Σελ. 328 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.906-4.920 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #4906
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες πάνω από 200Mbps και δεν είσαι σε περιοχή που έχει σκάψει η Nova, θα προτιμήσεις Vodafone?

    Από ότι βλέπω τώρα στο site της, είναι λίγο πιο ακριβή από την Cosmote στα 500 και 1000 επειδή δεν βλέπω επιλογή χωρίς Vodafone TV.
    Αν φύγω από Νόβα ναι, θα δοκίμαζα κάτι πέρα από ΟΤΕ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #4907
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν φύγω από Νόβα ναι, θα δοκίμαζα κάτι πέρα από ΟΤΕ.
    Άρα θα πληρώνεις ουσιαστικά παραπάνω στις περιπτώσεων των 500 και 1000Mbps.

  3. #4908
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα θα πληρώνεις ουσιαστικά παραπάνω στις περιπτώσεων των 500 και 1000Mbps.
    Κάτσε να έρθει αυτή η ώρα και βλέπουμε. Αν μιλάμε θεωρητικά, μπορεί να είμαι και σε καμιά ιναλαν κοντά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4909
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε να έρθει αυτή η ώρα και βλέπουμε. Αν μιλάμε θεωρητικά, μπορεί να είμαι και σε καμιά ιναλαν κοντά.
    Καλή τύχη με αυτό. Προσωπικά δεν θα πήγαινα παρα μόνο αν είχα κολλήσει σε DSL.

  5. #4910
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν φύγω από Νόβα ναι, θα δοκίμαζα κάτι πέρα από ΟΤΕ.
    Δεν ξέρω αγαπητέ φίλε: Τις έχω γυρίσει σχεδόν όλες τις εταιρείες, Vivodi, OTE, Forthnet, NOVA, Vodafone, Cosmote, όπως πολύς κόσμος. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι, αν υπήρχε μια σωστή και αξιόπιστη εταιρεία, οι υπόλοιπες θα είχαν κλείσει. Παραπονούμενους (εντελώς δίκαια) πελάτες, θα βρίσκεις παντού και πάντα. Αφού είσαι ευχαριστημένος στον τωρινό πάροχο, μείνε. Ομάδα που, όπως εσύ ο ίδιος λες, κερδίζει, ΔΕΝ αλλάζει!

  6. #4911
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως βλέπουμε την διαθεσιμότητα του δικτύου?

  7. #4912
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λέει κανείς όχι, αρκεί να τηρείται το deal και να έχεις τις υπηρεσίες που πληρώνεις. Αν όχι, τι να να τα κάνεις τα 5-6 ευρώ λιγότερα το μήνα, αν έχεις θέματα; Αφού όμως εσύ είσαι μια φορά ευχαριστημένος από τις παροχές και τις υπηρεσίες που σου προσφέρουν, εγώ χαίρομαι δέκα.
    Λάθος quote.. Δικά μου λόγια ήταν αυτά..
    Πέρα από κάποια θεματακια δικά μου που έχω με το ρούτερ και δεν φταίει ο πάροχος. Και ένα θέμα που δεν μπαίνει η φραγή εξερχομένων στο τηλέφωνο. Δεν έχω κάποιο θέμα..
    Τα πράγματα είναι όπως τα έγραψα πριν...
    Σε κάθε περίπτωση όμως δεν το μετανιώνω... Την επιλογή μου δλδ... Όλα οκ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα deal, παίζει τα τελευταία δύο ταξίδια στο εξωτερικό να ήταν από τη διαφορά χρημάτων τα τελευταία χρόνια, εάν τυχόν ήμουν ΟΤΕ. Δωράκι από τη Nova δηλαδή.

    Καλοφαγωτη η 500αρα και να ξέρεις σε ζηλεύω.
    Να μπορούσα την εκμεταλλευτώ πλήρως παντού... Καλά θα ήταν...
    Ουσιαστικά μόνο σε υπολογιστή τα πιάνεις όλα... Με 1g κάρτα δικτύου...
    Ο ασύρματος εξοπλισμός είναι ως επί το πλείστον 2,4 και τερματίζει 30-90 και το κινητό μου το μοναδικό με 5αρα μπάντα τερματίζει λόγω περιορισμού στα 320...
    Το μόνο που "πιάνεται" παντού είναι το up...
    Έτσι είναι το σκηνικό...
    Α.. Ξέχασα και τη τηλεόραση με 5αρα μπάντα που με ένα δωμάτιο διάφορα πιάνει 200/50..
    Γενικά πιστεύω με μια 300 άρα θα ήμουν πάλι οκ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry47 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια διαφορά ρε φίλε; Την 200άρα, η Cosmte την δίνει στα 34,90 με απεριόριστα σταθερά και κινητά όταν η Nova την 100αρα την έχει στα 26,90. Πήγα να κάνω αίτηση φορητότητας (σιγά μην ήθελα να κάτσω στη Nova που δεν θέλει να δώσει πάνω από 100 ακόμα και από τις δικές της καμπίνες), αλλά στο τελικό στάδιο έφαγα πόρτα μαμώ τη γκαντεμιά μου, γιατί δεν υπήρχαν τελικά πόρτες. Θα περιμενω να περάσει λίγος καιρός και θα ξανακάνω προσπάθεια μήπως και βρεθεί καμιά πόρτα. Αφού από τη Νοva FTTH δεν πρόκειται να δούμε. τουλάχιστον ας έχω το μέγιστο του VDSL!
    Η Νόβα σε περιοχές που της ανήκει η υποδομή έκανε τη προσφορά της...
    Να το έκαναν και οι άλλοι καλά θα ήταν..
    Και η βοντα νομίζω στη σελίδα της ίδιες τιμές με ΟΤΕ έχει...
    Πέρα από τις εξατομικευμένες...
    Κοινώς ΟΤΕ=Φαρμακείο...
    Κόψε φάση με τιμές που δίνω...
    500νοβα@26 και 50οτε εξοχικο@28....
    Αυτά βέβαια για όσο ακόμα δεν μας έχουν πιάσει ρήτρες αναπροσαρμογής και κατάργηση έκπτωσης ebill από ΟΤΕ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπως ετσι ειναι τα πραγματα Το μονο που διαφωνουμε ειναι το "απροσωπη" οπου εγω λεω "ανυπαρκτη" μεχρι να περασεις το σταδιο τηλεφωνητών και να φτασεις στους ελαχιστους κανονικους τεχνικους για να εξυπηρετηθείς
    Εγω εχω υπολογίσει οτι απο τους 24 μηνες τον ενα μηνα δε θα εχω νετ η τηλ λογο βλαβης Μεχρι τωρα στους 18 μηνες δεν εχω νετ/τηλ 20 μερες αρα ειμαι μεσα Η διαφορα στης τιμες εινα τεραστια με το cosmote. Εχω και τα 2 αλλα για επαγγελματικους σκοπους πας αλλου
    Θα μπει ομως ενας νεος παράγοντας τον Οκτώβριο αν οι αλλοι παροχοι διαθετουν και υποστηριζουν αλλο ρουτερ και δινουν κωδικους voip
    Ιδιαιτεροτητα υπαρχει επισης σε περιοχες οπου δινουν 500 σε τιμες χωμα
    Ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα
    Αρχικά να πω ότι η ενεργοποίηση ήταν άμεση και χωρίς προβλήματα..
    Συμφωνώ και εγώ ότι για να βρεις άνθρωπο να λύσεις πιθανό θέμα σου, θέλει επιμονή κυρίως και μετά υπομονή...
    Τεχνικό άμεσα οπότε χρειάστηκα τον βρήκα μέσω τσατ άμεσα, πχ για έξοδο από cgnat..
    Για εξυπηρέτηση πελατών από την άλλη θέλει προσπάθεια... Στο τσατ δεν βγαίνει κανείς ποτέ όσο και αν περιμένεις...
    Ακόμα και έτσι όμως δεν μετανιώνω την επιλογή..
    Βλάβη στους 3-4 μήνες με οπτική δεν είχα ευτυχώς ακόμα..
    Η διαφορά με κοτε όπως έγραψα αρκετή....
    Για τον νέο παράγοντα με τα ρούτερ ΕΕΤΤ που έρχεται, για να δούμε... Θα είναι ενδιαφέρουσα φάση...
    Οι τιμές χώμα που αναφέρεις είναι μάλλον οι περιοχές με δίκτυο Νόβα... Αν λες αυτό..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για βάθος χρόνων. Ήταν πολύ μεγαλύτερες οι διαφορές σε σημείο που αισθανομουν άσχημα για όσους ξεζουμιζει ο ΟΤΕ.


    Οι διαφορές ήταν σημαντικές και παραμένουν αξιόλογες μέχρι και σήμερα. Με τα όποια κακά της, δεν μου περνάει καν από το μυαλό η επιστροφή στον πΟΤΕ. Ακόμα νωπές οι μνήμες από τα όργια των απίθανων με isdn και λοιπές μπούρδες, με την χώρα όμηρο.
    Επιστροφή σε ΟΤΕ ανάλογα τις διαθέσιμες επιλογές και την υποδομή της περιοχής..
    Εποχές isdn = $$$...
    Όταν σηκωνόταν το δεύτερο κανάλι ήταν τρελή φάση αλλά μετά έτρεμε η ψυχή σου με τις χρεώσεις..
    Παρά ταύτα είχε και μερικές cool φάσεις - λειτουργίες η isdn... Και καλή ποιότητα ήχου... Βέβαια τώρα έχουμε το g711...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες πάνω από 200Mbps και δεν είσαι σε περιοχή που έχει σκάψει η Nova, θα προτιμήσεις Vodafone?

    Από ότι βλέπω τώρα στο site της, είναι λίγο πιο ακριβή από την Cosmote στα 500 και 1000 επειδή δεν βλέπω επιλογή χωρίς Vodafone TV.
    Λίγο που κοίταξα τιμές ίδιες με ΟΤΕ ήταν η βοντα..
    Εγώ θα πήγαινα σε ΟΤΕ 300 μέχρι εκεί είναι το όριο μου... Αν και πάλι είναι τσιμπημενο...
    Η για πιο φθηνά σε Νόβα 100 @26...
    Μιλάω για το εξοχικό που έχει υποδομή ΟΤΕ.. Στο σπίτι στην Αθήνα σώθηκα με τη Νόβα.. Tv δεν με ενδιαφέρει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως βλέπουμε την διαθεσιμότητα του δικτύου?
    Σε Νόβα δεν νομίζω να έχει επιπλέον κάτι...
    Κάπου υπήρχε λινκ της φορθνετ νομίζω με διαθεσιμότητα αλλά δεν ξέρω αν ενημερώνεται σωστά η αν παίζει ακόμα... Μετά μόνο αν ρωτήσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-06-23 στις 01:43.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #4913
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως βλέπουμε την διαθεσιμότητα του δικτύου?
    Υπήρχε αυτό https://services.forthnet.gr/dslwiz/app/pages αλλά πλέον δεν ανοίγει.

  9. #4914
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Πως μπορώ να δω την διαθεσιμότητα ftth για μια συγκεκριμένη διεύθυνση ;;

  10. #4915
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Φαντάζομαι τώρα θα έχουν βάλει όλες τις περιοχές που υπάρχει διαθεσιμότητα για FTTH στον χάρτη.
    https://www.broadband-assist.gov.gr/

  11. #4916
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Ανάλογα το κάθε πότε ενημερώνετε ο χάρτης,από τους παροχους

  12. #4917
    Το avatar του μέλους Larry47
    Larry47 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι τώρα θα έχουν βάλει όλες τις περιοχές που υπάρχει διαθεσιμότητα για FTTH στον χάρτη.
    https://www.broadband-assist.gov.gr/
    Η Nova (ΗΟF) έχει στείλει και αρκετά λάθος δεδομένα στον χάρτη! Τελικά τίποτα σωστό δεν μπορεί να κάνει αυτή η εταιρία!!!

  13. #4918
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Είδαμε και τους άλλους παρόχους που τα κάνουν σωστά και μας τα παίρνουν με το γάντι με τιμές φαρμακείου...
    Just kidding..
    Τουλάχιστον η Νόβα μας έδωσε οπτική με καλές ταχύτητες σε λογικές τιμές...
    Για το τώρα δηλαδή... Για αργότερα αν αυξηθούν με τις ρήτρες δεν ξέρω...
    Για το τώρα πάντως παράπονο δεν έχω...
    Μακάρι και στις άλλες περιοχές που έχουν άλλοι τις οπτικές υποδομές να έκαναν ίδιες προσφορές...
    Αλλά ξέχασα, εκεί πληρώνεις κύρος, υποστήριξη κλπ κλπ...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #4919
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδαμε και τους άλλους παρόχους που τα κάνουν σωστά και μας τα παίρνουν με το γάντι με τιμές φαρμακείου...
    Just kidding..
    Τουλάχιστον η Νόβα μας έδωσε οπτική με καλές ταχύτητες σε λογικές τιμές...
    Αγαπητέ φίλε, αφού ξεκαθαρίσουμε ότι η στραβή μπορεί να σου κάτσει είτε είσαι στην καλύτερη εταιρεία είτε στη χειρότερη, θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:

    Ήμουν πελάτης της Forthnet (αν θυμάμαι καλά) από το 2000. Πιο πριν ήμουν στον ΟΤΕ όπου, ναι μεν η εξυπηρέτηση και οι υπηρεσίες ήταν υποδειγματικές, το κόστος όμως τρύπαγε το ταβάνι. Στη Forthnet βρήκα την υγειά μου: Αν υποθέσουμε ότι στον ΟΤΕ έδινα 100€, στη Forthnet με 40€ είχα τις ίδιες και καλύτερες παροχές. Όσο για την τεχνική υποστήριξη, τις ελάχιστες φορές που τη χρειάστηκα, ήταν ΑΨΟΓΗ. Όλα αυτά μέχρι που μετονομάστηκε σε NOVA. Εκεί σιγά σιγά άρχισαν τα θέματα (δεν θα επεκταθώ για να μην κουράσω), και τελικά μετά από κάποιο διάστημα έφυγα τρέχοντας. Κατόπιν στη Vodafone ήταν όλα τέλεια μέχρι την πάροδο της διετίας και την επικείμενη ανανέωση του συμβολαίου. ΚΑΙ το συμβόλαιο ήθελαν να αυξήσουν (+0,50€) ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ παροχή δεν έδιναν, όσο και να τους παρακαλούσα είτε σε κατάστημα είτε στο τηλέφωνο. Ήθελα απεριόριστες τις κλήσεις στα κινητά και δεν μου το έδιναν με τίποτα - τώρα το δίνουν. Φυσικά πήγα στην Cosmote (δεν ήθελα να ξαναμπλέξω με τη NOVA που ήταν 1,5 μήνα πριν τη συγχώνευση με τη WIND) και πήρα όλα όσα ζητούσα με 2,50€ επιπλέον.

    Ηθικό δίδαγμα: Συνήθως (όχι πάντα βέβαια) ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Όποιος ενδιαφέρεται για σταθερότητα παροχής και ποιότητα υπηρεσιών, ΑΥΤΟ θα κοιτάξει πρώτα και μετά την τιμή. Όποιος ενδιαφέρεται πρώτα για την τιμή, θα την πάρει μεν, ρισκάροντας τα υπόλοιπα.

    ΥΓ Αν κάποιος αναρωτιέται γιατί να μην έχουν όλοι οι πάροχοι το κόστος και την ποιότητα υπηρεσιών της Forthnet που βιώσαμε παλιότερα και βρει την απάντηση, ας μου την πει κι εμένα, γιατί απάντηση δεν βρίσκω...

  15. #4920
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλά, 6000 ms στο World of Warcraft δεν το λες και ποιότητα υπηρεσιών στη forthnet.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 328 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας