .... θα πρεπει να εχεις καλωδια για 125 αμπερ .


    Οποια συνδεσμολογια και να κανεις , τα watt παραμενουν τα ιδια στα πανελ . Απλα αλλαζεις την ταση και την ενταση για να ταιριαξει με τον ρυθμιστη φορτισης .



    Σχετικα με τις καταναλωσεις ... υπολογιζουμε τα watt της καθε συσκευης ... επι τον χρονο που θα λειτουργουν .

    πχ η λαμπα 30 watt επι 1 μια ωρα ... θα "καψει " 30 Wh ωρες .. Η αλλιως 0,030 KWh ( για κιλοβατωρες διαιρεις με το 1000 ) .


    Επομενως μετα τα προσθετεις ολα αυτα και βλεπεις τις καταναλωσεις σου σε 24ωρη βαση .
    Αλλιως βλεπεις τους λογαριασμους της ΔΕΗ και προσθετεις απο εκει τους εκκαθαριστικους . Την ετησια καταναλωση την διαιρεις με 365 .

    παντως 37 watt για ψυγειο... πολυ λιγα τα βλεπω .


    Τωρα για να λειτουργησουν ολα αυτα χωρις μπαταριες... ισως και να γινεται ... αλλα χωρις ηλιο πως θα εχεις ρευμα ?????
    Επισης , μπορει να εχεις ηλιοφανεια μια χαρα ... να εχεις ανοιχτους υπολογιστες οπως λες ... και να περασει συνεφο. θα διακοπει η παροχη . εκει τι θα κανεις ????

    Δεν ξερω πως το εχεις σκεφτει αλλα δεν θα ειναι σωστα ολα αυτα . και θα εχεις ξοδεψει χρηματα χωρις να κανεις και την δουλεια που θελεις .
    The gr81 .

  15. #60
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ενα βιντεακι griniaris απο εναν που δοκιμαζει καποιες lifepo4 μπαταριες
    με μικροτερες τασεις απο τα 3,65 ,
    στα 3,5 μαξ και 2,5 μιν , που δειχνει οτι βασικα δεν εχουν και πολυ "ζουμι" πανω απο τα 3,3 βολτ και κατω απο τα 3.1
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας