Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δυστυχώς έκανα το λάθος να πάω στη Nova με το 3play Sport+ και 100αρι ίντερνετ τον Οκτώβρη του 2021.
    Από τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα με το ίντερνετ που μέχρι και σήμερα, 4 μήνες μετά, δεν έχουν επιλυθεί από την πλευρά της Nova και ούτε πρόκειται!

    Ενώ στην αρχή δούλεψε καλά για 20 ημέρες, ξεκίνησα να έχω αποσυνδέσεις και αυξομειώσεις στην ταχύτητα και να μαζεύει πολλά crc errors, δηλώθηκε βλάβη, ήρθε ο τεχνικός, δεν βρήκε πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού μου, δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ και μέτα απο κάποιες ήμερες μου ήρθε μήνυμα στο Viber ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε.
    Το ίδιο σκηνικό συνέβη άλλες 2 φορές (δήλωση βλάβης, τεχνικός nova) με τους τεχνικούς όταν έρχονται να μην μπορούν να εντοπίσουν βλάβη καθώς τα 10 λεπτά που καθόντουσαν και μετρούσαν τη γραμμή δεν είχε ούτε σφάλματα και ο συγχρονισμός ήταν σωστός. Μέσα στη μέρα όμως σε άσχετες στιγμές τα προβλήματα επανερχόντουσαν.

    Off the record μου είπε ο ένας τεχνικός και προς τιμήν του το παιδί ότι 100αρι δεν πρόκειται να έχω σταθερό ποτέ καθώς το attainable της γραμμής μου είναι πολύ οριακό για 100αρα και η μόνη λύση είναι να με γυρίσουν σε 50αρι!

    Αλλάχθηκε το router με το καινούργιο Huawei DG8245V-10 και προφανώς τα προβλήματα συνεχίστηκαν. Δηλώθηκε εκ νέου βλάβη, ήρθε συνδυαστικό συνεργείο nova με ΟΤΕ και πάλι όταν μετρούσαν από το κουτί εκείνη τη στιγμή η γραμμή ήταν καλή και έτσι δεν μπορούσε να γίνει κάποια ενέργεια! Το μόνο που έγραψε στην έκθεση του ο τεχνικός ήταν "χαμηλό max rate".

    Μου έχουν στείλει τώρα ένα speedtest να κάνω 3 μετρήσεις τη μέρα για 3 ημέρες για να δουν τις πτώσεις στην ταχύτητα. Φυλάω σκοπιά στον υπολογιστή, πότε θα αρχίσει τα τρελά του το ίντερνετ για να τραβήξω μέτρηση. Έχω ήδη πιάσει μία στα 47Mbps.

    Τους έχω προτείνει να το γυρίσουμε σε 50αρι να ηρεμήσω και η απάντηση είναι ότι αν το τεχνικό τμήμα δεν δηλώσει αδυναμία δεν γίνεται να με αλλάξουν!

    Έχω κάνει ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα κάνω και στο συνήγορο του καταναλωτή.

    Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι μπας και γλιτώσω από όλη αυτή την ταλαιπωρία θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnspais : 27-02-22 στις 17:46.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    διαβασε το συμβολαιο που εχεις, καπου θα λεει μεχρι την ταχυτητα που εχεις και πληρωνεις και ποση διακυμανση μπορει να εχει η γραμμη.
    Συμφωνα με τον ορο του συμβολαιου λοιπον τους στελνεις ενα ωραιοα email δινοντας εσυ τελεσιγραφο για την αλλαγη ή διακοπη στη γραμμη που εχεις θεμα. το ιδιο το κοινοποιεις στην ΕΕΤΤ και περιμενεις απαντησε σε 3-5 εργασιμες μερες.
    Νομιζω οτι λεει κιολας σε ποσες μερες πρεπει να σου απαντησουν.
    Οτι γινει θα γινει γραπτως οχι τηλεφωνο

  3. #3
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβασε το συμβολαιο που εχεις, καπου θα λεει μεχρι την ταχυτητα που εχεις και πληρωνεις και ποση διακυμανση μπορει να εχει η γραμμη.
    Συμφωνα με τον ορο του συμβολαιου λοιπον τους στελνεις ενα ωραιοα email δινοντας εσυ τελεσιγραφο για την αλλαγη ή διακοπη στη γραμμη που εχεις θεμα. το ιδιο το κοινοποιεις στην ΕΕΤΤ και περιμενεις απαντησε σε 3-5 εργασιμες μερες.
    Νομιζω οτι λεει κιολας σε ποσες μερες πρεπει να σου απαντησουν.
    Οτι γινει θα γινει γραπτως οχι τηλεφωνο
    Το συμβόλαιο αναφέρει στο Παράρτημα Εκτιμήσεων Παρεχόμενης Ταχύτητας:
    Μέγιστη ταχύτητα: 99,77-99,77
    Συνήθως διαθέσιμη ταχύτητα: 90,46-91,30
    Ελάχιστη ταχύτητα: 44,89-46,78
    Τεχνολογία πρόσβασης: VLU FTTC

    Να φανταστώ ότι ενώ πληρώνω για 100αρα πρέπει να έχω κάτω από την "ελάχιστη" για να μπορέσω να καταγγείλω τη σύμβαση μου και να φύγω ατελώς???

  4. #4
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    με τα λιγα που ξερω ΝΑΙ !!!
    οτι κανεις ομως οπως ειπα εγγραφως.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άστα να πάνε μια από τα ίδια και για μένα. Απλά το έχω πάρει απόφαση κάθε 40-45 ημέρες επικοινωνία με Nova, έρχεται τεχνικός ή μήνυμα στο viber ότι ο ΟΤΕ ολοκλήρωσε τις εργασίες και μετά πάλι τα ίδια. Να πω την αλήθεια δεν έχω το κουράγιο και το χρόνο ούτε για καταγγελίες ούτε για χάσιμο χρόνου στο τηλέφωνο για διαμαρτυρίες ( το ξέρω ότι θα έπρεπε να προβώ σε καταγγελία ) απλά περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και μετά όχι στα 50 (όπου δεν είχα πρόβλημα) αλλά ΜΑΚΡΥΑ !!!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας