Σελ. 453 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 433443448451452453
Εμφάνιση 6.781-6.786 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #6781
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αφού του έχει δώσει η βοντα καλή προσφορά και με επιφύλαξη πάντα του +1,5€ τον δεύτερο χρόνο και αφού είναι και ο πάροχος υποδομής, προσωπικά θα έλεγα go for it.... Μια χαρά πάροχος είναι η βοντα......
    Τώρα αν μπορέσει και παζαρεψει τιμή με τη Νόβα, ας το κάνει.... Αλλιώς μη σκας.... Βοντα is the way to go.....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #6782
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε ΟΛΕΣ τις εταιρίες είναι ότι σχεδόν πάντοτε δίνουν καλύτερες προσφορές σε νέους πελάτες (ή εάν δεχθείς να αλλάξεις τον πάροχο που ήδη έχεις). Αυτό ισχύει όχι μόνο για FTTH αλλά και αλλού (κινητά κλπ). Οπότε συνήθως η αλλαγή μόνο καλό σου κάνει. Προσωπικά ανέφερα ότι "τόλμησα" την μετάβαση από ήδη υπάρχουσα Κεντρική Εγκατάσταση FTTH (NOVA or Cosmote) σε Ιναλαν με επιπλέον εγκατάσταση νέας ίνας....παρά τους προβληματισμούς μου και την γκρίνια της γυναίκας μου για τρύπες κλπ....όλα τελικά άψογα και όπως ήδη ξαναείπα "κάθε εμπόδιο σε καλό". Μιλάω μάλιστα για κέντρο Θεσσαλονίκης. Από εκεί και πέρα εάν φοβάσαι τις αλλαγές, δεν θέλεις την Vodafone με 300/30 και χαμηλότερη τιμή....ε τοτε πάρε το 200/20 με ακριβότερη τιμή...περί ορέξεως....
    Δεκτά και σεβαστά αυτά που αναφέρεις, απλά να πούμε ότι στην περίπτωση σου είχες μια επιπλέον επιλογή, την Ιναλαν, την οποία επιλογή δεν έχω εγώ. Στην περιοχή μου (ανατολικά-Τούμπα) δεν έχουν κάλυψη. Θα το δω από Μ. Δευτέρα τι θα κάνω, μήπως και τολμήσω την αλλαγή σε Voda.
    Κάθε πέρσυ και καλλίτερα πάντως.
    Την άνοιξη του 2022 που ξεκίνησε η εμπορική διάθεση της ίνας, ήταν πιο συζητήσιμα τα πράγματα. Π. χ. σου έλεγαν, αν θέλεις 200/20 με 2 ώρες προς κινητά είναι στα 29 ευρώ, αν είναι με απεριόριστα στα 34. Πάει αυτό καταργήθηκε. Στάνταρ τιμή με απεριόριστα θες δεν θες.
    Σε άλλους πελάτες, εδώ στο νήμα αυτό διάβαζα ότι τους έκαναν προσφορά για 200αρα με 26 η 29 ευρώ, πάνε και αυτά νομίζω.
    Τους στέλνεις αίτημα 8/4 και δεν σε παίρνουν τηλ.
    Στο τηλέφωνο απαντάνε τυπικά και δεν διαπραγματεύονται την τιμή σε καμία περίπτωση.
    Αυτή η εταιρεία με αυτή την νοοτροπία επιδιώκει να δώσει 10 Gbps το 2027.... καλά κρασιά..
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  3. #6783
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτά και σεβαστά αυτά που αναφέρεις, απλά να πούμε ότι στην περίπτωση σου είχες μια επιπλέον επιλογή, την Ιναλαν, την οποία επιλογή δεν έχω εγώ. Στην περιοχή μου (ανατολικά-Τούμπα) δεν έχουν κάλυψη. Θα το δω από Μ. Δευτέρα τι θα κάνω, μήπως και τολμήσω την αλλαγή σε Voda.
    Κάθε πέρσυ και καλλίτερα πάντως.
    Την άνοιξη του 2022 που ξεκίνησε η εμπορική διάθεση της ίνας, ήταν πιο συζητήσιμα τα πράγματα. Π. χ. σου έλεγαν, αν θέλεις 200/20 με 2 ώρες προς κινητά είναι στα 29 ευρώ, αν είναι με απεριόριστα στα 34. Πάει αυτό καταργήθηκε. Στάνταρ τιμή με απεριόριστα θες δεν θες.
    Σε άλλους πελάτες, εδώ στο νήμα αυτό διάβαζα ότι τους έκαναν προσφορά για 200αρα με 26 η 29 ευρώ, πάνε και αυτά νομίζω.
    Τους στέλνεις αίτημα 8/4 και δεν σε παίρνουν τηλ.
    Στο τηλέφωνο απαντάνε τυπικά και δεν διαπραγματεύονται την τιμή σε καμία περίπτωση.
    Αυτή η εταιρεία με αυτή την νοοτροπία επιδιώκει να δώσει 10 Gbps το 2027.... καλά κρασιά..
    Κοίταξε όλα θέλουν λίγο ψάξιμο και ίσως κάποιες φορές είναι και το timing. Πριν από 3 χρόνια ήμουν στην Vodafone και τους "παρακαλούσα" για FTTH. Από μήνα σε μήνα θα ερχόταν, όμως διαπίστωσα ότι τελικά είχαν μόνο FTTC. Άρα είδα ότι στην περιοχή μου είχα επιλογές FTTH μόνο WIND (NOVA) και Cosmote. Πήρα προσφορά από συνεργαζόμενη με την ΝΟΒΑ εταιρία (είχαν και ίσως ακόμα έχουν ?) που επιπλέον έδινε ως δώρο και ένα τάμπλετ. Όχι ότι το χρειαζόμουν, αλλά why not? Φυσικά αυτό ίσχυε ΜΟΝΟ εάν προερχόσουν από άλλο πάροχο. Τέλος πάντων με όσα ανέφερες, εγώ στην θέση σου θα πήγαινα Vodafone (εφόσον σου δίνει καλύτερη τιμή και ταχύτητα). Δεν πρέπει να φοβάσαι τις αλλαγές. Εκεί ακριβώς ποντάρουν ΟΛΕΣ οι εταιρίες, γιατί στατιστικά οι περισσότεροι "φοβούνται" να αλλάξουν. Καλή επιτυχία ότι και να αποφασίσεις τελικά.

  4. #6784
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε όλα θέλουν λίγο ψάξιμο και ίσως κάποιες φορές είναι και το timing. Πριν από 3 χρόνια ήμουν στην Vodafone και τους "παρακαλούσα" για FTTH. Από μήνα σε μήνα θα ερχόταν, όμως διαπίστωσα ότι τελικά είχαν μόνο FTTC. Άρα είδα ότι στην περιοχή μου είχα επιλογές FTTH μόνο WIND (NOVA) και Cosmote. Πήρα προσφορά από συνεργαζόμενη με την ΝΟΒΑ εταιρία (είχαν και ίσως ακόμα έχουν ?) που επιπλέον έδινε ως δώρο και ένα τάμπλετ. Όχι ότι το χρειαζόμουν, αλλά why not? Φυσικά αυτό ίσχυε ΜΟΝΟ εάν προερχόσουν από άλλο πάροχο. Τέλος πάντων με όσα ανέφερες, εγώ στην θέση σου θα πήγαινα Vodafone (εφόσον σου δίνει καλύτερη τιμή και ταχύτητα). Δεν πρέπει να φοβάσαι τις αλλαγές. Εκεί ακριβώς ποντάρουν ΟΛΕΣ οι εταιρίες, γιατί στατιστικά οι περισσότεροι "φοβούνται" να αλλάξουν. Καλή επιτυχία ότι και να αποφασίσεις τελικά.
    Ευχαριστώ! Πήγα νωρίτερα σήμερα σε κατάστημα Nova και προσπάθησα να διεκδικήσω κάτι καλλίτερο. Δεν κατέστη δυνατό. Προσπάθησε να μου συνδυάσει πακέτο με κινητό σε καλλίτερη τιμή με 3 μήνες δωρεάν πάγια, αλλά προτιμώ καρτοκινητο. Τελικά, καταλήξαμε να λήξει πρώτα το συμβόλαιο (σε 8 μέρες) και να πάω μετά την λήξη να δούμε αν προκύψει κάτι καλλίτερο, αλλά δεν μου άφησε πολλά περιθώρια, άντε το 34 να γίνει 33 απ' όσο κατάλαβα. Θα δούμε. Θα εξαντλήσω κάθε περιθώριο, έχοντας κατά νου βέβαια και την προσφορά της Voda. Τελοσπαντων, αρκετά σας απασχόλησα, ευχαριστώ όλους για τις ιδέες, προτάσεις, κλπ.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  5. #6785
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! Πήγα νωρίτερα σήμερα σε κατάστημα Nova και προσπάθησα να διεκδικήσω κάτι καλλίτερο. Δεν κατέστη δυνατό. Προσπάθησε να μου συνδυάσει πακέτο με κινητό σε καλλίτερη τιμή με 3 μήνες δωρεάν πάγια, αλλά προτιμώ καρτοκινητο. Τελικά, καταλήξαμε να λήξει πρώτα το συμβόλαιο (σε 8 μέρες) και να πάω μετά την λήξη να δούμε αν προκύψει κάτι καλλίτερο, αλλά δεν μου άφησε πολλά περιθώρια, άντε το 34 να γίνει 33 απ' όσο κατάλαβα. Θα δούμε. Θα εξαντλήσω κάθε περιθώριο, έχοντας κατά νου βέβαια και την προσφορά της Voda. Τελοσπαντων, αρκετά σας απασχόλησα, ευχαριστώ όλους για τις ιδέες, προτάσεις, κλπ.
    Δες μετά τη λήξη τι θα κάνεις και αν δεν νιώσουν πήγαινε βοντα... Μη το φοβάσαι...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6786
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Κούμπωσα και γω Nova 300/30.
    Δύναμη ο τεχνικός τα έφτιαξε όλα ΤΕΛΕΙΑ.

    Είχα φόβο για τα pings, στο Warzone 45ms cosmote, Nova στα 48-49ms.

    Ζήτω το Έθνος, ζήτω η 25η Μαρτίου 1821.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

Σελ. 453 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 433443448451452453

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας