Σελ. 71 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #1051
    Εγγραφή
    07-07-2005
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Μbps FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145v5
    Path Level
    Interleaved
    Χτες τελείωσαν και σε μένα την κάθετη στην πολυκατοικία(προχθές το περάσμα οπτικής απο καμπίνα στον πρώτο κατανεμητή και χθες σε κατανεμητές ορόφων κτλ , μετρήσεις). Τώρα περιμένουμε το τρίτο και τελευταίο στάδιο. Μακάρι να γίνεί πριν φύγω αλλά δύσκολο το βλέπω....

  2. #1052
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ε, μη φύγεις.

  3. #1053
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Δεν καταργεί τίποτα η εταιρεία. Ουσιαστικά μπορεί κάποιος να αγοράσει smartbox/ chromecast ή να το χρησιμοποιήσει και σε smart tv, smartphone, tablet,PC κλπ. Στον αποκωδικοποιητή έτσι κι αλλιώς δεν είχαν όλες τις ταινίες στο On demand.
    Διαφωνώ κάθετα με την συλλογιστική σου, εμμέσως και σαφώς καταργεί την δυνατότητα που υλοποίησε στους δέκτες, πιεζόμενη από τον ανταγωνισμό, άρα την πληρώνεις και την θέλεις.
    Αυτό που λέει ο Kostinos είναι ότι πληρώνεις μια συνδρομή για κάτι που άμα χαλάσει ο δέκτης (που έχει εγγύηση όσο είσαι συνδρομητής) σου δίνουν ένα υποδεέστερο προϊόν (χωρίς DVB-T, δυνατότητα εγγραφής και χωρίς on demand), αθλίου ποιότητας, το οποίο ισοδυναμεί με κατάργηση με αθέμιτο τρόπο. Που ακριβώς είναι η ένστασή σου;

    Τα λεγόμενα σου σημαίνουν ότι κι εγώ που έχω τον λειψό 3001 με λίγες ταινίες, τώρα μπορώ από το nVidia Shield μου (ευτυχώς το έχω, δεν χρειάζεται να αγοράσω κάτι) να δω on demand ταινίες.
    Θα μπορούσες να με ενημερώσεις πως το υλοποιώ, να κάνω κι ένα συγκριτικό ποσότητας ταινιών;

    Α, και sorry για την συνέχιση του off-topic, αλλά έχω λίγο μπουχτίσει με τους εργαζόμενους εταιρειών που αντί να ακούν τα παράπονα των πελατών και να τα μεταφέρουν έτσι ώστε συνδράμουν στην βελτίωση των υπηρεσιών, άρα κατ' επέκταση και στην βιωσιμότητα της εταιρείας που τους δίνει ψωμάκι, συμπεριφέρονται σαν μέτοχοι της εταιρείας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος winlink : 14-07-22 στις 16:46.
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  4. #1054
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση.Μου έδωσαν το Nokia,όταν χρησιμοποιώ το wifi του όλα καλά παίρνω 200/20.Οταν όμως χρησιμοποιώ το δικό μου 5ghz wifi router(παίρνει από το lan του nokia κ μοιράζει ασύρματα) με καπαρει στα 100mb...Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων 5ghz το wifi του nokia,5ghz και το δικό μου.

  5. #1055
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Ποιο είναι το δικό σου? Έχει Gbps ethernet port? Το καλώδιο είναι CAT5E και πάνω? Το channel width στα 5ghz του δικού σου είναι στα 80mhz?

  6. #1056
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tenda ac1200 Φαντάζομαι ότι η wan του είναι gb...Δε πιστεύω το Nokia να μην έχει Gb τις lan του...Ναι το έβαλα στα 80.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mephisto : 14-07-22 στις 19:22.

  7. #1057
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tenda ac1200 Φαντάζομαι ότι η wan του είναι gb...Δε πιστεύω το Nokia να μην έχει Gb τις lan του...Ναι το έβαλα στα 80.
    Κι όμως το Tenda είναι με 100αρες LAN+WAN.

    https://www.tendacn.com/product/specification/AC6.html

  8. #1058
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως το Tenda είναι με 100αρες LAN+WAN.

    https://www.tendacn.com/product/specification/AC6.html

    Ακριβώς έτσι. Το Tenda 1200 έχω κι εγώ στην κρεβατοκάμαρα και έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, το μάξιμουμ που παίρνω είναι 95Mbps. Κι εγώ δεν είχα φανταστεί ότι έχει 100άρες θύρες δικτύου, αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Όταν το αγόρασα βέβαια πριν κάποια χρόνια, ούτε καν φανταζόμουν ότι θα έφτανα να έχω 200άρα FTTH στο σπίτι...

  9. #1059
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω πολυ παιδια...Ελεγα να παρω αυτο Xiaomi Mi AloT AX3600,μπηκαμε σε εξοδα...Αν και ειναι off topic οποτε αν θελετε στειλτε κανενα pm για γνωμες τι να παρω κτλ...
    Ευχαριστω πολυ και παλι...

  10. #1060
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει και το Huawei με τα μισά περίπου

    https://www.skroutz.gr/s/25231071/Hu...t.html#reviews

  11. #1061
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα ξανα! Απο χθες 13/7 ειμαι πλεον και εγω χαρουμενος κατοχος γραμης οπτικης ινας. 7/6 εκανα την αιτηση, 22/7 εγινε η κατασκευη της καθετης με τις αναμονες ανα οροφο και τελικα 13/7 ηρθαν απο την νοβα και την εφεραν μεσα στο σπιτι. Η οπτικη οχληση απο τα καναλια ελαχιστη γιατι ειχα πριζα διπλα απο την πορτα ακριβως και προτιμησα να το βαλω εκει και να εχω ενα μονο ασυρματο τηλεφωνο παρα να να το παω σε προζα τηλ και να εχω καναλια στους τοιχους κτλ (δεν βολευε δυστυχως να περασει χαμηλα κολλητα στο σοβατεπι). Απλα το κακο ειναι οτι απεκτησα εκει καποια καλωδια και πολυπριζα ενω δεν υπηρχαν αλλα θα το βολεψω μου φαινεται με κανα επιπλακι χωρις πλατη ωστε να κρυφτει. Επισης το καλωδιακι του ρουτερ (νοκια μου εδωσαν) ειναι μολις 20 εκατοστα οποτε προς το παρον του ρουτερ ειναι στο πατωμα διπλα στην πριζα και δεν βρηκα κιολας καποιο μακρυτερο στα μαγαζια (στη στουρναρα κατεβηκα αλλα δυστυχως δεν εξυπηρετηθηκα). Οποτε παρηγγειλα δυο κιολας (να εχω και ανταλλακτικο) του ενος μετρου ωστε να να ανεβει το ρουτερ πανω σε επιπλακι. Με προσοχη βεβαια στην οπτικη ινα χωρις τσακισματα κτλ


    Τωρα η ταχυτητα ειναι ικανοποιητικη οσον αφορα το ασυρματο. Δηλ πρι λιγο που ξαναμετρησα με το κινητο (speedtest ookla) εβγαλε αποτελεσμα 198,3. Αλλα στους σταθερους υπολογιστες που ειναι με Powerline δυστυχως καπου τα μισα (απο 85 εως 98 το πολυ αν και το upload το δινει τερμα απο 19,8 εως και 20,2). Εβαλα και την καινουρια βερσιον του Utility της tplink μηπως θελει κανα καινουριο firmware αλλα τζιφος. Το utility παντως μου εμφανιζει την δικη του μετρηση σαν 250 περιπου με το ενα (εκει που ειναι το ρουτερ) και 210 περιπου (εκει που ειναι ο αλλος υπολογιστης). Απο τα θεωρητικα 600 (τοσο λεει πανω το κουτι τους) δεν το βρισκω παραλογο να πιανει 250 (λογω καλωδιων ρευματος σπιτιου κτλ) αλλα το θεμα ειναι οτι τα speedtest δεν συμφωνουν καθολου. Οποτε ειμαι καπως προβληματισμενος γιατι προφανως δεν μπορω να περασω πχ καλωδια ethernet κτλ Βεβαια εννοειται οτι απο την προηγουμενη ταχυτητα ειμαι ηδη πολλες φορες πανω αλλα αφου πληρωνω για 200 και τα εχω στο ρουτερ μου θα ηθελα να τα εχω και στον υπολογιστη μου.

    Οποτε να παω πλεον στην λυση κανενος δεκτη wifi (ανταπτορα ή οπως το λενε) μεσω Usb μηπως δω βελτιωση ?? Υποψην οτι ο ενας υπολογιστης ειναι στο 1,5 μετρο απο το ρουτερ (στον ιδιο χωρο εννοειται) και ο αλλος σε διπλα δωματιο που το κινητο πιανει εκει ταχυτητα που δοκιμασα 185 με 190 σταθερα. Χρησιμοποιω τα powerline πολλα χρονια τωρα και ποτε δεν ειχα θεμα γιατι προφανως για ταχυτητες adsl (και Vdsl που ειχα για 3-4 χρονια) ηταν υπεραρκετα και δεν μου εκοβε ταχυτητα. Ειχα κιολας την εντυπωση οτι καλυτερα ενσυρματα παρα ασυρματα. Αλλα πλεον δεν βλεπω να αποδιδουν παρολο τις ονομαστικες ταχυτητες.

    Καμια προταση για κανα τετοιο ανταπτορακι? Πολλα εχει το σκρουτζ αλλα τα περισσοτερα με ταχυτητα 150 και με κεραια κατι που δεν θα ηθελα για αισθητικους λογους πανω στο pc. Αυτα που ειανι χωρις κεραια θα πιανουν καλες ταχυτητες?

  12. #1062
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ,πιθανά να πάω για το quad core.Ειναι η ιδέα μου η το browsing με fiber είναι σφαίρα?

  13. #1063
    Εγγραφή
    17-03-2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albertus magnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ξανα! Απο χθες 13/7 ειμαι πλεον και εγω χαρουμενος κατοχος γραμης οπτικης ινας. 7/6 εκανα την αιτηση, 22/7 εγινε η κατασκευη της καθετης με τις αναμονες ανα οροφο και τελικα 13/7 ηρθαν απο την νοβα και την εφεραν μεσα στο σπιτι. Η οπτικη οχληση απο τα καναλια ελαχιστη γιατι ειχα πριζα διπλα απο την πορτα ακριβως και προτιμησα να το βαλω εκει και να εχω ενα μονο ασυρματο τηλεφωνο παρα να να το παω σε προζα τηλ και να εχω καναλια στους τοιχους κτλ (δεν βολευε δυστυχως να περασει χαμηλα κολλητα στο σοβατεπι). Απλα το κακο ειναι οτι απεκτησα εκει καποια καλωδια και πολυπριζα ενω δεν υπηρχαν αλλα θα το βολεψω μου φαινεται με κανα επιπλακι χωρις πλατη ωστε να κρυφτει. Επισης το καλωδιακι του ρουτερ (νοκια μου εδωσαν) ειναι μολις 20 εκατοστα οποτε προς το παρον του ρουτερ ειναι στο πατωμα διπλα στην πριζα και δεν βρηκα κιολας καποιο μακρυτερο στα μαγαζια (στη στουρναρα κατεβηκα αλλα δυστυχως δεν εξυπηρετηθηκα). Οποτε παρηγγειλα δυο κιολας (να εχω και ανταλλακτικο) του ενος μετρου ωστε να να ανεβει το ρουτερ πανω σε επιπλακι. Με προσοχη βεβαια στην οπτικη ινα χωρις τσακισματα κτλ


    Τωρα η ταχυτητα ειναι ικανοποιητικη οσον αφορα το ασυρματο. Δηλ πρι λιγο που ξαναμετρησα με το κινητο (speedtest ookla) εβγαλε αποτελεσμα 198,3. Αλλα στους σταθερους υπολογιστες που ειναι με Powerline δυστυχως καπου τα μισα (απο 85 εως 98 το πολυ αν και το upload το δινει τερμα απο 19,8 εως και 20,2). Εβαλα και την καινουρια βερσιον του Utility της tplink μηπως θελει κανα καινουριο firmware αλλα τζιφος. Το utility παντως μου εμφανιζει την δικη του μετρηση σαν 250 περιπου με το ενα (εκει που ειναι το ρουτερ) και 210 περιπου (εκει που ειναι ο αλλος υπολογιστης). Απο τα θεωρητικα 600 (τοσο λεει πανω το κουτι τους) δεν το βρισκω παραλογο να πιανει 250 (λογω καλωδιων ρευματος σπιτιου κτλ) αλλα το θεμα ειναι οτι τα speedtest δεν συμφωνουν καθολου. Οποτε ειμαι καπως προβληματισμενος γιατι προφανως δεν μπορω να περασω πχ καλωδια ethernet κτλ Βεβαια εννοειται οτι απο την προηγουμενη ταχυτητα ειμαι ηδη πολλες φορες πανω αλλα αφου πληρωνω για 200 και τα εχω στο ρουτερ μου θα ηθελα να τα εχω και στον υπολογιστη μου.

    Οποτε να παω πλεον στην λυση κανενος δεκτη wifi (ανταπτορα ή οπως το λενε) μεσω Usb μηπως δω βελτιωση ?? Υποψην οτι ο ενας υπολογιστης ειναι στο 1,5 μετρο απο το ρουτερ (στον ιδιο χωρο εννοειται) και ο αλλος σε διπλα δωματιο που το κινητο πιανει εκει ταχυτητα που δοκιμασα 185 με 190 σταθερα. Χρησιμοποιω τα powerline πολλα χρονια τωρα και ποτε δεν ειχα θεμα γιατι προφανως για ταχυτητες adsl (και Vdsl που ειχα για 3-4 χρονια) ηταν υπεραρκετα και δεν μου εκοβε ταχυτητα. Ειχα κιολας την εντυπωση οτι καλυτερα ενσυρματα παρα ασυρματα. Αλλα πλεον δεν βλεπω να αποδιδουν παρολο τις ονομαστικες ταχυτητες.

    Καμια προταση για κανα τετοιο ανταπτορακι? Πολλα εχει το σκρουτζ αλλα τα περισσοτερα με ταχυτητα 150 και με κεραια κατι που δεν θα ηθελα για αισθητικους λογους πανω στο pc. Αυτα που ειανι χωρις κεραια θα πιανουν καλες ταχυτητες?
    Βεβαιώσου πως τα powerline που χρησιμοποιείς έχουν gigabit ethernet θύρες, άμα δεν έχουν, τότε είναι φυσιολογικό να βλέπεις ταχύτητες έως 100mbps.

  14. #1064
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albertus magnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ξανα! Απο χθες 13/7 ειμαι πλεον και εγω χαρουμενος κατοχος γραμης οπτικης ινας. 7/6 εκανα την αιτηση, 22/7 εγινε η κατασκευη της καθετης με τις αναμονες ανα οροφο και τελικα 13/7 ηρθαν απο την νοβα και την εφεραν μεσα στο σπιτι. Η οπτικη οχληση απο τα καναλια ελαχιστη γιατι ειχα πριζα διπλα απο την πορτα ακριβως και προτιμησα να το βαλω εκει και να εχω ενα μονο ασυρματο τηλεφωνο παρα να να το παω σε προζα τηλ και να εχω καναλια στους τοιχους κτλ (δεν βολευε δυστυχως να περασει χαμηλα κολλητα στο σοβατεπι). Απλα το κακο ειναι οτι απεκτησα εκει καποια καλωδια και πολυπριζα ενω δεν υπηρχαν αλλα θα το βολεψω μου φαινεται με κανα επιπλακι χωρις πλατη ωστε να κρυφτει. Επισης το καλωδιακι του ρουτερ (νοκια μου εδωσαν) ειναι μολις 20 εκατοστα οποτε προς το παρον του ρουτερ ειναι στο πατωμα διπλα στην πριζα και δεν βρηκα κιολας καποιο μακρυτερο στα μαγαζια (στη στουρναρα κατεβηκα αλλα δυστυχως δεν εξυπηρετηθηκα). Οποτε παρηγγειλα δυο κιολας (να εχω και ανταλλακτικο) του ενος μετρου ωστε να να ανεβει το ρουτερ πανω σε επιπλακι. Με προσοχη βεβαια στην οπτικη ινα χωρις τσακισματα κτλ


    Τωρα η ταχυτητα ειναι ικανοποιητικη οσον αφορα το ασυρματο. Δηλ πρι λιγο που ξαναμετρησα με το κινητο (speedtest ookla) εβγαλε αποτελεσμα 198,3. Αλλα στους σταθερους υπολογιστες που ειναι με Powerline δυστυχως καπου τα μισα (απο 85 εως 98 το πολυ αν και το upload το δινει τερμα απο 19,8 εως και 20,2). Εβαλα και την καινουρια βερσιον του Utility της tplink μηπως θελει κανα καινουριο firmware αλλα τζιφος. Το utility παντως μου εμφανιζει την δικη του μετρηση σαν 250 περιπου με το ενα (εκει που ειναι το ρουτερ) και 210 περιπου (εκει που ειναι ο αλλος υπολογιστης). Απο τα θεωρητικα 600 (τοσο λεει πανω το κουτι τους) δεν το βρισκω παραλογο να πιανει 250 (λογω καλωδιων ρευματος σπιτιου κτλ) αλλα το θεμα ειναι οτι τα speedtest δεν συμφωνουν καθολου. Οποτε ειμαι καπως προβληματισμενος γιατι προφανως δεν μπορω να περασω πχ καλωδια ethernet κτλ Βεβαια εννοειται οτι απο την προηγουμενη ταχυτητα ειμαι ηδη πολλες φορες πανω αλλα αφου πληρωνω για 200 και τα εχω στο ρουτερ μου θα ηθελα να τα εχω και στον υπολογιστη μου.

    Οποτε να παω πλεον στην λυση κανενος δεκτη wifi (ανταπτορα ή οπως το λενε) μεσω Usb μηπως δω βελτιωση ?? Υποψην οτι ο ενας υπολογιστης ειναι στο 1,5 μετρο απο το ρουτερ (στον ιδιο χωρο εννοειται) και ο αλλος σε διπλα δωματιο που το κινητο πιανει εκει ταχυτητα που δοκιμασα 185 με 190 σταθερα. Χρησιμοποιω τα powerline πολλα χρονια τωρα και ποτε δεν ειχα θεμα γιατι προφανως για ταχυτητες adsl (και Vdsl που ειχα για 3-4 χρονια) ηταν υπεραρκετα και δεν μου εκοβε ταχυτητα. Ειχα κιολας την εντυπωση οτι καλυτερα ενσυρματα παρα ασυρματα. Αλλα πλεον δεν βλεπω να αποδιδουν παρολο τις ονομαστικες ταχυτητες.

    Καμια προταση για κανα τετοιο ανταπτορακι? Πολλα εχει το σκρουτζ αλλα τα περισσοτερα με ταχυτητα 150 και με κεραια κατι που δεν θα ηθελα για αισθητικους λογους πανω στο pc. Αυτα που ειανι χωρις κεραια θα πιανουν καλες ταχυτητες?
    Για τον υπολογιστή που είναι στο 1μισι μέτρο εννοείται θα πας με καλωδιο.
    Στον άλλον τωρα, για μένα ένα καλώδιο κολλητά σοβατεπί ειναι η καλύτερη επιλογή. Αν αποκλείεται πας για 1000αρια powerline, που λογικά σηκώνουν μέχρι 250-300 "πραγματική" ταχύτητα.
    Για ασύρματο στον υπολογιστή χρειάζεσαι να είναι ac το wifi, οποτε μάλλον χρειάζεται να είναι usb3. AC μέσω usb2 δεν ξερω αν έχουν, αλλά αν έχουν νομίζω θα είναι οριακά ή ίσως και πιο κάτω από 200 πραγματικά.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #1065
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ConstantinePech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαιώσου πως τα powerline που χρησιμοποιείς έχουν gigabit ethernet θύρες, άμα δεν έχουν, τότε είναι φυσιολογικό να βλέπεις ταχύτητες έως 100mbps.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον υπολογιστή που είναι στο 1μισι μέτρο εννοείται θα πας με καλωδιο.
    Στον άλλον τωρα, για μένα ένα καλώδιο κολλητά σοβατεπί ειναι η καλύτερη επιλογή. Αν αποκλείεται πας για 1000αρια powerline, που λογικά σηκώνουν μέχρι 250-300 "πραγματική" ταχύτητα.
    Για ασύρματο στον υπολογιστή χρειάζεσαι να είναι ac το wifi, οποτε μάλλον χρειάζεται να είναι usb3. AC μέσω usb2 δεν ξερω αν έχουν, αλλά αν έχουν νομίζω θα είναι οριακά ή ίσως και πιο κάτω από 200 πραγματικά.

    Ευχαριστω και τους δυο για τις γρηγορες απαντησεις. Με τα powerline την πατησα που τα αγορασα γρηγορα γρηγορα καθως επειδη λεγανε πανω 600 Mbps δεν μου εκοψε να κοιταξω την θυρα.

    https://www.tp-link.com/au/home-netw...specifications

    εδω λοιπον (που φανταζομαι ειναι σωστο αφου ειναι απο το site του κατασκευαστη) γραφει "Interface - 1*10/100Mbps Ethernet Port " . Αν ειναι αυτο το θεμα τοτε ισως με καλυτερα Powerline (με θυρα giga οπως ειπατε) να λυθει το θεμα γιατι και με ασυρματο δεν ξερω τι θα δω. Μου δινει κουραγιο και το utility της tplink που οπως ξαναπα αυτο μετραει την ταχυτητα αναμεσα στα powerline πανω απο 200 αρα οπως το καταλαβαινω τη σηκωνει τετοια ταχυτητα το δικτυο των ηλεκτρικων καλωδιων μου (αν μπορω να το πω ετσι μπακαλιστικα). Για καλωδιο ethernet δεν γινεται παντως ουτε στον κοντινο υπολογιστη γιατι ειναι στον απεναντι τοιχο απο το ρουτερ και οσο για τον αλλο υπολογιστη στο αλλο δωματιο παρεμβαλεται η κυρια εισοδος συν ολη η κουζινα οποτε δεν γινεται να παει καλωδιο διακριτικα ακριβως στο σοβατεπι.

    - - - Updated - - -

    και για να σας προλαβω εκτος απο θυρα ethernet καλη θα θελει και αντιστοιχο καλωδιο ethernet. (κατηγορια 5e και πανω φανταζομαι)

Σελ. 71 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας